Pire Ve Dış Parazit Aşısı

floryyp

biraz uzun gibi ama merak ettiğim için bir kere de soruyim dedim. kedim kaşınmıyordu ben tüylerini kontrol ediyim derken bi tane böcek gördüm yakaladım ertesi günde iki tane öldürdüm bugün damla döktüler 4 tane daha yakaladım çok fazla yok gibi ama çabuk çoğalıyorlarmıs birde gri olduğu için görmek daha zor tabi🫠

  1. iç ve dış parazit ne kadar süre etki ediyor yani 3 ay boyunca gelen pireleri öldürmeye yetiyor mu?
    2.dış parazitten sonra sirkeli suyla vs tararsam tekrar etme olasılığı yüksek mi?

  2. pire varsa dış parazit yaptırdıysak 2. maddedekileri uyguladığımız halde 2 hafta sonra tekrar dış parazit yaptırmak gerekiyor mu pire sayısı az olsa da? sadece dış parazit ne kadar tutarki

6 CEVAP

dilayaren

Merhaba ben Dila Veteriner Hekimim. Pire olabildiğince hızlı çoğalan ve aklımıza gelmeyecek yerlere evimizde yuva yapıp üreyen bir canlı maalesef. Dış parazit mücadelesi için ayda bir uygulama iç parazit mücadelesi için iki ayda bir uygulama tavsiye ediyoruz genelde. Ve unutmayalım ki kedimizin üzerinde öldürdüğümüz pirelerde iş bitmiyor maalesef o pirelerin bıraktığı yumurtalardan da kurtulmamız lazım. Bu nedenle sadece çocuğun üzerinde gözüken pireleri öldürerek ya da sirkeli su ile yıkayarak ne yazık ki pirelerle mücadele edemeyiz. Dış parazit uygulaması yaptıktan sonra çocuğunuzun üzerinde bulunan pireleri dökmesi için bir geceliğine karantina ortamı sağlayıp kedinin üzerinden dökülen pirelerin eve yayılmasını önleyebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra eğer tam temizlendiğini düşünüyorsanız iki hafta sonra tekrarlamaya gerek yoktur.Umarım verdiğim cevaplarla sizlere yardımcı olmuşumdur…:)

floryyp

sanırım yanlışıkla madde tuşuna bastığım için böyle karmaşık bir sey olmuş ama umarım anlaşılıyordur

Mini2019

Merhaba. İnceleyebilirsiniz.

pire hakkındaki paylaşım

sbguntekin

Selamlar fiproes ve fipronil olan esna damlaları 1 ay koruyor. Bravecto duact veya brodline yaptırabilirsiniz iç dış bir arada.

sbguntekin

Selamlar fiproes ve fipronil olan esna damlaları 1 ay koruyor. Bravecto duact veya brodline yaptırabilirsiniz iç dış bir arada.

floryyp

teşekkürrlerrr.. dün aşısını yaptırdım zaten cumartesi sirkeli su işe pazar çamaşır su ile sildim her yeri bugünde çamaşır su ve hafif sirkeli suyla sildim buhar makinesinin haznesine de sirke koydum silicem kediyi odanın dısına aldım bitene kadar, sonra biraz karantinaya alıcam.Diğer odalarıda temizlicem umarım en kısa zamanda geçer🥹