Kusan Kedi

Durukj

Merhaba daha önce bu kedinin kusması hakkında bir çok kez başlık açmıştım veterinere götürme imkanım olmadığı için sizden ve bir kaç veterinerle telefonda görüştüm bu kedi nerdeyse 2 aydır böyle ilk kusmaya başladığı gün balık vermiştim ona çok iştahlı yedi balığı sonra da biraz kuru mama verdim bir kaç dakika sonra aniden kustu kusmuğu kemiğe benziyordu sonradan anladım ki çiğ etmiş sonraki günler böyle devam etti her verdiğimi kusuyordu ben de nedenini araştırıyordum sonra bir gün bahçede toprak olan bir alanı kazıyıp o toprağı yediğini fark ettim bu bir kaç hafta devam etti bir veteriner buldum telefondan konuştuk durumu anlattım kediye parazit hapı vermemi söyledi vermeye çalışsam da başaramadım veterinere söyleyince de çok fazla zorlama ağızlı köpürür deyince korktum vermeye çalışmadım bir daha bende öğünlerini bölmeye çalıştım belki işe yarar diye işe yaradı herhalde bir hafta hiç kusmadı sonra ben yine balık verdim kustu yine ben de balığa alerjisi olabileceğini düşündüm balık vermemeye başladım yine hiç bir şey olmadı bir kaç gün ondan sonra bir ara benim görebileceğim bir yere dışkısını yaptı dışkısı yeşildi ve çok azdı bundan sonra yine bir şey olmadı sadece arada bir öğürüyor ama onu veterinere sorunca da herhalde tüy yumaklarındandır dedi bende çok önemsemedim komşulardan birinin balkonunda yatıyordu ona yemek veriyorlardı bir gün evlerine almışlar gitmiş yataklarına iki kez kusmuş kadın yıkamış yine gelmiş kusmuş o günden beri o komşu benim o kediyi beslediğimi görünce bana çok kızıyor bende kilo almaya başladı diye iyileşiyor sanmıştım ama o komşunun kediye kek ve kraker verdiğini duydum ondandır dedim zaten bir kaç gün yine hiç bir şey olmadı ve geçen hafta yine kilo vermeye başladığını fark ettim çok önemsemedim çünkü çok yoğundum normal bir şey sandım bugün akşam yine kustu yatıyordu uyandırdığında pek iştahı yoktu kuru mama döktüm yemedi ben de tavuk verdim yemesi için zar zor yedikten sonra kustu her şeyi yani ne olmuş olabilir bu yavruya elimden

17 CEVAP

blue_hpood

şehrinizdeki derneklerle görüşüp durumu anlatın. bu kadar kusması normal değil, ayrıca toprak yemesi de normal değil.
başka bir hastalık olma olasılığı var. derneklerle görüşüp durumu anlatın, belki tedavi ettirirler. tüyle iç parazitle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Ketonmanya

Merhabalar.

Bulunduğunuz şehrin belediyesinin veteriner hekimine götürseniz? Bu denli ekstrem bir kusma hikayesi olan bir kediye de tüy yumağındandır deyip geçmesi cidden trajikomik olmuş. Telefonla danışmak yerine götürseydiniz karşılığında para alacağı için her türlü testi yapardı ama tabii. Neyse... Eğer belediyeye götürecekseniz de sakın orada bırakıp gelmeyin, uyguladıkları tedavinin takipçisi olun. Ayrıca aranızda böylesine bir bağ varsa açıkçası evinizdeki kedinizden ayırmadan sağlığını korumanız gerekiyor. Kedi evinizde yaşamıyor diye gözünüzün önünde yavaş yavaş ölmesine izin verecek değilsiniz. Tabii ki sokaktaki her kediye evimizdekilerin konforunu yaşatamayız. Keşke çok imkânımız olsaydı da yaşatabilseydik ama biz de imkânlarımız dahilinde bir şeyler yapıyoruz onlar için. Ama yine de bir şeyler yapmalısınız onun için. Aileniz de anlayışla karşılayacaktır diye umuyorum.

Bol patili günler dilerim.

aslihan_e

Parazit hapına sıvı yağ sürün, Kediyi tutun, dizlerinizin arasına alın, ensesindeki deriden tutmayı deneyebilirsiniz başa çıkamazsanız, ağzının kenarından boğaza doğru atın, boğaza değil, sonra kediyi bırakmayın, ağzını kapalı tutmasını sağlayın. Doğru yapabilirseniz yutacaktır. Önce parazit ihtimalini elemeniz gerekli. Korkmayın ağzı köpürecek diye, o veteriner kendisi yabancı kediyle uğraşınca hayvanın korkudan ağzı köpürmüştür ya da hapı yutturmayı başaramayınca hayvanın ağzına acısı çıkıp salyası akmıştır. Kedilerde sık kusma ve yeşil dışkı çok tehlikeli. Ama önce yapmanız gereken şey parazit ihtimalini elemek.

Durukj

Cevabınız için çok teşekkürler bende elimden geleni yapıyorum ama veterinere götüremiyorum maalesef dediğim gibi bugün hem derneklere hem de belediye veterinerine danışmaya çalışacağım

Durukj

Cevaplarınız için teşekkürler deneyeceğim

aslihan_e

Genelde yabancı sesler, araba sesleri duyunca korkudan ses çıkarmadan pusuyorlar. Eğer hava çok sıcak değilse bulunduğunuz yerde veya serin saatlerde giderseniz bir el valizi gibi büyük çantayla da götürebilirsiniz. O şekilde taşıması daha kolay oluyor. Kutu dediğiniz nasıl bir kutu, koli mi bilmiyorum ama karton kutuyu yırtabilir.

blue_hpood

basit bir kedi kutusu alın derim, en ucuzlarından alın. benim gibi sağa sola habire kedi taşıyorsanız hep lazım olacak bir şey. kutu maalesef güvenli değil, agresifleşip çıkmak isteyince çıkabilir. bir de arabada emniyet kemeriyle bağlamanız gerek, koliyi bağlamakta zorlanabilirsiniz.
dernekle bir görüşün, yardımcı olacaklarını umuyorum. bunun dışında belediye veterineri de iyi fikir.
sık mama değişimi de kusmasına sebep olur bu arada.

blue_hpood

ben izmirdeyim, burada bildiğim bir iki dernek var. siz hangi şehirdesiniz? genelde her şehrin resmi olmasa da belli başlı bir derneği oluyor.

Durukj

Geleni yapıyorum ama olmuyor iyileşmiyor veterinere de götüremiyorum gerçekten götüremiyorum bir ara sahiplendiyseler çalıştım ama daha önce hastalanıp kustuğunu öğrendiklerine hiç kimse kabul etmedi benim de bu yavruyla bağım var kendim bahçede bakmaya devam ediyorum normalde götürürüm ama ailem maalesef evde bir kedi beslediğimiz için sokak kedileri için sürekli olarak harcama yapmama kızıyor artık sadece mama ver veteriner masrafları çok yüksek olur diyor götüremiyorum bu kadar uzun yazmamın sebebi ise sorunu daha iyi anlamanız parazit ilacını vermek için her şeyi denedim hatta yaş mamaya bile koydum ama benim şansıma hapın olduğu kısmına gelmeden bırakıyor yemeyi yardımcı olursanız çok sevinirim

Durukj

Çok teşekkürler artık ne yapabileceğimi bilemiyorum çünkü derneklerle konuşmaya çalışacağım thkd diye bir dernek vardı sizce onunla görüşsem bana yardımcı olurlar mı

Durukj

Bu arada eklemeyi unutmuşum son zamanlarda biraz fazla mama değişimi oldu ben 2 haftadır yoktum anneme bıraktım kediyi ben normalde kediyi yine refleks in yavivu kedi mamasına alıştırmıştım ama annem bilmiyormuş evde sokaktaki diğer kediler için yetişkin kedi maması vardı onu vermiş batağıdır

Durukj

Bayağdır küsmüyordu acaba mama değişiminden de olabilir mi

Durukj

ilk kendi veterinerimle konuşmayı düşünüyorum belki sokak kedisi diye indirim yaparlar sonra eğer karşılayamazsam bulunduğum bölgeden 8 dk uzakta bir belediye veterineri var ona götürmeyi düşünüyorum bende şu an kedi taşıma çantası yok bir kutuyla götürsem olur mu arabayla götüreceğim eğer arabada panıklerse çok korkarsa ne yapabilirim çünkü bu kedı çok korka bir kedi acaba arabada onu götürürken ne yapabileceğim hAkkında bilgi verebilir misiniz bir de kutuya nasil sokabilirim çünkü artık pek kucağa çıkmayı seven bır jedı değıl kendısı çıkmazsa hemen kaçmaya çalışıyor

Durukj

Cevaplarınız için teşekkürler ben normal kutuyla götürmeyi düşünüyordum zaten şu an fark ettim evde kutu da yokmuş el valizi de yok kendi kedimin çantası da bugün kırılmıştı o yüzden en iyisi gidip yeni bir tane alayım derneklerle görüşmeyi de deneyeceğim ama hangi deneğe yazacağımı bilmiyorum bildiğim bütün derneklerin yorumlarına bir kaç kişi dolandırıcı falan yazmış o yüzden hangisine yazacağımı bilmiyorum bir de eğer bilginiz varsa tam olarak derneklere yazarsam nasıl bir yardımda bulunuyorlar acaba

Durukj

Antalyadayım