Ürkek Kediyi Nasıl İnsana Alistirabilirim?

aytunccc123

Arkadaslar merhabalar altı yavrumuzdan bir tanesi diğer kardeşlerine göre daha ürkek mesela diğerleri yanımıza geliyor sevdiriyor ama o bahsettigim beni tanıyor ama yabancı birini görse kaçmaya çalışıyor saklaniyor falan
Yakında da sahiplendirecegim insana nasıl alistirabilirim hani gittiği evdede böyle kaçıp saklansın istemiyorum alismalari çok zor oluyor cunku
Her gün sik sık kucağıma alıp sevsem işe yarar mı?Henüz küçük olduğu için bi şekilde elle tutuluyor

11 CEVAP

Mmtklndr

Bende kedimi yavruyken sahiplenmiştim karekteri hiç değişmedi belkide sokakta hırpalandı o yüzden böyle dedik üstüne gitmedik kendi isterse gelir sevdirir çok sevecen değidir misafir gelirse saklanır kucakta olmaktan nefret eder yavruyken benimle uyurdu şimdi yanıma getirsem bile gidip başka bir yerde uyur.
Davranışları kuzenlerimin ve arkadaşlarımın kedilerine hiç benzemiyor her kedinin karekteri farklı oluyor. Benim kızım insan sevmiyor 😂

Emirrckr

Bazen kedinin karakteri de önemli oluyor bu hususta.
Fakat bildiğiniz ürkek yani yabani bir kediyse zorla sevmek yerine yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi oyunlarla aranızdaki bağı pekiştirin.
Size,insanlara güvenmesi lazım.
Ara ara elinizden yaş mama yedirebilirsiniz mesela.
Birde şu an annesi,kardeşleri yani ister istemez çok geri plandasınız :))
Yeni evinde yeni sahipleriyle baş başa kalacağından hem bir yandan mecburi hem bir yandan ilgi beklentisiyle onlara daha çok yanaşacaktır zamanla,merak etmeyin.

Emirrckr

Kendi kedim kardeşleri de evimizdeyken öyle çok sokulan,eden bir bebek değildi.
Kardeşlerinin hepsini ne zaman sahiplendirdik o tek kaldı o zaman bize düşkün hale geldi,yanımızdan ayrılmaz oldu :)
Şimdi ama büyüdü,yine kafasına göre takılıyor,kendi isterse sevdiriyor :))

aslihan_e

@Emirrckr arkadaşımızın dediği gibi yalnız kalınca alışır o. İş sahiplenende. Alan kişi ilgilenip alıştırsın. Tabi mesela ben de aşırı hareketli ve ürkek kedimi sahiplendirmeye korktum. İki gün sonra atarlardı evden büyük ihtimalle. Evin içinde köpek sesi gibi hırlaya hırlaya koşup saldırıyor her yere. Tutarsam tekmeler beni, tırnakları da çok güçlü. Minicikken bile kucaklanmıyordu. Sizinkinin sorunu sadece ürkeklikse bence çözer onu. Siz şimdi ne kadar kucaklasanız da yabancıya tepkisi aynı olacak. Alan kişi kucaklayıp sevsin. Her zaman söylerim, bazı kediler kucak sevmeyebilir, pek sevilmeyebilir ama yavruyken sırf istemiyor diye kucağa hiç almamak da iyi değil. Kanı yabaniyse sonra yabani kalıyor bazıları, tutup veterinere götürmek de işkence halini alıyor. Birkaç saniye de olsa alınıp sevilmeli. Yetişkin olunca istemiyorsa kucaklanmaz, yeter ki öğrensin. Madem ki tutuluyor ara sıra kucaklayın tabi ki, kucaklanmayı unutmasın yoksa alan kişi birden tutup kaldırırsa hayvan "Bu beni neden yakalıyor" diye panik olur. Alan kişi önce uzaktan yakına mama vermeyi denesin. Her seferinde mamasını biraz daha kendi yakınına koysun. Sonraki günler de önce kucaklamadan tutup başını bir iki saniye kaşısın sonraki günler kucaklayıp yapsın bunu. Bol bol da konuşsun, gece ağlarsa ilgilensin. Mümkünse alışana kadar öğünlü beslenmeli, az ve sık şekilde mama verince daha kolay alışır. Beni seviyor ki mama veriyor hissine kapılır. Yoksa gün boyu önünde mama durursa sahibinin ilgisini idrak edemeyebilir. Sahibine alışınca tabi özgür beslenmeye geçilebilir yavru olduğu için. En önemlisi de elle besleme, elinden yedirmeye çalışsın bir şeyleri. Benim, kardeşini köpek öldürünce sahiplendiğim aşırı yabani kedim daha eve geldiği ilk gün yatağımın ucundan ayrılmamıştı. Onu korksa da sık sık kucaklardım, şimdi yine yabani ama zorla da tutsam bayılır kucağıma almama, sarılır öper hemen beni. Sadece yakalarken ürküyor. Demem o ki belki o yavru da hemen alışır sahibine, insancıl olur, bilemeyiz.

Arietta

Sıkça kucağa almaktan ziyade oyun ve ödül mamalarıyla ufak adımlarla alıştırmaya çalışmanız daha iyi olur. İpli oyuncaklar oluyor ya çubuğa bağlı, önce onunla bir oynatın, kendisini güvende hissedeceği bir uzaklıkta ama size de yakın olsun başlarda. Kendi kendine yakınınıza geldiği zaman, örneğin yakın bir yere oturup size bakıyor, ödül maması ile pekiştirin. Tatlı sözlerle, yumuşak sesle sevmek de çok işe yarıyor başlarda, cidden kendilerine konuşulduğunu biliyor bu minnoşlar, çok sakin davranmalısınız, tanıştırdığınız insanlar da sakin ve sabırlı olmalı.
Yani özetle önce uzaktan sevmeye başlamalı, yavaş yavaş fiziksel temasa geçmelisiniz bence.
Bir de karakter bakımından her kedi farklı olduğu için, hepsi böyle kucak kedisi olmuyor, misal benim kedim kendini sevdirmek istemediği sürece bana kızgın olsa bile benimle aynı odada vakit geçirmeyi ve izlemeyi tercih ediyor genelde. Kedinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu gözetip ona göre bir dinamik kurarsanız çok daha kolay olacaktır.
Umarım yuvasında çok mutlu olur, tüyü kadar ömrü olsun

Arietta

İnternet bir an kesilip gelince cevabım üç kere gelmiş konuya, özür dilerim

Arietta

Sıkça kucağa almaktan ziyade oyun ve ödül mamalarıyla ufak adımlarla alıştırmaya çalışmanız daha iyi olur. İpli oyuncaklar oluyor ya çubuğa bağlı, önce onunla bir oynatın, kendisini güvende hissedeceği bir uzaklıkta ama size de yakın olsun başlarda. Kendi kendine yakınınıza geldiği zaman, örneğin yakın bir yere oturup size bakıyor, ödül maması ile pekiştirin. Tatlı sözlerle, yumuşak sesle sevmek de çok işe yarıyor başlarda, cidden kendilerine konuşulduğunu biliyor bu minnoşlar, çok sakin davranmalısınız, tanıştırdığınız insanlar da sakin ve sabırlı olmalı.
Yani özetle önce uzaktan sevmeye başlamalı, yavaş yavaş fiziksel temasa geçmelisiniz bence.
Bir de karakter bakımından her kedi farklı olduğu için, hepsi böyle kucak kedisi olmuyor, misal benim kedim kendini sevdirmek istemediği sürece bana kızgın olsa bile benimle aynı odada vakit geçirmeyi ve izlemeyi tercih ediyor genelde. Kedinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu gözetip ona göre bir dinamik kurarsanız çok daha kolay olacaktır.
Umarım yuvasında çok mutlu olur, tüyü kadar ömrü olsun

Arietta

Sıkça kucağa almaktan ziyade oyun ve ödül mamalarıyla ufak adımlarla alıştırmaya çalışmanız daha iyi olur. İpli oyuncaklar oluyor ya çubuğa bağlı, önce onunla bir oynatın, kendisini güvende hissedeceği bir uzaklıkta ama size de yakın olsun başlarda. Kendi kendine yakınınıza geldiği zaman, örneğin yakın bir yere oturup size bakıyor, ödül maması ile pekiştirin. Tatlı sözlerle, yumuşak sesle sevmek de çok işe yarıyor başlarda, cidden kendilerine konuşulduğunu biliyor bu minnoşlar, çok sakin davranmalısınız, tanıştırdığınız insanlar da sakin ve sabırlı olmalı.
Yani özetle önce uzaktan sevmeye başlamalı, yavaş yavaş fiziksel temasa geçmelisiniz bence.
Bir de karakter bakımından her kedi farklı olduğu için, hepsi böyle kucak kedisi olmuyor, misal benim kedim kendini sevdirmek istemediği sürece bana kızgın olsa bile benimle aynı odada vakit geçirmeyi ve izlemeyi tercih ediyor genelde. Kedinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu gözetip ona göre bir dinamik kurarsanız çok daha kolay olacaktır.
Umarım yuvasında çok mutlu olur, tüyü kadar ömrü olsun

aytunccc123

Tavsiyeleri için herkese çok tesekkurler arkadaslar dediklerinizi uygulayacagim bakalım birde mesela elime alıyorum ya aşırı kasıyor kendini hani kaçmaya falan çalışmıyor ama korkuyor heralde

aytunccc123

Evet haklısınız yazliga götürdüğüm kedimde bi anda bana bağımlı olmustu hatta oncesindede son kardesini sahiplendirdikten sonra daha bi sevdirir hale gelmisti kendini

KedicikUzum

Yavruysa kedi oltalari var onunla yavaş yavaş oynatmaya başlayın sonra o kedi oltası ona temas etmeye başlayınca temas hoşuna gidiyor gittikçe kendine yakınlaştır oltayı sana temas etsin birkaç günde alistirmistim ben bir yavruyu bu yöntemle:)