2 Erkek Kedi Kısırlastırılması

kang14

Merhaba mahallede ki 2 erkek kedimizi yarın belediye veterinerinde kısırlastırcaz. Biri 7-8 aylık diğeri 1 yas civarı.İlk 2 gün evde tutabilcez ( aileden dolayı) tabi ki duruma göre bir kaç gün daha uzatabiliriz.normalde bahcemiz de kalıyorlar kiler gibi tek oda gibi bir yer var orda mamalrı suları evleri var.Neyse belediye veterinerlerinde kısırlastıran var mı? Ve erkek kedilerin kısırlastırma sonrasında neye dikkat etmemiz gerek? Enfeksiyon riski vs?

32 CEVAP

Emirrckr

Ahudr bir yerden haklı olabilirsiniz ama ülkemizde artık bu kısırlaştırmak şart hale geldi.
Medeniyetin sıfır olduğu,sokak hayvanlarına kötü gözle bakılan,tekme vurulan,taş atılan,yavruların çocuklar tarafından elde oyuncak gibi taşınıp işkence gördüğü,araba altlarında ezildikleri bir toplumda yaşıyoruz maalesef.
Elbette bu toplumda sayısız hayvansever de var ama hangi birine yetelim ekonomi ortada,hangi kötülüğü engelleyebilelim tamamen.
Toplumun bazı kesimleri öyle cahil ki daha kedi kılını dünyanın en pis şeyi zannediyor buna nasıl laf anlatalım?
Dolayısıyla böyle bir topluma,yeni acı çekecek canlar getirmektense kısırlaştırmak bana da daha mantıklı geliyor.
Gerçekten herkes kediyi,köpeği sevse,hiç olmazsa kapısının önünde baksa artsın kedi popülasyonu hiç önemli değil aksine keyif verir.Ama yeter ki şu canlar huzur içinde yaşayabilsin.
Artık bu ülkede hamile kedi görsem içim acıyor doğacak yavrular kim bilir nolacak diye.

Emirrckr

Yine geçen yıldan bir örnek;
Şu an anlattığım kızım artık evimin kedisi oldu ve bir kızıyla birlikte evimizde yaşıyor ikiside kısır,çok mutlular ama birde geçen yıla bakalım,
Mart sonları gibi önce bizzat 5.kata daire kapımın önüne gelmesiyle tanıştık bu kızla.Hamileydi hemen aşağı indirdim karnını doyurdum.
Karnı burnunda gibi durduğu için de otoparkın oraya yuva falan hazırladım.
Oysaki daha doğuma 1 ayı varmış.Her neyse bu kız baya alıştı ve doğuma kadar istisnasız her gün geldi bende besledim.
Doğumu burda yapar zannediyordum ama ya o gece otoparktan çıktı giremedi ya da tercihi başka bir yer oldu bilmiyorum ama doğurduktan sonra ilk yemek yemeye çıkmasıyla beraber erkek kediler bir bir başına toplandılar.
En az 6 erkek,bu kızımızı sıkıştırdılar ve günlerce pes etmediler.Kovalasakta gitmiyorlar elimizden bir şey gelmedi..
Anne kedi asla yavrulara gidemedi bizde yavruların yerini bilmediğimiz için miyavlaya miyavlaya öldüler belki de acı bir şekilde.
Maalesef anneyi de kurtaramadık en sonunda onu da kızgınlığa soktular ve Mayıs başlarında yeniden çiftleşip hamile kalmış oldu.
Daha hormonları yeni toparlanırken vücudu bir kez daha gebeliğe hazırlanmaya başladı.
Düşünebiliyor musunuz ne kadar ağır bir süreç?
Ondan sonra işte hayvanın bu haline acıyıp sahiplendim.
Çok özel besledim onu.
Şükür ki sağlıklı bir doğum gerçekleştirdi ve tüm yavrularını rahat rahat baktı,emzirdi.
3'ünü sahiplendirdik birini de annesiyle bıraktık.
Neredeyse 1 yıldır birlikteler ve çok mutlular.

kang14

gamze şengul

Üyelik menünüzü açmak için tıklayın.
ALIŞVERİŞ
KEDİ ÜRÜNLERİ
KÖPEK ÜRÜNLERİ
KUŞ ÜRÜNLERİ
YUVA ARAYANLAR
KEDİ İLANLARI
KÖPEK İLANLARI
TOPLULUK
SORU CEVAP
FOTOĞRAF YARIŞMASI
VETERİNER KLİNİKLERİ
REHBER
BLOG
KEDİ CİNSLERİ
KÖPEK CİNSLERİ
KEDİ İSİMLERİ
KÖPEK İSİMLERİ

Kedi Bakımı ve Sağlığı
2 Erkek Kedi Kısırlastırılması

kang14

Merhaba mahallede ki 2 erkek kedimizi yarın belediye veterinerinde kısırlastırcaz. Biri 7-8 aylık diğeri 1 yas civarı.İlk 2 gün evde tutabilcez ( aileden dolayı) tabi ki duruma göre bir kaç gün daha uzatabiliriz.normalde bahcemiz de kalıyorlar kiler gibi tek oda gibi bir yer var orda mamalrı suları evleri var.Neyse belediye veterinerlerinde kısırlastıran var mı? Ve erkek kedilerin kısırlastırma sonrasında neye dikkat etmemiz gerek? Enfeksiyon riski vs?

11 CEVAP

En Çok Patilenene Göre

Emirrckr

Ahudr bir yerden haklı olabilirsiniz ama ülkemizde artık bu kısırlaştırmak şart hale geldi.
Medeniyetin sıfır olduğu,sokak hayvanlarına kötü gözle bakılan,tekme vurulan,taş atılan,yavruların çocuklar tarafından elde oyuncak gibi taşınıp işkence gördüğü,araba altlarında ezildikleri bir toplumda yaşıyoruz maalesef.
Elbette bu toplumda sayısız hayvansever de var ama hangi birine yetelim ekonomi ortada,hangi kötülüğü engelleyebilelim tamamen.
Toplumun bazı kesimleri öyle cahil ki daha kedi kılını dünyanın en pis şeyi zannediyor buna nasıl laf anlatalım?
Dolayısıyla böyle bir topluma,yeni acı çekecek canlar getirmektense kısırlaştırmak bana da daha mantıklı geliyor.
Gerçekten herkes kediyi,köpeği sevse,hiç olmazsa kapısının önünde baksa artsın kedi popülasyonu hiç önemli değil aksine keyif verir.Ama yeter ki şu canlar huzur içinde yaşayabilsin.
Artık bu ülkede hamile kedi görsem içim acıyor doğacak yavrular kim bilir nolacak diye.

simbakedi

erkek kedi kısırlaştırması çok kolay oluyor, belediyede de bu şekilde kısırlaştırıldığını düşünüyorum. dikişsiz oluyorlar ve erkek kediler akşamına kendilerine gelmiş oluyor. bizim belediyede böyle kısırlaştırıyorlar ve kedinin yalamasında sorun olmuyor. 2 gün yeter bile diye düşünüyorum. sadece sokakta takip etmeye devam edin tabi

kang14

simbakedi

erkek kedi kısırlaştırması çok kolay oluyor, belediyede de bu şekilde kısırlaştırıldığını düşünüyorum. dikişsiz oluyorlar ve erkek kediler akşamına kendilerine gelmiş oluyor. bizim belediyede böyle kısırlaştırıyorlar ve kedinin yalamasında sorun olmuyor. 2 gün yeter bile diye düşünüyorum. sadece sokakta takip etmeye devam edin tabi

İnşallah sag salim cok iyi sekilde atlatırlar. Acaba belediye veterineri operasyon öncesi saglık kontrolü muayenesi yapıyor mudur? Biz sorduk ama cevap alamadık.Aynı gün kuduz aşısı da yapcaklarmıs. Ve antibiyotikle agrı kesicisini de yapcaklarmıs. Ertesi gün biz antibiyotil şurup vermeye baslayacakmışız. Öyle dediler bize

Ahudr

Arkadaslar sokakta yasayan heleki daha gencecik bir kediyi neden kisirlastiriyorsunuz Allah askina yapmayin sunu evlerde bile nasil zorlaniyoruz baslarina bir hal gelmemesi icin disarida bu hayvanlar ne yapacak heleki erkek kedi niceleri sokaklarda idrar yolu tikandigi icin ölüyor hic mi duymuyorsunuz gözünüzü seveyim şu hayvanlarin uzerinden çekin elinizi yemekte vermeyin gerekirse onlar bulur riziklarini Allah bizlere guvenip yaratmadi onlari. Iyilik yapalim derken resmen öldürüyorsunuz şunu artik idrak edin

kang14

Ahudr

Arkadaslar sokakta yasayan heleki daha gencecik bir kediyi neden kisirlastiriyorsunuz Allah askina yapmayin sunu evlerde bile nasil zorlaniyoruz baslarina bir hal gelmemesi icin disarida bu hayvanlar ne yapacak heleki erkek kedi niceleri sokaklarda idrar yolu tikandigi icin ölüyor hic mi duymuyorsunuz gözünüzü seveyim şu hayvanlarin uzerinden çekin elinizi yemekte vermeyin gerekirse onlar bulur riziklarini Allah bizlere guvenip yaratmadi onlari. Iyilik yapalim derken resmen öldürüyorsunuz şunu artik idrak edin

Benim de en cok korktugum sey bu zaten idrar yolu sorunu. Ama hayvanları kızgınlık zamanında da gördüm. Hasta oluyor hepsi yemek yemiyor su içmiyorlar. Bagısıklıkları düşüyor ve yara bere içinde kalıyorlar kavgada ve ciftleşirken de birbirlerine hastalık bulastırıyorlar.Bu kediler yavrulugundan beri bizle. Ne zaman büyüdür kızgınlık yaşamaya basladılar hastalıktan kurtulmadılar

Ahudr

Kang14
bu yillardir suregelen bir durum yani doğanin kanunu bazilari bu tip hastaliklardan ölür bazilari farkli sebeplerden.Mesela onlara bagsklk yukseltecek takviyeler kullanabilirsiniz.Ama kisirlastirildiklarinda onlarin beslenme kaynakli sorunlar yasamasina asla engel olamayacksiniz bunu bilin.Ben şahsen evimde besledigim erkek kedimi bile kisirlastirdigima bin pismanim sokaga salmayi tercih etseydim keske diye dusunuyorum su an saglik sorunu olmamasina ragmen.Hergun olacak korkusuyla yasamak beni bitirdi.

kang14

Ahudr

Kang14
bu yillardir suregelen bir durum yani doğanin kanunu bazilari bu tip hastaliklardan ölür bazilari farkli sebeplerden.Mesela onlara bagsklk yukseltecek takviyeler kullanabilirsiniz.Ama kisirlastirildiklarinda onlarin beslenme kaynakli sorunlar yasamasina asla engel olamayacksiniz bunu bilin.Ben şahsen evimde besledigim erkek kedimi bile kisirlastirdigima bin pismanim sokaga salmayi tercih etseydim keske diye dusunuyorum su an saglik sorunu olmamasina ragmen.Hergun olacak korkusuyla yasamak beni bitirdi.

İkilem de kalmıstım hep. Siz de böyle diyince baska bir veterinere sordum durumu. Bana erkek kediler de böyle riskin oldugunu ve sokakta yasayan kedilerin dişilerini kısırlastırmanın daha doğru olacagını söyledi. Ve vazgectim erkekleri kısırlastırmaktan.Sorun takip edememek idrarlarını vs.Bence siz evde baktıgınız kedi için cok endişelenmeyin sonucta kumunu kontrol edersiniz. Sıvılarla desteklersiniz iyi mamalarla desteklersiniz.Ve idrar yaparken zorlanıyor mu vs bunlara dikkat ederseniz bence hemen anlarsınız sorunu.

huqi

@Ahudr evdeki kedinizi kısırlaştırdığınıza pişman mısınız?
Kedinizi saldığınızda sokaktaki erkek kedilerden çektiği yetmiyormuş gibi bir de sizin kedinizden ev kedisinden hamile kalacaklardı sokak kedileri? Böyle bir mantık olabilir mi? Sokaktakileri sadece beslemek yetmiyor kısırlaştırmamızda lazım, ben sokağımdaki tüm kedileri kısırlaştırdım yinede yaşadığım sorunlar bitmiyor, mahalleme daha göbek bağı üzerinde duran iki tane bebek kediyi kutunun içine koyup attılar sırf mahallede mama var diye benim mahalleme attılar nasıl olsa yaptığı kötülüğün arkasını toplayacak biri olur diye!
Ben o kadar çaresiz kaldım ki o bebekleri öyle görünce ben ailemle kalıyorum eve alamıyorum sokak kedilerini, süt anne buldum zar zor ama kedilerden biri öldü şimdi süt annenin memeleri iltihaplanmış verdiğim kişi öyle dedi. Süt anne'nin de 6 bebeği vardı ağır geldi demek ki, verdiğim kediyi geri almak zorundayım daha yeni gözleri açıldı yeniden geçici yuva arıyorum ama kimse almıyor. Madem bu kadar kısırlaştırmaları kötü geliyor size getireyim bebeği?
Cadde üzerinde oturuyorum evimin karşısında herkesin görebileceği bir alana bir kedi 2 senedir doğum yapıyor o kadar yabani ki nasıl kısırlaştıracağım bilmiyorum, 1 tane bile bebeği kalmadı şu an'a kadar hayvanda çok bitkin umarım onu da kısırlaştırabilirim.
Benim mahallemde erkek kedi yok ama kızgınlığa giren erkek kediler geliyor hepsinin tek derdi çiftleşmek yemek bile yemiyorlar bunun için hepsi yara içinde.
Herkes sokağındaki kedileri kısırlaştırmak zorunda!

huqi

Kang14
Evet erkek kedilerde maalesef böyle problemler olabiliyor ama bu risk kısırlaştırılmayan kedilerde de var.
Siz bu konuyu aktif kısırlaştırma yapan bir gönüllüyle konuşun bence, hatta size @sokaktamucadele hesabını önerebilirim, kendisi İzmir'de kısırlaştırma yapan bir gönüllü.
Şu an için en azından ele gelen dişi kedileri kısırlaştırın bence, ben sokağımdaki bütün kedileri kısırlaştırdım tabii ki sorunlat bitmiyor çünkü mahalleme sürekli kedi atılıyor ama en azından şu an bebek kedi yok birazda olsa rahatım.
Hayvanlar kendilerine bakamıyorken sokakta bebeklerine bakmak zorunda kalıyorlar bide lütfen kısırlaştırmaya devam edin.

Evet kısır olmayan erkeklerde de görülebiliyor bu. Ama kısır erkek kediler de olma riski daha da yükseliyor kısır olmayana göre. Hayvan sever derneği bize kısırlastırılınca tam tersi risk azalıyor dedi ama biz genelde sokak hayvanlarının tedavisine götürdüğümüz veterinerle konustuk anlattık sorduk, düşüncesini istedik, arada kaldık dedik. O ise evet erkek kedilerde bu risk yükseliyor kısırlastırma sonrasında. Sokak kedisi oldugu için daha da ihtimal yükseliyor, bu yüzden dişi kedileri kısırlastırmaya calısmak daha mantıklı bu durumda dedi.Biz dr bu yüzden vazgectik.Mahallemiz bir sürü erkek kedi var ve dişi de var. Biz bir tane dişiyi kısırlastırdık 2 ay önce. Komsumuzda bahcesinde hep kedi bakıyor ama o kısırlastırmıyor. Ona da teklif ettim bak dişi kedinizi bari kısırlastıralım ele geliyor size alısıklar dedim ama beni geciştiriyor hep. Sürekli o yavrular ölüyor 1 yıldır hiç sağ kaşan yavru görmedim.Buna ragmen kadın geciştiriyor mama su vermekle olcagını düşünüyor. Erkek kedi kısırlastırma konusunda cok kararsızım. Bunlar bebekleri de zorluyorlar hamile kediyi de. Ve erkek kediler birbirine de gidiyor.Zaten erkek kedi hep hazır onu o moda sokan dişi kedilerin kızışması.

simbakedi

erkek kedi kısırlaştırması çok kolay oluyor, belediyede de bu şekilde kısırlaştırıldığını düşünüyorum. dikişsiz oluyorlar ve erkek kediler akşamına kendilerine gelmiş oluyor. bizim belediyede böyle kısırlaştırıyorlar ve kedinin yalamasında sorun olmuyor. 2 gün yeter bile diye düşünüyorum. sadece sokakta takip etmeye devam edin tabi

kang14

simbakedi

erkek kedi kısırlaştırması çok kolay oluyor, belediyede de bu şekilde kısırlaştırıldığını düşünüyorum. dikişsiz oluyorlar ve erkek kediler akşamına kendilerine gelmiş oluyor. bizim belediyede böyle kısırlaştırıyorlar ve kedinin yalamasında sorun olmuyor. 2 gün yeter bile diye düşünüyorum. sadece sokakta takip etmeye devam edin tabi

İnşallah sag salim cok iyi sekilde atlatırlar. Acaba belediye veterineri operasyon öncesi saglık kontrolü muayenesi yapıyor mudur? Biz sorduk ama cevap alamadık.Aynı gün kuduz aşısı da yapcaklarmıs. Ve antibiyotikle agrı kesicisini de yapcaklarmıs. Ertesi gün biz antibiyotil şurup vermeye baslayacakmışız. Öyle dediler bize

Ahudr

Arkadaslar sokakta yasayan heleki daha gencecik bir kediyi neden kisirlastiriyorsunuz Allah askina yapmayin sunu evlerde bile nasil zorlaniyoruz baslarina bir hal gelmemesi icin disarida bu hayvanlar ne yapacak heleki erkek kedi niceleri sokaklarda idrar yolu tikandigi icin ölüyor hic mi duymuyorsunuz gözünüzü seveyim şu hayvanlarin uzerinden çekin elinizi yemekte vermeyin gerekirse onlar bulur riziklarini Allah bizlere guvenip yaratmadi onlari. Iyilik yapalim derken resmen öldürüyorsunuz şunu artik idrak edin

kang14

Ahudr

Arkadaslar sokakta yasayan heleki daha gencecik bir kediyi neden kisirlastiriyorsunuz Allah askina yapmayin sunu evlerde bile nasil zorlaniyoruz baslarina bir hal gelmemesi icin disarida bu hayvanlar ne yapacak heleki erkek kedi niceleri sokaklarda idrar yolu tikandigi icin ölüyor hic mi duymuyorsunuz gözünüzü seveyim şu hayvanlarin uzerinden çekin elinizi yemekte vermeyin gerekirse onlar bulur riziklarini Allah bizlere guvenip yaratmadi onlari. Iyilik yapalim derken resmen öldürüyorsunuz şunu artik idrak edin

Benim de en cok korktugum sey bu zaten idrar yolu sorunu. Ama hayvanları kızgınlık zamanında da gördüm. Hasta oluyor hepsi yemek yemiyor su içmiyorlar. Bagısıklıkları düşüyor ve yara bere içinde kalıyorlar kavgada ve ciftleşirken de birbirlerine hastalık bulastırıyorlar.Bu kediler yavrulugundan beri bizle. Ne zaman büyüdür kızgınlık yaşamaya basladılar hastalıktan kurtulmadılar

Ahudr

Kang14
bu yillardir suregelen bir durum yani doğanin kanunu bazilari bu tip hastaliklardan ölür bazilari farkli sebeplerden.Mesela onlara bagsklk yukseltecek takviyeler kullanabilirsiniz.Ama kisirlastirildiklarinda onlarin beslenme kaynakli sorunlar yasamasina asla engel olamayacksiniz bunu bilin.Ben şahsen evimde besledigim erkek kedimi bile kisirlastirdigima bin pismanim sokaga salmayi tercih etseydim keske diye dusunuyorum su an saglik sorunu olmamasina ragmen.Hergun olacak korkusuyla yasamak beni bitirdi.

kang14

Ahudr

Kang14
bu yillardir suregelen bir durum yani doğanin kanunu bazilari bu tip hastaliklardan ölür bazilari farkli sebeplerden.Mesela onlara bagsklk yukseltecek takviyeler kullanabilirsiniz.Ama kisirlastirildiklarinda onlarin beslenme kaynakli sorunlar yasamasina asla engel olamayacksiniz bunu bilin.Ben şahsen evimde besledigim erkek kedimi bile kisirlastirdigima bin pismanim sokaga salmayi tercih etseydim keske diye dusunuyorum su an saglik sorunu olmamasina ragmen.Hergun olacak korkusuyla yasamak beni bitirdi.

İkilem de kalmıstım hep. Siz de böyle diyince baska bir veterinere sordum durumu. Bana erkek kediler de böyle riskin oldugunu ve sokakta yasayan kedilerin dişilerini kısırlastırmanın daha doğru olacagını söyledi. Ve vazgectim erkekleri kısırlastırmaktan.Sorun takip edememek idrarlarını vs.Bence siz evde baktıgınız kedi için cok endişelenmeyin sonucta kumunu kontrol edersiniz. Sıvılarla desteklersiniz iyi mamalarla desteklersiniz.Ve idrar yaparken zorlanıyor mu vs bunlara dikkat ederseniz bence hemen anlarsınız sorunu.

huqi

@Ahudr evdeki kedinizi kısırlaştırdığınıza pişman mısınız?
Kedinizi saldığınızda sokaktaki erkek kedilerden çektiği yetmiyormuş gibi bir de sizin kedinizden ev kedisinden hamile kalacaklardı sokak kedileri? Böyle bir mantık olabilir mi? Sokaktakileri sadece beslemek yetmiyor kısırlaştırmamızda lazım, ben sokağımdaki tüm kedileri kısırlaştırdım yinede yaşadığım sorunlar bitmiyor, mahalleme daha göbek bağı üzerinde duran iki tane bebek kediyi kutunun içine koyup attılar sırf mahallede mama var diye benim mahalleme attılar nasıl olsa yaptığı kötülüğün arkasını toplayacak biri olur diye!
Ben o kadar çaresiz kaldım ki o bebekleri öyle görünce ben ailemle kalıyorum eve alamıyorum sokak kedilerini, süt anne buldum zar zor ama kedilerden biri öldü şimdi süt annenin memeleri iltihaplanmış verdiğim kişi öyle dedi. Süt anne'nin de 6 bebeği vardı ağır geldi demek ki, verdiğim kediyi geri almak zorundayım daha yeni gözleri açıldı yeniden geçici yuva arıyorum ama kimse almıyor. Madem bu kadar kısırlaştırmaları kötü geliyor size getireyim bebeği?
Cadde üzerinde oturuyorum evimin karşısında herkesin görebileceği bir alana bir kedi 2 senedir doğum yapıyor o kadar yabani ki nasıl kısırlaştıracağım bilmiyorum, 1 tane bile bebeği kalmadı şu an'a kadar hayvanda çok bitkin umarım onu da kısırlaştırabilirim.
Benim mahallemde erkek kedi yok ama kızgınlığa giren erkek kediler geliyor hepsinin tek derdi çiftleşmek yemek bile yemiyorlar bunun için hepsi yara içinde.
Herkes sokağındaki kedileri kısırlaştırmak zorunda!

huqi

Kang14
Evet erkek kedilerde maalesef böyle problemler olabiliyor ama bu risk kısırlaştırılmayan kedilerde de var.
Siz bu konuyu aktif kısırlaştırma yapan bir gönüllüyle konuşun bence, hatta size @sokaktamucadele hesabını önerebilirim, kendisi İzmir'de kısırlaştırma yapan bir gönüllü.
Şu an için en azından ele gelen dişi kedileri kısırlaştırın bence, ben sokağımdaki bütün kedileri kısırlaştırdım tabii ki sorunlat bitmiyor çünkü mahalleme sürekli kedi atılıyor ama en azından şu an bebek kedi yok birazda olsa rahatım.
Hayvanlar kendilerine bakamıyorken sokakta bebeklerine bakmak zorunda kalıyorlar bide lütfen kısırlaştırmaya devam edin.

Ahudr

Hugi
Iyi hoş güzel söyluyorsun da yani biraz da söyle düsünsek doğanın kanununudur ya hani bazilari yaşar ömrü olan bazılari ölür hani bu insanlar içinde gecerlidir ya.Sizin bu yaptiginiz biraz Allahin isine müdaheleye girmiyor mu biraksak mesela herseyi üzerimize vazife edinmesek de doğa kendi döngüsün de devam etse.Diyorsunuz ya hani erkek kediler kizginliktayken yemek bile yemiyorlar iste Allah onlara oyle bir ic gudu vermiski bu onlarin yasamda kalma savaşı kara kışa soğuga bu ic guduyle kafa tutuyorlar tek dertleri yemek icmek oldugunda emin olun yasam alani bile birakmadigimiz o hayvanciklar icin her sey cok daha zorlasiyor.Biraz empati yapmayi teklif ediyorum size.

Ahudr

Ayrica erkek kedileri degil disileri kisirlastirin mantigina da karsiyim.Disilerin kisir oldugu bir yerde erkek kediler onlar icin daha cok tehlike ayrica ciftlesemeyecek olan erkek kedi icin de buyuk bir sıkıntı.Kisirlastirmak nesil tuketmekten baska bir sey degildir.Lutfen sokak hayvanlarindan elinizi çekin...

Ahudr

Emirrckr
Söylediginiz her seyin altina imzami atarim ama işte çözüm keske bu olmasa yani çünkü kısır olduklarinda da insanların gazabından korunamiyorlar zaten.Insanlar dediginiz gibi o kadar korkunçki sokak hayvanlari gormedigimiz bilmedigimiz ne felaketler yasiyorlar ve maalesef bizlerde çözümü onlarin sayisini azaltmakta almak zorunda kaliyoruz ve belediyeler de bu konuda cok hizli calisiyorlar keske kisirlastirma degilde sagliklarina faydali olacak operasyonlari ustlenseler gercekten korkuyorum bir sabah uyandigimizda etrafta hic kedi olmayacak

kang14

huqi

Kang14
Evet erkek kedilerde maalesef böyle problemler olabiliyor ama bu risk kısırlaştırılmayan kedilerde de var.
Siz bu konuyu aktif kısırlaştırma yapan bir gönüllüyle konuşun bence, hatta size @sokaktamucadele hesabını önerebilirim, kendisi İzmir'de kısırlaştırma yapan bir gönüllü.
Şu an için en azından ele gelen dişi kedileri kısırlaştırın bence, ben sokağımdaki bütün kedileri kısırlaştırdım tabii ki sorunlat bitmiyor çünkü mahalleme sürekli kedi atılıyor ama en azından şu an bebek kedi yok birazda olsa rahatım.
Hayvanlar kendilerine bakamıyorken sokakta bebeklerine bakmak zorunda kalıyorlar bide lütfen kısırlaştırmaya devam edin.

huqi

Evet kısır olmayan erkeklerde de görülebiliyor bu. Ama kısır erkek kediler de olma riski daha da yükseliyor kısır olmayana göre. Hayvan sever derneği bize kısırlastırılınca tam tersi risk azalıyor dedi ama biz genelde sokak hayvanlarının tedavisine götürdüğümüz veterinerle konustuk anlattık sorduk, düşüncesini istedik, arada kaldık dedik. O ise evet erkek kedilerde bu risk yükseliyor kısırlastırma sonrasında. Sokak kedisi oldugu için daha da ihtimal yükseliyor, bu yüzden dişi kedileri kısırlastırmaya calısmak daha mantıklı bu durumda dedi.Biz dr bu yüzden vazgectik.Mahallemiz bir sürü erkek kedi var ve dişi de var. Biz bir tane dişiyi kısırlastırdık 2 ay önce. Komsumuzda bahcesinde hep kedi bakıyor ama o kısırlastırmıyor. Ona da teklif ettim bak dişi kedinizi bari kısırlastıralım ele geliyor size alısıklar dedim ama beni geciştiriyor hep. Sürekli o yavrular ölüyor 1 yıldır hiç sağ kaşan yavru görmedim.Buna ragmen kadın geciştiriyor mama su vermekle olcagını düşünüyor. Erkek kedi kısırlastırma konusunda cok kararsızım. Bunlar bebekleri de zorluyorlar hamile kediyi de. Ve erkek kediler birbirine de gidiyor.Zaten erkek kedi hep hazır onu o moda sokan dişi kedilerin kızışması.Ben de erkek kediler rahat etsin cok istiyorum dişilerle. Ama böbrek ve idrar yolu sorunu da cok sinsi ilerleyebiliyor ve sokakta takip edemediğim için her durumunu ileride buna sebep olmaktan korkuyorum gec kalmaktan.İnsanı cok ikilemde bırakan bir konu.Kısır olan dişi kedimizi görmezddn geliyor erkek kediler. Kısır olmayanı sıkıstırıyorlar dün 8 tane erkek kedi sıkıstırmıstı korkutuyorum yine kaçmıyorlar dişiyi almaya calısıyor korkuyor benden de gelmiyor falan.Dişiler de eş arıyor bu dönemde. Mahallede hiç görmediğiö yabancı dişi ve erkek kediler gördüm bir kaç günde.