Kedim İçin İdeal Yiyecekler Nelerdir?

alacatekir

7 aylık tekir cinsi bir kedim var.(erkek) Kedilerin beslenmesi ile ilgili naçizane bilgilerim olsa da gene bu konuyu merak ediyorum. Kuru ve yaş mama zaten kediler için vazgeçilmezlerden ama bunun dışında kedimin fazladan yedikleri şeyler var. Sırasıyla;

  • Pilav

  • Makarna

  • Barbunya (İlginç)

  • Fasulye

  • Mısır

Tavuk, et cinsi yemekleri saymadım. Onları zaten yiyor. Bir de bizim kedi böcek fetişisti. Evimiz zemin kat ve bahçesi var, bu yüzden kapı, cam, çerçeve açtığımız zaman(özellikle bu mevsimde) ev böcek müzesine dönüyor ama bizim kedi sağ olsun, en korktuğum böcekleri bile ekmeksiz öğütüyor.( Hamam böceği ve türevlerine fobim var) Bunlar da sırasıyla;

  • Sinek

  • Arı (Eşek de dahil)

  • Hamam böceği (Uçsun, uçmasın fark etmez ıyyh söyleyince bile tüylerim diken diken oluyor.)

  • Çıyan (En enteresanı buydu. Elimde terlikle çıyan kovalayacakken, şınom önüme kahraman edasıyla geçti ve paramparça etti çıyanı. Vallahi içim cız etmedi desem yeridir. Bu arada iğrençlik olsun diye değil, kafasını da benim önüme attı. Anlamı nedir acaba?)

Bunları iğrençlik olsun diye anlatmadım. Midesi kalkan varsa şimdiden özür dilerim. Bu ekstra protein, karbonhidrat ve lifler kedime zararlı mıdır? Bunu sormak istiyorum. Ha birde böceğin kafasını önüme atıp, beni beklemesinin manası nedir?

4 CEVAP

zzAr

Mısır zararlı diye biliyorum,. ben de kedimin sinek yediğini gördüm ama engel oldum sanırım kedilerde bu tip böcek vs vs yemek bir iç güdü.

alacatekir

Teşekkür ederim cevabınız için. Tabii zararlı mı? tam onu kestiremiyorum.

Zararlı olabilir.

dsatine

Tuzlu, baharatlı, yağlı olmadığı sürece ev yemeği verebilirsiniz. Ancak bağırsağı çalıştıran sebzelere dikkat edin. İshal olmasın. Ayrıca zararlı bazı sebzeler her türlü yasak, kimisinin pişmişi kimisinin çiği yasak. Şurada detaylı İngilizce liste var: http://messybeast.com/bad-foods.htm