Antibiyotik Önerisi

Ipekse

merhaba bahçemde 13 taneye yakın pisicik var biri hasta olduğunda ondan ona geçiyor. hepsini veterinere götürecek durumum olmuyor bazen. bildiğiniz antibiyotik var mı alabileceğim. kendim içirebileceğim

4 CEVAP

somnium

antibiyotik, öyle tavsiye üzerine kullanılabilecek bir durum değil. kışın, dışarıda baktığım kedilerim hasta olduğunda imuneks şurup kullanıyordum. bağışıklığını zinde tutmak için. belki onu kullanabilirsiniz. tabii, kedinin yaşına/kilosuna göre kullanılması lazım.

aslihan_e

Kedi hastalıklarında en etkilisi azitromisin, sonra amoksisilin etken maddeli antibiyotikler. Kilo başına 10-15 mg düşecek şekilde verilir. 4 kiloysa mesela hapı 50 mg düşecek şekilde böleceksiniz. Sabah akşam içireceksiniz. Şurup almanız için reçete açtıracak çocuk gerekli yoksa satışı yasak. Onun da dozajını miline göre ayarlamanız gerekli. Hap için de yine reçete gerekir. Yalnız, kedilerdeki hastalıklar viral olduğu için antibiyotik sadece virüslerin neden olduğu ikincil bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar. Mesela kedinin burnu aşırı akıyor, yemeğin kokusunu alamaz hale geldi, gözleri ileri derecede iltihaplandı, enfeksiyon ciğerlerine indi, hırıltı öksürük var, ancak o zaman antibiyotik kullanılır. Basit semptomlarda önce vitamin mineral takviyeleri verilmesi gerekli. Polivit gibi bebek şurubu alabilirsiniz, B12 vitamini de çok işe yarıyor. Kedilere özel multivitamin-mineral şuruplarından kullanabilirsiniz. Bizim için satılanlardan alıp kedi kilosunu gözeterek küçük miktar kullabilirsiniz. Önce mutlaka vitaminlerle bağışıklık yükseltmeye çalışın yoksa gereksiz antibiyotik bağışıklıklarını daha da düşürür. Son zamanlarda ben zencefilden çok fayda gördüğümü anladım, kedilere de faydalı olduğu için hastalıklarında ya da normal zamanda arada mamalarına bir iki fiske ekleyip tükettiriyorum. Hastayken biraz toz zencefil demleyip şırınga ile içirebilirsiniz, kesinlikle faydası oluyor. Bağırsak enfeksiyonlarında ise metronidazol etken maddeli antibiyotik (yine kilo başı 15 mg) kullanmanız gerekli ancak kanlı ishal, sık kusma durumunda mutlaka veteriner yardımı alın. İç parazit için ayda bir düzenli Andazol 200 mg kullanmanızı öneririm. Onlarda pire olduğu için her zaman iç parazit olur. İç parazit kedinin bağışıklığını düşürür. Yetişkinlere çeyrek-yarım, yavrulara çeyreğin yarısı, 1-2 aylıklara daha küçük parça vermelisiniz. Elinizin altında her zaman Terramycin göz merhemi bulunsun, kedi hastalıklarında çok işe yarıyor.

tengrist

Yanıtlara katılıyorum aminosol ve multivitamin kullanın. Bilinçsizce ilaç vermek sağlıklarını tehlikeye atacağı gibi ilaçlar sokak hayvanlarının bağışıklılığını daha çok düşürecektir, mümkün olmadıkca kullanılmayıp bağışık güçlendirmeye çalışılmalı

Ipekse

teşekkür ederim hepinize buradan bir tane bağışıklık güçlendirici almıştım içinde antibiyotik tarzı bir şey de vardır hasta kedime verdim 1 haftada toparladı kendini diğerlerine de veririm ondan en kötü