Stres Yüzünden Depresyona Girer Mi

stellabennett

kedim yaş mama yemeyi sevmiyor bu yüzden de sürekli kuru mama yediğinden kabız oluyor tavuk suyu falan veriyorum onu da içmiyor sıvı ödül mamalarını seviyor fakat onu da haftada 1 verebiliyorum zararı olmasın diye yaş mamayı ezip şırıngayla versem çok stresten zarar verir miyim kedime

26 CEVAP

M_akdemir

Tabii ki de girer, yalnız kalırsa, çok sesli ortamlarda kalırsa, stres olur ve bu durumda depresyona girme olasılığı oldukça yüksek.

Ketonmanya

Merhabalar.

Bence kedinize ilaç içirir gibi mama içirmek yerine gidin bir petshop'a, farklı markaların farklı aromalarını içeren birkaç paket yaş mama alın. Her gün birini açın, koyun evin bir yerine. Seveceği bir aromayı illaki bulursunuz. Mesela benim kedilerimden birinin de yaş mamayla, ev yemeğiyle falan alakası yoktur. Yaş mama açarım, yanından geçer gider, asla yemez. Yediği tek yaş mama Hill's markasının tavuklu kitten maması. Bakın aynı mamanın hindilisini bile yemez, illaki tavuklu olacak ve kitten olacak. Böyle de cins olabiliyorlar. :)

Kaldı ki burada başka bir konu da var. Kedilere yaş mama yedirmenin şart da olmadığını düşünüyorum. O bahsettiğim kedime bir yıldan fazladır yaş mama vermediğimi fark ettim bu cevabı yazarken. Bir kedinin sırf kuru mama yiyor diye kabız olmaması gerekiyor. Burada bence sorunun kaynağı olarak kedinizin yaş mama yememesinin değil, yediği kuru mama markasının ona iyi gelmiyor olmasının üzerinde durup farklı kuru mamalar denemeniz daha mantıklı gibi duruyor. Hiçbir kediye zorla ödül veremezsiniz. :)

Bol patili günler dilerim. :)

Emirrckr

Yaş mama yedi diye strese girmez tahminimce,
Zaten ilk yedirirken anlarsınız ya zorla yerse,yemek istemezse,kendini geri çekerse bence çokta zorlamayın.
Farklı alternatifler bulmak lazım ama baya seçici görünüyor sizinki :)

stellabennett

@Ketonmanya öneriler için teşekkürler ama hepsini denedim :( tüm kaliteli yaş mamaları denedim yetmedi bari ucuz denedim onu bile sevmedi kuru mama deseniz onda da hazımsızlık olduğu için fazla mama seçeneğim olmuyor veteriner serisi mama kullanıyorum bu arada gerçekten yaş mama yemediği için kabız oluyor hatta bugün bu sebepten dolayı veterinere gidip dışkısını boşalttırmak zorunda kaldık

blue_hpood

alâkası yok, depresyona falan girmez fakat hiçbir yaş mama fiyatını hak etmiyor, onu söyleyeyim. onun yerine tavuk, balık, ciğer, kuzu, aklınıza gelen her türlü etin haşlamasını suyuyla verebilirsiniz. %100 et, sağlıklı, bağışıklık güçlendirici.
schesir ve n&d önerirdim ama kusura bakmayın, 30-40 lira etmezler, gidip 40 liralık tavuk veya ciğer alın daha iyi.
diş bakımını aksatmayın, yaş mamanın bir zararı yok.

blue_hpood

bu arada bir diğer nokta yaş mamanın ödül olduğunu düşünmüyorum, doğası gereği haftada minimum 2 kez verilmeli, verebilen daha fazla vermeli. illa paket olmasına gerek yok. haşlama çok daha sağlıklı. bir de arkadaşın söylediği gibi kuru mamanın kabıza sebep olması da enteresan, ilk defa mı kuru mamaya geçiş yapıyorsunuz?

stellabennett

@blue_hpood onu da yemiyor ki :( hiç sevmez kokusundan bile kaçıyor hatta size garip gelebilir mesela salam çok zararlı ama tüm kediler sever ya mesela benim kedim ondan bile tiksiniyor sadece ödül mamalarına çok bayılıyor

stellabennett

@blue_hpood evet aslında normalde kuru mama kabız yapmaz ama hiç yaş mama yemeyen ve az su içen bir kedide sürekli kuru gıda yemekten oluyor maalesef ki zaten hazımsızlığı da var ikisi birleşince kötü oluyor

stellabennett

@Rabike toz olarak veriyoruz aslında birkaç gün iyi oluyor sonra yine eskiye dönüyor tüpte olanlardan öneriniz var mı marka olarak

M_akdemir

Tabii ki de girer, yalnız kalırsa, çok sesli ortamlarda kalırsa, stres olur ve bu durumda depresyona girme olasılığı oldukça yüksek.

stellabennett

@Emirrckr kaçmaya çalışıyor pek istemiyor :( cidden işim zor

stellabennett

@M_akdemir yalnız kalmıyor ya da kalabalık ortamda durmuyor ki

stellabennett

@M_akdemir sanırım açıklamayı okumadığınız için eksik anladınız soruyu wkwkbdkf

Mehmet163727

Bir yaşıma daha girdim yaş mama sevmeyen kedi mi olurmuş jsisnejs belki de vermiş olduğunuz yaş mamayı sevmemiştir. Eğer verdiğiniz mama kaliteli ve çok tercih edilen bir mamaysa alışması için sevdiği şeylerle yaş mamayı karıştırıp verebilirsiniz zamanla alisacaktir yaş mamaya

stellabennett

@Mehmet163727 denemediğim az yaş mama kalmıştır tek sevdiği Acana onu bile narin yiyor sevdiği şeyle karıştırdım yine alışmadı