Mamalar Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

Cemalchief

Öncelikle açıklamak isterim bu yazacaklarım tamamen benim görüşlerim, benim araştırmalarım ve benim öğrenip haa bu evet dogruymus dediklerim, kesinlikle art niyet ve sizi yönlendirme değil ufak bir fikir edinmeniz bile beni mutlu eder. Başlıyorum yazmaya okuduğunuz için teşekkür ederim..

30 CEVAP

dilanbulent

Şimdi bunları okuyup, yıllarca memnun kaldıkları mamaları elalemin gazına gelip değiştirecek o kadar insan var ki... Royal Canin, Proplan, Hills gibi markalar boş yere dünyada en çok kullanılan markalar değiller. Veterinerler kendi sattığı mamayı övme eğilimindeler bu doğrudur, fakat bu mamaları satmasalar bile öven çok fazla veteriner var. Nd, BritCare gibi markaların şikayet oranları bu sizin sözde içeriği kötü dediğiniz mamalardan çok daha fazla. ND, Acana, Orijen, BritCare gibi markaların şikayetlerini bir araştırın ona göre yorumda bulunun. Kendini içerik profesörü zanneden insanlar yüzünden kaç tane insan yanlış bilgilenip sağlıklı kedilerinin sağlıklarıyla oynuyorlar. Burada kaç tane insan gördüm elalemin gazına gelip BritCare alıp ondan sonra da kedimin ishali geçmiyor yardım edin diye başlık açan.

Kendini içerik profesörü zannedenlere kalsa dünyada ND, Brit Care, Orijen ve Acana haricinde mama olmaması lazım. Ama allahın işine bakın dünyada en çok tercih edilen ve en memnun kalınan mamalar, bu içerik profesörlerinin söve söve bitiremediği mamalar. Yani Royal Canin, Proplan, Hills...

@Cemalchief ben bu yorumu size özel olarak yazmıyorum yanlış anlaşılma olmasın, genel olarak bir sitemde bulunuyorum. Bu sitede o kadar bilgisiz, cahil insana denk geldim ki. Birisi mama önerisi istiyor, RoyalCanin Hills Proplan tavsiye ettim diye beni suçlayan gördüm. Sanırsın ND Orijen Acana haricinde mamalarla beslenen kedilerin hepsi en geç 2 yıla ölecek, biz o kedilere eziyet ediyoruz. Ben bu sitede kendini içerik profesörü zannedip, ''asla sakın tahıllı mama kullanmayın'' veya ''SAKIN ROYAL CANIN, PROPLAN, HILLS ALMAYIN KEDİNİZ MAHVOLUR'' tarzında cehalet kokan yorumlarda bulunup bir de utanmadan bunları savunan çok insan gördüğüm için sitem etmekten başka bir şey yapmıyorum. Keşke herkes bilinçli olsa, keşke herkesin en iyi mamayı alacak bütçesi olsa. Maddi durumu yetmediği için kedisine Enjoy ve Reflex gibi mamalar alabildiğini, ama yine de arada haşlanmış yumurta, haşlanmış tavuk veya ev yoğurdu gibi şeyler vererek elinden geldiğinde en iyi şekilde bakmaya çalıştığını belirten hanımefendiye ''iyi mama alacak paranız yoksa niye kedi bakıyorsunuz'' denilerek aşağılandığına bile şahit oldum bu sitede. O yüzden sakin yorumlarda bulunamaz oldum. Eğer yorumumu kişisel algıladıysanız kusura bakmayın asla kişisel değil, ben artık toplu olarak sitem ediyorum sadece.

Mia0

Bilgilendirme için teşekkür ederiz rc 10 kg kısır alıyorum hep değiştirme düşüncem var ama cesaret edemiyorum

virbac ı çok övüyorlar bende merak ediyorum. kısır mama ne kadar acaba fiyatı

hills sensitive stomach and skin. bi içeriğine bakın bence. direkt tek bir mamayı yazıp kötü demek çok çok yanlış. veteriner serisi mama kullanın. nd çok zararlı ve sahteleri dolu piyasada. asla kullanmayın

Cemalchief

Kötü demedim yetersiz dedim… ayrıca ek olarak tam okursanız sevinirim Hillsin bir mamasına efsane dedim.

Mmtklndr

Yazdıklarınızı okudum bilgilendirme için çok teşekkür ederim ben geçen sene kızımı sahiplendiğimde veteriner kontrolünde klinikten royal canin aldım konyada hangi kliniğe giderseniz gidin hepsi royal canin çok iyi mama diyor ve bütün klinikler bu mamayı ilk sırada satıyor burdaki yazılara göre iki üç ay içerisinde mama değişimi yapmak istedim 7 8 veterinere sordum hepsi royalde kalın değiştirmeyin dedi

Cemalchief

Royal Canin in ilk sirada önermeleri veterinerlerim yüksek kar ile satması, basimdan şoyle bir olay gecti kedimi sahiplendim, sahiplendiğim gibi veterinere yaklasik 50 gunluk sutten kesilmis annesi sut vermiyor. Bana illa baby and mother mama almam lazim dedi ve neredeyse piyasanin 2 katina aldim mesela

KayahanK

Virbac 3kg fiyatı 1000tl üzerinde , 7kg fiyatı 2000 küsür tam rakamları hatırlayamadım fiyatlar değişiklik gösteriyor şehirden şehire

Cemalchief

@dilanbulent hils proplan Rc kotu mama degil, bunu acikladim burada yazis amacım sadece bu fiyatlari haketmiyorlar belirttigim super premium mamalar ile arasinda kg basina 100 tl fark var sadece konu bu. Yazinin en basinda da dedim ki bunlar tamamen benim goruslerim ve ogrendiklerim. Ayrica sunu belrteyim mama olarak gercekten konu olan kedisine hangisi en iyi geldiğidir, mesela benim kedim kitten olarak 7 paket proplan kitten kullandim ve memnundum. Demek istedigim birisi havuç koyuyor mercimek koyuyor dolgu malzemesi olarak birisi nisasta, sitemem buna yoksa ilerleyen dönemde 6 aylık rotasyonlarımda royal canin british ve proplan hindili mama da olacak. Üzerime alınmam ama insanlar aaa herkes royal canine iyi diyor deyip daha iyilerini kullanmıyor… brit care konusunda %100 haklisiniz bence hic denenmemesi gereken bir mama bence sadece tester aldim ve mama icerisinde 2,3 tane adet verdim kedim 3 gün ishal kaldı siz dusunun. Yorumlariniz benim icinde degerlidir, her söyledigim %100 dogru diye bir seyim yok benimde hatalarim vardir. Ama bence kedilerin rc, proplan ve hills guzel gelmesi konusu tamamen besin katki ilaveleri(vit mineral vs) ile alakali. Yoksa genel icerik olarak super premiumlara yaklasacak kadar iyi degiller ve o fiyatlari haketmiyorlar

Cemalchief

Besin katkı ilaveleri demisken aciklayayim burada yillarim tecrubesi ve arge calismlari ile o oranlari cok iyi tutturmasi ve gercekten kediye inanilmaz etkili olmasi diye aciklayayim

Cemalchief

Ve bir diger demek istedigim ise mamalar icerisinde bu kadar fazla gluten olmasi %35-40 gluten icerik gercekten fazla insanlarda bile ciddi kronik rahatsizliklara yol acarkek bu oranlar kedilerin beslenme duzeninde yokken nasil etki yapar bilemem. Örnegin siz hic dogal yasaminda 7,8 kg kedi gordunuz mu ben gormedim ama kedi hareketsiz ve ev kedisi ise bu sorun ekstra oluyor

dilanbulent

@Cemalchief britcare konusunda üzüldüm çok geçmiş olsun, allahtan sadece 3 gün olmuş ishali. Başka mamaya geçmesine rağmen haftalarca bitmek bilmeyen ishal yaşayan kediler de vardı çünkü. Ve hala daha bu mamayı tavsiye edebileni görünce şaşırıyorum, tepkim de buna aslında. Bir mama 10 kediden 8'ine yaramıyorsa o mamayı tavsiye edemezsiniz arkadaşım. Belli ki o mamada bir problem var. Bir ara Petlebi'nin bu soru cevap bölümüne girdiğinizde her gün Brit Care şikayeti vardı. Hepsi de ishal şikayetleri. Neymiş efendim içeriğinde gerçek et varmış, tahıl yokmuş cart curt. Ya kullanan kedilerin çoğunu bitmek bilmeyen bir ishalle mahvediyorsa bir mama, ne yapayım içeriğindeki et oranını ben ya?

Cemalchief

Kesinlikle öyle ben zaren tester alir bakarim deneyecegim bir mama oldugunda kedim begeniyor mu, sorun olusuyor mu falan diye 1 corba kasigi veririm test ederiz diskisinda sorun olusur mu. Bunlar hep tecrube ile kazanilacak seyler tabi haklisiniz yani sikayet orani cok cok fazla hayvana yazik oluyor

Kokomina

Elinize emeğinize sağlık, öncelikle Antalya için n@d ve açana uygun değil dedi bize de vet. @mmtklndr
Bu yüzden ve hızlı artış yüzünden n@ d ile yolları ayırdım , iki kedi olunca bütçeme de bakarak iki yıldır britcare alıyorum ama sürekli yumuşak dışkılama yüzünden brticare dene başka seçenek arıyorum fakat önerileninizdeki mamalar da beni zorluyor, ne yapacağımı bilemememin zorluğundayım

Cemalchief

Kesinlikle burada bütcenizi yormadan alabileceginiz mamalarda var, tekrarlayayim royal canin, hills, proplan bunlar güzel mamalar ayrica ayni segment sanabelle, exclusion kullanmadim ama icerikleri fena durmuyor. Yine bunlardan bir tık uygun fiyatli opti meal var, ukrayna mali tedarikte biraz sikintili sanirim sadece. Yine icerik olarak begendigim ama kullanmadigim kagit uzerinde nutri feline var ozellikle yas mamasida guzel onu kullandim. A m az on sitesinde proplan fiyatlari cok uygun ve kendisi satiyor dilerseniz bakabilirsiniz oraya