Sokaktan Buldum Yemek Yemiyor :(

Omer_Uzun

Merhaba,

Sokaktan annesiz kaybolmuş ve ölmek üzere olan bir kedim buldum. İşyerine getirdim arkadaşlar çiğ tavuk v.s. verdiler iştahla yedi.
Daha sonra veterinere götürdüm sprey sıktı ve ağzına damlatmam için bir damla verdi halsizlik v.s. olursa hemen getirin dedi.
1 aylık olduğunu söyledi.
Sonra veterinerin önerdiği kuru ve yaş mamayı aldım, eve getirdim, artık bizimle yaşayacak :)
Yatak, oyuncak kum v.s. aldım eşimle ve evimize yerleşti.

Bir kaç sorum olacak;

Eve ilk geldiğinde çiğ tavuğu kustuğunu gördüm. Sonra su içti ve tuvaletini yaptı ishalk v.s. değil.
Daha sonra kuru mamayı 3 gündür hiç yemedi, yaş mamayı ağzına sürmedi, ağzına zorla vermek istedim yalandı ama yemedi.
Tavuk haşladım bir parca ufaladım sadece onu yedi. Demekki tavuk seviyor diyerekten tavuk ciğeri v.s.aldım haşladım yemiyor.
Kuru mamayı yavuk suyuna ıslattım yemiyor.
Arasıra yemek kabına gidip yalanıyor.
Bol bol su içiyor.
Ağzında bir tuhaflık görmedim, aksırma burunda ıslaklık v.s. yok, gayet oyuncu ve canlı hareketleri ama bol bol uyuyor.
Bu arada bu hayvan bir şey yemiyor ama günde en az 2 kere kaka yapıyor ve işiyor.

Strese girdim iyice yazık daha çok küçük artık kedi sütü alıp biberonla vereceğim herhalde tavsiye önerilerinizi rica ederim.

34 CEVAP

DEMET92

Allah kolaylık versin çok zor. bende de 2 aylık bir kız var. birsürü mama denedim. en son brit care yaş mamasını yedi ama kuru mama ağzına sürmüyor. zorla verirsemde geri diliyle çıkarıyor yutmuyor. ben de şaşırdım. yoğurdu sulandırıp veriyorum içiyor. su içiyor. yaş mama brit cere yiyor daha da yok. enerji mükemel. ama dünden beri hiçbirşey yokken yanımıza gelip gözümüze bakarak miyavlıyor. nedenini çözemedim. seviyoruz ama yine yapıyor.

Infernus

Aslında süt anne bulma imkanınız olsa çevrenizden yeni doğum yapmış mükemmel olur. Benim kızım böyle bir yavruyu kabul etmişti aşağı yukarı sizinki kadar. 15-20 gün emzirdi. Bebek için en sağlıklı şey şu an için yavru kediler için süt tozu. Kısa aralıklarla(2-3 saatte bir) ağzına 5-6 damla verseniz yeter(İçerse tabi ki daha fazla). Hazırladığınız süt kedinin vücut sıcaklığında olsun (30-35 derece) . Soğuk vermeyin ishal yapabilir. Zaten küçücük midesi öyle tıka basa yemesini beklemeyin. Belki de bu yüzden size yemiyor gibi gözüküyor :) . Biberon tutmak çok önemli sırtüstü yatırıp vermeyin ciğerine kaçmasın. Kendi doğal emme pozisyonunda verebilirsiniz geriye yatarak daha kolay verebiliyorsanız başı 45 derece yukarı açı yapacak şekilde olsun maksimum. Sizinki o kadar da bebek değil 4 haftalık olmuş. Kendini kurtarmış gibi düşünüyorum.Tek olduğu için kendini ısıtamaz o yüzden de ishal olmuş olabileceğini düşünüyorum. korunaklı bir kutuya veya kedi evi gibi bir şey içine havlu serin. Sıcak su torbası koyun yanına ama havluya filan sararak. Yakmasın bebeği. Zaten 2-3 hafta içinde de en geç yaş mamaya geçebileceğini düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim tekrar :)

Infernus

Başlığı yukarıda görünce içim bir korkuyla açtım umarım kötü bir şey olmamıştır diye. Çok üzüldüm bebeğe. Çabanız için teşekkür ederiz. Bazen olmuyor siz elinizden geleni yaptınız. Belki bir gün yine sahipsiz bir yavrucağın kurtarıcısı olursunuz.

eccakir

Benim size önerim 2 ayını bitirene kadar sadece süt tozu ile beslemeniz. Çok küçük belki midesi tavuk, ciğer, yumurta gibi besinleri kaldıramaz ağır gelebilir. Biz 2 aylıktı kızımızı sahiplendiğimizde annesinde kesildiği halde bir zaman laktozsuz süt içti kuru mama yemekte zorlandı kuru mamayı ıslatınca ancak yedi şimdi 6 ayını bitirecek neredeyse :) Demem o ki sakin olun biliyorum hiç kolay değil insan en ufak şeyi telaş yapıyor ama inanın o size siz ona alıştıkça düzeninizde oturacak. Minik yavruyla uzun ve mutlu bir ömrünüz olur inşallah :)

eccakir

Başınız sağolsun

deniz_berkan

Demet92 kedicik ölmüş yazıları okuyunuz . Ömer bey başınızsagolsun vicdanınız rahat olsun elinizden geleni yaptınız melekti zaten şimdi meleklerin arasında o.

Omer_Uzun

Arkadaşlar, süt kediciği sanırım ishal yaptı ama çok kakası çok da sulu değil. Süte kuru mamayı toz haline getirip karıştırarak vermiştim. Sabah evden çıkmadan da bulyonla ıslatılmış tavuk, küçük küçük doğranmış salam ve bir kap süt yanına da su bıraktım.

Süte başlağımdan itibaren kedicik harektlenmeye başladı sürekli kucak istiyor.

Umarım sağlıklı şekilde büyür.

Omer_Uzun

İki tane de oğlum var biri 4 biri 7 yaşında onlarda kediciğe çok kibar davranıyorlar ama kedicik bana çok alıştığı için çocuklar da kıskanmaya başladı :(

Omer_Uzun

Bu arada evde yiyecek olarak ne hazırlayabilirim sebze filan yer mi? Yemek konusunda becerikliyimdir.

Önerilerinizi rica ederim.

Denediğim yiyecekler;

Yoğurt
Süt
Salam
Tavuk
Kıyma haşlanmış
Peynir
Kuru ve yaş mama
Ton balığı
Ekmek

:)

Omer_Uzun

Çarşamba günü akşam evde ben yumurta yerken kedicik yanıma geldi ve tabağımı kokladı bende bir parça vermek istedim yemeye başladı.

Bu olaydan sonra kediciğim yumurta, ton balığı ve tavuk yemeye başladı çok şükür şimdi kendisi de çok mutlu bende.

Yardımcı olan fikrini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Omer_Uzun

:( malesef kendini toparlayan kedicik 1 gecede kötüleşti, kusma kanlı dışkı v.s. kedciğinizi kaybettik. Herşey iyi giderken birden bire dün kendini toparlayamadı gece veterinere götürdük serum ve kortizon verdi ama kurtaramadık. Çük üzgünüm hemde çok.

Yardımcı olan herkeze teşekkür ederim.

Miniikt

Muhtemelen parazit tedavisi uygulamış yememesi normal ama sen yinede bir veterinerini ara .

Tutti34

Öncelikle benim de kedimi aynı durumda sokaktan aldığımı belirteyim.Çiğ tavuk vermek nedir yahu? Siz boşverin onları. Veterinerlerde satılan a/d i/d gibi yaş mamalar var. Bunlar ilaçlı mamalar. Ben ilk 1 ay bununla besledim. Kedi süt tozu var şırıngayla onu verdim. Gerekirse zorla şırınganın iğnesini çıkarıp ağzına az az verin. O daha bir bebek. Sahiplendiğiniz için de Allah sizden razı olsun

Elifoo

Basiniz sagolsun.. siz elinizden geleni yaptiniz emin olun su an cok mutlu bir yerdedir..

SAKIZLAMIA

yavru kediler için özel sütler var ondan verin. birde kucak istemesinin nedeni anne sevgisi istemesi