Sizce Nasıl Bi Sahip?

aytunccc123

Arkadaslar bu aralar yavru kedilerim yüzünden yine çeşit çeşit insanla muhatap oluyorum
Önceliğim iyi bakılmalari ve ilgilenilmeleri şimdi kısaca özet geçeceğim detayları
Yalnız yaşayan bi öğrenci 1+1 evi varmış yani küçük ev bu kriter bi tık rahatsız etti beni
Ancak evin arkasinda bahçe olduğunu söyledi güvenli olduğu için tasmayla çıkarabilirim dedi birde daha önce 3 ay kadar kedi bakmış ve ardından memleketindeki ailesine götürmüş onlarda sahiplendirmisler
Neden 3 ay bakıp geri verdi o kısmı anlamadım
Birde bahçede kum olduğunu ve alışırsa oraya tuvaletini yapabilecegini alısmazsa kedi kumu alabilecegini söyledi ısrarla kedi kumunun farkını anlatsamda önce bahçede denerim olmazsa alırım dedi kendisi
Onun dışında ilgi kısmına gelirsek sabahları staj dışında evde olduğunu yani sürekli olarak oynayıp ilgilenebilecegini belirtti sanirim tek olumlu yanı da bu
Şöyle ki 6 bebeğimiz var maalesef her birine sahip bulmam gerekiyor yani illa her bulduguma sahiplendirecegim diye bi kural yok ama bu konu hakkında dusuncelerinizi çok merak ediyorum sizce bu kriterler altında sahiplendirme yapılır mı?
Ayrıca sürekli de foto video atabilecegini söyledi zaten ilk şartımız bu diyerekte belirtiyorum ben

16 CEVAP

stellabennett

bana pek güvenilir gelmedi zaten öğrenci olması baştan eksi bence ayrıca bahçeye neden bu kadar çıkartmak istiyor tasmayla çıkarsa bile yine hastalık kapabilir kedi ya da yememesi gereken bir şeyi yiyebilir bence çocuğu olmayan yaşı büyük ev dışına çıkarmayacak birilerini bulsanız daha iyi biliyorum zor ama umarım bulursunuz

Ketonmanya

Evet, doğru, anne kedi zaten size sokağa alışmış olarak geldiğinden sizin şu an yaptığınız sadece onun alışkanlıklarını korumak. Ama yavrular evde olduğundan ve sokak görmeden yeni ailelerine gideceklerinden onlarda sokak alışkanlığının gelişip gelişmemesi hep bu yeni ailelerin ellerinde.

Umarım en doğru insanlar çıkar karşınıza.

Yalnız şunu da söylemem lazım, bazen en en ama en doğru görünen, hatta mükemmelliklerinden sizi hüngür hüngür ağlatan kişiler de sonradan yanlış çıkabiliyorlar. Bu yüzden buna çok takılmak artık mental bir takıntı hâlini alıyor. Tabii ki kişilerin daha en başta verdikleri alarmları dikkate almanız çok önemli, bile bile lades de dememelisiniz ama eğer gözünüze uygun göründüyse gelecek için çok fazla takıntı yapmayın, olacak olan bir şekilde oluyor.

Biz tedavisini yaptırdığımız yavrulardan biri için geçen sene ilân açmıştık. Bir kadın yazdı bize. Eşinden ayrıymış, bir oğlu varmış, onun hayvan sevgisiyle büyümesi için bir yavru sahiplenmek istemiş. Bizim sokakta hasta bulup kurtardığımızı okuyunca çok etkilenmiş, bu hayra ortak olmak istediğinden bizim kedimizi seçmiş. Önce yazıştık, sonra konuştuk, kediden bahsederken kadının sesi titriyordu, o kadar belliydi ki içindeki sevgi. Biz yine de her ihtimale karşı hem kedi bakımının hem de bizdeki yavrunun gördüğümüz tüm olumsuz özelliklerinden bahsettik kendisine. Çok hareketli ve yaramaz olduğunu, eşyalara da zarar verebildiğini söyledik. "Canım feda, eşya da ne ki?" tarzında bir cevap aldık. Almaya geldiler, kadının oğlu kedinin canı acıyacak diye tutmaya bile çekiniyordu. Tüm eşyalarını eksiksiz ve en iyilerinden almışlar. Mamanın, kumun en pahalısından almışlar, her şey mükemmeldi. Takip eden hafta boyunca sürekli fotoğraf, video gönderdiler, her şey yolundaydı. Yine de ben kadına her fırsatta bir gün vazgeçerlerse kediyi sokağa bırakmak ya da bizim tanımadığımız birilerine sahiplendirmek yerine direkt bize getirmesini söyledim. Sorumluluk hissimiz devam ediyordu. Sonra bir gün kadın bana uzun bir mesaj gönderdi. Bizim yaramaz evdeki fiber internet kablosunu koparmış. Tamir ettirmişler, ertesi gün tekrar koparmış. Ayrıca LCD televizyonu tam devirecekken son anda tutmuşlar ve perdelerdeki yırtıkları daha yeni fark etmişler. "Ben sürekli kablo mu tamir ettireceğim? Perdelerim daha yeniydi, onları da değiştirmem gerekecek. Ayrıca ne zaman arkamı dönsem bir eşyayı deviriyor, bir televizyon az para mı? Ben bakamayacağım, ne zaman getireyim size?" dedi. Yani o zamana kadar çok kedi sahiplendirdik. İçimize hiç bu kadar sinen biri olmamıştı ama o bile sadece iki haftada illallah etti. Bir daha da kedi sahiplenmeyeceğini söyledi. Demem o ki, mükemmel her zaman mükemmel olmayabilir ve siz elinizi yavruların üzerlerinden hiç çekmediğiniz sürece kontrol sizde kalır. Bu üstünlüğü kurmayı sakın unutmayın. Biz daha en başta kendisine vazgeçerse bize getirmesini söylemeseydik belki de sokağa bırakacaktı ve bizim bundan hiç haberimiz olmayacaktı.

Mmtklndr

Lütfen düzeni oturmamış kişilere sahiplendirme yapmayın. Diğer kediyi sahiplendirdiyse verdiğiniz yavrunun kıymetli olacağını sanmam zorda kaldı mı bu yavruyuda birine verir geçer. Biz insanlar olarak hayvanları ya sevmiyoruz ya da çok seviyoruz bu sevginin bir ortası yok benim çevremdeki insanlarda gözlemlediğim bir şey mesela biz kedimizi eve bırakıp bir gün bile hiçbir yere gitmiyoruz annem komşuya bile gitse arada gelip kontrol eder bir saatten fazla uyuyorsa gider nefesini dinleriz yattığı odayı kontrol ederiz belki yaptığımız şeyler paranoyaklık ama elimizde değil işte bu öğrenci arkadaş hiç mi tatile gitmeyecek hiç mi sınav haftası arkadaşlarıyla sabahlamayacak taze su taze mama bulabilecek mi mama fiyatları kum fiyatları ortada aşı olması gerek kısırlaştırma konusunu nasıl yapacak asgari ücretle çalışan bir insan bile bu ekonomik şartlarda hayvan bakmakta güçlük çekerken öğrenci arkadaş altından nasıl kalkacak 🤔

Ketonmanya

Merhabalar.

Açıkçası kedinin hayatının ileri dönemleri için pek güven vermedi. Yani öğrenciliği illaki bitecek bu arkadaşın. Sonrasında hayatı nasıl şekillenecek? Ailesinin yanına dönerse ailesi bu kediyi de önceki gibi sahiplendirme yoluna mı gidecek? Ya da maddi olarak öğrenci hâliyle kedinin masraflarını layığıyla karşılayabilecek mi? Bahçedeki kum detayı en rahatsız edici olanı zaten. Kediye biraz evde, biraz dışarıda bakacak demektir, ki evde yaşayan bir kedinin dışarı çıkmasına sağlığı ve güvenliği açısından karşıyım, ben olsam sırf bu riskten dolayı bu arkadaşı elerdim. Ama siz zaten anne kediyi de dışarı salıyorsunuz, bu yüzden sizin için pek problem olmayabilir.

Kendi bakış açımdan fikrim bu şekilde. Nihai karar tabii ki de sizin. Yavrularınız için doğrusunu siz daha iyi bilirsiniz.

Bol patili günler dilerim.

Cennet29

Güven vermeyen bir sahip bence 😁 heleki önceki kediyide sahiplendirmişler ztn o yüzden eksi puan. Demekki bağlanma sorunu var ve ailede kedi istemiyor. 1+1 kutu gibi evde sıkılırsa bol bol bahceye salıp kaybedecek kediyi büyük ihtimalle. Ayrıca daha kediye kum almaktan aciz. Size önerim kedi isteyenlerin evlerini bahcelerini vs foto video istemeniz ve kendi elinizle adrese teslim etmeniz.

tengrist

Ne kadar prestijli mesleklere sahip gerek üslubu ve istekliliğiyle ya bu nasıl bir insan böyle diye gözüm arkada kalmadan sahiplendirdiğim kedi varsa perişan, tanınmaz halde geri aldım. özellikle büyü, yılan besleme gibi saçma sapan işlerde kullananlar kırk takla atıp mesleği ve hayatı ile ilgili onlarca yalan söylüyor alabilmek için. 1+1 evi varmış hep ilgilenirmiş falan bunlar saçma sapan kriterler ne alakası var? burada güven kıran tek durum hanımefendinin ailesi daha önce götürdüğü kediyi sahiplendirdiğine göre ailesi evde kedi istemiyor ve öğrenciliği bitip geri döndüğünde sizin sahiplendirdiğiniz kedi içinde aynı sıkıntılar yaşanacak. hatta belki de kabul ettiremeyip kediyi orada terk edip kendi memleketine dönecek. zaten bir kedi almış ve gitmiş ailesine bırakmış demek ki bakabilecek sorumluluğa sahip değil kendisi. öyleyse niye öğrenciliği devam ederken kediyi memleketine götürüp ailesine versin.

Emirrckr

İçim daraldı resmen,
Açıkçası biraz sıkıştırın derim.
Aklınıza ne gelirse sorma hakkınız var sonuçta bir can teslim ediyorsunuz.
İyi bakılmama kaygınızı da çok iyi anlıyorum.
Örneğin;
Diğer kedinizi 3 ay bakıp neden ailenize verip sahiplendirilmesine vesile oldunuz?
Aileniz eve kedi istemiyor muydu?
Bence öncelikli olarak bu sorular önemli.
İyi bakılma konusu elbette kedi kumu olmalı,en azından orta segment bir mamayla beslenmeli.
Ama bu devirde maalesef çoğu insanımız gidipte artık Acana&Orijen gibi üst segment mamalar alamıyor bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor haliyle.
Bulursanız ne âla,harika ama yine yukarıdaki arkadaşların da anlattığı gibi en iyi şartlarla besleyenlerle dahi yaşanabilecek sorunlar var ki bizzat örneğini de @Ketonmanya anlatmış.
Bu yüzden öncelikli olarak bu sorunlara yoğunlaşın.
Mesela ilk eleyici konu,ailesinin eve kedi istemiyor olması.
Sonuçta kendisi öğrenci ve belki 1 yıl sonra memleketine geri dönecek.
Döndüğünde bu kedi istenmezse yine sahiplendirilmeye mi çalışılacak,yuva bulunmazsa nasıl olsa büyüdü deyip sokağa mı salınacak?
Bu çok ciddi bir konu ve üstelik aynı kişi tarafından 3 ay bakılıp ardından bırakılmış örnek bir can varken.
Bu konuya yoğunlaşmanızı şiddetle öneririm.

Cennet29

Çoğu kişinin kedi kızgınlığından bile haberi yok yani kısırlaştırma olayından vs. Hasta oldugunda baktıracak mı yoksa sadece mama yese yeter kafasında birisi mi. Biraz bilinçli olması lazm alan kişinin bulmak zor ama zamanınız var henüz

aytunccc123

Haklısınız arkadaslar aynı fikirde olmak rahatlattı ve sevindirdi o zaman dediginiz gibi biraz soru yonelteyim mesela ailesi istemiyor mu onu falan mutlaka sorayım birde evet 3 ay bakıp bırakmasıda ayrı değişik

aytunccc123

Zaten bende illa acana orijen yesinler demiyorum herkesin bütçesi elbette ayrı ama en azından bi royal canin hills proplan gibi mamalarla beslensinler
Yada mesela bazıları çok bilinçsiz oluyor gidip en ucuzuyla market mamalariyla besliyor mesela böyle birine sahiplendiremem asla

Ketonmanya

Aklınıza yatmayan herhangi bir durumda sahiplendirmeyin kedilerinizi lütfen. İllaki kedi bakmak istiyorlarsa sokaklar yavru dolu, gitsinler alsınlar bir tane, siz buna engel olamazsınız. Ama ileride sahiplendirdiğiniz kedilerin iyi şartlarda bakılmadığının haberini alırsanız ya da daha kötüsü, onlardan hiç haber alamazsanız bunun vicdan azabını hep taşırsınız içinizde.

Sizi de anlıyorum, hepsinin birer ailesi olsun istiyorsunuz ama acele etmeyin, biraz zaman verin. Yavrular daha çok küçük, yeni ailelerine gidecek zaman gelene kadar illaki bulursunuz iyi birilerini.

Emirrckr

Evet kesinlikle,
Daha vaktiniz bol.
Pek çok insanı tanıma şansınız var.
Asla bir kişiye bağlanıpta tamam bunun sahibi var demeyin.
Aynı gün sahiplenmekten vazgeçen insanlar gördük burda.
Hani bilmiyorum mümkün mü bu devirde ama her bebeğe en az 2 yuva bulun.
Hangisini uygun görürseniz ona sahiplendirin.
Asla aman kırılmasınlar,hayal kırıklığına uğramasınlar gibi düşünmeyin.
Sonuçta bir can sahiplendiriyorsunuz.
En iyisini bulana kadar aramak hakkınız.

aytunccc123

Tabiki evet çok zamanım var gercekten
Ama yinede bi sahip bulmak istiyorum çünkü ilgilenen komşular var sürekli yuva buldun mu diye soruyorlar onlar asla cabalamiyor tabiki ki zaten memnunumda kendi bildiğim ve güvendiğim yere sahiplendirmem en iyisi
Ama işte yavrular sahiplenilmezde kedi sayısı çoğalır diye kimileri rahatsızlık duyuyor zannedersem
6 tane yavru olduğunu duyunca şok oldular malum

Emirrckr

Aynen bütçe konusu da önemli elbette.
Birde bana şey izlenimi verdi,
Hani zaten nerdeyse tüm gün evdeyim banada arkadaş olsun büyüyene kadar bakayım.
Ama peki ya sonrası?
Tamam belki şu 3-5 ay çok iyi ilgilenecek,vakit geçirecek ama sonrası ne olacak?
Bu konuya yoğunlaşmalısınız.

aytunccc123

Şimdi beni bilen bilir her kedime en iyi şekilde bakmaya çalışan biriyim
Maması iyi olsun vitamini iyi olsun yaş maması eksin olmasın hep herseyi tam olsun istiyorum
Haliyle sanirim böyle bi sahip arıyorum ama bulamıyorum😂
Sonrada işte benimle kalsa daha iyi bakılacak sanki kaderi benim elimde eğer sahiplendirirsem bu kadar iyi bakilmayacak düşüncesine sokuyorum kendimi ve maalesef her sahiplendirisimde bi vicdan azabı çekiyorum sonrasında mutlu oldukları videoları falan görünce bi nebze rahatlıyorum haliyle