2 Erkek Kedi Kısırlastırılması

kang14

Merhaba mahallede ki 2 erkek kedimizi yarın belediye veterinerinde kısırlastırcaz. Biri 7-8 aylık diğeri 1 yas civarı.İlk 2 gün evde tutabilcez ( aileden dolayı) tabi ki duruma göre bir kaç gün daha uzatabiliriz.normalde bahcemiz de kalıyorlar kiler gibi tek oda gibi bir yer var orda mamalrı suları evleri var.Neyse belediye veterinerlerinde kısırlastıran var mı? Ve erkek kedilerin kısırlastırma sonrasında neye dikkat etmemiz gerek? Enfeksiyon riski vs?

32 CEVAP

huqi

Kısırlaştırma karşıtlarına laf anlatmak çok zor, arkalarını biz gönüllüler topluyoruz yine maalesef.

Kedilerin acı çekerek yaşadığı bir dünya da hiç olmamalarını dilerdim, her yer Kadıköy gibi değil, Bağcılar, Esenler gibi ilçelerde hayvanlara bakan gönüllü sayısı çok az. Birçoğu çöplerden besleniyor gerçi hanımefendi'nin de isteği o yönde :d
Esenler metro var yaşadığım ilçe'de o bölge de o kadar çok kedi var ki ve ekonomi o kadar kötü ki sadece kendi mahallemdeki kedileri besleyebiliyorum artık. O metro bölgesindeki kedilerin hepsi çöpten besleniyor hiçbiri kısır değil hanıfendi'nin istediği gibi yaşıyorlar. Hepsi o kadar zayıf ki kemikleri sayılıyor.

Her neyse kısırlaştırmayınca da zaten yavrular acı çekerek ölüyor ya da yavruları annesinden çocuklar ayırıyor oraya buraya atıyolar bir şekilde yok oluyorlar ama kısırlaştırınca en azından acı çekerek ölmelerini engelliyorsunuz. Ayrıca ilk defa doğum yapan anne kediler yavrularına bakamıyor, bu sene bunu da yaşadım anne kedi sürekli yavrularını reddetti ilk doğumuydu, bir yavrusunu inşaata attı sonradan fark ettim o günde yağmurluydu hava iki saat yağmurda aç, susuz kalmış. Aldığımda vücut ısısı çok düşüktü anne kedi kabulde etmedi ve yavrucak hipotermi'den öldü kliniğe getirmeme rağmen. Daha 1 aylıktı bu kedi anne kedi'nin de sütü yokmuş zaten. Doğumdan önce enerjik bir kediyken doğum yapınca stresten yemeden, içmeden kesildi muhtemelen bu yüzden de sütü yoktu. Bu tarz problemlerle uğraşmak istemiyorsanız, kedilerin eziyet çekmeleri size zevk vermiyorsa sokağınızdaki kedileri KISIRLAŞTIRIN.

Ahudr

Hugi
O kadar haklisinki Zaten yaradan ozellikle kedileri sizin gibi hayvanseverleri sinamak icin yaratmis.Demis ben bu kedicikleri var edeyimde bakalim kac kisi bunlarin yasamasi icin çabalayacak
Kedilerin var olus tarihini biliyorsunuz heralde ve ozel kuru mamalarin da eğer durum gercekten sizin dusundugunuz gibi olsaydi zaten su an dogada kedi kalmazdi hepsi sizin gordugunuz yada gormek istediginiz sekilde acliktan ölürdü. Ayrica onlarin çöplerden yedikleri artiklar emin olun ac kalmasinlar diye alinan ucuz mamalardan bile daha faydalidir. O dogurupta yavrularini emziremeyen sutu gelmeyen anne kedilerde o verimsiz mamalar yuzunden oluyor bunu da biliyorsunuz heralde dimi neyse cokta uzatmaya gerek yok sizinle hicbir ortak noktada bulusamayiz.
Herkes sokagindaki kedileri kisirlastirsin zamanla azalarak bitsinler bence de yeter cektikleri bu hayvanciklarin hayvanseverlerden

huqi

Ahudr ay cidden nasıl bir kafa yaşıyorsun anlamıyorum, siz mahallemdeki kedileri sadece kuru mamayla beslediğimi mi sanıyorsunuz? Komşum çalıştığı iş yerindeki artan yemekleride getiriyordu tavuk hatta etle besliyordu özellikle anne kediyi iyi beslemeye çalışıyordu yine de böyle bir şey yaşadık. Kendimde tüm harçlığımla elimden geldiğince tavuk, ciğer almaya çalışıyorum. Siz çöp de ne bulduklarını sanıyorsunuz onlarca tavuk, et mi atılıyor sanıyorsunuz? Esenler gibi fakir bir ilçede yaşayan insanlar her gün tavuk mu yiyor? Çöplerden kemik yiyorlar. Allah allah allah başka dediğin bildiğin bir şey yok. Çöpten beslenmelerine razı olan biriyle daha fazla tartışamıycam ayrıca allahın işine karışmayalım diyorsun o zaman sen de korunma bir sürü çocuk doğur hendndnnd

Ahudr

Aynen is kisirlasmaya geldiginde onuda dusunmek lazim malum acliktan olen milyonlarca cocuk var hatta iclerinde coplerden beslenenlerde var bence onlara da bir el atip kisirlastirmada öncülük edebilirsiniz malum ustalasmissiniz bu konuda 👍

Ahudr

Evet Allah diyorum hayvanlar onun dilsiz kullari ya o yuzden bir art niyetim yok yani

huqi

İnsanla hayvanı bir tutan sensin, hayvanlar sahipsiz kendileri çalışıp yemek alamıyorlar değil mi? İnsanlara muhtaçlar ama çocuklar öyle mi? Onların aileleri var ve aileleri bakmak zorunda, bakamıycağı çocuğu da bir zahmet doğurmasın bunu da ben mi söyleyeyim?

Ahudr

Bana soyledigine gore onlara da soyleyebilirsin bence .Ayrica ben insanla hayvani bir tutmam benim icin hayvanlar bir tık daha makbuldur bunu da belirteyim

Emirrckr

Ahudr dediğim gibi gerçekten iyi bakılsalar,huzur içinde olsalar niye illa da kısırlaştırma şart diyelim.
Ama yok bizim toplumumuzda bu canlar gereken değeri göremiyorlar onu geçtim birde işkencelere,tecavüzlere maruz kalıyorlar.
Allah onları biz işkence edelim diye mi yarattı?
Kısırlaştırma karşıtısınız bu canlara işkence edilmesi,arabaların altında kalması doğanın kanunu mu yani?
Tamamen insan faktörü yüzünden bu canlar rahat değiller.Bu yüzden en azından kısırlaştıralım da acı çekmesinler diyoruz.
Yavruları geçtim;yavruları gözünün önünde ölen ya da çocukların elinde oyuncağa dönen anne kedinin psikolojisini de düşünsenize bi.

kang14

huqi

Kang14
Evet erkek kedilerde maalesef böyle problemler olabiliyor ama bu risk kısırlaştırılmayan kedilerde de var.
Siz bu konuyu aktif kısırlaştırma yapan bir gönüllüyle konuşun bence, hatta size @sokaktamucadele hesabını önerebilirim, kendisi İzmir'de kısırlaştırma yapan bir gönüllü.
Şu an için en azından ele gelen dişi kedileri kısırlaştırın bence, ben sokağımdaki bütün kedileri kısırlaştırdım tabii ki sorunlat bitmiyor çünkü mahalleme sürekli kedi atılıyor ama en azından şu an bebek kedi yok birazda olsa rahatım.
Hayvanlar kendilerine bakamıyorken sokakta bebeklerine bakmak zorunda kalıyorlar bide lütfen kısırlaştırmaya devam edin.

Bir sey merak ediyorum bilginiz varsa lütfen söylerseniz sevinirim. Biz bahcemizde ki dişimizin yavrularını sahiplendirdik ve kısırlastırdık anneyi. Suan cocuk gibi, sokaklardan şapka çorap sigara paketi getiriyor bize😃Ve oyuncu bir sey oldu, oyun oynuyor artık.Sizce bize neden böyle seyler getiriyor? Bina içine topluypr ne bulursa ya da bahce içine topluyor😃 bir diğer sorum ise yan komsunun bahcesinde 8 erkek vardı. Bizim dişi meraktan onların yanına gidip onlar kavga ederken onları kovuyor.Ama hiç bir erkek kedi kısır dişimize gitmiyor resmen onu görmezden geliyor hepsi ( erkek kedi erkek kediyle bile çiftleşmeye calısıyor ama yine de kısır dişiye gitmiyor) neden sizce? Erkek kediyi tercih ediyor resmen.Bu kedilerin tuhaf bir dünyası var cidden.

Emirrckr

@kang14 çünkü dişiden artık kızgınlığa girdiğine dair o hormonlar yüksek miktarda salgılanmıyor,koku fenomenleri yok.
Yani bir nevi kısır olan dişi kedi onlar için çekici gelmiyor artık.
Eskilerden geçmişleri varsa belki ilk zamanlar yeltenmiştirler ama dişi her türlü engellediği için bir yerden sonra vazgeçiyorlar.

Ahudr

Kang14 Emirrckr
Iste benim bahsettigim noktalardan biride buydu.Disi kedilerin kisirlasitirilipta erkek kedilerin kisirlastirilamadigi ortamlarda erkek kedi erkek kediyle ciftlesmeye kadar gidecek kotu goruntuler olabiliyormuş demekki ama sizler yinede onlar icin en dogru olani yaptığınızi savunup kendinizce hakli sebepler uretmeye devam edeceksiniz.

huqi

Benim kedimde oyuncaklarını hep yatağıma getirir, yanıma getiriyor sebebini bilmiyorum. Oyuncaklarını av olarak görüyor olabilir bu yüzden bize getiriyordur belki de.
Kısırlaştırdığınız kedi muhtemelen çok genç oyuncu olması çok normal artık bebekleri yok, sorumluluğu yok. Bebeklerini erkek kedilerden korumaya çalışmıyor, kendisi de hem bebek bakarken hem de erkek kedilerin tecavüzünden kaçmıyor bu yüzden mutlu ve tek derdi oyun oynamak.
Kısırlaştırılan kediler özgüvenli oluyor, mahallemde çok pasif bir kedi vardı bebekleri varken erkek kediler saldırıyordu hiç koruyamıyordu bebeklerini şimdi kısırlaştı ve diğer dişi kedilere karşı bile pasif değil. Normalde mamaya geldiği zaman diğer kediler kovuyordu şimdi kendisi de savaşıyor :)
Erkek kedilerin erkek kedilerle çiftleşmesi çok normal bizim mahallede yaşamayan başka mahalleden gelen bir erkek kedi var ve sokağıma çok nahif erkek kedi atıldı mahallemdeki dişi kedilere de gidiyor ama onlar kovduğu için pasif olan erkek kediyle çiftleşiyor :(
Bir de evimin karşısında baktığım iki erkek kedi vardı çiftleşme döneminde birbirleri ile çiftleşirken gördüm hep. Maalesef erkek kediler bu dönemde çok azgın oluyor yavru kedilere bile yapmaya çalışıyorlar...

Emirrckr

Evet erkek-erkek çiftleşmesi maalesef normal bir durum,
Mesela çok geçmiş yıllardan hala hatırımda kalmış hemen o aklıma gelir,
Bir baba kedi hem kendi dişi yavrusuyla hem kendi erkek yavrusuyla çiftleşmeye çalışıyordu.(ortamda dişi varken dahi.)
Kızı da daha ufacıktı ama babasının bu ısrarına dayanamayıp kaçtı ve kayboldu mesela.
Şu anki aklımla o babayı niye kısırlaştırmadık diyorum?
1 dişi yavrumuz belirsizliğe gitmişti..

kang14

Ahudr

Kang14 Emirrckr
Iste benim bahsettigim noktalardan biride buydu.Disi kedilerin kisirlasitirilipta erkek kedilerin kisirlastirilamadigi ortamlarda erkek kedi erkek kediyle ciftlesmeye kadar gidecek kotu goruntuler olabiliyormuş demekki ama sizler yinede onlar icin en dogru olani yaptığınızi savunup kendinizce hakli sebepler uretmeye devam edeceksiniz.

Ama bizim mahallede bir sürü dişi ve erkek var kısırlasmamıs. Ki kediler baska mahallelere de gidiyoe dişi bulamazsa.Dişi olmasına ragmen bakın 2 dişiyi sıkıstırmıslardı 8 erkek kedi ve o dişilerin basında hepsi beklerken , erkekler birbirinin üzerine cıkmaya calısıyordu. Tabi cıkıyorlardı da ama erkek ciftleşme pozisyonu almadıgı için çiftleşemiyorlardı.Bu sadece dişilerin kısır olmasıyla alakalo değil. Dişi kısır olmadıgında dişi ciftleşmeyi kabul etmediğinde vurdugunda en zayıf olan güçsüz olana gidiyor erkekler, ya yavrulara ya da baskın olmayan ürkek erkeklere.Bunu tamamen kısırlastırmaya baglamak doğru olmaz. En azından benim yaşadıgım mahallede. Çünkü kısır kedi toplasan koca mahallede 3 kedi var.

kang14

Emirrckr

Evet erkek-erkek çiftleşmesi maalesef normal bir durum,
Mesela çok geçmiş yıllardan hala hatırımda kalmış hemen o aklıma gelir,
Bir baba kedi hem kendi dişi yavrusuyla hem kendi erkek yavrusuyla çiftleşmeye çalışıyordu.(ortamda dişi varken dahi.)
Kızı da daha ufacıktı ama babasının bu ısrarına dayanamayıp kaçtı ve kayboldu mesela.
Şu anki aklımla o babayı niye kısırlaştırmadık diyorum?
1 dişi yavrumuz belirsizliğe gitmişti..

Off bizim komsunun bahcesinde baktıgı erkek kedi de böyle.Bizim bahceye yavrulayan dişimiz onla çiftleşmiş sadece ve yavruların 2 si aynı baba sadece gri, 2 si aynı anne renginde oldu. Belliydi yani.Bu baba kedi anneyle dönüşümlü yavruların yanında kalıyordu uyuyordu 10 gün boyunca. Anne kedi onu cagırırdı o yakınlarda olurdu gelirdi yavrunun yanına. O gelince anne giderdi dolanmaya sonra o gelirdi baba giderdi falan.Çok da güzel ve tatlıydı ilişkileri ya.İlk defa böyle bir sey görmüştüm.Baba cok güzel ilgileniyordu.Ama bu baba sonra. Yavrular 3 aylık gb olunca anneyle tekrar ciftleşmek istedi. Anne kabul etmedi asla. Hep dövdü. Sonra bu da yavrularla yapmaya calıstı.Yavruları ensslerinden tutup sürüklüyordu kacırıyordu biz ayırmaya calısırken asla bırakmıyordu. Sonra o yavrulardan 2 tanesi kayboldu bir kaç güne.Komsudan öğrendik ki o zaten genelde yavrulara gidiyormus onların bahcedekilere de aynısını yapıyormus.Alıskanlık olmus onda.Buna ragman bir sey yapmamıslar. Cok sinir olmustun erkek kediye cidden.