Hastalığım Kedimden Ötürü Olabilir Mi ?

Mia_____

Bu soruyu sorarken o kadar üzgünüm ki... Tam 5 6 aydır kanımda bitmeyen bir enfeksiyonla mücadele ediyorum sayısız kan verdim iç hastalıklarına gittim , bağışıklık sistemime bakıldı . Boğaz kültürü alındı sinuslerime bakıldı her şey normal sadece kanımda bitmeyen enfeksiyon ve artarak devam ediyor antibiyotikler de düşürmüyor. Kedi alerjisi testi yapıldı negatif çıktı yani kediye alerjim yok. Zaten hapsirik oksurme falan yok aşırı derecede ateslenip halsizleniyorum..Her 3 haftada bir 38 derecenin üzerinde ateşim çıkıyor ayağa dahi kalkamıyorum nefes almakta güçlük çekiyorum . fmf Akdeniz ateşi ve romatizmal hastalıklara bakıldı hepsi negatif .. ailemin demeye dili varmıyor annem sadece miadan olabilir mi kızım ya diyor üzülerek ben de direkt hayır diyorum alevlenip çıkıyorum konuyu bile actirmiyorum ama olma ihtimali var mı sizce ? Dün bir doktorla konuştuk sonuçlara baktı ve direkt dedi ki evinizde evcil hayvan var mı ? Ben o an yıkıldım zaten. Ne alaka ya falan dedim. suan keşke bende hastalık çıksa ama sebebi Mia olmasa diye düşünüyorum ki sebebi Mia olsa bile ben bu hastalığı çekerim cunku evladım oldu yani ondan dolayı olsa bile napabilirim. Dünyanın en temiz hayvanları bunlar ve bence kedimden ötürü değil yani bence, bu kadar temiz bi hayvandan ötürü kanımda enfeksiyon neden çıksın diyorum. Sadece kakası beni biraz düşündürüyor hani parazit olsa falan riskli oluyormuş ya.. ama parazit aşıları da tam. Ama sadece merak ediyorum öyle bi ihtimal var mı ve çok üzülüyorum bunu sorarken.. çok da korkuyorum.. bu arada kedimi sahipleneli 1 buçuk sene oldum daha önce kedi bakmadım ilk kedim ama dünyamı degistirdi onunla yatıp kalkiyorum üniversiteye bile nasıl gidicemi düşünüyorum ondan ayrı kalacağım için.. ondansa bile bu agrilari çekmeye razıyım enfeksiyon antibiyotiklerle bile düşmüyor.. bana ne tavsiye edersiniz ne dusunuyorsunuz bunu bana çevremdekiler sorduğu için danışmak istedim..

19 CEVAP

gizmssahinn

Kediniz sebebiyle böyle bir hastalığa yakalanacağınızı çok düşünmüyorum genelde alerjik reaksiyonlar gösterilir ama anlamak için belki tuvaletini siz değil evdeki başkaları temizleyebilir veya doktora istemeseniz de kedinizin olduğundan bahsedebilirsniz belki başka testler yaparlar ilaç değişiklikleri yaparlar kedinizden dolayıysa. Eğer kedinizden dolayı olsa bile bence üzülmeyin bir şekilde halledilir diye düşünüyorum benim de alerjik ataklarım oluyor kedimizi sahiplendiğimizden beri maalesef bana da doktorlar direk evde evcil hayvan var mı diye soruyorlar hatta kediyi göndermezseniz düzelmez diyen de oldu ama tabiki böyle bir şey yapamam. Düzenli alerji ilacı kullanıyorum en azından yaşam kalitemi yükseltiyor sürekli hastalık derecesinde hapşırtmıyor. Bence internetten biraz kediyle alakası olabilecek bir durum olup olmadığına dair araştırmalar yapın ve kedinizden biraz uzak durun tuvaletini siz temizlemeyin ve çok fazla öpmeyin böylelikle değişen bir şey olup olmadığını anlarsınız ve doktorlar da ona göre bir tedavi mutlaka bulurlar diye düşünüyorum. Umarım en yakın sürede iyileşirsiniz , onlardan ayrılma düşüncesi bile çok kötü çünkü :(

AyseMia

Öncelikle çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum. Bunu anlamanın en garantili yolu yeterli bir süre bir akrabanızda, arkadaşınızda kalmanız diye düşünüyorum. Bu konuda bir deneyimim, duyumum yok. Umuyorum ki sevgili adaşımız Mia'dan kaynaklı değildir.

gizmssahinn

Bir de iç dış parazit ilacı olarak veterinerinize broadline markasından yapmasını isteyin diğer markalara göre sanırım biraz fiyat farkı var ama tüm parazitlere etki eden bir damla. Belki gözden kaçan ve kullandığınız damlanın etki etmediği bir parazit sizi hasta ediyor olabilir

IIREMMM

şimdi araştırdım ben de menejit,apandisit gibi bir durumdan ya da vücutta yer alan bir yara sebebiyle bile olabilirmiş kandaki enfeksiyon.Grip veya menenjit gibi rahatsızlıklara karşı aşı olmak gerekebilirmiş.
Vücutta iltihaplanmaya yol açan her türlü hastalık, CRP yüksekliğine neden olabilir. CRP yüksekliğinin en yaygın nedenleri şunlardır:

Enfeksiyon hastalıkları
İnflamatuar bağırsak hastalıkları (Crohn's hastalığı, ülseratif kolit vb.)
KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
Zatürre (Pnömoni)
Tüberküloz
Menenjit
Ailesel Akdeniz ateşi (FMF)
Doku ve organ hasarları
Kanserler
Travma, yanık ve yaralanmalar
Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
Kemik ve eklem iltihapları
Kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıklar
Akut pankreatit
Kawasaki hastalığı (bu listelenenler dışındaki birçok hastalık da bu duruma sebebiyet verebilirmiş)
Alınabilecek önlemler arasında :
Sağlıklı beslenmek,
Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak,
Fazla kilonun söz konusu olması halinde hekim ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı şekilde kilo vermek,
Düzenli olarak egzersiz yapmaya dikkat etmek,
Probiyotik ve yüksek lif içeren besinleri yeteri kadar tüketmek,
Yüksek kolesterol seviyelerine sahip kişiler için az yağlı ve kolesterol içeriği düşük bir beslenme planı uygulamak,
Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak,
Rutin sağlık kontrollerini zamanında ve düzenli olarak yaptırmak sayılabilir. (Kaynak: https://www.anadolusaglik.org/blog/crp-yuksekligi-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi)
Bütün bunlara ek olarak kedinize de bir check-up yaptırabilirsiniz veteriner hekime danışıp.
Umarım en kısa sürede normale dönersiniz çok çok geçmiş olsun, her ne kadar zor olsa da motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışın

Mia_____

Ben geçen sene üni okumak için şehir dışına gittim o zaman da hasta oldum ama 1 kez oldum o zaman da enfeksiyon var mıydı kanimda bilmiyorum bakilmamıştı. Alerjim yok çıkıyor ama bilemiyorum, cevabınız için teşekkürler

Mia_____

@IIREMMM öncelikle teşekkür ederim geçmiş olsun dilekleriniz icin. İnanın o kadar araştırdım ki bunları , ne sigara içiyorum ne sağlıksız besleniyorum herhangi bir vitamin eksikligim bile yok demir falan tam. Fmf ve romatizmal hastalıklar açısından da risk olmadığı söylendi çünkü 10 tüp kan geçen ay alındı 10 tüp daha bugün verdim. Aşırı derinlemesine araştırma yapılıyor yani. Bağışıklık sistemime bakildi otoimmün hastalıklara bakildi. Yaralanma yanık vs yasamadim. Ben uniden geldiğimden yani subattan beri bu iltihap bende devam ediyor Hiçbir şey çıkmıyor bi hastalık olarak. Bir şey çıksa asla buna ihtimal dahi vermezdim. Ben de ne yapacağımı şaşırdım kaldim. Kedime check up nasıl yaptırabilirim Kütahya'da yaşıyorum muhtemelen burada yapan yoktur şehir çok küçük çünkü. Bi onu da arastircam gizemsahin in de dediği gibi parazit sıkıntı olabilir onu da vete sorucam..

IIREMMM

Genelde kliniklerde yapılıyor check-up ama küçük şehirler için bilemiyorum tabi,hekiminize bir danışabilirsiniz ya da üniversitelerin veterinerlik fakültelerinin hayvan hastanelerine sorabilirsiniz (Kütahyadaki üniversitede veterinerlik bölümü var mı bilmiyorum ama).
Birçok tetkikiniz de yapılıyormuş acaba detaylı bakılamıyorsa şehir hastanesi randevusu mu alsanız diyecektim ama .Hangi şehirde üniversite okuyorsunuz? büyük bir şehirde ise okulunuz o şehirde yer alan şehir hastanesine mi bir gitseniz acaba bir de okullar açılıp okuduğunuz şehre döndükten sonra). İnşallah bir an önce hallolur bu durum

Ahudr

Kedi kumlarini temizlerken maske kullanmak şart arkadaslar

AhsenAise

Açıkçası tıb biliminin hâlâ yeterli düzeye ulaşmadığını hasbelkader tedavi edilgimizi düşünüyorum, bu kanıya sahip olmamin sayısız örneklerini yazabilirim lakin hacet yok
Siz kendinizi gözlemleyin,ne olduktan sonra bu semptomlar ortaya çıkıyor, gözlemleriniz neticesinde büyük ihtimalle nedeni bulacaksınız
Körü körüne hayvansever değilim elbette kedinizin de bir faktör olma ihtimali var
Ama öncelik , yediğiniz,içtiğiniz temas ettiginiz ( camasirinizi yıkadığıniz deterjan, yumuşatıcı,bulaşık makinenizin iyi durulması vs vs ) her detayı gözlemlemek olmalı
Çok geçmiş olsun diliyorum

Mia_____

Şuan tuvaletini annem temizliyor aslında bide ben temizliyim dedi annem temizliyor olursa tuyuyle değil kakasiyla alakalı olur diye düşünüyorum zaten . Çünkü tüyüne alerjim çıkmadı .. ama keşke alerjim olsa inanın ateşim hiç düşmüyor ayağa bile kalkamiyorum küçükken falan hiç hasta olmazdım herhangi bi genetik rahatsızlığım da yok. Alerji olsa en azından ilaç kullanırdım ama şuan ne olduğu belli değil. Antibiyotik kullanıyorum ama kanimdaki enfeksiyon oranı 100 çıkmış . Ve sebebi çıkmıyor asla sebep yok delirmek üzereyim psikolojikman da çok kötüyüm bide üstüne hiçbir sebep çıkmayınca Mia yüzünden mi deyince iyice deliriyorum kafayı yiyorum. Zaten Eylül'de uniye gidicem yine.. o zaman ne olucak bakalım

gizmssahinn

Bazı veterinerler check up birçok veteriner yapıyor diye biliyorum veterinerinize bir sorun. Kedinizden kan alarak birçok değerlerine bakıyorlar. Hastalığınızı da belirtin belki kanlarında normal olmayan bir şey çıkar

beyzathemoc1

Kediden böyle bir hastalık bulaşma imkanı yok ev kedisi çünkü dışarıdan bir hastalık getiremez büyük ihtimalle aklınıza gelmeyen bir hastalığa sahipsiniz tüm organlarınızın değerlerine baktırdınız mı

aslihan_e

Doktorun evinizde evcil hayvan var mı demesinin nedeni neymiş? Önce onu açıklasın. Bence sırf mikrop çıktı diye hemen kediye yönelmek çok yanlış. Kediden ne geçecek? Parazit olur anlarsın, parazit çıktı, belki kediden geçti dersin. Sizde parazit şüphesi var mı ki? Dışkı testi istediler mi? Bunca zaman bakmadılar mı? Kist yapan bir parazit türü olsa zaten kistinizin olduğu bir değerde görünür. Hadi oldu da bakteri geçti diyelim, Bartonella var, onun da antibiyotiğe direnci yok. Antibiyotikle geçerdi. Normal insan ilaçsız atlatır o rahatsızlığı. Başka bir hastalık daha Toksoplazma var, onda grip benzeri belirti olabiliyor, normal insanlar ilaca gerek duymadan atlatıyorlar. Normal dediğim Aids gibi bir hastalığınız yoksa zaten atlatırsınız öyle bir durumda.

Mia_____

@Ahsenaise gerçekten öyle haklısınız. Teşekkür ederim cevabınız için. Ben ihtimal dahi vermek istemiyorum ama inanın çok korkuyorum ondan dolayi mıdır diye . Mecbur düşündüm çünkü etrafımdakiler düşündürdü. Hastalık falan hiçbir şey çıkmayınca düşünmeye başladık tabi yine de tetikleyen bambaşka bir şey de olabilir her şey belirsiz hâlâ

aslihan_e

Toksoplazma'dan şüpheleniyorsanız onun için kan değerlerinize baktırın o zaman. Kediden geçecek başka bir şey yok zaten.