Kediye Yoğurt Verilir Mi?

aleynacamgoz

Kedime yoğurt verebilir miyim? Bazı yerlerde okudum sütten daha sağlıklı olduğu söyleniyor.. Verebiliyorsam da hazır yoğurt mu ev yapımı yoğurt mu önerirsiniz

29 CEVAP

ursaminor

@Dmldsl123

Hayatınızda hiç yoğurt yaptınız mı acaba? Bu sorunun cevabı evet olsaydı; buraya böyle yanlış bir bilgi yazmazdınız. Tuz da değil ha tuzlar... Sanki kimya dersi :D

Gul36

Ev yoğurdu çok sağlıklı bir seçim olur. Keşke benim kedim de yese. :D

ursaminor

Gul36, kefir çok acayip bir yaratık. Tadını hayatta hiç sevmediğim halde ve evde kimse düzenli içmediği halde sırf o kefir ölmesin, kıyamam diye durmadan kefir yapıyorum ben ya :D
Öpüyorum yaparken tutsun diye. Tatlı böyle kımıl kımıl bir yaratık.

Hazır kefirlerin tadı farklı oluyor, çünkü endüstriyel üretim. Ayranlar gibi düşün. Paketteki ayranın içinde yoğurt yok mesela. İçindekiler kısmından bakarsan yoğurt göremezsin. Ne üzücü...

En iyisi doğal olanı yani.

aleyn

@ursaminor koptum resmen kefir yaparken ben de böyleydim o aklıma geldi, ölmesin diye sürekli kefir yapıyorum kimse içmiyor dolapta kefirler kefirler gelene geçene kefir içirmeye çalışıyorum falan :D

hazır kefirlerde kefiri kefiri yapıp içmeye sebep olacak hiçbir şey yok diye okumuştum ben de, hazır yoğurt gibi düşünün..

Amedsoner

Ev yoğurdu ya da az prebiyotik yoğurt öneriyorlar. Benim kedim yoğurt ayran tarzı şeylere bayılıyor ama ben nadir veriyorum

onurtemiz

@dollfacepersian @Gul36 ve Herkes, Kefir deneyin genellikle içiyorlar. Ha bir de yağsız keçi sütü

ursaminor

Et ve süt kurumu gibi görünen ama öyle olmayan çok yer var dikkatli olun. Haberlerde sürekli çıkıyor; bunlar et ve süt kurumu adı altında satış yapıyor ama hiçbiri yasal değil. Örneğin İstanbul'da tek bir tane bile yetkili et ve süt kurumu dükkanı yok. Yetkililer için liste şöyle: https://www.esk.gov.tr/tr/11031/Kurum-Magazalarimiz

Bunlardan başka franchise/şube vs. olmadığına dair duyuru şöyle:
https://www.esk.gov.tr/tr/13222/KAMUOYU-DUYURUSU

Güvendiğiniz mandıra dükkanlarından keçi sütü alabilirsiniz. Ama, keçi sütünden yoğurt yapmak oldukça zor. Daha sulu bir yoğurt olduğu için tutturmak zor oluyor. Ve gerçekten de çok kötü kokuyor pişerken (bence) :/

Haberiniz olsun :)

ursaminor

Öyle demeyin :)

Bakın kefiri aceleyle ve ilgilenmeden yapınca tutmuyor. Ama ben kefiri kızım canım diye sevip öpüp süte attığım zaman daha bir lezzetli, daha bir güzel oluyor. Biraz animizm olduğunu biliyorum bunun. Ama yine de her canlının pozitif enerjiye, sevgiye yanıt verdiğine inanıyorum :)

Ayrıca gerçekten de ilk kefirin içinde ikinci bir parça olarak bulundu ve sonra kocaman oldu serseri :D

Derdedermanim

Sağlıklı beslenmeye bizi teşvik ediyorlar yoğurt mayalayın şimdi siz ))

-Mine-

Yoğurdun hayvanın midesini temizlediğide söylenir. Hem ara sıra farklı birşey yemesi açısından hemde sağlığına katkı sağlayacağından yemesi doğru bence. Ama eğer ev yoğurduysa sütün fazla yağlı olmamasına dikkat edin.

muezzagumus

Ben de hergün ev yoğurdu veriyorum kızıma kaseden yemiyor elime koyuyorum elimden severek yiyor. Oğlum kesinlikle yemiyor malesef.

dollfacepersian

@Onurtemiz
Teşekkür ederim deneyeceğim kefiri, keçi sütü bulabilir miyim bilemiyorum. Marketlerde satılıyor mu? Hiç alma gereği duymadım da o yüzden bilmiyorum

onurtemiz

@dollfacepersian hayır keçi sütü market sütü değil kaliteli olduğu için bazı sütçüler de ve devlet e ait ''Et ve süt kurumlarında'' satılıyor

Gul36

Kefir de evde yapılan kefir mi yoksa hazır kefir olur mu? Yapay bir şey vermeye gönlüm el vermiyor. Keçi sütü bulmak benim için kolay ama kesin benim cins kız içmez onu da. :D

Derdedermanim

Kefir mayamı aptallık yapıp tamamöen başkasına verdim oda değerini bilmemiş şuan yok ilk aldığım kişiye döndüm ondada yok kefir uzun yaşam sırrıdır müthiş bir besin karnıbakara benzer mayası nerde buldunuz nerden alabilirim?