Kısırlaştırılmış Kedi-Acana Pacifica

BanuYuzgec

Merhaba 9 aylık dişi kedimi kısırlaştırdım ve mama olarak acana pacifica kullanıyorum. Sürekli aynı mamayı yemekten sıkıldığını düşündüğüm için hem de kısırlaştırdığım için mama değişikliğine gitmeyi düşünüyorum. Şu an kilo problemimiz yok hatta zayıf bir kedi acaba acananın başka bir çeşidini mi denemeliyim yoksa kısır kedi mamasına geçmem mi sağlıklı olur veterinerimizden net bir bilgi alamadım. Tavsiyede bulunabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

33 CEVAP

Gul36

Bu arada Banu hanım, linkini verdiğim diğer konuda belki okumuşsunuzdur ama buradan da söylemek istedim. Kedilimadam'ın da dediği gibi uzun süredir içinde yalnızca balık çeşitleri olan Pacifica yiyen bir kedinin birden içinde 5 çeşit et olan Grasslands'e geçişi ağır sonuçlar doğurabilir.
Grasslands'e geçmeniz protein çeşitliliği açısından iyi olacaktır belki ama geçiş sürecinizi uzun tutmanızı öneririm.
Ben tavuklu Bonacibo'dan, içinde 5 çeşit et olan Grasslands'e geçişimizi kademeli olarak 12 günde yaptım.

Pamukoo

Aynı mamayı bende kullanıyorum ve kedimi kısırlaştıralı 2 ay oldu. kilo aldı ve hareketleri azaldı bunun kısırlaştırma işleminden olduğunu düşünüyorum. Hep aynı mamayı yemekde sıkabilir. bundan sonra her seferinde farklı mama almayı düşünüyorum açıkcası. yaş mamada haftada 2 kez yiyor ondada farklı çeşitler alıyorum

Gul36

Merhaba Banu Hanım,

Ben de kedimi kısırlaştırmadan önce bu konuda soru sormuştum. İsterseniz bir göz atabilirsiniz. Bayağı uzun tartıştık bu konuyu.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/17294-kisirlastirilmis-kedi-mamasi-gerekli-mi

BanuYuzgec

Teşekkür Ederim :)

septikbaykus

Bence bıkana kadar mama değiştirilmemeli. Yiyosa bırak devam etsin işte belanımı arıyosun :)

BanuYuzgec

Biz acana balıklıyı 6 aydan fazla bir süredir kullanıyoruz o zaman kademeli olarak kuzuluya geçmeyi deneyebilirim sanırım.

BanuYuzgec

Teşekkürler hepinize.

BanuYuzgec

Tekrar teşekkür ederim gevezelik ne demek faydalı oldu benim için :)

zeynepker05

N&D kısırlaştırılmış tahılsız veya düşüm tahıllı mama tavsiye ederim. Kısır kedilerde kısırlaştırılmış mama kullanilmalidır. Mama markasını vb. Değiştirmek kolay bir iş değildir ve kedi artık sıkıldı gibi şeyler için mama değiştirilmemelidir. Zaten genelde Kediler mamadan sıkılma gibi bir şey yapmazlar.

zeynepker05

Mama olarak tavuklu tavsiye ederim. Kısa lifleri olduğu için yehesi daha kolay olur. Ayrica sindirimi diğer besinlere göre çok daha kolaydır.

serot10in

@gul36, evet dediğiniz gibi son kullanma tarihine yakın ürünlerde indirim oluyor bende bunu bilerek görüşme sağladım 30 ekim SKT diye belirttiklerinde aldım ve o tarihe kalmadan 2 ay içinde tüketecekler zaten mamanın hepsini yarısı bitti bile. Böyle durumlarda eğer belirtilen tarihe kadar kullanılabilecekse alınmasında sakınca görmüyorum. Sonuçta uygun fiyata verilmesinin nedeni de bu, tarih yaklaştığında satılması zor olacak bir mamanın stoğunu eritmek amaçlı.

septikbaykus

Mamaya o meblağ verilmemeli bence konudan bağımsız olarak.

septikbaykus

Pahalı mamanın iyi olduğunu düşünmekde yanlış ek olarak. Royal canin bunun net bir örneği.

septikbaykus

1 kg mama kaç gün gidiyo serotonin ?

septikbaykus

Piyasadaki bir çok mamanın aslında kısırlaştırılmış kediler için üretildiğini okumuştum bi yerde çokda şaşırmıştım.

Firmalar '' sterilize mama '' diye yüksek fiyatdan mama çakıyolar bence bize.