Kaygı Düzeyim Düzenli Olarak Artıyor.

BambisGY

Bundan önce 2 gün bile olmayacak şekilde kedi sahiplendim. 3 aydan büyüktü ve eski evine alışmıştı. Sürekli saldırıyor ısırıyor hiçbir şey yapmasam bile tıslıyordu. Eski sahibiyle görüştüm ve geri almak istedi. Uzun bir süre korku oluştu. Sahiplendiğim bebekte bana aynı şeyleri yapacak eğitim veremeyeceğim diye çok tedirginim. Ailemle beraber yaşıyorum ve eşyalara zarar vermemesini istiyorum. Ailem ve kedim arasında denge kurma kaygısı da yaşıyorum. Ne yapmam gerekir?

21 CEVAP

Esila46

Sahiplenmemek senin için en iyisi... Kedi bu biblo değil bir köşede dursun benim kedim sessizdi ama sinek gördü mu perdelerimi yirtardi halilari dağıtırdı oyun saatleri oluyor vs vs zor yani

tengrist

Cevap basit sahiplenmeyin efendim. daha 2 gün alışmasını bile beklemeden geri yollayan, karşısındakini de zor bırakıp hayvanın psikolojisini bozan insan bir zahmet bir daha hayvan sahiplenmesin, köpek mi bu eğitim vereceksiniz? Siz gidin kedi biblosu alıp tv unitenizin bir köşesine koyun istediğiniz gibi zarar da vermez eşyalara

aslihan_e

Tamam da insan çocuğu olsa bile kimse çocuğunun yapısı yaramaz ya da sinirli çıktı diye onu yetimhaneye vermiyor. Siz saldırganlığından şikayet etmişsiniz ki veren kişi geri almak istemiş. O istese bile başa çıkabileceğinizi ve ondan vazgeçmek istemediğinizi söylemeniz gerekliydi. Çocuk bu, ailesinden, evinden ayrılmış, sizden korkuyor ve güveni olmadığı için ona yaklaşmanızı istemiyor. 2 gün bile dolmadan hadi geri gönderelim olur mu? Bir kedinin size alışması aylar bile sürebilir, sabredip bekleyeceksiniz. Annesi ve kardeşleri köpekler tarafından öldürülen yavruyu sahiplendiğimde doğduğundan beri beni görmesine, beslememe rağmen benden çok korkuyordu. Ancak ergenliğe geldiğinde gelip bana sarılmaya öpmeye başladı. Bir yaşına gelecek hâlâ gündüz yakalanmaz bana. Güven problemi var ve bunu anlayışla karşılıyorum çünkü hiçbir kedi bize sırnaşmak zorunda değil zaten. Yavru kediler illa ki oynarken bir şeylere zarar verebilir ama ilk geldiği günden eğitemezsiniz. Önce size alışacak ondan sonra zararlı bir şeyler yaparsa hayır falan diyeceksiniz. Yoksa hayvan zaten sizden korkuyorsa iyice panik olur. Sizin yapmanız gereken halihazırda insana alışkın bir sokak kedisi bulmak. Bazı sokak kedileri çocukların elinde oyuncak olduğu ve ilgiye muhtaç olduğu için herkese gider sevilir. Bunu hayatta kalmanın bir gereği gibi görür. Sen onlara sevil onlar da sana yemek versin şeklinde koşullanır. İlanlardan illa ki böyle bir kedi bulursunuz. Güven duyan bir kedi saldırmayacaktır.

Mmtklndr

Kedi sahiplenmek gerçekten çok zor ve sabır isteyen bir şey sevmezseniz emek vermezsiniz hoşgörüyle yaklaşmazsanız küçücük canlarada eziyet etmiş olursunuz. Ben kızımı kışın sokaktan sahiplendim bize geldiğinde çok küçüktü ve çok yaramazdı büyüyünce yavaşlar kilo alır ağırlaşır yerinden kalkmaz dediler tam tersi oldu aşırı hiperaktif buzdolabının tv ünitesinin perdelerin mutfak dolaplarının kapıların üzerinden inmez kendini sevdirmez ilgiden hoşlanmaz hoşlanmadığı şeyler yapıldığı zaman tırmalar çok sinirlenirse ısırır sürekli yabancı cisim yutma merakı vardır evde tuvalet banyo kapısı hariç hiçbir kapı kapanmaz istediği zaman istediği yerde uyur bu anlattıklarımın hiçbiri abartı değil kesinlikle tek başına evde kalmaz sürekli arkasında dolaşırız her şeye rağmen veterinerde bile kalsa annem adamı bunaltana kadar arar mercanı ne zaman eve göndereceksiniz diye sorar diyeceğim şu ki büyük fedakarlıklar ister. Aileniz hayvan sevmiyorsada zorlamayın kimse zorla sevmez

HaydutveNazli

Nisanlimla aldigimiz ilk kedimizin dilinden hic anlamadik ama ailemle yasayan ikinci kedim kendisi benimle eve gelmek istedi 7 aylikti cok uslu akilli olan kedim suan cok zilli 😀 asla eve kedi giremez diyen ailem de suan kedime köle durumdalar. Annemin bizi oturtmadigi koltuklari suan kedim tirnaklariyla parcaliyor. Esyalara zarar vermemesinin garantisi yok ama kedidir zarar verir onu goze almaniz gerek. Diger turlu de sevgi dolu yaklasirsaniz cok travmatik degilse asiri kuduruk bir kedi olmaz. Kizim butun gece insan gibi uyuyor ama nisanlimdaki erkek kedimiz sabaha kadar kosup oynuyor ayaga saldiriyor ama sevgi dolu bi kedi asla kiyamam ona. Ikisi de sokakta cok hasta bulunp tedavi olup bize cok da kucukken gelmeyen bebekler ☺️ cok sansliyiz tekirin tadi baska 🥹

aslihan_e

Anlayışlı cevaplar istiyorsunuz ama belki de durumu doğru şekilde anlatamadınız, bu yüzden tepki almış olabilirsiniz. Psikolojisi bozuk olduğu için vermek istediyse neden kabul ettiniz? Diyelim birisi kedinin etrafa çiş yapma problemi olduğu için kediyi sahiplendirdiyse aldıktan sonra çiş yapıyor bu diye geri vermek mantıklı mı? Psikolojisi bozuksa bunu bilerek alırım. Çocuklu eve psikolojisi bozuk kedi sahiplenmek çok büyük yanlış zaten. Sizden bunu sakladıysa yazınızda belirtmeniz gerek. Saklayan bir insanın da hemen geri almak isteyeceğini sanmıyorum. 3 aydan büyük dediğiniz için yavru olduğunu düşündüm. 2 yaşından büyük deseniz yetişkin olduğunu anlardım. 1 yaşındaki bile çocuk sayılır. Psikolojisi bozuk bile olsa 2 gün bir kedinin uyum sağlaması için çok erken. Psikolojisi sağlıklı kedi bile yabancı ortamda saldırabilir. Peki madem psikolojisi bozuktu, o kediyle bu kedi arasındaki kaygı ilişkisi nedir? Gece arasına sıkışabileceği, üstüne düşebilecek eşyalar varsa kendisine zarar gelebilir tabi ki. Bir eve kedi alındığında ev ona göre düzenlenmeli, tıpkı bebekli ev gibi. Uyusanız bile bir kulağınız daima onda olmalı, kedi kusma sesi en şiddetli alarm sesinden bile etkili olabilir dikkatli bir sahip için. Yapmanız gereken asla bedensel temas içeren oyunlar oynamamak, uyarma amaçlı bile olsa elinizi ona doğru hareket ettirmemek, eğer hiçbir şekilde sizi dinlemeyip devam ettiriyorsa tutup uzaklaştırmak veya bir yastıkla hafifçe ittirmek, elinize kolunuza atlarsa asla ittirme hareketi yapmamak (yine tutup uzaklaştırılabilir veya yastıkla itilebilir), bol bol konuşmak, iletişim halinde olmak. Kediler ses tonundan çok rahat ne demek istediğinizi anlayabilir, bazı cümleleri, kelimeleri rahatlıkla öğrenebilirler. Bu şekilde yetişen bir kedinin psikolojik sorun yaşaması çok zor ama evde çocuk varsa ve kediye gözetimsiz şekilde istediği gibi yaklaşabiliyorsa kedinin davranışlarını kontrol etmeniz imkansız hale gelebilir.

AhsenAise

Kediler , cinsi fark etmeksizin karakterleri sürprizlerle dolu canlılardır,bir Tekir çok sakin olabilirken bir scotish sizi canınızdan bezdirebilir, bilhassa yavru kediler oyuncu,fazla meraklı,yaramaz olurlar, mümkünse bir yaşından büyük, sakin bir kedi tercih edin,sahipleneceginiz kişi ye karakteri hakkında sorular sorun,yine de kedi canlısı tüy döker vitamin kullanmak,taramak vs azaltsa da o tüyler illaki dökülür,
eşyalari tirmalar( belki hergun ,her yeri değil ama ) tirmalar , tüy kusar,eve gelen misafir çocuğundan,yüksek TV sesinden korkar kumunun dışına kaka" yapabilir" hasılı mesuliyeti ağırdır kedi bakmanın ,iyice düşünün,ailenizle konuşun,ortak bir karar alın öyle sahiplenin ,aksi takdirde hem siz üzülürsunuz ,hem masum bir can mutsuz olur

Mmtklndr

Yavru kedilerin ise hiç bitmeyen enerjileri vardır sabaha kadar sürekli uyanırlar günün her saati gece gündüz demeden oyun oynamak isterler sizinle beraber uyumak isterler ama sizide uyutmazlar. Aşılarını tam yaptırmak gerekir hastalandığında veterinere gitmek zorunda maması kumu maltı bakımı için gerekli her şeyi için belli bir bütçe ister aileniz istemezse bu ihtiyaçlar onlara aşırı bir yük getirir

aslihan_e

Kedi eğitimi konusunda katılmıyorum, örneğin erkek kedilerimden birinde tuvalet dışına çiş yapma problemi vardı. Birkaç aydır ne zaman başka yere yapmak istese "Hayır, çişimizi tuvalete yapıyoruz" deyip tuvaletine götürüyordum ve çişini yaparken bir şarkı uydurdum ("Çişimi tuvalete yaparım, kakamı tuvalete yaparım, ben uslu bir kediyim, çişimi dışarı yapmam, annemi üzmem, çişimi tuvalete yaptım, annemi mutlu ettim" şeklinde :) ) artık bu şarkıyı söylemeye başlayınca kedim koşarak tuvaletine gidip yapıyor, sonra bu davranışını sözle, severek veya mamayla ödüllendiriyorum. Kedimin anladığı birçok cümle var. Tabi ki kediler asla %100 eğitilemez. Ne kadar eğitseniz de hiç tezgaha çıkmayan kedinizi bir gün tezgahta bulabilirsiniz ancak eğitimli kedi, hiç eğitim verilmemiş bir kediyle aynı olmayacaktır. Mesela evde sürüyle kedimiz olmasına rağmen perdelerimiz güvende. Yavruyken hepsi perdeyi ilk başta denediler ama isimlerini sertçe söylemek bile yetiyor ve bir süre sonra istemediğiniz davranıştan kaçınmaya başlıyorlar. Ben çocukken annem o zamanki kedimizin koktuklara yatmasına izin vermezdi, çıktığında inmesini söylerdi ve o kedi yetişkin olduğunda hiçbir şekilde çıkmıyordu. Tabi ki aşırı disiplin de hayvan psikolojisi için iyi değil.

BambisGY

Aslıhan hanım benim aradığım bilgileri bunlardı çok teşekkür ediyorum ben de konuşarak annelerin eli ısırılmaz bak anne sana ne kadar güzel oyuncak almış diyorum zamanla öğrenir sanırım

BambisGY

Bakımını üstlenecek bütçeye sahibim çokta iyi bakıyorum sadece kaygı duyuyorum herkes ilk çocuğunda hiç stres ve kaygı gütmedi çünkü hepsi kedi profesör söz ködö bökmöyöncular sağ olun sadece siz bakın tamam 😂

BambisGY

Aslıhan hanım ilk sahiplendiğim kedi büyüktü sahibi psikolojisi bozuk diye vermek istedi. Evde küçük çocuk vardı ve herkese zarar verdi. Şikayet etmedim aradım ve nasıl davranmam gerektiğini sordum. Küçük bebeğim onun gibi bir karakterde değil güven problemi de yok sadece deneyimlerimden yola çıkarak ona zarar veren üzen bir davranış biçiminde olmamaya özen gösterirken günlerdir kaygılanıyorum geceleri kendine zarar verir mi korkusuyla sürekli başında bekliyorum. Yargılamadan empati kurmanızı dilerdim. Sürekli kucağımda olmasını dilemiyorum zaten öyle. Ben herkes için güvenli ve stresten uzak bir ortam oluşturmak için sordum bu soruyu ama insanların tavrı beni daha çok üzdü. Tecrübesi benden daha yüksek olan ve iletişim açısından bana yol gösterebilecek insanlar olur diye umuyorum. Yoksa yavru olmanın getirisini biliyorum. Oynatıp oyuncak alıp oyunlar kuruyorum. Kendim oyuncak yapıyorum. Öğrendiğim her şeyi doğru şekilde uygulamak istiyorum. Keşke anlayışlı ve yol gösteren yorumlar okusaydım.

BambisGY

Haydut ve nazlının annesi hanımefendi teşekkür ediyorum yazdıklarınız için 😇

BambisGY

Haydut ve nazlının annesi hanımefendi teşekkür ediyorum yazdıklarınız için 😇

BambisGY

Haydut ve nazlının annesi hanımefendi teşekkür ediyorum yazdıklarınız için 😇