Vet Hatasımı

Hangulsadan

Arkadaşlar merhaba uzun zamandır kendimde degildim şuan toparladım ve aklıma buraya danışmak geldi .ben SAKIZ kızımı kısırlaştırmak istedim arastirmalarim sonucu kısırlaştırmam kedim icin daha dogru oldugunu dusunerekten .yasadigim ilce kucuk yer sinopun Boyabat ilcesinde yasiyorum
Gittigim veterinere once erkek kedim gofreti kisirlastirdim bir problem olmadi .bir kac gun sonra dişi kedim sakızı kisirlastirmaya goturdu eşim .goturdugunde eşim kedimizim zayif oldugunu soyluyor ve veterinere bir problem olurmu diye danisiyor veteriner bir problemin olabileceginden bahsetmeden operasyona baslamak istiyor hic bir sekilde bilgi vermiyor eşimde guvenerek maalesefki onayliyor daha sonra veteriner az cok tanidigimiz oldugu icin eşime operasyon bitince ararim ben seni diue eve yolluyor ve 1 saat sonra falan arayip sakız anesteziden uyanamadi diyor .ben ve biz kendimizi suclar olduk .ne yapti hic bakmadimi degerlerine fazlami narkoz verdi anlamiyorum cok uzgunum cok k3ndimizi sucluyoruz .siz siz olun en iyi guvenilir yerlere gidin sonuc ne olursa olsun keske sehir disina cikip daha bilgili birilerine guvenseymisim .ama diyorum oladabilir hani kaldiramamistir .yinede dogal olarak acım buyuk insanlari sucluyorum kinleniyorum bilmiyorum o geri gelmiyor ve ben onu cok ozledim

15 CEVAP

Sezgek

Ya bu hayvan ölümlerinin bu kadar basite indirgenmesi hiç bir soruşturma vs yapılmaması beni o kadar çok sinirlendiriyor ki aynı durum bir insana olsa anesteziden kalkamasa yollara yayılan davalar olur hayvan canı bu kadar mı değersiz be inanın hukuken hiç bir yaptırım olmadığı için vetler o kadar rahat ki öldü işte diyebiliyorlar başınız saolsun ben olsam yine de şikayet ederdim gerekli yerlere bu kadar kolay olmamalı bir canın sönmesinin sonucu

aslihan_e

@Mmtklndr Sizin akrabanın da afedersiniz kaynak poposu. Sen bu işleri bırak deseydiniz keşke. Yazık, milletin hayvanlarını öldürüp "Genetik hasta, zaten ölecekti." diyecek heralde. Ömründe gen havuzu diye bir şey duymamış konuşuyor. Sokaktaki kedilerin gen havuzu geniş, kalıtsal hastalıkları cins kedilerde olduğu gibi tek bir cins içinde sürekli çiftleştirilerek yeni nesillere aktarılmıyor. Ha dese ki "Sokak kedisi, sokakta yaşıyor, hastalık kapar, zaten her türlü ölür." hadi bir nebze anlarsın. O birinden bu konuda bir şey duymuş da her şeyi birbirine karıştırıp cins kedilerdeki kalıtsal hastalıkla, sokaktaki kedilerin ömürlerinin kısa olduğunu birleştirmiş kafasında. Bir kere siz onu sahiplendiyseniz ona sokak kedisi denmez, rengine göre tekir, sarman vs. dersin, sokak kedisi diye bir kedi çeşidi mi var sanki. Ne insanlar başımıza veteriner, doktor, öğretmen, polis, avukat vs. kesiliyor. Eğitim fakültesine başladığımda bazı sınıf arkadaşlarımın hal hareketlerini görüp "Ben bu insanlarla aynı puanı aldığıma göre zeka geriliğine sahibim." diye düşünmüştüm. Veterinerdir her şeyi bilir diye güvenmeyeceksin. Zamanında hastalığımı bir ay teşhis edemeyen doktora internetten araştırıp "Bende şöyle bir şey olmuş olabilir mi?" demiştim, o da olabilir demişti, "Peki bu hastalığın şu boyutunu yaşamış olabilir miyim? " vs. diye sormuştum, her şeye "Olabilir" diye yanıt vermişti. E kendi hastalığımı kendim bulacaksam sen ne işe yarıyorsun yani. Sen bana anlat, beni hastalık konusunda bilgilendir, ben niye ders çalışır gibi araştırıp sana anlatıyorum. Aynısı bu çoğu veterinerde de geçerli. Testleri sen sorarsan yaparlar, tedaviyi sen şöyle yapılıyormuş dersin yaparlar. Bilgin, tecrüben yoksa, tanıdığın bilgili bir vet. denk gelmezse yandın.

Emirrckr

@Mmtknldr hakikatten ya bunlar nasıl veteriner?
Puanım yetiyor,yazayım,hayvan doktoru olayım kafasındaki insanlar işte anca bu kadar veteriner olabiliyor herhalde.
Aslıhan hanımın da tüm dediklerine katılıyorum,
Üstelik bir sokak kedisine genetik hastalıklı demek nerde görülmüş,ki zaten sizinki sokak kedisi de değil ev kedisi bir tekir.
İlla ev kedisi olması için cins mi olması gerekiyor?
Dediği genetik hastalık olayı da cins kediler için geçerli zaten.
Sokak kedisi diye tabir ettiği tekirler aslında en sağlıklı,en enerjik kediler.
Arkadaşınız açıp bakabilir,en uzun yaşayan kediler diye,büyük çoğunluğu sokak kedisi diye tabir ettiği kediler.
Bizzat kendi yakınımın calico kedisi de şu an 21 yaşında.

Mmtklndr

Aynı problemleri bende yaşıyorum hiçbir veterinere güvenemiyorum galiba fazla soru soruyorum vetlerde bıkıyor başından savmaya çalışıyor işte bu yüzden geçen hafta kısırlaştırma ameliyatını yaptırmadım veterinerin tavırları içime sinmedi ailem veterinerlerin davranışlarından dolayı gerekirse bir sene beklesin diyor kızım sürekli kızgınlığa giriyor çok arada kalıyorum. İşim çok sıkıntı izin konusunda problem çıkarıyorlar. Babamla annem her şeyi boşverdi veteriner veteriner geziyorlar. İşin en berbat kısmı ne biliyor musunuz veterinerlik okumuş akrabamı tavsiye almak için aradım “ senin kedin sokak kedisi öyle de böylede ölecek onlar genetik hastalıklarla doğuyorlar zaten “”diyor

Emirrckr

Öncelikle başınız sağolsun,
Maalesef acı gerçek,veteriner hatası..
Kesinlikle ameliyattan önce kilosunun tartılması,gerekli tahlillerinin yapılması gerekirdi.
Kilo sınırı 2,5 veya 3 kilogram diye biliyorum.
Ki zaten 3 kilogram altını ameliyata sokmak riskli.
Tahlillerde işte bu yüzden şart,kimileri yok bir şey olmaz,benim kedim sağlam,ben onu çok iyi besledim falan diyor ama bazen altta yatan çok gizli bir hastalık dahi olabiliyor.
Kısırlaştırma evet çok zor bir operasyon değil fakat söz konusu bir ameliyat,risk her zaman var,bu yüzden de tüm tetkiklerin yapılması gerekirdi.
Tekrar başınız sağolsun,gerçekten yazık olmuş..

Arietta

Öncelikle başınız sağolsun, üzüldüm gerçekten kaybınız için. Yanlış bilmiyorsam 2.5 kilo üzeri uygun görülüyor kısırlaştırma operasyonu için. Bunun dışında operasyondan önce tahlil yapıldı mı? Her türlü ameliyattan önce biyokimya ve hemogram testlerine bakılması büyük önem arz ediyor.
Kendinizi suçlamayın, nolursa olsun kedinizin iyiliğini düşünüyordunuz, böyle durumlar maalesef ki olabiliyor her şey tam tamına bir bütün olsa bile. Bazı şüpheli durumlarda hayvan sahiplerinin otopsi yaptırdığını duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum, nasıl yapılır onu da bilemiyorum ama belki bu konuda bilgi verebilir diğer arkadaşlar size.
Tekrardan başınız sağolsun gerçekten insanın içi acıyor

Hangulsadan

@Arietta Teşekkurler allah razi olsun
Veterinerle daha sonrasinda konustugumuzda her testin yapildigini tamamen kedinin anaesteziden uyanamadigini soyledi .kendini savundu tamamen .otopsiyide simdi duydum senden hemen baktim keske oyle yapsaydim ama öleli 2 ay oluyor bilseydim o sekilde ilgilenirdim

Hangulsadan

@Mmtklndr
Ayenn oyle kimseye guvenilmiyor.benden sana tavsiye herseyinde yaninda dur butun testleri yaptir ve en iyisine gitmeyi dene araştır .umarim bir sıkıntı olmadan kısırlastirirsin

Mmtklndr

Allah sabır versin diğer yavrunuzun ömrü uzun olur inşallah 🤲🏻insanlar anlamasada can dostlarımızın yokluğuda can yakıyor en büyük hata veterinerin zayıf olan kediyi nasıl ameliyata alıyor kan değerlerine bakması gerekiyor. Çoğu veterinerin bile bile yaptığı yanlış

Arietta

@Hangulsadan anladım, kilosu konusunda düzgün cevap vermemesi olmamış ama. Hani gerçekten güvenilir bir şekilde davransaydı eminim suçlamazdınız, çok haklısınız o yüzden öte taraftan bu ihtimali de düşünmekle.
Otopsiyi ben de yeni duymuştum sanırım çok bilinen bir şey değil maalesef, keşke kolayca hemen baktırılabilen ve insanlara bildirilen bir şey olsa ya

Hangulsadan

Keşke keşke daha fazla arastirsaydım kendimi sucluyorum bu sebeple .tesekkur ederim arkadaslar .otopsi icin cok uzgunum ozman duysam hemen ilgilenirdim suan ustunden 2 ay gecti

Simbaloski

Cok üzücü gercekten seni anlıyorum , disi kedilerin kisirlastirilmasi daha zor oluyor, ben bir şeye takildim yanliz, sokak kedileri bir sürü genetik hastalikla doğuyor öylede böylede ölecek ne demek, benim kedim de sokak kedisi içim birden cız etti evladım o benim, gerçekten bu çok zormuş ilk kez bir kedi evlad edindim kızımdan çok tlfn galerimde kedimin fotoğrafları var onun olmesini yokluğu nu düşünmek bile istemiyorum, sanırım bir daha kedi evlad edinmem bana kaybetmek çok ağır geliyor, disardakilere bakarim herhalde diye düşünüyorum, belkide yanlış düşünüyorum ama elimde degil

Renklipati

Öncelikle başınız sagolsun çok üzücü bir durum.kedi en az 2,5 kg üzeri olmalı,ayrıca kesinlikle ve kesinlikle operasyon öncesi tüm tahlilleri yapılmalı uygunmu diye..burda kısırlaştırma konusu olunca hepimizin tavsiyesi bu..kesinlikle tahliller şart ve kilo 2,5 üzeri..bazı veteriner ler malesef ticari bakıyor olaya,bizler evlat olarak bakıyoruz..Artık ne desek boş keşke o zaman şikayet etseydiniz kim bilir narkoz ne kadar verdi ki uyanmadı,yazıklar olsun öyle veteriner diye geçinen canilere

AyseMia

O kadar acı ki... Çok çok üzüldüm, sabırlar diliyorum, başınız sağ olsun. En korktuğum şey şu operasyon ve anestezi. Kesinlikle kılı kırk yarmak ve elinizden gelen en iyi hekimi bularak yaptırmanız gerekiyor. Testleri kendiliğinden yapmalı, kilosuna kendiliğinden bakmalı, kg a göre anestezi verileceğine kendiliğinden değinmeli ve tüm sorularınızı da aklınızda tek bir soru işareti kalmayana kadar içtenlikle sıkılmadan cevaplamalı. Lanet olsun böyle Veteriner bozuntularına. Keşke de yanına kalmasaymış, illa ki yaptığı bir hata vardır diye düşünüyorum anesteziyi fazla vermek gibi. :( Tekrardan sabırlar diliyorum...

Hangulsadan

Kaldıramıyorum .keske o an şikayet etseydim diyorum ilgilenseydim ama inanın duydugum an kendime gelemedim ve orası ile tamamen ilestişimi kestim şuan o mahalleden bile geçemiyorum .yokluguna alışamıyorum onun yavrusu var bende o teselli oldu biraz.bu zamamdan sonra asla ve asla paraymis şuymuş buymuş yok bilmem şehir dışıymış hic dinlemeden gofretim icin her seyi yapacagim .gofrette daha tecrubeli olacagim gofretin şuan bir sıkıntısı yok allah korisun herhangi bir hastaligi oldu en azindan samsuna gidip gelirim burda baytar olupta veteriner diye gecinenlere adım atmam . Sonradan duydum cogu kisinin kedisini bu sekilde oldurmüş.bilgisiz ve yeteneksizsin madem o topa girme abi. Arkadaslar herkese tesekkyr ederim .sakız icin cok fazla kendime yukleniyorum umarım o şuan rahat ve mutludur