Mamalar Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Cemalchief

Öncelikle açıklamak isterim bu yazacaklarım tamamen benim görüşlerim, benim araştırmalarım ve benim öğrenip haa bu evet dogruymus dediklerim, kesinlikle art niyet ve sizi yönlendirme değil ufak bir fikir edinmeniz bile beni mutlu eder. Başlıyorum yazmaya okuduğunuz için teşekkür ederim..

30 CEVAP

Cemalchief

Mamalar konusunda garip algılar var, etli etsiz tahıllı tahılsız.
Burada aslında en başta en önemli konu tamamen kedinizin sevmesi ve ona zarar vermemesi.
Peki bizim beklentilerimiz neler olmalı öncelikle sizlere birazdan aşağıda örnek içerikler ileteceğim orada da göreceksiniz farklılıkları

Cemalchief

Burada aslında mamadan en büyük beklentimiz ucuz mama olmaması, çünkü ucuz olan her mama kedinize belirli bir süreden sonra zarar verecek hatta ölümlere kadar gidebilecek bir durumdur. Kedileriniz ev kedileri sokaktaki can değil, onların sindirimi kuvvetli ve sokakta buldukları aslında sizin verdiklerinizden daha kötü, ama ev kedileri öyle değil narinler bağışıkları o kadar güclü değil ve dogal yaşam ile alakası yok. Mesela benim kedim çok az anne sütü emmiş eğer sokakta olsaydı malesef çok dayanamazdı.
Unutmayın kısa vadede uygun olabilir ama uzun vadede size saglik sorunlari yol açacaktır.
Gelelim 2. Konuya..

Cemalchief

İçeriğindeki karbonhidrat ve karbonhidratın malzemesi.
Burada çesitli dolgu malzemeleri kullanılıyor birincisi belirli bir kalıba oturtması ve şekillendirmesi (kurabiyeye un koyulup rahat sekil verebilme hibi dusunebilirsiniz) sağlanıyor, 2. Neden ise maaliyeti düşürmek.
Özellikle bizim istemediğimiz malzemeler buğday,mısır ve türevleri ya da patates örneğin. Arkadaşlar bu kediler ekmek yememeli. Bir insan bile ekmek ile beslendiğinde kilo alır, kalp sorunları meydana gelir, karaciğeri yağlanır insulin direnci artar vs. O nedenle bu malzemeler ya minimalize ya da hiç olmamalı.

Cemalchief

Bunu şu sekilde açıklayacağım 1 üründe %50 ye yakın hayvansal malzeme var, herhangi bir yeri eti kafası gagası eklemi, yumurtası ne düşünürseniz. Bunun maaliyeti yuksektir ve bir rakam belirleyelim 100 birim. Peki bu 100 birimin yaninda %50 de bugday misir pancar kuspesi papates oldugunu dusunun maaliyet 10 birim. Peki urunumuzun ana maliyeti ne kadar oldu 55 birim :) peki simdi asıl soruya biz ne olduda 55 birimlik maaliyeti 400 birime aldık(evet reklam,lojistik,kar payları var) heh tamda burada konum bu maaliyet dusuk ama belirli oranlar eklenerek 55 birimlik mamayi 400 birime yiyor kedilerimiz…

  1. Dikkat etmemiz gereken konular mamaların içerisine ekstra ilave edilen katkı maddeleri ben ilk baktığım özellik açıkcası omega 3 bagisikliktan tutun kalp sagligi deri ve tüy beyin herseye faydali bu meret. Ardından keten tohumu fisilyum, kitten ise kolostrum,probiyotik ve prebiyotik(mayalar) gibi şeyler bunlar olmazsa olmaz neden cünkü kedimiz ev kedisi.
    Gelelim en temel konulardan birisi etmi yoksa protein mi :/ aslında her iki durumda aynı sayılır çünku içerisine konulan ette proteinde işlenmiş ürün muhtemelen ette fırınlanıyor burada ve suyunu kaybediyor ee zaten proteinde kuru değil miydi ? Evet o da kuru o zaman kurutulmus firinlanmiş et ne oluyor aslında proteine yakın bir hale geliyor bu tamamen benim şahsi düşüncem. Ama bende içinde biraz olsun et isterim mamada. Burada bende kararsızım aslında et koymaktansa protein olarak eklemek firma açısından ekstra maliyet. O yüzden ek olarak protein yanında et olmasıda ekstra daha güzel olacaktır.
    Şimdi piyasada belki hacmi %50 lere ulaşan en ünlü t3 mama Royal Canin, Hills, Proplan herkes bilir neredeyse herkes bu 3 mamadan birini kullanmıştır. Kesinlikler 3 ude kotü mamalar değil dünya çapında nam salmış mamalar ve orta segment mamalar, bence alinmasi gereken en düşük bütce mamalar bunlar. Bunların altında mama bakmayın bile. ama bir seyleri eksik içerikleri çok sade ve %35-40 lara varan bir karbonhidrat ve ya et dışı malzeme. Peki güzel kardeşim insanlar hem etçil hem otcul dimi, sen bir öğünde 500 gram total yemek yedigini varsayalim, 200-250 gram ekmek mi yiyorsun burada hayır tabiki. Ama kedilerimize yediriyoruz ve bu hayvanlar tamamen etcil. Hiç olmasın demiyorum ama %20-25 de kalsın bu oran, gelelim içeriklere.

Cemalchief

Öncelikle belirttiğim 3 mamadan başlayalım ve hepsinin populer kisir mamaları olsun

Royal Canin: KOMPOZİSYON: kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, mısır, bitkisel protein izolat*, bitkisel lifler, hayvansal yağlar, hidrolize hayvansal proteinler, pirinç, buğday, pancar küspesi, mısır gluten, mayalar ve ilgili parçalar, mineraller, balık yağı, frukto-oligo-sakkaritler, soya yağı

Proplan: Somon (%20), Kurutulmuş kanatlı proteini, Pirinç, Mısır gluten unu, Mısır, Buğday gluten unu, Buğday lifi, Selüloz, Kurutulmuş yumurta, Mineraller, Hayvansal yağ, Sakatat, Mayalar, Balık yağı.

Hills: İÇİNDEKİLER: Mısır, mısır gluten unu, tavuk ve hindi unu (toplam kümes hayvanları %16), ördek unu (%4), hayvansal yağ, mineraller, balık yağı, dijest.

Simdi bu mamalarda dikkatimizi çeken en bastaki konu şu olmalı, mısır, mısır gluteni, bugday bugday gluteni, soya neden peki ? Maaliyet ! Tekrarliyim siz bu kadar tahıl tüketmiyorsunuz…

Gelelim piyasada ünlü bence iyi 3 kedi maması.
Acana-orijen, Nd, Virbac(baska mamalarda var ama ünlü olanları almak istedim)

Virbac:
Kurutulmuş domuz eti ve kümes hayvanı proteinleri, Patates nişastası (min. %4), Hayvansal yağlar, Hidrolize domuz eti ve kümes hayvanı proteinleri, Bezelye, Mineraller, Bakla fasulyesi kabukları, Kurutulmuş somon proteini (min. %4), Pirinç (min. %4).
%4), Lignoselüloz, Keten tohumu, Pancar küspesi, Bira mayası, Psyllium lifi (Plantago (L.) spp.), Frukto-oligosakkaritler, Hidrolize kabuklular (kitosan kaynağı), Kondroitin sülfat, Lactobacillus acidophilus.

Acana: • Taze Tavuk Eti %16

  • Suyu Alınmış Tavuk Eti %16

  • Suyu Alınmış Ringa Balığı %16

  • Bütün Yulaf

  • Bütün Bezelye

  • Tavuk Yağı %5

  • Öğütülmüş Filotu

  • Bütün Yeşil Mercimek

  • Taze Hindi Eti %4

  • Çiğ Bütün Ringa Balığı %4

  • Bütün Nohut

  • Bütün Kırmızı Mercimek

  • Mercimek Lifi

  • Çiğ Bütün Tavşan %1

  • Taze Tavuk Sakatatları (Karaciğer, Kalp) %1

  • Taze Hindi Sakatatları (Karaciğer, Kalp) %1

  • Tavuk Kıkırdağı %1

  • Kurutulmuş Yosun

  • Taze Bütün Balkabağı

  • Taze Bütün Kabak

  • Taze Bütün Kızılcık

  • Taze Bütün Yaban Mersini

Nd:
*

  • Ringa %34

  • Kurutulmuş Ringa Balığı Proteini %32

  • Tatlı Patates

  • Kurutulmuş Yumurta

  • Balık Yağı Ringadan

  • Kurutulmuş Pancar Posası

  • Kuru Havuç

  • Yonca Unu

  • İnülin

  • Frukto-Oligosakkaritler

  • Maya Özütü Manno- Oligo-Sakaritler

  • Kurutulmuş Tatlı Portakal% 0,5

  • Kurutulmuş Elma

  • Kuru Nar

  • Kurutulmuş Ispanak

  • Pisilyum Kabuğu Ve Tohumları

  • Kurutulmuş Yaban Mersini

  • Sodyum Klorür

  • Kurutulmuş Bira Mayası

  • Zerdeçal %0,2

  • Aloe Vera Özü

Şimdi gelelim konuya bu mamalar acana hariç diğer 3 mamadan taş çatlasin kg da 100-150 tl mamalar. Ama içeriklere bakar misiniz adamlar bugday yerine havuc koymus, mercimek koymus patates koymus topyaka koymus. Dusunun o da karbonhidrat o da neden koymuyor nisasta ?

Ya da virbacta probiyotik var, senin gidip kedin ishal oldugunda paketine 30 tl verdigin malzeme niye koyuyor abi adamlar parayi mi sevmiyor, hayir seviyor tabiki sevmese uretim yapar mi yapmaz ama adam icerigim guzel olsun kedi saglikli olsun diyor. Et oranlari nasıl arkadaslar %60-65 et var degil mi, ama malesef digerlerinde bu oran %30-35. Soylemek ve yorumlamak istediklerim bu kadar. Tekrarliyim Royal caninde Hillste proplanda guzel mamalar, ana en iyileri degiller.
Diger dusukleri dikkate bile almiyorum. Siz be kedileriniz saglikli kalin :)

Cemalchief

Birde belirttim ozellikle bir kac yerde kendi goruslerim oldugunu liclemeyin lutfen :)

Cemalchief

Birde son olarak şunu eklemeliyim, nd de protein fazlaymis zararliymis, hayır bu kedinizle alakalı aslında istediğim benim proteinler az dengeli olsun. Misal virbacta %43 sanirim protein var bunu üreten adam cahil mi hayır tabiki. Kedinizin durumu ile alakali protein oranları, senin kedin %15 den fazla tavuk proteinine reaksiyon gosterir benim gostermez ya da balik proteine belki 0,01 lik domuz proteini eleji yapacak ve ya sindirimi bozacak bilemezsiniz…

Cemalchief

Butcem yetse hic denemedim ama acana alırdım, şuan virbac ver serisi kullaniyoruz derimizin bagisikligi gucsuz. Nd spiriluna serisini çok begeniyorum açıkcası bakmanizi tavsiye ederim, orta segment mamalardanda kesinlikle tercihim proplan olurdu arada bende kedime hafta 20 gram falan veriyorum farklilik olsun diye :)

simbakedi

ben de kendimce her mama önerisinde yazdığım bir öneriyi yazmak istiyorum bunlar da benim görüşüm ve araştırmalarım:
burada rc, proplan ve hills için savunmalar genelde uzun vadede güzel etki olarak savunuyorlar. ben bunu hiç dikkate alan biri değilim. kedime bütçemin en iyisi mamayı alırım zaten. bugün bütçem orijene yeter yarın proplana sonraki gün başka bir şeye ama bütçemin en iyisini alırım.

ama uzun vadede güzel etki olayı beni korkutan bir şey. uzun süre boyunca kedime sadece tek bir mama markası vermek bana çok korkunç geliyor açıkçası. eğer o mamada (bu mama benim gözümde en iyilerden biri olan acana bile olsa) herhangi bir eksiklik ya da fazlalık varsa uzun süre kedim bunun etkisi altında kalacak ve bir yerden sonra hastalık riskini oluşturacak. bu nedenle ben kendi kedimde rotasyon uyguluyorum sevdiğim mamalar arasında. param varken acana alıyorum, param daha az olduğunda yetiyorsa nd vb, daha uyguna proplan vs yakalarsam proplan alıyorum. bunları seçerken en öncelikle kedimin damak zevkini göz önüne alıyorum, daha sonrasında kendi sevdiğim içeriğe göre sıralama yapıp uygun olanı alıyorum.

ek olarak da sadece kuru mama vermeyi doğru bulmuyorum. eğer kedi yiyorsa her zaman yaş mama verilmesi gerektiğini düşünüyorum. iyi içerikli uygun yaş mamalar da var illa schesir yemesine gerek yok ama arada para birikirse şımartmak güzel oluyor :)

tabi ben bu rotasyonu, yaş mamayı sık vermeyi vs kedimi tanıyarak yaptım. bir sürü kedi var ve hepsi birbirinden farklı. ben kedimde rotasyonu çok kolay yapabiliyorum, artık neyi yer neyi yemez bildiğimden dolayı ilk defa alacağım mamada 10+kg söyleyebiliyorum. ama kedinizi tanımıyorsanız böyle bir şey yapmamalısınız. bazı kediler vardır ki belli markaları yer, bazısı yaş mamadan azcık yese ishal olur vs. önce kedi tanınmalı, sonra bütçeye göre kendi bilgilerinizle iyiden daha az iyiye bir sıralama yapmalısınız.

Cemalchief

Bu arada Hills ın veteriner serisi mamalari efsane ihtiyaca uygun güzel mamadır ama çok pahalıdır, benim kedime 3 ayllikken veteriner tavsiyesi ile Hills Growth mama verdik inanılmaz iyi gelmişti kendini toparladi buyudu deri sorunları duzeldi, o yuzden aslinda her mamanin her cesidi kotude degildir, ayni sekilde Virbac vet serisi mamadır kar orani dusuktur cok zam gelmez bu nedenle, vereriner serisi mamalari cok iyidir ozel ihtiyaca uygun cok cesidi vardir, sahtelik gibi sorunla karsi kadsiya kalmazsiniz…

Cemalchief

İlk basta bahsettigim ucuz mama durumu tamamen market mamalari diye tabir ettigimiz ucuz ve icerigi belli olmayan mamalardan bahsediyorum, hills proplan ve Rc icin degil

Balimlilac

@Lokumunannesi00 en son aldığımda 3 kg 875 tl idi kısır virbac.

tengrist

Teşekkürler bilgilendirme ve öneriler için. Ek olarak şunu da eklemek istiyorum ben bu yazıya siz de belirtmişsiniz aslında ama dikkat edilmesi gereken bir nokta "tahılsız" mama demek tamamen etten oluşan mama değildir. Hatta bazı firmalar insanların tahılsız mamalara yöneldiğini fark edince meyve, sebze yüklü mamaları %10-%20 et oranıyla satıyorlar tahılsız mama etiketiyle. Mesela tahılsız diye kalitelidir algısına kapılıyoruz halbuki içindeki patates oranı et oranından daha fazla sadece tahıl içermiyor, bu yüzden içeriğe de mutlaka bakılmalı.
Ayrıca hayvanın karakterine, genetik yatkınlıklarına, fiziksel aktivitelerine ve bünyesine uygun, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek mamalar tercih edilmeli. Kedilerin ihtiyaçları sadece proteinden ve b vitaminlerinden ibaret değil, bunun yanında balkabağı, havuç gibi taze besinlerle a ve e vitaminleri desteklenebilir. Bir önceki yazımda da yazmıştım kediler için D vitamini çok önemli, sokaktaki hayvanların bağışıklıklarının daha kuvvetli olmasının, çöplerdeki gıdalara ve kirli çevre koşullarına dayanabilmelerinin en büyük sebeplerinden biri güneş görmeleridir, sadece 10 dakika güneş görmek vücutta binlerce ünite D vitamini sentezlenmesini sağlar ve bu vitaminler depolanır, kışın da kullanırlar. bu yüzden de bizim kedilerimizin asla kaldıramayacağı koşullarda sokaklarda yaşayabiliyorlar. vücuttaki D vitamini %90 gibi bir oranla güneşten alındığı gibi gıdalardan da alınabilir, başlıca d vitamini kaynakları (kedilerin tüketebileceği gıdalar) saydığınız mamaların da içeriğinde olan, mercimek, patates, yumurta sarısı, yonca, balık ve balık yağıdır. bunların da içerikte kedimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek oranda bulunmasına dikkat etmeli, her kedinin ihtiyaçları bir değil çünkü. Mesela kediniz bahçeye, balkona çıkıyor güneş görüyor iyi besleniyor o zaman çok fazla D vitamini böbrek rahatsızlığına yol açar. Beslenmede sabit kalmamalı ihtiyaca göre ölçülü bir biçimde çeşitlilik uygulanmalı. en kaliteli kuru mamanın içinde bile öyle dolu dolu lop et yoktur, bu yüzden evde de mevsim sebzelerle birlikte tavuk, ciğer, yürek haşlanıp suyuyla blenderdan çekilebilip verilebilir. mama içeriğinde olmayan ya da ihtiyacına göre eksik gelen vitaminler bu şekilde desteklenebilir.

Cemalchief

Çok güzel bir ekleme olmus tesekkurler :)

Mmtklndr

Antalyada kuzenlerimin veterinerinden yardım aldım mamayı değiştirmek istiyorum ND ACANA nasıl mama diye sordum onlar soğuk ülke kedilerine uygun mamalar bizim coğrafyamızda yaşayan hayvanlara ağır gelir böbrek yetmezliği yapar illa değiştirecem diyorsanız proplana geçin dedi