Dişi Kedi Kısırlaştırma

Mmtklndr

Merhaba arkadaşlar dişi kedimi kısırlaştıracağım ama çok tedirginim bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktan korkuyorum. Özel klinikte mi yoksa veterinerlik fakültesinde mi kısırlaştırma yapayım emin değilim 🤔 lütfen yardımcı olun

13 CEVAP

Merhabalar ben de kedimi kısırlaştıracağım güvendiğim bir veteriner kliniğinde yapmayı tercih ettim. Fakültede daha uygun ama sahiplendiğimden beri götürdüğüm veteriner olduğu için genel sağlık durumuna ve problemlerine hakim o yüzden orada yaptırmayı planlıyorum. Sizin de böyle güvendiğiniz ve uzun süredir götürdüğünüz bir veteriner varsa bence kediyi tanıdıkları için orada yaptırmanız daha iyi olabilir diye düşündüm.

KedicikUzum

Kısırlaştırma işleminden önce veterinerinizin dediği test ve kan degerlerri falan onları baktirin, değerler iyiyse hiç korkmanıza gerek.yok, güvendiğiniz bir veterinere yaptırın. Ben özel klinikte yaptıracağım adamı iyi tanıyorum ama

KedicikUzum

Kedinizin 2.5 kilodan fazla olması lazım bunu da unutmayın gerçi vet söyler ama. Ben veterinerime sormuştum, bana operasyon gününden 12 saat önce randevu almanız gerek ve ister operasyon günü ister bir gün önceden kan değerlerine ve bazı testler yapmamız lazim demişti. Bu arada sizin kediniz kaç aylık ve vet kisirlastirma fiyatları orada ne kadar tutuyor testlerle birlikte?

Coconutbey

İyice araştırın güvenilir bir yerde yaptırın çok lüks gözüken ama hiçbir şey anlamayan yerler var maalesef

Mmtklndr

Cevaplarınız için teşekkür ederim 🙏🏻 2500 tl istedi veteriner genel sağlık durumu iyi ama burda kediyi kısırlaştırdıktan sonra kedimi kaybettim paylaşamlarını görünce korkmaya başladım

Mmtklndr

Fakülte daha fazla istedi 3000 tl diyor. Parasında değilim güvenilir bir yer olsun istiyorum. Yavruluk döneminden itibaren ilgilenen veteriner var. Burda yapılan paylaşımlar da özelde yapılan kısırlaştırma işlemlerinden sonra kedilerini kaybeden insanlar görüyorum o yüzden çok kararsızım

Mmtklndr

Veterinerden yapmasını istediğim testler neler mesela kan tahlilini isterim başka şeyler var mı onları bilmiyorum ilk kez kedi sahiplendim daha yaşına girmedi sokaktan sahiplenmiştim tam doğum tarihini bilmiyorum kedim gözüme çok zayıf geliyor veteriner kediniz 2 kilonun üstünde işlemler için uygun olduğunu söylüyor

cemremio

Merhabalar bir dişi ve bir erkek kedimi kısırlaştırdım, öncelikle tam kan sayımı yapılıyor, sanırım 12 parametreye bakılıyor du burda, birde röntgen bakmıştı dişi kedimde hekim, iki kedimi farklı kliniklerde kısırlaştırdım, ama iyi yerler olmasına dikkat ettim, gaz anestesi tercihimdi özellikle, 15 gün etkili depo antibiyotik uygulandı, hekim iyi olsun tahlillerini yaptırın, sorun çıkmaz inşallah, bende ilk dişi kedimi kısırlaştırma operasyonu sırasında kaybetmekten çok korkuyordum, Avrupa yakasından Anadolu yakasına götürdüm sırf bu operasyon için, en iyi yer olsun diye, birşey olur mu diye sorduğumda hiç kısırlaştırma operasyonu nedeniyle kayıp yaşamadıklarını söylemişlerdi

AyseMia

Merhabalar, şu soru altında https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/166903-ankarada-kisirlastirma-operasyonu-icin-veteriner-onerisi-olan-var-mi yanıtlayıp en ince ayrıntısına kadar değinmiştim, dikkatle okumanızı öneririm. Özel klinik yada Fakülte olmasından ziyade ise; operasyona girecek Hekim'in yeterince tecrübeli, bilgili ve ilgili bir Hekim olması önemli olan. Sorularınızı sıkılmadan yanıtlıyor olması dolayısıyla güven vermesi önemli, aklınızda soru işareti kalmamalı.

Mmtklndr

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🙏🏻 araştırıp öyle yaptıracağım inşallah bu süreci sıkıntısız bir şekilde atlatırız

IIREMMM

Kedinizin kilosunu sorar size hekiminiz ya da kendisi kontrol eder zaten, hatta bize 2 kilo değil de 2,5 kg'ın altında operasyon önermiyoruz demişlerdi kedimizi kısırlaştıracağımız dönem 2,5 kg'ı geçince biz operasyon yaptırmıştık ,biz gaz anestezi benzeri bir anestezi çeşidi ile kısırlaştırmıştık ve operasyon öncesi hekim gerekli tahlilleri yapmıştı ama kalp muayenesini sorduğumuz kliniklerin hiçbirinde denk gelmemiştik maalesef siz denk gelirseniz yaptırın o tetkiki de muhakkak,size verilen klinik fiyatı da güncel fiyat zaten, biz 2022'nin ekim ayında yaptırdığımızda 1650 TL idi mesela. Tabi dişi kedilerin erkek kedilere göre operasyon sonrası bakımı biraz daha zahmetli olabiliyor,operasyon da biraz daha komplike.Önerim elizabeth yakalığı taktırmak yerine operasyon bölgesini sıkıca sarmasını isteyebilirsiniz hekiminizden genelde dişi kedilerin operasyon bölgesi sarılır,erkek kedilere ise yakalık takılır ama bazen dişi kedilere de yakalık verildiği olabiliyormuş .Yakalık zor gerçekten teyzemin erkek kedisi kısırlaştığının ertesi günü yakalığı çıkarmıştı,sonra tekrar taktırıldı yakalık, yine çıkardı :) Bu durum da operasyon bölgesini sık sık yalaması durumunda iyileşme sürecini yavaşlatabiliyor ama yakalık genelde erkek kedilere takıldığı için siz öyle bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum, bir de dikiş olarak genelde estetik dikiş daha rahat oluyor 1 ay içinde kendi kendine eriyip düşüyor bunu da sorabilirsiniz,şimdiden çok geçmiş olsun umarım en kolay şekilde atlatırsınız bu süreci. Mümkün olduğunca az kaygılanmaya çalışın göründüğü kadar ürkütücü bir operasyon değil sadece doğru ve kuralına uygun işlem yapan bir hekime denk gelmek gerekli,biz mesela hep gittiğimiz kliniğe değil de daha iyi olduğunu düşündüğümüz bir başka klinikte yaptırdık oranın olanakları daha fazla diye,siz de araştırabilirsiniz en içinize sinen yer neresi ise oraya gidin, aklınıza takılan her şeyi hekime sormaktan da çekinmeyin, üstün körü cevap alırsanız da orayı tercih etmezsiniz olur biter :))

Mmtklndr

güncel

Mmtklndr

Teşekkür ederim IIREMMM🙏🏻 inşallah hepimizin can dostlarımızla uzun ve sağlıklı ömürlerimiz olsun