Ic Parazit Hapını Nasıl Yutturuyorsunuz ?

Simbaloski

İlk kez parazit hapını kendim evde vereyim dedim çünkü vete gidince çok strese giriyor, yaş mamasinin icine ezip koydum hatta mamanin suyunu çok sevdiği icin suyunu bolca koymaya calistim baya uğraştım gel gelelim sanki hap koyduğumu anlamış gibi en sevdiği mamasinin yüzüne bile bakmadi, diğer yarısı duruyor hapin icirmeyi nasil başarabilirim?

17 CEVAP

tengrist

selamlar ezerek mamalara karıştırma yöntemi çok tehlikeli bir yöntemmiş özellikle iç parazit gibi bir ilaçta. bu şekilde ezilip kırılan mamaların vücutta çok hızlı çözülüp emilmesi sebebiyle kan basıncında ani artış, özellikle cins kedilerde kalp krizi riski doğurabilir.
ayrıca iç parazitler zehir salgılıyor bu durumda biliyorsunuzdur, ilacın ani etki göstermesi bence ani bir toksit salınımına sebep olabilir (bu kısım şahsi fikrim).
kedinizi ensesinden tutup başını havaya bakar pozisyona getirip ağzının iki tarafından baskı uygulayıp açmasını sağlayın ve ilacı direkt atın. kediniz çok hareketli ise enjektörler var veterinerlerin kullandıkları, yine aynı şekilde ağzının iki kenarından tutup başını kaldırın ağzını açtıktan sonra hapı atın. çok narin davranmamak seri olmak gerekiyor biraz

Patilicns

Elinle ağzını açıp koyabilirsin sonrasında masaj yapabilirsin

Azirovka

Veteriner kliniklerinde hem iç hem dış parazit olan ense damlaları var. Adı da multi advantage. Ben klinikten alıp kendim yapıyorum. Hap içirme sıkıntısı olmuyor en azından

Simbaloski

İlk oyle denedim başaramadım elimi ısırdı:) bir yolunu bulucam artık yoksa vete gidecek yapacak bisey yok

Patilicns

Onlarda yutturamazsa iğne yapıyorlar daha çok strese girebilir :) geçmiş olsun şimdiden

pablopicasso

Bu maymunlar mama içinde kokusunu alıyorlar 2 kişi ile yutturmayı deneyiniz.

Yada çenesini hamle yapamayacak şekilde açıp, boğaz yoluna bırakıp, burnunu üfleyebilirsiniz. Gıdısına biraz masaj bitti☺️

AyseMia

Hap yutturma enjektörleri var onlar ile çok kolay. Veteriner Hekimler de kullanıyor en vahşi kediye bile bir saniyede yutturulabiliyor onunla. Biz kullanıyoruz, yetişkin kedim için gerekmiyor ama küçük kedim ondan daha hırçın, bir türlü yutmadığı için. :) Edinin derim.

Ensesinden nazikçe tutup önce dudak kenarına sürün hapı ağzını acıyor direk sonda hapı koyup boğazına masaj yapın

Pamres

Bu sorunu bende yaşıyorum ya. Yavru kedime ilk yaptığımda zar zor yapmıştım da. İkinci yapışta gerçekten yuttu mu ondan da emin değilim 😅 biraz sıkıntılı süreç. Bende konserve yaş mama içine koymayı düşünüyordum ama ise yaramadı demişsiniz. Acaba hapı top gibi yaş mama ile kaplayıp ağzına atsak nasıl olur 😅

Coconutbey

Kedinizi büyük bir havluya sadece kafası dışarda kalacak şekilde rulo yapıp sarın sonra ağzını açtırın yutturun ilacı ama bunu 2 kişi yapın YouTube’da videosu var hap yutturmanın da biz öyle yaptık başka türlü sabit tutulmuyor maalesef kaçmaya çalışıyorlar :)

Simbaloski

Arkadaşlar teşekkür ederim hepsini sırasıyla deneyeceğim zaten elimde yarım halim var dediğim gibi, vetin yolları bize gözükür :)

targof

Ben koltuğa oturuyorum bebişi 2 ayağı üzerine kaldırın bacaklarımın arasına alıyorum sonra ağızını açığ hapı boğazına doğru itiyorum biraz zor ama anca böyle yutuyor

Simbaloski

Ben başaramadım malesef haftasonu vete gidicez, zaten huysuz ısırdı tirmaladi, yeniden ezdim ödül mamasina koydum yine yemedi, bende dışarıdaki kedilere verdim en azından başka iki kedinin işine yaradı ..

fcylan

Üç kedimi de aynı yöntemle veriyorum. Yarım ilacın tamamını malta buluyorum. Maltı yalarken ikisi yutuyor ama 3. malttan sonra ilacın geleceğini anladığı için ona da malta bulayıp, maltı ilaç ile birlikte üstüne sürüyorum hemen yalayıp yutuyor. Üçtür böyle veriyorum hiç sorun olmadı şükür, ağzına zorla koymaya çalıştığımda diliyle ittire ittire atmışlardı.

Minminik

bende yaş mama ile veriyordum sonra anladığı için yaş mama ve malt yemeği bıraktı hiç iyi olmadı mamalar hep ziyan oldu aç kalsa bile yemedi aylarca
şimdi vete gidiyoruz mecburen benimki saldırgan hayatta yutturamam