Erkek Kedi Kısırlaştıranlar Buraya

Pamres

Merhaba arkadaşlar, 5 aylık erkek kedim var. Malum 6 aylıktan sonra kızgınlığa giriyor. Bende daha sağlıklı bir yaşam için kısırlaştırma operasyonu yaptırmayı düşünüyorum. Şimdiden araştırma yapmaya başladım.

Araştırma yaparken hep dişi kediler hakkında bilgi görüyorum kimse erkekler ile ilgilenmemiş erkekler üvey evlat mı 😂

Neyse, bu kadar giriş cümlesi yeter. Şimdi ilk olarak nelere dikkat edilmeli operasyon öncesi? Kan tahlili olarak sadece hemogram yeterli mi yoksa biyokimya da şart mı? Ayrıca bazı veteriner hekimleri ile görüştüm bir kaçı, kısa bir işlem olduğu için gaz anestezi kullanmıyoruz dedi. Sizce katı anestezi ile yaptırsam bir sorun olur mu? Ayrıca operasyon sonrası nelere dikkat edilmeli? Bazıları dikiş olmuyor diyor, bazıları estetik dikiş attırdım diyor 😂 bunun doğrusu nedir? Dikişe gerek var mı? Ayrıca en çok tartışılan konu, Elizabeth yakaliga gerek var mı? Takmalı mi? Şimdiden teşekkür ederim ☺️

16 CEVAP

gizmssahinn

Merhaba bizim kedimiz dişi o yüzden farklı süreçler yaşadık ama teyzemin kedisi erkek 6 aylıkken kısırlaştı o yüzden süreç hakkında biraz bilgim var. Öncelikle bazı veterinerler kedinin bir kez kızgınlığa girmesini bekleyi öneriyorlar ama bence en güzel ve sağlıklı olanı kedinizi hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak. Veterinerinize kedinizi kısırlaştırmak istediğinizi söyleyin ve eğer üreme organlarının yeteri kadar olgunlaştığını söylerse bence beklemenize gerek yok kısırlaştırmak için doğru zaman :) onun dışında kısırlaştırma günü zaten bir kan alımı yapıyor her veteriner ama tatbiki daha büyük tetkiklere gerek olmadığını söylüyorlar tabi ek fiyatı var ve birçok veterinerde yapılmıyor zaten. Eğer kediniz cinsse bence yaptırmalısınız tüm tetkikleri çünkü fark edilmeyen bir kalp sorunu olabiliyor özellikle cins kedilerde. Gaz anestezi de erkek kedilerin çok kısa ve kolay bir ameliyat süreci olduğu için yapılmaya gerek duyulmuyor. Bence gaz anestezi en kolayı. Maalesef teyzemin kedisi için gaz anestezi kullanmadılar bir sorun olmadı onda ama dediğim gibi cins değildi o eğer kediniz cinsse ve veteriner kalp kontrolü yapmıyorsa kesinlikle Gaz anestezi uygulayan bir veterinere götürün. Gaz anestezi uygulanmamıştı demiştim bizimkinde. Ameliyatı bitti bizi aradılar bir saat sonra almaya gittik biraz daha ayılması için. Yine de sarhoş gibiydi eve geldik 4-5 saati sürdü tamamen ayılması. Bu sırada altına kaçırma durumu oldu çok normal bu durum. Henüz sarhoş gibi oldukları için mama ve su da verilmiyor zaten eve gelince belli bir süre. Onun dışında dikiş mutlaka olmalı diye biliyorum ama erkek kedilerde iş birkaç dikişte bitiyor ve iki kedimizde de dikişleri alınan türden değildi kendileri düşüyordu buna da dikkat edilmeli bence veterinere sorabilirsiniz. Elizabeth yakalıda gelecek olursak da 1 hafta boyunca takılma şartı koşuluyor. Fakat teyzemin kedisi eve geldiğinden 6-7 saat sonra yakalığı çıkartmayı öğrenmişti ve çıkartıyordu maalesef bu biraz risk. Biz çok üstüne düşmedik çünkü yarasını yalamadı yakalık çıktığında. Eğer takıntılı bir kediniz varsa ve yakalık çıktığında yarasını devamlı yalamaya çalışırsa mutlaka geri takılmalı ve gözlemlemelisiniz ama bizde öyle bir sorun olmadı, yakalık en fazla 1 gün durdu kafasında sonra çıkardı 😅 Bildiklerim bu kadar ama endişelenecek bir konu aşka değil özellikle erkek kedilerde çünkü 1-2 günde eski hallerine geri dönüyorlar

grsaras

Bizim kedimiz erkek biyokimya testi yaptırın bence ve anestezi konusunda bilgim yok ama kısa süreli bir operasyon diye gaz anestezi kullanmamak saçma bir bahane gibi geldi operasyon uzun ya da kısa olsun her türlü bayılıyor bu hayvan öyle değil mi? Yakalık konusunda bize yakalık vermediler zaten gerek de kalmadı dışarda ne dikiş var ne de başka bir şey ertesi güne iyileşiyor erkek kediler

gizmssahinn

Hemogram : bağışıklık sistemi kontrol ediliyor
Biyokimya : karaciğer ve böbrek fonksiyonları ölçülüyor
Ve son olarak röntgen çekiliyor sanırım tüm organları incelemek için

gizmssahinn

Ve cins kedi olduğu için mutlaka gaz anestezi kullanan bir veterinere yaptırın çünkü çoğu veteriner gaz anestezi kullanmıyoruz diyorlar

Pamres

@gizemsahinn, kedim british cins kedi. Tüm tetkikler dediğiniz neler? Hangi tetkikler yapılmalı?

Coconutbey

Mrb benim kedim erkek biz 6 aylığı geçince kısırlaştırdık. Önce veterinere götürdük kilosuna bakıldı kan değerlerine bakıldı. Sonuçlar temiz çıkınca randevumuzu ayarladık ve kedimizi kısırlaştırdık. Erkek olduğu için yakalığa gerek yok. Anesteziyi de gaz katı ne olduğunu bilmiyorum bize öyle bir şey söylenmedi 😀 kedim 1 gün veterinerde kaldı ayıldıktan sonra gidip aldık geldik. Sonrasında antibiyotik ve ağrı yangı olur diye ilaç verdiler 2-3 gün içirdik. Kuzum hep taşa yatmaya çalıştı bölgesi operasyonlu diye. Ama biz kısırlaştırdıktan sonra kedimiz 1 ay ishal oldu o bizim için zor biR süreçti hem bize hem ona işkence gibiydi bunun sebebini de bulamadık belki üşüttü anesteziden dolayı bilemiyorum. Şükür sonra toparladı şuan herhangi bir sorunumuz yok. Ama size en büyük tavsiyem güzel kaliteli güvenilir bir veteriner e gidin mutlaka. Çünkü bazıları veteriner ama hiçbir bilgisi yok işi gücü para maalesef

Minminik

kızgınlığa girmeden 7 aylık yaptırdım, katı anestezi ve biyokimyasız yaptı vetim, depo antibiyotik yapıldı, pansuman falan olmadı sonrasında kontrole gitmedik , dikişimiz yoktu
sabah 9 da verdim saat 2 de aldım ama hala anestezi etkisindeydi ama karşı koyuyordu koltuğa zıplayıp çıktı vs.
mamasını yemedi ama kusmadıda, çişini koltuğa yaptı gelir gelmez anestezili olduğu için
yakalık taktık yalamaması için bence iyileşme sürecinide hızlandırdı yakalık, ama yakalık takarken evde olmakta fayda var bir yerlere takıldı hep ilk kez yakalık taktığı için, ayrıca yakalığı öyle zorladıki yakalğın bir kısmı ağzına girdi sıkıştırdı keserek çıkardık yani kontrollü olmak gerek.
vetim banada bu kadar kısa operasyon için gaz kullanılmaz dedi, zaten gaz verip uyuyuncaya kadar operasyon biter dedi, gazı uzun ameliyatlarda kullanıyoruz dedi.

KayahanK

Gaz anestezi kullanmıyoruz diyen veterinere gitmeyin mümkünse maliyeti düşürmek için yapıyorlar uğraşmak istemiyorlar yok kısa sürüyormuş vs. inanmayın , normal anestezide kedi çok daha zor kendine geliyor dünyanın en güvenilir anestezi yöntemi gaz anesteizidir , kedinize iyi bakıyorsanız kaliteli mama veriyorsanız sadece hemogram testi bence yeterli.
Dikiş konusunda her vet farklı benimki dikişsizdi yakalıkta takılmadı hiçbir problem yaşamadım.

Simbaloski

Kedimiz 8 aylıkken kisirlastirdik, once bazı tetkikleri yapılması gerekiyor anesteziyi kaldirabilirmi diye, biokimya kan tahlili yapıldı , herhangi sorun çıkmadı ama zordu, öğlen 1 de ameliyat oldu, aksam 8 de aldık, garibim 1 hafta bir şey yiyemedi sürekli yediğini kustu, anestezi ağır geldiği için , zaten eve geldiginde sarhoş gibiydi sağa sola düşüyor yuruyemiyordu, bisi olacak diye çok korktuk 1 hafta sürekli doktorunu aradim endişelenme yaş mama ver azda olsa dedi, zorla bir kaşık yedirdim , 1 hafta sonra normale döndü, yakalik takmadik, gerek görmedi zaten dikislerini ellemedide bu şekilde atlattık süreci, ama şimdiden söyleyeyim bnm icin zorlu bir süreçti.

cemremio

Merhabalar benim erkek kedimi kısırlaştırırken ayrıntılı kan tahlili yapıldı, gaz anestesi kullanıldı,10-15 gün etkili depo antibiyotik yapıldı, kliniğe 9 gibi bıraktım, veterinerimiz 12 de uyandı alabilirsiniz dedi, gidip aldım, ilk gün biraz nazlıydı ama gayet iyidi, veterinerimiz bu süreçte mikrop kapmasın diye sprey verdi, onunla bölgeyi temizledim,10. Kontrole gittik

Pamres

Konu günceldir, diğer arkadaşlar da deneyimlerini paylaşabilir ☺️

Pamres

@cocunutbey, yanıt için teşekkür ederim. Operasyon öncesi hangi kan tahlilleri yapıldı? Ve dikiş atıldı mı kediye?

Pamres

@cocunutbey, bir de kızgınlığa girmeden mi yaptırdınız ?

Pamres

Güncel

ben haziran ayında kısırlaştırdım kedimi. normal anestezi oldu. gaz anestezi yokmuş. başka vete gitmek istemedim. normal yaptırdım. kan tahlili yapıldı. diğer testlere gerek yok dedi vetimiz. sabah 9 da götürdüm. zaten işe gittim. akşam iş çıkışı 5 te aldım. vetim sürekli mesaj attı. almaya gittiğimde zaten ayılmıştı.
ilk eve geldiğimizde ayılmıştı ama hala tam kendine gelemedi. ben hasta bezi almıştım yere onu serdim onun üzerinde yatırdım. altına yapar diye. uyudu bir süre. sonra. sonra yalpalaya yalpalaya yürüdü düştü filan. ben acıkmıştır diye mama verdim ama kustu. bezi iyiki sermişim işe yaradı. bezin üzerine kustu.altına hiç yapmadı.sonra gece bir daha denedim aç aç durmasın dedim. mama verdim yine kustu. buraya yazdım hatta mama veriyorum kusuyor diye. tam ayılmadan mama vermeyin dedi burdaki arkadaşlar zehirlenebilirmiş. halbuki vetimiz verebilirsiniz demişti. artık sabah verdim mamasını. sabah tam ayılmıştı zaten. tam ayılmadan mama vermemek gerekirmiş aklınızda bulunsun.
vetin verdiği şurubu kullandık 1 hafta.2 günde bir pansumana gittim. yakalık takıldı boynuna. 1 hafta kaldı elizabeth yakalık boynunda. orayı yalamaması gerekiyormuş. benimki yalamak için çok uğraştı. dikişi yoktu. 1 haftada iyileşti.