Bu Şişlik Ne Olabilir?

Lactantius

Merhaba arkadaşlar, az evvel Bambina'yı (dişi kedi, 4 buçuk aylık) severken elimle yokladığımda sağ alt bacağına yakın bir yerde, derinin altında cevizden küçük bir şişlik olduğunu farkettim. Yarın veterinere gideceğiz ancak merak ediyorum; kedinizde bu türden bir şey gözlemlediniz mi? Elbette yarına kadar deli gibi araştırıyor olacağım. Fıtık mı, yağ bezesi mi, nedir bu kitle ? :( İlginiz için teşekkür ederim.

17 CEVAP

Lactantius

Merhaba arkadaşlar, şimdi veterinerden geldik. Veterinerimiz önemli bir şey olmadığını, ya aşının ödeminin ufacık bir kısmının kaldığını ya da bir şeyin batmış olabileceğini söyledi. Şekil ve hal itibariyle kist, tümör, beze ya da fıtık olma ihtimalinin olmadığını belirtti. Alkol veya kolonya ile günde bir kaç kez o bölgeyi ovmamı önerdi.

Yag bezesidir rahat olun.

Infernus

Benim yavrulardan 2 tanesinde benzer şişlik olmuştu kuduz aşısından sonra. Bazılarının bünyesi bu aşıya böyle tepki veriyor. Hareket de ediyorsa daha yüksek ihtimal bundan olabilir. Belki daha uzun zamandır vardı da siz yeni fark ettiniz. Eğer öyleyse severken dağıtıcı şekilde masaj yaparsanız daha çabuk geçer. Sizin içiniz rahat etmeyecek eminim :) veterinere gösterin en doğru şeyi o söyler zaten. Sonucu bizimle paylaşırsınız.

Gul36

Benim 6 aylık yavrumun da sağ ön bacağının hemen üstünde (sanki göğüs bölgesi gibi) öyle hareket eden bir şişlik var, arada bir kayboluyor. ( Gerçi aslında kaybolmuyormuş, dün fark ettim ki şu anda arka bacağına doğru kaymış durumda.) İlk başta göğüs kisti olabilir korkusuyla veterinerime danıştım, henüz olgunluğa erişmemiş olduğu için kist/tümör olma ihtimali olmadığını söyledi. Daha bebek o, yağ bezesinden başka bir şey değildir, dedi. Yine de onu severken elime geldikçe içim huzursuz olmuyor değil. Belki aşılardan dolayı oluşan bir şeydir ama bir dahaki kontrolümde kesin göstereceğim.

Infernus

@lactantius çok sevindim. Yavaş yavaş masaj yapabilirsiniz izin verirse. 1-2 hafta içinde geçecektir umarım.

Infernus

Kedinize aşı yaptırdınız mı yakın zamanda?

Lactantius

Veterinerimiz de aşıdan olabileceğini söyledi ancak son aşsını 5 martta olduğu için, yarın görmek istedi.

Infernus

Kediniz 4.5 aylık. Son aşı dediniz. Kedinize hangi aşıları yaptırdınız ve ilk ne zaman?

Yag bezesi olma ihtimali yuksek ama muayene ettirin mutlaka.

Daha once hasta bir kedide bu sekilde sislik vardi on kolunun ordaydi elinizle sislige dokundugunuzda oynuyor mu baktiniz mi?

Lactantius

Karma (1 ve 2) ve kuduz(1 ve 2) aşılarını yaptırdım. Son aşısı da kuduz aşısı idi.

Lactantius

Elimle dokunduğumda evet oynuyor. Yarın 12de veterinerimiz görecek, umarım vahim bir şey değildir.

Lactantius

Teşekkür ederim :)

Infernus

Bu arada şişliğe dokunduğunuzda kedinizden acıyormuş gibi bir tepki gelmiyor değil mi?

Lactantius

Evet olabilir, dokunduğumda hiç tepki vermiyor hatta oyanattığımda da. Umarım dediğiniz gibidir ki bence öyle. Yarın sonucu mutlaka yazacağım, ilginiz için teşekkür ederim.