Çocuklu Aile Ve Kediler?

aytunccc123

Arkadaslar bu platform sagolsun kedilerimi sahiplendirmede çok yardımcı oldu hani bazen acaba ben mi çok takıntı yapıp düşünüyorum diye kendimi sorguluyordum ama genelde hepimiz aynı fikirde oluyoruz
Şu an yuva arayan sadece bir yavrum kaldı fakat dün akşam bir hanımefendi yazdı iki tane çocuğu varmış kedileri çok seviyormuslar daha oncede sokakta yeni dogmus kediler bulduklarını biraz bakmak için cabaladiklarini fakat yasatamadiklarini söyledi çok küçüklermis
Çocuklarının kedilere karşı ilgisini görünce epeydir kedi arıyordum dedi cocuklarida çok istekliymis(muhtemelen küçük çocuklar belki kreş yada ilkokul çağı olabilir)
İki tane yavruyu sahiplenebilecegini söyledi şimdi baştan çok makul geldi hani iki kardeşin aynı yere gitmesi bizide çok mutlu eder ama bi yandanda işte çocuklu aile,kediler oyuncak mı olacak gibi düşüncelere kapıldım geceden beri düşünüyorum napsam diye
Zaten dedigim gibi bu iki kardeşten birine yuva bulmuştum ama onlar öyle iki kardeş alalım deyince dedim daha iyi olur öncelikli olarak sizi düşünürüz o zaman
Sizin dusunceleriniz nelerdir en objektif bi şekilde yorumlarınızı bekliyorum
Çocuklu aileye asla karşı değilim hatta bebek ve kedinin bir arada buyutulmesini de destekliyorum ama işte yinede kararsız kaldim

20 CEVAP

Emirrckr

Bu devirde iki kedi bakabilmek en başta yavruyken çok sevimli görünebilir ama büyüdüklerinde masraflar artacak.
Kim ne derse desin nerden baksanız x2 masraf oluyor.
Nedense iki çocuk,iki kedi sanki ikisine de olsun mantığı sezdim.
Elbette bende çocuklu ailelere asla karşı değilim fakat yine de derinlemesine araştırıp,konuşup öyle sahiplendirin.
Kediler büyüdüğünde,çocukların hevesi geçtiğinde sokağa atmazlar umarım.

Ketonmanya

Merhabalar.

Sosyal medyada kedilerini sahiplendirenlerin en çok kullandıkları bahanelerde hep çocuklarını öne sürdüklerini görüyorum. Bizler evcil hayvanlarımızı kendi evlatlarımız gibi görüyoruz ama hâlihazırda kendi çocukları olan ebeveynler olası bir kriz durumunda çözüm bulmaya uğraşmak yerine kendi çocuklarına öncelik verip kedi/köpek çocuklarından vazgeçme yoluna gidiyorlar. Ben çocuk sahibi olmadığım için bu durumu elbette yadırgıyorum ama belki çocuk sahibi olunduğunda hissedilen farklıdır, bu yüzden çok sert yargılamak da istemiyorum onları. Ama ben sizin yerinizde olsam en deli yaşlarında olan hem de iki tane çocuk sahibi bir aileye kedi sahiplendirmezdim. Belki de çocuklar çok duyarlı ve onlarla en iyi şekilde ilgilenecek çocuklardır ama yine de aksi ihtimalin çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bence kalan son yavru için biraz daha bekleyebilirsiniz.

Bol patili günler dilerim. :)

Balimlilac

Ben olsam kesinlikle küçük çocuklu aileye kedi sahiplendirmem. Çocuklarının kedilere karşı ilgisini görüp kedi sahiplenmekten ziyade başka bir cana yuva olmak isteyen, en özverili şekilde başka bir cana bakabilmeyi düşünen birisine sahiplendiririm. Çünkü çocukların ilgisi çok fazla olacak, kedilere zarar verebilme ihtimali çok yüksek, çocuklar sıkılınca yada kedilerden heves alınca durum başka bir hal alabilir. Sosyal medyada küçük çocuklar yüzünden dalağa yırtılan kolu bacağı kırılan,kapı arasına sıkışan kedileri görüyoruz. Ben böyle bir risk alamazdım şahsen.

E_Thor

@aytunccc123 evet kesinlikle dediğiniz gibi, 2 çocuğumuz var 2 kedinizi de alalım 1 tanesini alırsak paylaşamazlar gibi bir izlenim veriyor. Biz genele vurarak konuşuyoruz ama her çocuk da bir olmuyor. Belki hayvanların da bir canlı olduğuna ve onların da yaşam alanına saygı duyulması gerektiğinin bilincinde olan çocuklardır. Diğer yandan 2 kedinin masrafı + 2 çocuğun masrafı olacak, acaba karşılayacak imkanı bulabilecekler mi o da belirsiz. En iyisi birini siz sahiplenecekseniz diğer yavruya da başka bir aile bulmak.

aycylmz

Ben çocuklu bir aileye yavru sahiplendirerek o hatayı yaptım maalesef. Sonuç olarak kediyi götürüp köylerine bırakmışlar, bana sormadan. Söyleselerdi geri alırdım ben yavruyu. Çocuk çok sıkıştırıyordu, kedi koltuğun altından çıkmıyordu dediler. Buldukları çözüm de kediyi götürüp köye bırakmak olmuş, duyunca çok sinirlendim ama bir şey yapamadım. Her çocuklu aile aynı değildir elbette ama bir daha asla küçük çocuklu bir aileye sahiplendirme yapmam. Siz de çok iyi düşünün bence.

E_Thor

Küçük yaştaki çocuklar kedileri bir oyuncak olarak görüyorlar, sizin yerinizde olsam sahiplendirmemeyi tercih ederdim.

aytunccc123

E_thor bende o şekilde düşündüm hatta iki kedi olması dahi bu izlenimi verdi ikisinede olsunda arada paylasilamamazlik olmasın gibi sanki dimi

aytunccc123

Bende tamamıyla aynı düşünüyorum arkadaslar çocuklu aile konusu bence ya tam bebekken baslanacak yani bebek doğup büyürken kedide yanında bi birey gibi olacak yada çocuk baya büyüyecek biraz olsun olgunluğa erisecek mesela ortaokul çağı bi tık daha makul geliyor
Ama ne bileyim kreş ve ilkokul çocuğuna cidden guvenemiyorum ki kediler zaten sürekli sikistirilmayi ve başlarında beklenmesini seven canlılar değil özgürlük ve yalnizligi da arıyorlar kimi zaman birde şöyle düşünün sahiplenecekleri ikiside erkek olacaktı buyuduklerinde evde iki erkek kedi ikisini kisirlastirmaya maddi güç var mı mesela?
Bana hani buyuduklerinde sokağa salarlar izlenimi yarattığı için hiç guvenemedim akşamdan beri de düşünüp duruyordum neyse zaten dediğiniz gibi ikisinin yuvası var birini ben sahiplenecegim digerine de zaten biraz ilanları attirdigim an bulurum diye tahmin ediyorum çok tatlı bi bebek

AhsenAise

Çocuklarım 1/3/8 yaşlarında iken kedimiz ve köpeğimiz vardı ,çocuklar çok merhametli oluyor hayvanlara karşı
Ama bazı " velet" sınıfına girenler var ki evlerden ırak yılanim olsa sahiplendirmem
Genelleme yapamaz kimse çocuklu aile de kediler iyi bakilamaz diye!
Ama ben olsam aile ve çocuklarla bizzat tanışmadan kediye olan davranışlarını gozlemlemeden vermem

Venusss0

Evlerini ziyaret etmeden sahiplendirmeyin derim ev ortamlarından nasıl insanlar olduklarını anlarsınız bence. Eğer ilerde sahiplendirdiğiniz kediler çocukların herhangi bir yerini çizerse sokağa bile atabilirler böyle insanlar olmadığına dikkat edin lütfen.

Mmtklndr

İnsanlar hiçbir zaman evine aldıkları canlara söz konusu çocuk olduğunda tolerans göstermezler bir kedinin en kısa ömrü bile 3 4 sene olacak zaman geçtikçe kedilerden sıkılacaklar niye iki kedi istiyorlar gerçekten göze çarpıyor insanlar bir kediye zor bakıyorken bu insanlar iki kediye iki çocukla bu ekonomik bunalımda nasıl baş edecekler bu yavrular büyüyecek kısırlaştırılacak ücretler 3000 4000 den başlıyor. En basiti bu yavrular aşı olacak hastalandıkları zaman olacak bence iyi düşünün

Mmtklndr

Bizim bir yakınımız çocuklarını kırmamak için geçen sene british cinsi erkek bir kedi sahiplendi ne aşılarını yaptırıyor ne kısırlaştırmasını pet shoptan en ucuz mamayı alıyor çamur gibi kuma tuvaletini yaptırıyor hatta kendince benim sokaktan sahiplendiğim kedimin ihtiyaçları için para harcamamı küçümseyerek siz çok abarttıyorsunuz benim evdekide kedi daha yaşıyor hastalandığı falan yok diyor. Herkes böyle olacak diye genelleme yapmıyorum ama en kötü ihtimalleri düşünmelisiniz iki kediye bakmak zor gerçekten fedakarlık yapabilecekler mi? Sonra çocuklarımın alerjisi var çocuklarıma saldırıyor sabaha kadar bizi uyutmuyor çok bağırıyor perdemi koltuğumu yırttı diye sokağa atmasın

aytunccc123

Kadın yine yazmış çok sabırsızım kusura bakmayın falan diye bende işte karar aşaması biraz erteleyeyim dedim ama farklı yuva bulmaya calisacagim sanirim cidden hiçbirini basimdan atayım deyip kaderine terk edemem olabilecek en iyi yuvayı bulacagim insallah

Venusss0

Aylık bir kedinin masrafı 2000 tl desek ben aylık mamasını kumunu yaş mamasına 2500 2000 tl veriyorum bazen daha fazla olduğu da oluyor iki kedinin aylık 4000 5000 tl masraflarını karşılayabilecekler mi? Ne iş yapıyorlar bunlara dikkat etmelisiniz her çocuk aynı değildir siz yine de bi düşünün eğer bu masrafları karşılayabileceklerse sahiplendirin hastalandıklarında en basit serum iğne yiyorlar bu bile 2000 tl tutuyor bunları söyleyin eğer söylediğinizde fikirlerinden vazgeçerlerse zaten sahiplendirmeyin.

Emirrckr

Arkadaşların da dediği gibi hanımefendiyle eğri oturup doğru konuşun.
Masraflardan bahsedin,ikiye katlanacağını belirtin.
Mutlaka kısırlaştırması gerektiğini,yoksa sadece birkaç ay sonra evde iki yetişkin erkeğin susturamayacakları şekilde bağıracağını,evi işaretleyeceklerini hatta belki rekabetten dolayı kavga edeceklerini anlatın.
Bu devirde iki çocuk ve iki kedi bakmak gerçekten çok iyi bir bütçe ister,
Ha bakan vardır ama nasıl bakıyordur,en kalitesiz mamaları alır,veteriner masraflarından kaçınır oldu sana iki çocuk iki kedi bakmak.
Fakat siz kendinizde diyorsunuz,iyi bakılsınlar diye.
Şu an Orijen yiyen hayvanlar yeni eve gittiğinde Whiskas'a Felix'e veya petshoplardan alınan ne olduğu belirsiz açık mamalara düşmesin yani.