Kedim 3 Gün İçerisinde 2 Kez Kustu Tüy Yumağı Gibi Durmuyor Sizce Neden Kusmuştur

3 gün içerisinde 2 kez kustu tüy yumağınada benzemiyor sizce neden kusmuş olabilir

11 CEVAP

aslihan_e

Sindirilememiş mama kusuyor, öncelikle iç parazit ilacını düzenli alıyor mu? Karma aşıları tam mı? Kedilerin birçok kusma nedeni olabilir ancak temelde iki şeyi yapmazsanız durum endişelenmenizi gerektirir. Karma aşıları tamsa daha rahat olabilirsiniz. Parazit için son bir ayda parazit ilacı almadıysa o ihtimali aradan çıkarmalısınız. O yapıldıysa veterinere götürüp en azından ateşi var mı diye baktırmalı, gerekli görürse kan testi yaptırmalısınız. Kediler düzenli malt yemiyorlarsa veya sağlıklı yağ tüketmiyorlarsa da kusabilirler ama öyle durumda en azından bir miktar tüy olurdu orada. Bozuk mama ya da mide sorunları, böbrek problemi gibi farklı nedenler de olabilir ama biz bunu teşhis edemeyiz, ancak veteriner anlar. ************ yemeden dolayı kussaydı mamaları bütün halde çıkarırdı, o ihtimalin elenmesi gerekli.

aslihan_e

Mamasını hızlı yemesinden dolayı dedim, sitenin bu sansür sorununa çözüm bulması gerekli.

Aşılarının hepsi tam kan testini daha yeni yaptırdık sonuçlarımızın iyi olduğu söylendi bir kaç hekime attım hepsi aynı fikirde maması da pro plan derma cat bir aydır bunu kullanıyoruz daha önceden hiç kusmamıştı tuvaletinin önündeki paspasta kum yediğini gördüm ve kusmasındada o kum tanelerinden var acaba onu mu çıkartmaya çalışıyor tekrardan maltta veriyorum kusmasında tüy var ama yoğun yok aralıklarla tüyler var

Ketonmanya

Merhabalar.

Belki de mamasını değiştirmeniz gerekebilir. Her mama, her kedinin sindirim sistemine iyi gelmiyor maalesef ama özellikle Proplan markasının bu konuda biraz daha fazla kötü ünü var. Hem birçok yerde okumuştum, hem de şu sıralar tecrübe de ediyorum.

Benim kedilerim çok uzun zamandır Proplan'ın balıklı kısır kedi mamasıyla besleniyor ve nadiren kusmaları dışında bir sorunumuz yoktu. Kedilerimden birini, hâlihazırda iki kedisi olan anneme bırakmak zorunda kaldım geçici bir süreliğine. Annem kendi kedilerine Proplan'dan daha alt segment olan bir mamayı kullanıyordu. Ben hem kendi kedimin mama alışkanlığı değişmesin, hem de evdeki kedilerin hepsi daha iyi mama yesin diye bendeki Proplan'ı anneme verdim. Annemin iki kedisinden biri ilk birkaç gün mama yer yemez mamayı olduğu gibi kusmaya başladı. Bu yüzden maalesef benim kedimin ve annemin kedilerinin mamalarını ayırmak zorunda kaldık. Annem her ne kadar kontrol altında tutmaya çalışsa da arada gözden kaçıyor ve annemin o kusan kedisi Proplan'dan yiyor ve ne zaman yese kusmaya devam ediyor.

Demem o ki, yine alt segment olmayan başka marka bir mama alıp kademeli geçişle kedinize verebilir ve kusmasının devam edip etmeyeceğine bir bakabilirsiniz. En azından mamadan mı, değil mi onu görmüş olursunuz.

Bol patili günler dilerim. :)

Deneyeceğim çok teşekkür ederim

Aşılarının hepsi tam kan testini daha yeni yaptırdık sonuçlarımızın iyi olduğu söylendi bir kaç hekime attım hepsi aynı fikirde maması da pro plan derma cat bir aydır bunu kullanıyoruz daha önceden hiç kusmamıştı tuvaletinin önündeki paspasta kum yediğini gördüm ve kusmasındada o kum tanelerinden var acaba onu mu çıkartmaya çalışıyor tekrardan maltta veriyorum kusmasında tüy var ama yoğun yok aralıklarla tüyler var

mervevehubble

Aynı şeyi yaşıyorum 2 haftadır. Maltı bu kadar sık vermeyin dedi veto. Vermediğimin 2. gününde yine kustu. Sindirilmemiş mama var bu sefer kusmukta çok fazla yemiş dışarı çıkıcam diye biraz fazla mama koymuştum. Bugün sensible royal canin mama aldım yavaş yavaş yeni mamaya geçireceğim. Vallahi noluyor anlamıyorum aşılar tam enerjisi yerinde :(

mervevehubble

Aynı şeyi yaşıyorum 2 haftadır. Maltı bu kadar sık vermeyin dedi veto. Vermediğimin 2. gününde yine kustu. Sindirilmemiş mama var bu sefer kusmukta çok fazla yemiş dışarı çıkıcam diye biraz fazla mama koymuştum. Bugün sensible royal canin mama aldım yavaş yavaş yeni mamaya geçireceğim. Vallahi noluyor anlamıyorum aşılar tam enerjisi yerinde :(

mervevehubble

Benim kedimin kusmuklarına da bakıp bişey söyler misiniz ya:(
Veteriner mama değişimi yapabilirsiniz dedi ama normal mi bu kadar kusma
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/172147-kedim-gun-arayla-kusuyor-fotografli

Busraaadgn

Bazen aşırı stresten ötürü de kusabiliyorlar.

Busraaadgn

Bazen aşırı stresten ötürü de kusabiliyorlar.