Yine Kuru Mama Sorusu :D

Beyzakumsalll

Anket

Temizmama
(5 oy)
Proplan
(5 oy)
Royal canin
(5 oy)
Hills
(4 oy)
Toplam (19 oy)

Biliyorum çok sıkıldınız bu tür anketlerden ama ben bulamadim :D ve yine biliyorum bunlar zararlı mamalar ama yinede sizin yoo ben memnunum dediğiniz hangi mama?

44 CEVAP

Reyaura

Hiç biri

Beyzakumsalll

Çok biliyorsunuz ya @deniz_berkan demek istediğim de bu zaten genelde herkes royal canin proplan market mamasi iyi değil der ama siz burda iyi diyorsunuz böyle görüş ayrılıkları çok var sorma amacım bunun yarattığı karmaşa biri iyi diyor biri kötü en azindan bi oranı olsa kafam daha az karışır

zuhall

ben burada tabi kimsenin maddi durumu ya da nasil yasamasi gerektigi hakkinda ahkam verme niyetinde degilim ama ayda 100-200 liraya gayet kaliteli mamalar ile beslenmek mumkunken, bu fiyata ooo biz "milyarder" degiliz diye tepki veren kisilerin 2 gun sonra 1000-2000 liralik tedavi masraflarini odeyemeyip kediyi sokaga atmasina karsiyim.

deniz_berkan

@Beyzakumsalll BUNUN SONU YOK .. BU MAMA KONUSU DEFALARCA AÇILDI BURDA HERKES KENDİ HAYVANINA GÖRE İYİ OLANI SAVUNUR . KENDİ AGZINIZLA SÖYLEMİŞSİNİZ ZATEN, TEKRAR DİYORUM BUNUN SONU YOK.....

zuhall

kedi bakimina nasil baktiginizla alakali bir durum o.
sizin dediginiz seyi barinaklar da yapiyor arkadaslar.
bir kedi evine almak demek bence bir cocuk evlat edinmekten farksizdir. maddi manevi insana oldukca sorumluluk getirir
onun sorumluluklarini, ihtiyaclarini karsilayamayacak durumdaysan bakamazsin. ayni aile planlamasi gibi birsey bu..

Beyzakumsalll

Evet haklısınız sonu yok gerçekten çok fazla fikir ayrılıkları var ama google da arattigimda çok eski konular çıkıyor güncel bi konu olmasını istedim o kadar

zuhall

iste cocuklarini terk edemezler ama etraf kedi kopegini cocugu gibi gormeyen bircok terkeden insan dolu etraf.
ki aile planlamasinda bile soyle birsey vardir, cocuk bakamayacak bir ekonomiye ,psikolojiye sahipsen cocuk yapmaman gerekir. korunma yontemleri bu nedenle var degil mi? ben mi anlatayim bunlari da size.
he cocugun oldu bu durumda ya da varken ekonomin bir sekilde kotulesti tabi ki her durumda altindan kalkmaya calisacaksiniz ama
kedinin cocuktan farki sudur.sizin kendi kararinizla disaridan aldiginiz bir evlattir, bu nedenle bakamayacaksaniz almayiniz.

zuhall

iste cocuklarini terk edemezler ama etraf kedi kopegini cocugu gibi gormeyen bircok terkeden insanla dolu. ki aile planlamasinda bile soyle birsey vardir, cocuk bakamayacak bir ekonomiye ,psikolojiye sahipsen cocuk yapmaman gerekir. korunma yontemleri bu nedenle var degil mi? ben mi anlatayim bunlari da size. he cocugun oldu istemeden ya da varken ekonomin bir sekilde kotulesti tabi ki her durumda altindan kalkmaya calisacaksiniz ama kedinin cocuktan farki sudur. siz kendi istrginizle disaridan alip eve getirirsiniz, bu nedenle bakamayacaksaniz almayiniz.

zuhall

Ornegin ogrenciysen ancak kendine yetiyorsan kedi bakmayiver. bu sirada barinaklara gidebilir, sokaktaki kedilerle ilgilenebilir. hicbirsey yapmasin demiyorum.

arkadisinizin kedisinin balkondan dusmesinin sebebi acaba bir eve kapatildigindan,disari cikmak istediginden ve onlemler alinmamis olmasindan kaynaklaniyor olabilir mi mesela? kendi anlattiklarinizla kendi dediklerinizi curutuyorsunuz.

zuhall

@maviskus
maddiyata takintili oldugumu kim soyledi. birkere maddiyatla ilgili konuyu ben acmadim, iyi kedi mamasi almak icin milyarder olmamiz gerektigini dusunen bir arkadas acti.
ben sadece bunun icin okadar paraya gerek olmadigini ama iyi mama almakla bile zorlanacak bir insaniz bir kedinin sorumlulugunu maddi olarak ustlenemeyecegini anlatmaya calisiyorum. soyledigim seyleri anlamak okadar da zor degil. saga sola cekip durmayi, altindan farkli anlamlar cikarmayi birakin.

zuhall

ya birsekilde ona yetmeye calismak ve ihtiyaclarini karsilamak farkli seydir. bir de bu durumda diye terketmek, ilgilenmemek farkli bir seydir.
tabi ki insan yolda yarali kedi gorse o an maddi durumunu dusunmeyip vicdaninin sesini dinler. ama yolda kedi gorup de kediyi sevip de bakamayacagin halde evine almak gereksizdir.
bence mesela kedinin balkondan dustugu tum durumlar istismardir. bir annenin cocugu dusse binbir laf edilirken kesi dustugunde gayet normal birsey gibi tepki veriyor herkes.
veterinere goturuyor tedavi ettiriyor falan birsey olmamis gibi
bu da sorumsuzluktan kaynaklanmakta.
yani demek istedigim o ki maddiyat da sorumluluk bilinci de olmali insanda bir cana bakarken.

zuhall

@derdedermanim
nerede yasiyorsunuz bilmiyorum ama bizim mahalle cevremizde bahcemizdeki kediler yaklasik 5-6 senedir bizimleler. her sene de yavru seviyoruz cogaliyorlar.
onemli olan bir iki kisinin iyi olup olmamasi evine kedi almasi bakmasi degil, cevremizdeki insanlarin bilinclenmesi, hayvan konusunda duyarli olmalari.. bu sayede sokaktaki kediler de gayet mutlu sekilde yasayabilirler.

zuhall

hayvan kimse satin almasin zaten.
konuyu cekistire cekistire nerelere getiriyorsunuz.
diyelim bir yetime yardim edecek paraniz yok, gidip yetimhanelerde onlarla oynayarak gulerek vakit gecirerek paradan cok daha fazla seyler verebilirsiniz onlara. sokak hayvanlari icin de ayni sey gecerli. maddi durumum yok ama ben birsekilde yememden icmemden kisarak da bakarim diyorsaniz ayri ama onlara farkli yollardan yardiminiz dokunabilecekken neden kendinize de ona da eziyet edesiniz.
hayvan haklari konusunda calismalar yaparsiniz,barinaklara gider hayvanlari seversiniz, bu konuda calismalar yapan insanlara yardim edersiniz mama dagitimlarinda ya da hayvan bakimlarinda..
inanin cok daha samimi olursunuz.

zuhall

@maviskus
zaten sorumluluk bilincinde, kedisinin ihtiyaclarini daha on planda tutan duyarli insanlar icin degil, yaa insanlar milyarder degil iyi mama alsin kedi sevmek parayla mi diye tepki gosteren muhtemelen dediginiz seylerin cok tersini sergileyecek tutumda olan insanlara onca lafim.
konunun nerden nasil basladigina bakarsaniz anlarsiniz.