2 Erkek Kedi Kısırlastırılması

kang14

Merhaba mahallede ki 2 erkek kedimizi yarın belediye veterinerinde kısırlastırcaz. Biri 7-8 aylık diğeri 1 yas civarı.İlk 2 gün evde tutabilcez ( aileden dolayı) tabi ki duruma göre bir kaç gün daha uzatabiliriz.normalde bahcemiz de kalıyorlar kiler gibi tek oda gibi bir yer var orda mamalrı suları evleri var.Neyse belediye veterinerlerinde kısırlastıran var mı? Ve erkek kedilerin kısırlastırma sonrasında neye dikkat etmemiz gerek? Enfeksiyon riski vs?

32 CEVAP

kang14

116071 Puan huqi

Benim kedimde oyuncaklarını hep yatağıma getirir, yanıma getiriyor sebebini bilmiyorum. Oyuncaklarını av olarak görüyor olabilir bu yüzden bize getiriyordur belki de.
Kısırlaştırdığınız kedi muhtemelen çok genç oyuncu olması çok normal artık bebekleri yok, sorumluluğu yok. Bebeklerini erkek kedilerden korumaya çalışmıyor, kendisi de hem bebek bakarken hem de erkek kedilerin tecavüzünden kaçmıyor bu yüzden mutlu ve tek derdi oyun oynamak.
Kısırlaştırılan kediler özgüvenli oluyor, mahallemde çok pasif bir kedi vardı bebekleri varken erkek kediler saldırıyordu hiç koruyamıyordu bebeklerini şimdi kısırlaştı ve diğer dişi kedilere karşı bile pasif değil. Normalde mamaya geldiği zaman diğer kediler kovuyordu şimdi kendisi de savaşıyor :)
Erkek kedilerin erkek kedilerle çiftleşmesi çok normal bizim mahallede yaşamayan başka mahalleden gelen bir erkek kedi var ve sokağıma çok nahif erkek kedi atıldı mahallemdeki dişi kedilere de gidiyor ama onlar kovduğu için pasif olan erkek kediyle çiftleşiyor :(
Bir de evimin karşısında baktığım iki erkek kedi vardı çiftleşme döneminde birbirleri ile çiftleşirken gördüm hep. Maalesef erkek kediler bu dönemde çok azgın oluyor yavru kedilere bile yapmaya çalışıyorlar...

Kızımız 5 yasında kısırlastı cok genc değil :) kızımızın bir gözü de kör. Onun yaşı genc olmadıgı için ve göz durumdan dolayı naptım ettim borclandım ve klinikte kısırlastırdım :) eve almak evde bakmak istedik zar zor durdu eve gelip uyıyup gitmeyi seviyor.Uzun süre evde durmayo asla sevmiyor. Ve en son doğumunda zaten artık bıkmış gibiydi. Asla yavrularıyla önceki doğumunda ki gibi ilgili değildi.Emzirmek istemiyordu sık sık.Kacıyordu emmmeye calıstıklarında.Bizle oyun oynamıyordu hiç.Artık 3 memesi körelmiş süt cıkmıyordu. Bir meme basıda kopmak üzereydi.Hep doğuö yapıp emzirmekten.Aslında komsunun kedisiydi bahcesinde ama bize de alıskındı.Ben öğrenciyken onu hiç kısırşastıramadım ailemden dolayı ve maddiyattan dolayı.Sonra elime fırsat gecince hemen hallettim.Kısırlastırma sonrası biraz kilo aldı ve artık bizimle oyun oynuyor.Cok meraklı hale geldi kedi kavgalarını gidip izliyor onları ayırıyor 😃 bizm bahceden geneldd ayrılmıyor evleri de var ama o garaj üstü gibi yüksek yerlerde yatmayı seviyor.Ama en kötü huyı sadeve tavuklu mama yemesi. Onun dısında asla baska mama yemiyor 😃ve son doğumundan önceki doğumdan kalan 1 yasında oğlu da bizim bahce de. O da öyle tatlı ve sakin ki.Annesiyle garaj üstünde uyuyor. Zaten annesi öğretmişti onlara orayı.1 yasında erkek kızgınlıga giriyor evet artık ama cok ürkek oldugundan (babası yüzünden bence. Çünkü o 3 aylıkken baba onla ciftleşmeye calısıyordu ensesinden tutup sürüklemişti.) Baska kedilerle mesafeli nadir sayılı kedilerle oynar ya da yaklasır. Bence suana kadar hiç bir dişiyle ciftleşemedi. Çünkü hemen pes ediyor dişi kovunca diğer erkek kediler gibi saatlerce beklemiyor basında.Neyse annesi de sanki kısırlasınca 6 aylık kedi haline döndü cok tatlı yaa ona ayrı zaafım var.Gözünden dolayı da sanırım.

huqi

Siz diğer hanımefendi'nin fikirlerini dikkate almayın, kısırlaştırma karşıtlarının sokağındaki kedilere düzenli bir şekilde baktığını sanmıyorum. O yüzden bu kadar mantıksız şeyler yazıyor ki kendisi hayvanların çöpten beslenmesi gerektiğini savunan biri...
Çöplerden et bulacakmış hayvanlar hendnenens

Bir insan sokağındaki kedilere düzenli bir şekilde bakıyorsa hayvanların nasıl eziyetler çektiğini görüp kısırlaştırmaya odaklanır zaten.
Ben de İstanbul'da yaşamama rağmen ücretsiz kısırlaştıracak bir yer bulamamıştım 4 sene önce kendi ilçe belediyem güvenilir değil, mahallemdeki 3 kediyi özelde kısırlaştırmıştım. Şu an ibb'de kısırlaştırıyorum.
Pasif erkek kediler dişilerle çiftleşemiyor çünkü dişiler erkek kediler gibi her zaman kızgınlıkta değiller aslında tecavüze uğruyorlar, benim de mahallemde pasif erkek bir kedi vardı çok korkaktı bebekliğinden beri bakmıştım ama kızgınlığa girince dişi kedilerle hiç çiftleşemiyordu bi ara maalesef yavru kediye yapmaya çalıştığını gördüm :(
Sonradan da kayboldu zaten muhtemelen başka mahalledeki dişi kedilerin peşine gitti