Muhabbet Kuşumu Kaybettim (Dertleşme Amaçlı)

aslihan_e

4,5 yaşındaki kızımı bu gece sabaha doğru kaybettim. Hafif bir çırpınma sesi duyar gibi oldum. Zaten kulağım ondadır benim bir şey olacak korkusu ile. Yeni yumurtlamış, sanırım yumurtlarken zorlanmış, zaten yumurtadan çıktığından beri biraz engeli vardı, uçamıyordu. Yumurtadan bile çıkamamıştı, ondan önceki yavrular çıkamamış ölmüşler, sesleri geliyor diye çıktılar sanıyordum meğer hayvanlar çıkamayıp ölüyormuş, şansımıza fark edip bu yavrumu çıkarmıştım. Çok insancıl bir kuştu, kendisini sevdirirdi kedi gibi. Şimdi ben kendimi suçluyorum, en sevdiği bisküviden uzun zamandır alıp yedirmedim, balkona güneşe hava aldırmaya birkaç gündür çıkarmadım, sırf yumurtlayıp ölmesin diye erkek kuşlardan ayrı tuttum. Yine de yumurtayıp öldü yavrum. Hep erkek kuşların yanına gitmek isterdi. Bazıları kısırlaştırma karşıtı oluyor, işte kısırlaşmayan hayvanın da hali bu şekilde, çiftleştirsen ya yumurtlarken ya doğururken sonunda zarar görüyor. Bunlarda ameliyat yok, olsa keşke. Zaten çiftleşemezdi engelli olduğu için. Erkek kuş zarar veriyordu, 5 dk yan yana kalsa hastalanıyordu. Gece öyle hasta bulunca elektrikli soba açtım üşümesin diye, ağrı kesici merhem sürdüm, elektrik gitti birden, karanlıkta kaldık, kucağıma aldım ama soba gibi olmaz ki. Sıcak su torbası falan da bulamadım karanlıkta. Atlatacak gibiydi, kaç defa atlatmıştı bu durumu, inancım vardı ama olmadı. Keşke bu kuşların üretimi dursa. Yıllardır kalan kuşlarımı ne başkasına verebiliyorum ne de hallerinden memnunum. Çoğalmasınlar diye eş de almıyorum. Bence kuşun yeri ev değil. Çocukken, evden kaçan bir kuş geldi, sahibi çıkmadı, yalnız kalmasın diye eş aldık,. Sonra ölümlerini görünce çoğalmasınlar dedim. Gerçi doğada çok mu iyiler orası ayrı konu. Ona elimden geldiği kadar iyi bakmaya çalıştım, hep taze meyvelerle besledim sadece kuru yemle hayat geçirmesin diye. Ama şimdi her şey eksik kaldı. Ramazan boyunca sağlıklı uzun ömrü olsun diye dua etmiştim oysa. Umarım kızım cennet kuşu olur. Umarım benden şikayetçi olmaz

5 CEVAP

Cennet29

Çok üzüldüm umarım acısı hafifler 😔 Bende kaybettiğim hayvanlarımın arkasından bir posta kendimi suçluyorum daha cok sevebilirdin daha güzel bir mama alabilirdin daha cok şunu bunu yapsaydın gibi liste uzayıp gidiyor vicdanım eziliyor. Halbuki o an yapabildiğimin en iyisini yapmıştım ztn. Yada kediler mesela cok hasta olanlar belli oluyo ölecek biliyorum ama bi umut veterinere koşuyoruz iğne serum ilaca mağruz kalıyo ölüm süresi uzuyo sadece. O zaman diyorum acaba kızıyolar mı rahat bırakın bizi diye. Halada bunun cevabını düşünürüm ve üzülürüm keşke bilmek mümkün olsa. Gamlı bir dert yüküyüm. Ölüm dünyadaki tek gerçek bunu biliyoruz ama her gelişinde de yıkılıyoruz. İnsan olmak ve vicdan sahibi olmak böyle bir şey. Kalan cocuklarımızın ömrü uzun olsun sağlıkla yaşlansınlar yanı başımızda. 😢

AhsenAise

İki Hint bülbülümuz farklı zamanlarda yumurta sıkışması nedeniyle öldü, sizi çok iyi anlıyorum, Rabbim kalbinize ferahlık versin,
Adana depreminde dostlarımızı toprağa verdik yaşları 30 bile değildi, kuşların üretimi dursun diye düşünmeyin,biz hayvanseverler kedi, köpek, kuş, tavuk,tavşan ne bulsak hemen bakımını üstlenmek isteriz, kaybettiğimiz de de doğal olarak acı çekeriz ,o minik kuş sizinle olduğu için çok sansliymis, tekrar baş sağlığı diliyorum

Sunshinelight

Çok geçmiş olsun kuşunuz dediğiniz gibi cennet kuşu olmuş. Ölüm tüm canlılarda maalesef ki kaçınılmaz bir şey ama güzel bir yere cennete gittiğini düşünerek biraz daha iyi hissedebiliyor insan 🌸

salihaondag8

Çok geçmiş olsun gerçekten çok üzüldüm onlar bizim herseyimiz ve gerçekten ölümlerine bir türlü inanmak istemiyoruz hep bizimle olsunlar istiyoruz ama maalesef olumun çaresi yok bizlerde onlarda elbet birgün ölecek o yüzden kendinize yüklenip üzmeyin kendinizi siz ona çok iyi baktınız gerisini takmayın kafaniza siz ona iyi baktınız ve oda sizi çok sevdi sizin onu sevdiğiniz gibi gerçekten cok zor ve eşi olmayan bir acı Allah'tan sabir be dayanma gücü diliyorum sizin adınıza bahçemde baktığım bir sürü kedim hep gözümün onunde vefat ettiler günlerce ağladım çok zor dayanmasi gerçekten ama insan zamanla ubutmuyor ama acı hafifliyor mecbur alışıyorsunuz keşke hiç olmeseler ve hep bizimle güzelce yaşasalar ama olmuyor işte 🤗

KimJeongguk

Kızgınlık yumurtası atması vücudu için o kadar zararlı ki. Biz sırf bu yüzden yanına erkek kuş alıp yavru yapmalarına izin verdik. Sizinkise kızgınlık yumurtasından ölmüş sanırım. Başınız sağolsun çok üzüldüm.