Acil Kedimde Gıda Alerjis Her Tarafı Yara

Mia1roz3

Merhaba kedimde kulak bölgesinde yaralar çıkmaya başladı. Kaç tane veterinere götürdüm biri tiroit yüksek dedi diğeri değil dedi falan. (Bu arada mantar ve uyuz değil onun kontrolü yapıldı) Bende araştırmalarım sonucu gıda alerjisine çok uygun olduğunu farkettim en son gittiğim veterinere de gıda alerjisi olduğunu düşünüyorum dedim. ve mamasını değiştirdim ancak yine geçmedi çünkü kaşınıyor ve kaşındıkça kanatıyor. Örnek alındı gıda alerjisi gibi duruyor dedi veteriner şuan hipoalerjenik mama kullanıyorum advance den 4 gün falan oldu ama hala kaşıdığı için kanatıyor. Lütfen bu durumu yaşayan birileri yardım etsin. Resmi koyduğum spreyi sıkıyorum ancak yetmiyor bence.LÜTFEN YARDIM

19 CEVAP

huqi

Yaklaşık 2 senedir kedimin alerjisi var ve bu şekilde kontrol altına alıyoruz. Alerji Türkiye'de tedavisi yetersiz yapılan bir konu çünkü ülkemizde her şey ateş pahası kimse bir teste 600 euro veremez ayrıca bu klinik özel seri mamalar o kadar pahalı ki insanlar alamıyor. 2 kg mamaya 800 tl veriyorum kedim başka bir şey yiyemediği için 1 ayda bitiriyor.

Bu şekilde kontrol altına alabiliyoruz fakat gerçekten çok zorlanıyoruz maması çok pahalı ve iki kedim var, diğerine de ayrı mama alıyoruz mamalarını ayırmak çok zor.
Klinik hipoalerjenik mamadan başka bir şey yiyemediği için çok sıkılıyor hep farklı şeyler bekliyor/istiyor, birçok kliniği aradım hipoalerjenik yaş mama için neredeyse hiçbirinde yok çünkü yaş mamasıda çok pahalı talep yok getirmiyorlar.
En son vet expert'in hipoalerjenik yaş mamasını bulmuştum 50 tl şu an 60 tl oldu. Bu yaş mamayı da kedim ilk başta çok sevdi tadını ancak sürekli aynı yaş mamayı verdiğim için sıkıldı bu yaş mamadan da kalanları 2 haftada bir veriyorum sıkıldığı için.
Bir de hill's z/d yaş mama bulmuştum bir klinikten tanesi 80 tl bir sürü almıştım, tadını da sevdi ancak bu mamada alerji yaptı kedime bu yüzden iade etmek zorunda kaldım. Daha önce royal canin anaalerjenik mama almıştım kedimin alerjisi yeniden başlamıştı, hill's z/d yaş mamayla royal canin anaalerjenik mama'nın içeriğindeki ortak maddeye baktım ikisinde de karbonhidrat kaynağı olarak mısır kullanılmış bundan da kedimin mısıra da alerjisi olduğu sonucuna vardım. Burdan da her hipoalerjenik mama'nın da kedilere iyi gelmediğini anlayabiliriz yani içeriklerindeki karbonhidrat kaynakları hidrolize edilmediği için alerji yapabiliyor. Deneme-yanılma yoluyla artık kedimin alerjisine çözüm üretiyorum. Arada kaçamakları oluyor ve hemen kaşınıyor bazen tavuk, et vs yiyor o gün çok kaşınıyor o yüzden vermemeye çalışıyorum ama canı sürekli başka şeyler istiyor kıyamıyorum. Arada da zeytin veriyoruz başka da bir şey gelmiyor elimden maalesef.

Superisi814

Hayır neye alerjisi olduğunu bilmeden mama öneremem.
Bunun en kolay yolu en son kullandığınız mama ne icerikliydi okuyun.
Örneğin tavuklu ve şu anda kullandığınız mamada tavuklu ise alerjisinin devam etmesi normal.İcerik değiştirmelisiniz.
Bahsi geçen köpekte biz hem marka hem içerik değiştirdik.Pamukla mor spreyi kullandım, yaraları hızlı kurudu ve mikrop kapması önlendi.Hekimlerde vardır.Mama değişikliği ile düzeldi .Kedimde de aynısı oldu, alerjik reaksiyona mama değişimi fayda etti.
Gözlem önemli, hekim hakli
Kulak uyuzu değil ise , damlaya gerek yok zaten.

Mia1roz3

Hepinize çok teşekkür ederim cevaplarınız için beni çok aydınlattı. Öncelikle kullandığımız eski maması royal canin hair&skin di. O da tavuklu mama daha sonra advance balıklı mamayı önerdi veteriner ancak geçmeyince şuanda advance hipoalerjenik mama kullanıyoruz. Dediğiniz iğne için de yarın veteriner kontrolüne gideceğimde söyleyeceğim mutlaka. Umarım en kısa zamanda geçer. Çünkü böyle kanattıkça onu böyle görmek beni çok üzüyor yaklaşık 1 aydır bu sorunu yaşıyorum kaç veteriner gezdim hiçbiri mama değiştirtmedi en son gittiğim yardımcı oldu. İnşallah en kısa sürede geçer. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için

huqi

Alerji mamasına geçtiğiniz iyi olmuş beyaz kedilerde bu problemler çok yaygın zaten.

Tavuğa bile alerjisi varsa içinde tavuk olan hipoalerjenik klinik maması kullanabilirsiniz çünkü bu mamalardaki proteinler hidrolize ediliyor bu yüzden kedide alerjik reaksiyona sebep olmuyor. Kendi kedimden örnek vereyim kedimin birçok proteine alerjisi var test yaptıramadım ancak evde yaptığımız tavuk, balık gibi yiyecekleri verdiğimiz zaman çok kaşınıyor. Ancak kedime klinikten hill's z/d alerji mamasından almıştım ve bu mama da protein olarak tavuk kullanılmış, normalde tavuk kaşındırıyor ancak bu mama özel bir mama olduğu için protein hidrolize edildiği için kedimde hiç kaşıntı yapmadı iyi geldi. Çok iyi bir mama ancak kedim lezzet olarak sevmiyor o yüzden artık kullanmıyoruz.
Şu an kullandığımız mama vet life ultrahypo bu mama'da da balık kullanılmış protein olarak yine de kedime alerji yapmıyor, lezzet olarak gerçekten çok sevdi bu mamayı çok nadir sıkıldığı oldu. Bu mama ilk başta ishal yapıyor ancak sonradan düzeliyor.

Kedinize advance hipoalerjenik mamadan başka hiçbir şey vermeyin şu an 2 hafta içinde düzelmesi gerekiyor, bir de klinikte antihistaminik iğne vurdursanız çok iyi olur biraz rahatlar çocuk. Maalesef eğer alerjisi varsa ömür boyu bu mamalarla beslenmek zorunda, testi varmış fakat çok pahalı en son 600 euro dediler bana her klinikte yapmıyor. Biz ilk alerji olduğu zaman klinikte antihistamik iğne vurdurup hill's z/d mama almıştık başka hiçbir şey kullanmadık sprey falanda ve kedimin yaraları artık kaşınmaktan iltihap olmuştu, bu mamayla 2 haftada geçti kaşıntısı kalmadı.

krkmzsny

Aynı sorunları yaşadım Geçmiş olsun. Öncelikle Mutlaka yakalık alın ve takın.yarayı kaşıyamasın.Yaralar için furacin ve madecassol krem ikisini karıştırıp kullanabilirsiniz.bir de impetex krem bu da kaşıntıyı azaltıyor. Bunları sabah akşam dönüşümlü sürebilirsiniz. Bu arada alerji kendiliğinden geçecek yani sürekli kontrol altında tutulması lazım. Ve tavuk yumurta et süt ürünlerine alerjisi varsa bunlardan uzak tutmanız gerekiyor yaş mamayı maltı bile buna göre almanız gerekiyor. Mama için exclusion ton balıklı kısır kedi maması kullanabilirsiniz eğer balığa alerjisi yoksa. Bir de zyrtec tablet veriyor veteriner kaşıntı yapmaması için ama bunu veterinere danışarak alırsanız daha sağlıklı olur.Bu arada crystalin temizleme losyonu ile önce yarayı temizleyip kremleri sabah akşam öyle sürün. İsterseniz ( ben öyle yaptım) çok az elma sirkesi sulandırıp sürün. bu biraz yakıyor ama. Katlanamayabilir kedicik. Bu söylediklerimi (crystaline temizleme losyonu, furacin krem,madecassol,impetex krem ) veterinere danışarak alırsanız sizi daha iyi yönlendirecektir.

Mia1roz3

Hepinize çok çok teşekkür ederim dediklerinizin hepsini veterinerimize danışıp uygulayacağım umarım en kısa zamanda geçer yaraları..

Superisi814

Merhaba,
Gıda alerjisi ise neye alerjisi var , bunu bulmanız lazım.Tavuk ise mesela, içinde tavuk oranı yüksek olan hipoalerjenik mama fayda etmez.Bu spreyi bilmiyorum. Mor sprey alın.Kulaginin içine sikamayacaginiz için bir pamuğa sıkıp, yara üzerine bastırın.Kulak hassastır .Kulak uyuzu olabilir ki diye de düşündüm.Mor sprey antibakteriyeldir gıda alerjisi olan köpek ve kedilerde de kullandım.
Ama mamanın icerine dikkat etmeniz şart eğer alerji ise
Kulak içinde kahve teli giib kır ve biraz koku olur.Aklinizda olsun.Ozel damla ile ön güne kalmaz iyileşir.

Mia1roz3

Önerdiğiniz mama var mı Advance hipoalerjenik mamayı kullanıyorum şuanda içeriğinde de tavuk yok. Cevabınız için teşekkürler bu arada mor spreyi alacağım. Damla ne olabilir peki? Kulağında koku yok bu arada sadece yara kaşıdıkça kanıyor

Mia1roz3

Alerjisi geçtiğinde neye alerjisi olduğunu bulmak için denemeler yapacağız ancak veteriner bunu deneyerek görebiliriz dedi başka çaresi yok dedi

Biz de yaşadık bizde kulak yaraları falan yoktu şişlikler buyrun ve çenemde yaralar oluyordu ve kendimde sersemlik vs de vardı tavuğa alerjisi olduğunu öğrendim çünkü tavuklu mamayı bırakınca geçti sadece tavuk balık veya hindi ye mi alerjisi var diye düşünmemek lazım malum mamanın içinde onlarca şey var bir de düşük proteinli mamaları deneyin merde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama olabildiğince farklı veterinerle iletişime geçin muhakak deneyimli biri size sebebelerini söyleyip bir yol gösterecektir mesela farklı şehirlerde yaşayan veterinerler falan da arayın durumu anlatın

krkmzsny

Aynı sorunları yaşadım Geçmiş olsun. Öncelikle Mutlaka yakalık alın ve takın.yarayı kaşıyamasın.Yaralar için furacin ve madecassol krem ikisini karıştırıp kullanabilirsiniz.bir de impetex krem bu da kaşıntıyı azaltıyor. Bunları sabah akşam dönüşümlü sürebilirsiniz. Bu arada alerji kendiliğinden geçecek yani sürekli kontrol altında tutulması lazım. Ve tavuk yumurta et süt ürünlerine alerjisi varsa bunlardan uzak tutmanız gerekiyor yaş mamayı maltı bile buna göre almanız gerekiyor. Mama için exclusion ton balıklı kısır kedi maması kullanabilirsiniz eğer balığa alerjisi yoksa. Bir de zyrtec tablet veriyor veteriner kaşıntı yapmaması için ama bunu veterinere danışarak alırsanız daha sağlıklı olur.Bu arada crystalin temizleme losyonu ile önce yarayı temizleyip kremleri sabah akşam öyle sürün. İsterseniz ( ben öyle yaptım) çok az elma sirkesi sulandırıp sürün. bu biraz yakıyor ama. Katlanamayabilir kedicik. Bu söylediklerimi (crystaline temizleme losyonu, furacin krem,madecassol,impetex krem ) veterinere danışarak alırsanız sizi daha iyi yönlendirecektir.

Ozlemcakil

Gecmis olsum bizde de beyaz kedi ve benzer sorunlar var malesef bizde hipo mama kullaniyoruz, cristalin spreyi pamuga fisfis yapip yaralarina kompres yapiyorum iyi geliyor o bir mucize :)ve zyrtec hap bana da verildi 5/1 kucuk mercimekten daha kucuk kadarini malti parmagima surup ilaci da icine tikip oyle veriyorum ama cok cok kotu olursa 5 ayda 3 defa verdim .
Biz de hipoallerjik klinik mama kullaniyoruz.
Normalde ek besin vitamin malt vermiyorum
Sadece probiyotik sorucam vete o da alerji bagisiklik sisteminin iyi olmasiyla hafifler diye tekrar gecmis olsun
Veterinerinize zyrtec hapi sorun ama kendi kafaniza gore hap vermeyin dozaj onemli ve sirke kokusu kediyi sinirlendirebilir daha cok kasinabilir sinirden bunu da vetinize danisin bence

vega03

sanki alerji gibi değilde tırnaklamış gibi görünüyor kaşırken. bizim kedimizde yapıyor arada tırnakları uzun iken.

Mia1roz3

ya kaşırken iyice açıyor evet ama asla geçmedi şimdi biraz daha iyi bi tarafı geçti diğer tarafı hala duruyor umarım o da geçer

Sezgek

Huqi ile çok dertleştik alerji konusunu huqi baya deneyimlidir yazılacakları güzel ve detaylı anlatmış çok ama çok zor alerji olayı size önerim size yalvarsa böyle acıklı acıklı baksa bile asla evden yemek vermeyin ben en son evde ton balıklı makarna yapıyordum o kadar çok miyavladı yalvardı ki dayanamadım dedim nasılsa Balık tavuk değil tuzlu olduğunu da biliyorum biraz yıkadım ve bir tatlı kaşığı kadar ya verdim ya vermedim ve hemen kaşıyıp kendini yara yaptı 🤦🏼‍♀️ kesinlikle benim hatamdı ve en kötü kısmı yara yaptığı yer bacağı olduğu için sürekli yalıyor ve açıyor orayı iyileşmesi 1 ayı bulabilir yakalık kullanmazsınız ben yakalık kullanamıyorum psikolojisi bozuluyor evde cristalin yoksa mutlaka alın derim çok iyi geliyor dökülen tüyleri de çıkarıyor geçmiş olsun