Nature's Variety Mi Daha İyi N&D Mi?

NDB1

Öncelikle merhabalar. Kedim pof 7 yaşında ve kısır bir kedi ve midesi oldukça hassas. Son 4 senedir N&D Ocean Tahılsız Ringa Balıklı Portakallı Yetişkin Kedi Mamasını kullanıyoruz. Yine aynı markanın morina balıklı mamasını yedik ancak hiç memnun kalmadık. Hills, Acana ve bunun yanında bir çok yüksek segment denemesinde bulunduk ancak yine yenmedi. Son zamanlarda kedim nd'den sıkıldığından ötürü sanırsam nd'yi iştahla yemiyor. Sık sıkta kusmaları oluyor. Yeni mama araştırması yaparken Nature's Variety Original Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması'yla karşılaştım. Bir çok yabancı ve yerli blogta mamanın Orijin muadili olarak gösterildiği söyleniyor. Aynı zamanda başka markalara da incelemede bulundum. Örneğin Dr.Clauders Tavuklu Balıklı Yaşlı Kısır Light mamasınıda inceledim ancak pek yorum ve içeriğiyle alakalı emin olamadığımdan ötürü eledim. Brit Care markasının premimum segmentte oldukça revaçta olduğunu görüp birazda onu araştırdım ancak en küçük mamalarında balıklı bulunmamasından dolayı tereddütte kaldım. Kedim tavuğu pek sevmiyor ve tercih etmiyor. Yalnızca 8 kiloluk brit Premium Kısırlaştırılmış Somonlu Yetişkin Kedi maması var ve deneme yapmak için oldukça büyük bir mama.

Nature's variety'in içeriği sizce nasıl. Risk alıp kedime denettirmeli miyim. Çünkü 1 kgsi 500 tl... Test için oldukça yüksek meblağ. Yoksa risk almadan Nd devam mı etmeliyim emin değilim.

17 CEVAP

Minminik

Marka ile fikrim yok ama kısa kedi kölesi olma dönemim boyunca yavru/yavru kısır/adult kısır mama geçişlerimde hep ilk 1 ay yeni mamaya mesafeli davrandı ve sonrasında iştahla yemeye başladı, belki biraz acele etmemek lazım geçişlerde biraz süre vererek deneyimlerseniz bu kadar dar seçenekler arasında kalmazsınız.

Tabi siz kedinizi daha iyi tanırsınız ama 1 kiloya şans verip alırsanız beğenmezse eski mamasına azar azar katarak mamayı biterirsiniz ziyan olmaz

brit care bu forumda hep ishal ile anılıyor bunuda dip not olarak eklemek isterim.

NDB1

Biliyorum ama benim kedim dünyanın en seçici kedisi. Yani midesi de her şeyi kaldırmıyor açıkçası. Yiyor ancak 1-2 saat sonra kusuyor direk. Karıştırdığımda daha da midesi bulanmaz mı 2 farklı balık ya ondan tereddütlüyüm

NDB1

https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/nature-s-variety-original-somonlu-yetiskin-kedi-mamasi-1-25kg.html bunu tercih ettik. geldiğinde ve kullanım deneyimlerimize göre güncelleme yapacağım

AhsenAise

Petlebi nin kedi mama reyonunda bahsettiğiniz mama var altında da kullanıcı yorumları
O yorumları okuyup fikir edinebilirsiniz

Coconutbey

Kedinize hangi mama iyi gelirse sizin için o en iyi mamadır :)

IIREMMM

@NDB1 Güncelleme yaparsanız harika olur biz de düşünüyoruz elimizdeki N&D bittikten sonra Natures Variety markasını denemeyi, önceden bir fikir olmuş olur bizim için de en azından :))

tengrist

Bende son zamanlarda benzer bir konudan çok muzdaribim, yaklaşık 6-7 aydır sanırım ND mama kullanıyorum ve normalde her şeyi yiyen, bıraksam bir konserve yaş mamayı bitiren kedilerim kuru mamadan başka hiçbir şey yemez oldu ve iştahları da kesildi gibi, normalde haftada 1-2 defa evde tavuk ya da yürek ile yaş mama yapar verirdim haftada 1 yumurta veriyordum asla yüzüne bile bakmıyorlar şimdi...
Geçenlerde barf diyeti ile ilgili bir videoda mide phı dengelemek sebebiyle ve kuru mama harici besine alıştırmak için başlarda kuru mamasına azar azar karıştırılması gerektiği gibi bir yorum okumuştum oradan yola çıkarak haşlanmış tavuğu %25 oranında kuru mamasına karıştırarak verdim yedikten sonra 2 adım atıp yine kustu. Sağlığı ile ilgili hiçbir problemimiz yok kontrolleri yapılıyor düzenli olarak. Bu konuda ısrar ederek mide kapakçığının ters dönmesine sebebiyet vermek istemiyorum. aşırı sıcaklardan dolayı iştah azalması normal ama ndden sonra her şeye burun kıvırması içeriği ile ilgili şüphe düşürüyor içime.

Bir de konu ile alakasız olarak şunu da eklemek istiyorum kalıntı ovaryumu olan kedim ndye geçtikten sonra resmen haftada 1 kızgınlığa girmeye başladı, kızgınlık durumu bir türlü geçmediği için ameliyata giremiyor. Kızgınlıktan sonra en az 10 gün geçmesi gerek diyorlar ama en fazla 5 6 gün susuyor sonra tekrar kızgınlığa giriyor. Bu konu ile ilgili araştırma yapıyorum ancak henüz bir sonuca varamadım, kuru mamaların içerisindeki gdolu hammaddelerin ve bazı katkı maddelerinin bunu tetiklediğini ve kedileri uyardığını düşünüyorum zaten. (Kuru mama ile sokak hayvanlarını beslemeye başladığımızdan beri hayvan popülasyonunun dehşet artışı ve dişilerin yaz kış çiftleşmeye hazır olması da fikrimi destekliyor kendimce)
O yüzden biraz güven problemi yaşamıyor değilim zaten her şeyi yiyen kedilerimin nd kuru mama hariç hiçbir şeyi kabullenmeyişleri ve aşırı seçici olmaya başlamaları canımı sıkıyor artık

NDB1

Selamlar güncelleme geçiyorum mamayı alalı 1 haftadan fazla oldu. Paketi gayet iyi. Taneleri ndye göre daha açık renkli ve küçük. Normal yeni mama geçip programıyla gün gün ayarlamalar yaparak geçmeye çalıştık ancak 1 haftadır sürekli kedim kusuyor. Kusuyordan kastım öyle azıcık değil. Koridorlar, yatakta buna dahil olmak üzere her yere kusuyor. Gerçekten kusmuk temizlemekten yoruldum o derece. Kokusu neden bu kadar ağır bilmiyorum. Tadına kendim de baktım ve gerçekten samandan farksız gibiydi çok tatsız tuzsuz bir şey. Seven olur olmaz bilemem ancak benim kedim çok hassas ve kaldıramadı mamayı. Biz galiba nd ringa balığına devam edicez sonsuza kadar. @IIREMMM

KayahanK

1 haftadır sürekli kusuyor olması tehlikeli bir durum bence veteriner ile görüşün , mama olarak ben acana kullanıyordum 12 aydır , artık sıkıldığı için virbaca kontrollü geçiş yaptım bir problem olmadı çokta sevdi sadece vetlerde bulabilirsiniz tavsiye ederim.

gece18

Bu kadar sık kusmasının mamadan kaynaklandıgına emin misiniz? Cünkü hic normal değil. Ben nature's degil de merayı önerirdim.

Lucky0

bir anda mı geçiş yaptınız kademeli mi

NDB1

kademeli geçiş yaptım. benim kedim normalde de zaten tüyleri nedeniyle kusan bir kedi. sağlık sorunu yok sık sık kontrollere gidiyoruz. tekrardan ndye geçtik kusması durdu neredeyse tamamen

Palyaco

Mide hassas kediler için mamalara yönelin derim

beyzathemoc1

Ben denedim çok memnundum tüy kilo dışkı vs her şey çok güzeldi

NDB1

@tengrist size yüzde yüz katılıyorum. Normalde kedimi sahiplendiğimde bundan 5 sene öncesinde kedim whiskas mama yiyordu. Ben araştırma yapmadığım için her ay farklı ve kalitesiz veteriner mamaları ile besledim kedimi. Şöyle söyliyim mamalar o kadar kalitesizdi ki samandan hallice. Kedimde ne kusma vardı ne de iştahsızlık. Ne zaman nd geçiş yaptık o gün bu gündür asla ama asla başka mama yemiyor. Normalde beni bile yiyebilecek kedi her şeye mırın kırın ediyor. En basitinden haşlanmış tavuğa bile kusar oldu.