Hayvan Satışı Yasal Değildir, Buna Nasıl Karşı Çıkabilirim?

senaplz

Hayvan satışı yasal değil ve bunu ayrıntılarıyla araştırdım. Sosyal medya da hayvan satışı yapan bir site buldum ve çok sinir oluyorum bu duruma buna karşı çıkmak istiyorum. Nereye şikayette bulunabilirim, ne yapabilirim? O güzel hayvanları satmak kadar saçma bir şey yok. Onlara iyi bakıldığını bilmiyorum ama iyi bakılıyorsa da insanlar sokaktan veya barınaktan kedi sahiplenmeli onlar satılık değil!

14 CEVAP

Friolero

"İnternet üzerinden yapılan canlı hayvan satışının, 3285 sayılı kanuna dayalı olarak "Ev ve Süs Hayvanları Satış Yerleri"nin ruhsat ve kontrollerine tabi olduğu bildirilmektedir.
3285 sayılı Kanunun 44. ve devamı maddelerinde cezai yaptırımın gerekli olduğu ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasının gerekliliği belirtilmektedir."

hayvan ticareti izni almayanlara ve bu konudaki yasaklara ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara ikimilyarbeşyüzmilyon lira idarî para cezası verilir.

Feronia

İki milyar beş yüz milyon bana biraz uçuk geldi.

NehirC

@feronia
2500 TL yi kastediyor sanırım. :)

Satmak konusuna gelince nerelere şikayette bulunabileceğinizi bilmiyorum ama eğer hayvanlar gerçekten güzel bakılıp sütten erken kesmeyip iyi ailelere yuvalandırılıyorsa bence satmaları önemli değil. Yani sonuçta hayvanın iyi bir yuvası olacaksa satmasının pek bir önemi yok bence. Siz belki bu mal mı da satılıyor diye düşünüyor olabilirsiniz ama hayvanlara zaten güzel ve ilgiyle bakan birileri onları bir mal olarak görmez. Ama konu petshopa gelirse evet ben de onlardan nefret ediyorum...

Friolero

Arkadaş kopyaladığım kanun maddeleri tbmm genel kurulunun kabul ettiği hali. Değişiklikleri içeriyor. Şu anki güncel ceza 2500 tl.

Hayvanları koruma kanunu ikinci kısım birinci bölümde 5. Maddesinin 3. Fıkrasına bakabilirsiniz. Cezai hükümler ise dördüncü bölümde sıralanmış.

turkuaz66

savcılığa şikayet dilekçesi yazıcaksınız yasal belgeleri olmadığı halde hayvan satışı yapılıyor diye yalnız dikkat edin eğer yasalara uygun satış yapıyorsa karşı taraf size manevi tazminat açabilir

senaplz

Bilgi için çok teşekkürler.

Pamuqum

Simdi internette arama yapsam birsürü cins kedi köpek satışı yapan siteler bulurum siz birine denk gelmissiniz ama birsürü var yasal olmadığı halde bu işi yapan (bu demek olmuyor birsuru var ztn boşver)bugün siz yarin biz bunları sikayet ederek durdururuz ancak tebrik ederim

Friolero

Arkadaşlar olacaktı bu arada o :) ay çok sert başlar gibi olmuşum :d pardon

senaplz

Pamuqum Gerçekten bunu bilmek hislerimi daha da kötüleştirdi. Bilmeseydim keşke bu kadar yoğun olduğunu. Üzülüyorum dünya ne hale geldi böyle. Ama sessiz kalmayacağım kimse sessiz kalmasın lütfen susarak hallolmuyor kararım da netim dilekçe ne gerekiyorsa yapacağım. Onlar dile gelip söyleyemiyor tüm olanları biz onların dili olmalıyız herkese örnek olsun.

onurtemiz

Yeni kanun çıktı. Yasal olmadan yapılan satışlar 6.400 tl para cezası olacak. Yani öyle iki kedi alıp çiftleştirip doğan yavruları 1000-1500 arası satarım düşüncesi yavaşça kalkıyor. Bu işi uzmanlarına bırakıp Cattery dediğimiz güzel insanlar yapacak

senaplz

Teşekkür ederim. Karşı tarafa bir ileti yolladım bununla alakalı eğer yasalara uygunsa ki uygun olması bile bu durumun saçma oluşunu değiştirmiyor ama diyebileceğim söz yok üzülmekle kalacağım sadece eğer değilse de elimden gelenin fazlasını yapacağım.

senaplz

Ben böyle düşünmüyorum. Hayvanlar üzerinden para kazanmakta nedir? Bana göre aşırı mantıksız bu olay. Madem öyle onları satmak yerine sahiplendirmesi sizce de daha mantıklı olmaz mı? Baktığım sayfa da kadın geçimini resmen bunun üzerinden sağlıyor bu normal bir durum değil. İnsanlara da tek demek istediğim kedi sahiplenmek isteyenler sokaktan ya da barınaktan alsınlar onların yardıma ihtiyacı var çünkü. O tür insanlara da para kazandırmamış olurlar.

muffincatt

hayvanlara gerçekten değer veren insanlar olsalar zaten ticari bir amac gütmez üzerlerinden para kazanmaya calısmazlar, iyi bakılsın veya bakılmasın para karsılıgında yapıldıgı sürece bu is o hayvanlar mal yerine konuyor demektir gercekten bakıma muhtac binlerce hayvan sokaklarda barınaklarda bekliyorken bu tip insanların ekmegine yag sürmek sacma geliyor, eğer yasal bir izni yoksa ve sikayet edecekseniz sayfayı bizlerle paylasın biz de sikayet edelim

senaplz

Friolero yukarı da belirtilmiş sanırım arkadaşımız 2500 tl yi “milyon” yazınca yanlış anlamış. Az bile bu rakam abartısız minik hayvanlarımızın canı 2500 tl mi? Onlar o paraya hayvanlarımızı satıyor zaten ne kadar saçma