Yaş Mama Hk.

MrCaju

Merhaba.
Açılan yaş mamayı anlık bitiremediğimiz için, porsiyonlara bölüp dondurucu da saklamayı planlıyorum.
Siz nasıl yapıyorsunuz?
Bu konu da tecrübeleri arkadaşların desteğine ihtiyacım var.
İlginize peşinen teşekkürler.

20 CEVAP

salihaondag8

Bence çok yanlış ve iyi bir bilgi değil kedinin sağlığına zararı olabilir onun yerine küçük paketlerde kedinizin bitirecegi miktarlarda alın iki gün içinde yada aynı gün içinde tüketir dediğim miktarlar genelde 85 gram ben öyle alıyorum gün içinde yiyor yemezsede öbür gün bitmiş oluyor çok uzun süre bekletmek iyi olmuyor en kısa zamanda taze ve temiz yemiş oluyor ve bir sıkıntı yaşamadım sizede böyle öneririm yada et türleri alıp suyuyla haşlayıp tencereye koyup yiyeceği miktarda verip daha sonrasıni buzdolabında bekletmek buda iyi oluyor hemde daha sağlıklı yaş mamadan 🤗

MrCaju

Vakit ayırıp tüm değerli görüşlerini bildiren herkese teşekkür ederim. Bilgi eksikligi/kirliliği sebebiyle doğru yolu bulabildiğimizin mutluluğunu paslasmak isterim. Değerli yorumlar için tekraren teşekkürler.

Anonymus683514

Benim kedi de yaş mamayı bitiremiyor çünkü çok sevmiyor yaş dururken arada gidip kurudan da alıyor bence gayet normal bitirememesi.

Benimki yaş mamadan hiç ishal olmadı. Doğru su oranı fazladır ama ishal yapan bi şeyin fazla sulu olması değil tek başına nihayetinde.

Bu dediğiniz dondurma tekniğini bana veterinerim söylemişti kedimin ilaç aldığı dönemde. Ben bir zararı olacağını sanmıyorum.

Lucky0

böyle bir şey asla olmamalı kesinlike olmaz demişti kedi bakımından çok iyi anlayan ve yıllardır çevresindeki her kedinin bakımını üstlenen bir arkadaşım bence siz kesin bilgi almak için veterinere sorun derim

salihaondag8

Hemde bozulma sıkıntısı pek olmuyor yaş mamaya göre ben böyle yapıyorum inşallah faydam olmuştur 🤗

MrCaju

85lik konserve alıyorum fakat 15 haftalık bir kedi mümkün değil iki günde bitiremez. Zira ben hafta da bir tatlı kaşığı ikram ediyorum. O yüzden dondurucu fikri belirdi aklımda. Açıkçası nasıl olcak bilemedim.

salihaondag8

Yada vaktiniz varsa en sağlıklı ve yaş mamadan daha iyi olan et türlerini suyuyla haşlayıp vermek geri kalanini buzdolabinda saklayıp ısıtıp tekrar vereceğiniz zaman suyuyla vermek hem daha iyi olur hemfe sağlıklı hemde kediniz taze yer severek yer hemen yaş mama gibi bozulma sıkıntısi olmuyor dediğim ve yaptığım yöntemler bunlar inşallah işinize yarar 🤗

MrCaju

Teşekkürler ilginize fakat hazırlama için açıkçası pek imkan ve vakit bulabileceğimi düşünmüyorum. Sanırım bir süre arta kalan mamayı sokaktaki canlara ikram edeceğim. Bu pahalılıkta kuru mama bile zor yetistiyorken hemde... Allah daimi hepimizin yardımcısı olsun.

stellabennett

ben bu sebepten dolayı 80 ya da 85 gramlıktan fazla konserve almıyorum bitiremiyor bir günde bunu da bitiremiyor gerçi ama şöyle yapıyorum bir konserveyi 2 gün içinde dörde bölerek bitiriyorum ilk gün sabah birazını akşam birazını diğer gün de sabah birazını akşam birazını üçüncü güne bırakmıyorum hiç bozulabiliyor buzdolabında olsa bile

blue_hpood

15 haftalık dediğiniz 4 aylık kedi nasıl 85 gram yaş mamayı bitiremiyor?

MrCaju

Kuru mamaya ilave olarak veriyorum yaş mamayi. Önüne koysam tabi ki bitirecektir. İshal olmasına karşın hafta da bir veriyorum. Selamlar.

Emirrckr

Yaş mama ishal yapmaz ki,temiz içerikli ve kaliteli bir yaş mama veriyorsanız her gün bir konserveyi verin yesin.
1 yaşındaki kedime her sabah öğününde yaş mama veriyorum ve yavruluğundan itibaren aynı rutinde gidiyoruz.
Ömrü hayatı boyunca sadece bir kez ishal oldu o da kuru mama değişimi esnasında.
Yaş mama eğer kaliteliyse asla ishal yapmaz.
Kaliteli yaş mama markalarını da buraya bırakıyorum;
Öncelikle Schesir,
N&D,Gimcat,Acana..
Bu dörtlüyü özellikle tavsiye ederim.

Emirrckr

Ayrıca yaş mamaların çabuk tüketilmesi gerekir.
Paket arkasında bile en fazla 48 saat içinde tüketilmesi gerektiği yazar.
Ki deneyimlediğim kadarıyla 48 saat bile çok,
24 saat içinde tüketilmeli.
24 saat sonrası evet belki bozulmuyor ama bakteri oluşumu içerisinde başlıyor buzdolabında olsa dahi.
Sonuçta en nihayetinde taze pişmiş et değil bu,adı üstünde konserve.

Beyzaslihak

Merhabalar, benim kedim de 15 haftalık. Mama markalarının günlük tüketim önerisi max 30-40 gram şeklinde, veterinerimiz haftada 1 verilmesini tavsiye ediyor, haftada 1 paket veriyorum sokaktaki patili arkadaşlarıyla kardeş payı bölüşüyorlar

salihaondag8

İşte benim bahsettiğim konserve değil ben konserve almiyorum değilse saten hiçbir kedi bitiremiyor onun yerine paket olanlardan 85 gram olanlardan alıyorum ve kedimde ilk gün yarısını ikinci gün yarısını veriyorum ve bitiyor ve bir sıkıntı olmuyor sizde öyle yapabilirsiniz hemen tüketim oluyor ve bir sıkıntı olmuyor konserveler hemen bozuluyor çünkü hemen kısa sürede tüketim olmadığı için size önerim paket yaş mamalar 🤗