Kısır Kedi Maması Tavsiye

Toscana

2 kedimde kısırlaştırıldı dişi ve erkek bu duruma uygun mama kullanmam gerekiyor
Royal Canin Sterilised Kısır Kedi Maması uygunmudur evime yakın satılıyor bu marka hemen ulaşmam mümkün yada tavsiye edeceğiniz uygun bir marka varmı

20 CEVAP

Infernus

Kısırlaştırılmış kedi maması bazı durumlarda gerekli ve şehir efsanesi değil :) Şöyle ki kediniz 1 yaşını doldurmuşsa, hareketli olması azalmışsa, daha çok yemeye başlamış ve bununla beraber kilo almaya başlamışsa, erkek bir kediyse ve ayrı olarak üriner sistem dengelemek için takviye yapmıyorsanız gerekli ve yine gerekli.
Bu tür mamalardaki en birinci özellik kolay sindirim ve düşük kalorili olmaları. Hareketsiz kediler daha az enerji harcayacakları için daha az kaloriye ihtiyaç duyacaklar. Daha az kalori girişi daha az dombili kedi. Bununla birlikte yağ oranları da daha düşüktür normal mamaya göre. Yine daha az dombililik. Bazı kaliteli mamalarda yağ yakıcı enzimler kullanılır bonus zayıflamaya yönelik çaba. Mesela L-carnitine: amino asidimsi vitaminimsi madde. Bu madde kırmızı ette de bulunur beyaz ette de daha düşük oranda. En çok yengeç etinde. Bu şey ne yapıyor? Yağ yakımını arttırıyor özellikle kas ve deri arasındaki yağları. Gitsin göbüş yağları. Aynı zamanda kalp sağlığı için de iyi. Kısırlaştırılmış mamalarda biraz daha fazla olabiliyor. İnsanlarda da kullanıyor özellikle vücut geliştiriciler tarafından.
Sonra mesane taşı konusu. Bu taşlar neden oluyor? Kalsiyum,magnezyum ve fosfor mineralleri birikip kristalleşince. Erkek kedilerde daha çok olması insanlarla aynı sebepten; İdrar yollarının daha dar olması. Bu tarz mamalarda bu 3 mineral minimuma indirilmeye çalışılır. Ayrıca taş olumunu engelleyici olarak DL-methionin (İdrar Ph'sini asidik yapar. Yaşasın eriyen minicik taşlar) Hımm bir de yaban mersini. Bazı mamalar kafalarına göre çeşit olsun diye koymuyorlar bunu. Üriner sistem için son derece yararlı.
Son olarak şunu da söyleyim kaliteli mamalar bu şekilde. Yoksa laf olsun diye çıkarılan, sadece üzerinde kısırlaştırılmış kediler için yazan ama içeriğinde bu tarz şeyler barındırmayan mamalar hiç bir fark yaratmıyor normal mamayla.
Şunu da ekleyim kediniz çok hareketli ve kilo da almıyorsa normal mamaya devam edebilirsiniz. Sadece üriner sistemi destekleyici malt kullanırsanız iyi olur.

Şüşko kediler çok tatlı pofuduk olsa da sağlıkları için zayıf ve hareketli olmaları daha iyi. Çabamız hep onları daha uzun, sağlık sorunsuz yaşatmak.

dollfacepersian

@Toscana @v4pati
Benim oğlum kısır ve kısa bir dönem hariç hiç kısır kedi maması olarak satılan mamaları kullanmadım. Yağ, magnezyum, potasyum, kalsiyum oranları dışında kısır kedi mamalarından pek bir farkları yok çünkü. Benim oğlum kilo almaya meyilli değil dolayısıyla yağ oranı fark etmiyor ve normal kedi mamalarının da magnezyum vs. oranları düşük olabiliyor. Şuan nd düşük tahıllı morina balıklı kullanıyorum ve gayet memnunum. Ek olarak desteklemek için haftanın 6 günü bol su kattığım 85 gramlık konservenin 3 de 1 ini ve 2 günde 1 gimcat urinary pastle veriyorum. Şu ana kadar hiçbir sorun olmadı çok şükür

arest1234

vala hic bilgilenenedim su kadar yorum var... hic birinde netlik goremedim sunu gormek isterdim kisirlasmis kedi icin saglikli mama şudur ismi ile

felishuman

@v4pati @toscana İlk olarak kısırlaştırılmış kediler için olan mamaların diğerlerinden farkı yağ oranının çok daha az olması. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra yeme istekleri, öğün başına yedikleri miktar vs artıyor. Bu da fazla kilo alımına sebep olabilir bunun önüne mamalardaki yağ oranı azaltılarak geçiliyor. İkinci ve çok çok önemli olan bir diğeri ise özellikle erkek kedilerde bu mamalar idrar yollarında taş oluşumunu önlüyor. Kedinize göre mama seçmelisiniz. Sokaktaki kediler buldukları birçok şeyi yiyor öldüklerini görmüyoruz(çoğu zaman) bu düşünceye göre o zaman kendi kedilerimizi de çöple onla bunla besleyelim:) Her kedinin ihtiyacı farklıdır ve ihtiyacına göre beslenmelidir. Tıpkı insanlar gibi. Kişisel görüşlerimize göre mama seçmek, bilimsel gerçekleri kendimizce yok saymak bence doğru değil.

septikbaykus

Ya ben çöplemi besleyelim dedim ? Kısırlaştırılmış adı altında gereksiz fahiş mama satılıyo standart mamaları yedirdiğinizde gerçekden kötü bişey olcağını düşünüyomusunuz ? acaba tüm bunlar bir pazarlama yalanı olabilirmi ?

Yıllarca tereyağ yedirmediler insanlara zararlı diye margarine abandı herkes ama bunun tam tersi olduğu çıktı ortaya.

Lütfen gelip kediye tereyağ mı yedirelim yani tarzı bişey demeyin bana demek istediğimi iyi anladınız :)

felishuman

@v4pati Benim gözümde sokak kedisi=ev kedisi. Sadece birinin şartları iyiyken diğeri sefillik içinde ve buna çok üzülüyorum. Bilimsel olan her şey zamanla değişebilir. Buna da karşı çıkmadım. Benim karşı çıktığım şey kedinin sağlığının göz ardı edilmesi ve olaya sadece piyasa, fiyat, kandırmaca olarak bakılması. Bütçeniz iyi bir markanın mamasına yetmiyor mu? O zaman bir düşüğünü alın. Ama kedinize faydası olsun. İhtimallerle, bencelerinizle hareket etmeyin.

Gul36

Royal Canin kedinize verebileceğiniz en kötü markalardan biridir. Maddi durumunuz elveriyorsa N&D, Acana tavsiye edebilirim. Bunlar çok pahalı gelse bile Royal Canin'den çok daha iyi, uygun fiyatlı mamalar bulabilirsiniz.

İsterseniz şu konuya bir göz atın, orada bayağı tartışmıştık:

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/17294-kisirlastirilmis-kedi-mamasi-gerekli-mi

septikbaykus

@toscana haberin olsun cevap almak istediğin kişinin yorumunu patile ona bildirim gitsin. bana yazdığını şuan tesadüf gördüm mesela

Valla kaç tane kısır kedi var hiç mamadan ölen kedi görmedim ben

septikbaykus

Sokak kedileri canlı değil zaten ya farklı organizma. Kediyi eve aldığınızda farklı bi organizma oluyo tabi

. '' Benim kedim sokak kedisi değil tamammııığa '' muhabbetlerinden artık gına geldi.

Kjw

Bende kısır kedi mamasının gereksiz olduğunu düşünüyorum...O da bir pazar ve pazarlama işi neticede ve düşününce çeşit çeşit kedi maması var bunlardan firmalarda bunlardan 1 veya bir kaçı kısır kedi maması...

Mesela küçükken yavru kedi maması verin demiyor ok,büyüyünce kedileri kısırlaştırıyoruz o zamanda kısır maması versek ,eee peki mama üretiminin çoğunluk bölümü olan çeşitleri kim tüketiyor,kim tüketecek....

Diğer mamalarla farkı değerleri biraz değişik o kadar ,ben kedimi kısırlaştırınca denemek amaçlı kısır kedi maması aldım ve 1 ay oldu haftaya bırakıyorum paket bitmek üzere....

Kedim zaten ince uzun,hiç kilo sorunu yaşamadık,ne yağlanması ne kilosu oldu gayet fit,kaslı. ..Hem tahılsız mama ile besledim,karbon alımını sınırlı tutup protein ağırlıklı besledim...Bu sadece mama ile mümkün değil kendim et çeşitlerinden de veriyorum...

Hayvan insan fark etmez,karbonhidrat ağırlıklı beslenirsen kilo alırsın bu kaçınılmazdır...Protein candır,ki etçil olan bir hayvan tabiki protein ağırlıklı beslenmeli...

damlaarikan

kedime iki mamayı karıştırıp veriyorum ben. aynı şekilde kısırlaştırdığım bi kedim var
Pro Plan Sterilised ve pro Plan Derma Plus (bu mama kedimin tüy yumağı kontrolünü sağlıyor) tavsiye derim biz gayet memnunuz

Dmldsl123

Proplan markasını tavsiye ederim

septikbaykus

O paralar o mamalara verilmez. Golosi - Matisse gibi markaları alabilirsiniz. He illa ben en iyisini alcam derseniz nd yada acana alın

Toscana

@v4pati bende çözemedim kısır kedi maması sadece kılo almaması içinmi başka sebepler varmı kullanmak için

Toscana

nd aldım tavuklu narlı evdeki namasıyla karıştırıp vermeye başlıycam benim kiler çok hareketli ler bir saat uyusalar 1 saat yerlerde yuvarlanıp oynuyorlar 1 yaşında bulut ince cik upuzun boylu bir kedi inşAllah hepsi herdaim sağlıklı olurlar tüyü kadar sağlıklı ömrü olsun pisilerinizin inşAllah