Yine Kuru Mama Sorusu :D

Beyzakumsalll

Anket

Temizmama
(5 oy)
Proplan
(5 oy)
Royal canin
(5 oy)
Hills
(4 oy)
Toplam (19 oy)

Biliyorum çok sıkıldınız bu tür anketlerden ama ben bulamadim :D ve yine biliyorum bunlar zararlı mamalar ama yinede sizin yoo ben memnunum dediğiniz hangi mama?

44 CEVAP

maviskus

@Zuhal hayatımda böyle bencil cümleleri yan yana görmedim.Anladığım kadarıyla Ali Ağaoğluyla akrabağlığınız falan var.Maddiyata böyle takılı olduğunuza göre:DSokaktaki bir hayvanın içinde her türlü kesici delici maddenin bulunabileceği çöplerin içini kurcalayarak karnını bir gram doyurabilecek yiyecekleri bulup hayatını sürdürmesimi(maksimum 3 yıl)yoksa,arabaların,insanların,diğer hayvanların tehlikesi olmadan orta duzeyli bir mamayla evde refah içinde yaşamasımı daha mantıklı.Sezgilerimden yola çıkarak evcil hayvanınızı petshopdan aldığınızı düşünüyorum.Yoksa böyle bir yorum yapmazdınız.

aleyn

********** dışındaki mamaların hiçbiri ucuz mama değil, aynı fiyata araştırılarak çok daha kaliteli bi mama alınabilir. bu 3 mama seçenek olarak sunulmuşsa para tartışması yapacak bi durum olmaması lazım gibi geliyor.

Elifoo

Ay kimi okusam ona hak veriyorum cildiriciiim .. iki tarafin da farkli noktalarda cok hakli oldugunu dusunuyorum nolur artik tartismayin bu konuyu. Ne kadar iyi dille de olsa kotu dille de olsa herkesin bir hayat anlayisi/kedi besleme bakma buyutme tarzi var anladigim kadariyla. Nasil cocuk yetistirmenin bakmanin turlu turlu yollari var. bu siteden ogrendigim seyi soyluyorum yanlis anlasilmasin. Nolur birbirinizi kirmayin artik..

kedilimadam

@maviskus son yorumunuzun altına imzamı atıyorum!

deniz_berkan

royal canin 2 kg 85 tl ... zararlı diye adlandıramanız hoş olmamış sadece, benim kedilerimde rc kullanıyor hiçbir saglık sorunları yok babannelerine kadar rc yiyor hepsinin .. . ucuz en ********** arıyorsanız ********* kullansın o arkadaslarınız .

zuhall

ben de soyle dusunuyorum.
kediye kaliteli mama alacak durumu olmayanlar kedi bakmasin..
herkes kedi bakmak zorunda degil .
dogru duzgun mama alamayan insan 2 gun sonra hastalandiginda tedavisine de ucreti yetmez. ki her kedi bir zaman gelir hastalanir cunku yaslanirlar ve yaslandikca da problemleri artar. tedavisi derken oyle indirgenecek duzeyde seyler degil bunlar. sonucta hayvanlarin ssk si yok.. haliyle maddi durumu iyi olmayan birisi kendisini ekstra zorlayacak duruma sokmak zorunda degil. sokaktaki kedilere bakabilir kendi elinden geldigince, evde onlar icin mama hazirlayabilir.

Beyzakumsalll

Ne demek durumu olmayan kedi bakmasin :D hani dediniz ya sokakta bakabilir kışın ayazinda da sokakta bakabilir öyle değil mi sabah verir yemeğini gece kedi sokakta tirtir titrer falan. Hastalanabilire gelincede bence bunu hoşgörüyle karşılayacak birçok veteriner vardır ama her ay mama kum alacak birisi bulunmasi güç

Beyzakumsalll

Zuhal hanım ben kendim için milyarder değilim demedim herkesin o kadar parasi olmayabilir ayda 100-200 dediginiz miktar bazıları için çokta az değil geçenlerde bi kedi balkondan düştü kız ogrenciydi nasıl karşılayacak bu parayı tedaviyi değil mi? Veteriner tek kuruş istemeden yaptı tedavisini yani biraz boş konuşuyorsunuz bu konuda

Beyzakumsalll

Evet aynen öyle zuhal hanım evlat gibi siz evladiniza elinizden geldiğince biseyler yapmak istersiniz ama yoksa yoktur oturur üzülürsünüz evladina bakamayan cebine harçlık koyamayan babalar anneler bakamıyoruz diyip terk mi etsin yani nedir bu

zuhall

ve yine soyluyorum insanin kedi bakmak icin milyarder olmasi gerekmez.gunumuz kosullarinda orta miktarda bir maasla gayet guzel kedi bakilir. ama kedinin mamasini bile sorun yapan insan muhtemelen ancak gecinebiliyordur diye dusunuyorum ya da bazi zevklerinden,ekstra harcamalarindan kedisi icin vazgecemiyordur.
ki yazdiginiz mamalarin fiyatlari da gayet yuksek sayilir. bu konuyu maddiyatla bagdastirip kaliteli mamaya para yetmiyor demeniz ya mama fiyatlari bilmediginizden ya da polemik yaratmaya calismanizdan kaynakli olsa gerek.

deniz_berkan

şu konuda katılıyorum zuhal hanıma ; evet kedi bakmak cok basit gibi görünsede bir rahatsızlığında bütün denge bozuluyor .. bakın eşim ve ben çalıştığım halde ocak ve şubat ayımız resmen aç gecti....400 tl lik kısırlaştırma işlemine ekstra rahatsızlıklarıyla 1,800 tl ye cıktık.. aynı ay içerisinde corona teşhisleri ilaçları... üzerine diş eti büyümesi eklendi... bunların fiyatlarını söylemiyorum bile... he bu arada şişirilmiş fiyat değil bunlar veterinerlerin olması gereken fiyatlarıydı.. heryer herseyi bedavaya malesef yapmıyor.. param olmasaydı ne olurdu diye düşünüyorum şuanda... dişleri dökülecek yaralar acılacaktı mama yiyemicek coronası mutasyona ugrayacak hergün acı cekecekti... hiçkimse kusura bakmasın maddi durumunuzun iyi olması şart....

zuhall

herkes evini acsin zaten sokak hayvanlarina. kendi istedigi gibi baksin da hatta bence evinde yemek yapsin en guzeli. bunlara kimse karsi cikmiyor.
ama benim karsi ciktigim insanlar ne yapiyor.. evine alip kediyi hapsediyor, kisirlastirmiyor da. kisirlastirilmayan ve disarda ozgurluge alismis kedi gun boyunca miyavlayip duruyor, aci cekiyor. belki balkondan atliyor sansliysa olmeden kurtuluyor.. sonra gun boyunca evde olmuyor kediyi yalniz birakiyor. hasta oluyor gecer diye bekliyor. burada ne basliklar gorduk acilan kedi olmek uzere veterinere goturemem suan bir oneri verin diye..kendini de avutuyor buarada ben soguktan kurtardim diye.
eve alacaginiz kediye disaridan daha iyi kosullar saglamaniz gerek. ama onun acisindan bakarak.
ben disarida gayet mutlu yasayan kediler de gordum. siz hep tersine denk geliyorsaniz ozaman butun cevrenizdeki kedileri eve doldurun. he onu yapamayiz diyorsaniz, iste hangi sebepten bunu diyorsaniz ben birisi icin de ayni seyi soyluyorum.

Derdedermanim

Yaşamak 1. ihtiyaç ve bunu bbaşarabilmesi için hayvanların en pahali(sözde en kaliteli)mamayı yemesi gerekmiyor zaten vakıa odur ki çoğuda daha ucuz şeyler yiyorlar.
Şehir ortamında sokakta bir kedi uzun süre yaşıyamaz sürekli beslense dahi tehlikelerle karşı karşıyalar (trafik,soğuk,slgın hastalık...)
Ya hep ya hiç değil elinden geleni yapabilir ve yapmalı herkes.

maviskus

zuhall@Gelmek istediğiniz yer doğru ama çıktığınız yol yanlış olmuş sanırım.

Beyzakumsalll

Saygı çerçevesi içinde cevap vermek yerine kaba olmayı tercih etmemelisiniz. Herkes milyarder değil iki kilo mamaya 80-90 tl verecek kadar ve her ay ben verebiliyor olabilirim fakat cevremden kötü durumda olanlar olabilir kedi bakmak sevmek illa parayla mi olmasi lazım burda en iyisini alın demesi hoş birde durumu olmayan mecbur olanları düşünmek lazım