Kısırlaştırılmış Kedi Maması Gerekli Mi?

Gul36

Selamlar,

7 aylık dişi kedim geçen hafta ilk kızgınlığını yaşadı. Önümüzdeki günlerde kısırlaştırma operasyonu geçirecek.

3 aydan beri Acana Grasslands ile besleniyor. Ayda iki kez Schesir aloe veralı yaş yavru kedi maması yiyor. Bazen de tavuk ya da balık veriyorum.

Uzun süredir Acana'nın fazla protein yüklemesi olduğunu düşünerek N&D'ye geçmek istiyordum ancak N&D mamaların protein oranının daha yüksek olduğunu gördüm.

Kısırlaştırıldıktan sonra N&D'nin şu ( https://www.*******.com.tr/catalog/product/view/id/12116/#mnm-tab-description ) mamasına geçsem mi yoksa Acana ile devam mı etsem? Kedim gayet hareketli ama operasyondan sonra ne olur bilemem.

59 CEVAP

Infernus

Ben kullanıyorum 5-6 aydır bu mamayı. Kilo alımı başladığı için ve hareketsizlikten dolayı geçmiştim. Erkek kısırlaştırılmış kedim en son 5 kilo 200 gramdı. Boyu uzun ve biraz cüsseli olduğu için çok aşırı kilolu sayılmazdı ama göbeğinde yağlanma ve sarkma başlamıştı. Önümüzdeki ay 2 yaşına girecek. 6 aylıkken kısırlaştırdık. Veteriner tavsiyesi ile hills mama kullandım 1 yaşına kadar. O zamanlar mama konusunda güvendiğim için veterinere çok da araştırmıyordum. Yine de çok kötü şeyler söyleyemem bu mama ile ilgili kilo alma harici. Gelişim dönemi hep bu mamayla geçti ve yapı olarak güçlü olmasında payı vardır diye düşünüyorum. Sonra orijene geçtim kaşıntı ve çok isteyerek yememe sorunlarımız oldu. Acana denedim bi gitti kokladı 2-3 tane yedi bu ne şimdi ya der gibi yüzüme baktı. Orijenle karıştırmıştım zaten burnuyla ittirip ittirip diğerlerini yedi bi 2 hafta cebelleştim böyle. Bu arada okuyorum sürekli makaleler,araştırmalar her dilden. Taste of wild geçtik severek yiyor ama kakasında bir koku aman allahım ilk defa kaka kokusu alıyorum. Zaten sinbad temizlik hastası ötesi kakasını define gömer gibi en dibe saklar işaretler, çişini kabının en ucuna ters dönüp basarak havadan yapar üstüne sıçramasın diye. Öyle bi manyak. Oldu mu sana tuvalet bekçisi kazıyor gömüyor 2 adım gidiyor geri geliyor kokudan rahatsız olduğundan sanırım tekrar gidiyor daha çok gömüyor bana geliyor kum poşetini gösteriyor bu yetmez daha çok kum koy diyor. Gidiyor geliyor kazıyor kazıyor ev oldu şantiye sürekli bir kum karma sesi. Hayvan koku olmasın diye kaka yapmayı bıraktı içinde tutuyor. Kabızlık sorunumuz bu zamanlarda başladı. Zaten mama seçiminde yeni kriterlerim de eklendi mama testlerini laboratuvarlarına hapsettikleri canlılar üzerinde yapanlar ve yapmayanlar(cruelty free).Hop dakikasında gitti bu mama da. Sonra dedim ki o kadar Amerikan şeyi yedik az da Kanada şeyi yiyelim. Bu arada kilo almamız devam ediyor. Genesis aldım. Bu sefer de kedi oldu gastrit sorunu yaşayan annanem. Sürekli gark gurk,bişeyler ağzına kadar geliyor geri yutuyor. Bi de üstüne eklendi mi ishal. Hep kakasının sert olmasından, renginden yakınıyordum. Ah dedim o kakaya kurban olurum. Yine ilk defa gaz çıkardığına şahit oldum daha öncekileri anlamıyordum demek ki :) . Sonra dedim Amerika kıtasına veda ver elini Avrupa. Bu mamayla tanışmam bunlardan sonra oldu. Bu 5-6 aylık süreden sonra düşüncelerime gelirsek. Herhangi bir sorun yaşamadım. Zaten yaşasaydım doksanbeşbin defa değiştirmiştim. Kilomuz 4.700 e düştü hedefimiz 4.5 şu an. Vücudumuz daha sıkı oldu. Kucağıma aldığımda kemiklerini hissetmeye başladım. Göbeğimizdeki yağlanma azaldı ama sarkma devam ediyor. Zaten normal bir durum bu sarkma ve düzelmiyor. Daha hareketli daha aktif bir oraya bir buraya koşturuyor. Günde 1 defa kaka ve çiş yapıyor. Kokusuz, sert, rengi siyah değil ama çok koyu kahverengi. Kesik kesik değil uzun, yaparken de zorlanmıyor. Benim çok hoşuma gitmiyor rengi ama demek ki bu kedinin de normali bu yapı olarak. Hep böyleydi. Ona bi çözüm bulamadım. Az su içtiği için 2 günde bir tek öğün yaş mama veriyorum naturea. Ton balıklı tavuklu seviyor. Ton balık ve karides olanını sevmedi çok. İçinde küçük küçük karides parçaları görüyorum. Tadı ekşi geliyor karidesin sanırım. Yoğurt yedikten sonra yaptığı gerinme hareketini bunda da yapıyor. Ayrıca bu yaş mamayı da biraz sulandırıyorum. Ne kadar çok su içirebilirsem o kadar iyi. Ev yoğurdu yiyor yaş mama yemediği günler. Tüy dökümü için ve üriner sistem maltı var. Bazen günde 1 kaka yapmayı es geçerse probiyotik macun veriyorum biraz. Şu an mutlu sorunsuz devam ediyoruz ama bu tamamen Kedimin ve benim deneyimlerimdir. Kesin şu mama şöyledir, iyidir kötüdür değildir. Her kedi farklıdır bünyesi sindirimi damak tadı. Mesela tavuk alerjisi olana kullanılmamalıdır veya yüksek proteine. Örneğin Ursaminor denediğinde sadece bu mama verdiği zaman yüksek protein ve tavuktan dolayı alerji yaptı. Az tahıllı ile karıştırıp verdiği zaman düzelmişti.

aleyn

kısırlaştırılmış kedilerde protein değerinden çok magnezyum değerinin düşük olması gerek bildiğim kadarıyla. protein in düşük olmasını kısırlaştıktan sonra hareketi azalacağı için tavsiye ediyorlar ama gözlemleyip hareket azalması olursa ona göre hareket edebilirsiniz, benim kedimde hiçbi değişiklik olmadı mesela sadece bol su içtiğinden emin olun yahut konserve mamayla sıvı alımını destekleyin. ndnin bu linki verdiğiniz balkabak serisinden bıldırcınlı kısır kedi mamasını kedimin tavuk alerjisinden dolayı kullanmadım ama hakkında güzel yorumlar gördüm. ayrıca ben kısır kedim için istediğim gibi bi kısır kedi maması bulamadıgım için normal mama kullanıyoum bu şekilde yapan birkaç arkadaş daha var burada. nd düşük tahıllı morino balıklı ve natureanın değerleri kısır bi kedi için uygun görünüyor. haftada bir de önlem olarak urinar macun kullanabilirsiniz.

Sutunannesi

Hareket etmesi azalacağı İçin eğer ki vücudundan fazla proteini atamazsa (kısıtlı hareket etme yüzünden) bir çok sindirim sistemi sorunu yaşayabilir benim kedimin yaşadığı gibi ki çoğu kedi kısırlaştıktan sonra hareket etmeyi bırakıyor benim kedim çok hareketliydi ve asla sakinleşmez diyordum şimdi yattığı yerden kaldıramıyoruz. O yüzden ben süşük proteinli onun sindirim sistemini rahatsız etmeyecek bir mamaya geçmenizi tavsiye ederim. Kısır mama alınmasını da hareket etmeleri azalacağı İçin fazla kilo alımının önüne geçilmesi adına tavsiye eder veterinlerler çünkü bir süre sonra ne yazıkki kilo almaların önüne geçilemiyor. Ama kısır mama şart diye bir kaide yok eğer ki kullandığı mama ona fazla kilo aldırmıyorsa ona yarıyorsa hiçbir sağlık sorunu oluşturmadıysa bence almak şart değil. 2,3 ay önce kısırlaştırdım ve hala ona iyi gelen mamayı kullanmaya devam ediyorum yani kilo alımı artarsa tabiki değiştiririm ama şu an gerek duymuyorum :)

Infernus

Hazır üşenmiyorken yazayım. Bazen üşengeçliğim tutuyor veya başka bir işim oluyor. Şimdi kediler düzenli ve rutinleri bağlı canlılar. Fiziksel olarak da bünyeleri böyle. Midelerindeki iyi huylu ve sindirimi gerçekleştiren bakteriler besin çeşitlerine göre farklı oluyor. Normal yediği şeye göre şekillenmiş ve zaten midesinde mevcut olan bakterilerin yanında farklı bir şey yeme durumunda onun sindirimini sağlamak için daha farklı türlerde ve sayıda yeni bakteriler de oluşuyor. Ani mama değişimlerinde ishal, kusma gibi sorunların sebebi kısaca bu durum. Bu durumu daha az yoğun atlatabilmeleri için 7 günde değişim kuralını uyguluyoruz. Yeni mamanın payını azdan çoğa doğru arttırıyoruz ki midelerinde bu gibi bakteri şöleni yaşanmasın. Bu süre hassas sindirim sistemine sahip kedilerde daha uzun olabilir. Aslında mevcut mamanın içeriğinde olan proteinin farklı kaynaklardan gelmesi bu yönden de daha iyi. Örneğin benim kullandığım mamada bıldırcın var tavuk var yumurta var ringa balığı var balık yağı var. Kullandığım yaş mamada da balık tavuk ve bazen karides var. Bir düzene de girdiği için ve zaten çok çeşitli olduğu için yeni gelen mamayı kabulü daha kolay ve sorunsuz oluyor. Yaş mamanın durumu da kuru mama gibi. Ancak zaten içeriğinin çoğu su olduğu için sindirimi daha kısa ve adaptasyonu daha kolay. Hiç sorunsuz değil ama daha kolay. Umarım biraz da olsa fikir edinmenizde faydası olmuştur.

Infernus

Bir de yaş mamayı verirken buzdolabından çıkardığımız gibi değil de kedinin vücut sıcaklığına getirinceye kadar ısıtmak gerekiyor yine sindirim sorunlarının önüne geçmek için. Öyle çok değil tabi ki kaynasın tekrar pişsin filan :) az ılıtmak yeterli. Hem aroması da artacağı kokusu kediler için daha cazip olacaktır. Kullandığımız tabak da düz olmalı kedimizin bıyıkları oraya buraya sıkışıp rahatsız olmasın, bu rahatsızlığı mamayla eşleyip o mamaya karşı antipati duymasın. Bıyık önemli :)

aleyn

yaş mamayı artırabilirsiniz aslında, haftada 1 ya da 2 kez çok daha iyi olur.

zuhall

kedim dogdugundan beri orijen ile besleniyormus.kisirlastirilmis. ben de degistirmedim orijen- acana seklinde devam ediyoruz. yakinda 3 yasina girecek herhangi bir problem yasamadik. pek fazla da hareketli sayilmaz bu nedenle birazcik kilomuz var ama mamasi surekli onunde duruyordu artik yazan miktara gore veriyorum. bir de haftada 1-2 defa uriner sistem koruyucu macun kullaniyorum gimcatin.
cok yuksek proteinin aliskin olan kediler icin sindirim problemi yapacagini sanmiyorum genelde baska mamalardan gecislerde uyum saglayamiyorlar.
daha fazla su alimi icin yas mamayi arttirabilir, evin birkac yerine su koyabilirsiniz. eger ki kilo alimi fazla olursa diyet mamalara gecis yapabilirsiniz. ama proteini kisitlamanin kisirlastirmayla bir alakasi yok.

eltarcin

Protein kısır kedilere zarar vermez. Fazla protein bir şey yapmaz, aksine yararı olur. İdrar yolu problemlerini başlı başına düşük sıvı alımı ve kuru mamadır. Kuru mama bilinenin aksine faydalı değildir. Önerdiklerim zararlı bir şeyin en faydalıları. Herkesin evde yapmaya zamanı olmadığı için bu yola başvuruyoruz. Bu nedenle de mamanın en iyisi olması daha iyi. Her neyse.... Konu bu değil.
Dediğim gibi proteinin idrar yolları üzerine etkisi olmaz. Hem zaten Orijen ve Acana'nın protein oranları oldukça dengeli (Özellikle Orijen'in). Bana kalırsa Acana "Grasslands" yerine Orijen "Fit&Trim" kullanabilirsiniz. Kısır kediler için bir tık daha iyi Orijrn "Fit&Trim". Hele birde mamanın yanında Kedi Maltı'da kullanırsanız tadından yenmez :))

aleyn

yaş mama zararlı değil kuru mamadan daha faydalıdır içerik olarak temiz olanları kastediyorum tabi, şeker ve diğer aromalar olmayan içindekilerde et ve türevleri yazmayan konserve mamalar..

Infernus

Aslında hep varsayımlar üzerine konuşuyorsunuz şu an. Kedinizin sorunsuz yediği mamayla devam edin bence. İleride kilo alma vs. şeylerle karşılaşırsanız değişiklik yoluna gidersiniz. Bir de bence Farmina merkez ofisine soru sormak için illa da yerel birisine ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum. Aralarından birkaçı en azından derdini anlatacak kadar ingilizce biliyordur :)

Infernus

Bir de büyük soru işareti acaba kandırılıyor muyuz filan diye yazmamıştım :) öyle bir algı mı oluştu bilmiyorum ama çok da büyütülecek bir şey değil. Bütün mamalarında 10 kiloda 8-9 gram magnezyum olan bir firma bal kabaklı serisine özel 1 kilo magnezyum koyacak değil :) zaten şöyle de bir şey var içtiği suyun 1 litresinde 10 gram magnezyum var zaten :)) . Bu değer sudan gelen bir şey yoksa içine bilerek eklemiyorlar.

Infernus

Daha kediniz 7-8 aylıkmış şimdi fark ettim. 3.5 kilo biraz fazla bir dişiye göre ama ben yine de 1 yılı doldurana kadar diyete başlamaması gerektiğini düşünüyorum. 1 yaşına kadar büyümesi devam edecek. Karın bölgesindeki yağlanma için daha çok hareket, oyun ve egzersiz. Diyete de 1 yaşından sonra başlardım ben olsam. Daha çok zamanınız olacak sonuçta. Sorunsuz yediği mamayla devam etmenizi öneriyorum yine. Değişikliği diyeti 1 yaşından sonraya bırakın.

zuhall

acanada da orijende de magnezyum orani %0.1 olarak geciyor. ve evet kisirlastirilmislar icin ayri uretimleri yok sadece orijenin kilolu kediler icin fit&trim secenegi var, genelde kisirlastirilmis kediler kilo almaya yatkin oldugu icin bunu tavsiye ediyorlar.
benim merak ettigim ise ictigimiz sularin mineral degerleri cok farkli oluyor ben bikac markada karsilastirma yapmistim mesela onlar arasinda da mg dusuk olani tercih etmemiz gerekir mi? ya da nasil bi tercih yapmaliyiz?

eltarcin

N&D'de tek önerdiğim kinoa ve balkabağı serileri. Yine de imkan varsa Orijen "Fit&Trim" daha iyi olur. Aslında Acana "Grasslands" ile ilgili sorununuz yoksa devam edebilirsiniz. Dediğiniz gibi sevmeme ihtimali var. Sonuçta her kediye göre değişiyor. Yaş mama olarak Instinct, Schesir, Naturea, Animonda Carny Ocean olabilir. Bunlardan bütçe sorun olmayacaksa Instinct ve Schesir'i tercih edebilirsiniz. Bana kalırsa fiyat-performans açısından en iyisi Naturea. Bol indirimli oluyor çoğu zaman :)

Infernus

Daha çok su içmesini sağlayın veya daha çok yaş mama verin ki içmemekte inat ediyorsa suyu buradan alsın.