Arkadaşlar Ne Olur, Çok Acil

eltarcin

Merhaba. Yaklaşık yarım saat önce bir çocuğa süs diye alınmış ve babaannesi tarafından el koyulmuş bir civcivi aldım. Civciv bakımı hakkında en ufak bir bilgim yok. Çok korkuyorum. Elimde ölecek gibi hissediyorum. Lütfen daha önce bakmış veya bilgisi olan birileri cevap versin. Yanından ayrılamıyorum. Ayrıldığım an ciklemeye başlıyor. Kutu hazırladım, su koydum, arpa koydum ıslatıp. Bez koydum. Ama elimden gelen bu kadar. Yem olarak ne almalıyım? Şimdilik evde nasıl mama yapabilirim? Bakımı için neler almalıyım? (suluk, ev vb. almalı mıyım?) Yanına arkadaş almalı mıyım? Nerede bakmalıyım? A4 kağıdının üzerine koyup fotoğrafını çekeceğim. Boyutuna oradan bakabilirsiniz. Acil cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

22 CEVAP

onurtemiz

Konuyla ilgili bilgim yok ama yamyamların elinde onu kurtararak ilk önce en doğru olanı yapmışsınız. Google a yazarak civciv nasıl bakılır ne yer oradan cevap bulmaya çalışın

Mischka

Küçüklüğümden anneannemin civcivlerini nasıl baktığını hatırlıyorum. Pazardan onlar için satılan un ufak mamalar alırdı, adını sanını hiç bilmiyorum fakat siz zaten mamasını aldığınizi yazmissiniz. Mamanin yaninda hașlanmıș yumurta sarısı ufalardı. Civciv için özel sulukları bilmiyorum, anneannem ufak sığ bir kasenin tam ortasına bir çay bardağını ters çevirip koyardı, kasenin etrafında kalan kısımdan su içerdi civcivler, bardak koymazsan içine giriyor, ıslanıyorlar. Benim hatırladıklarım bu kadar, yüzeysel bilgiler, belki yardımcı olur.

riuhole

Civcivler petshoplarda birkaç günlükken satılmaya başlanıyor malesef.. Her yıl civciv büyutme hastalığıma engel olamadığım için birkaç bildiğimi yazayım. Profilimden bu yılki bebeklerim ketçap ve mayoneze bakanilirsiniz. Civcivlerinize yağsız toz civciv yeminden başka hiçbir şey vermeyin iki haftalık olana kadar. Yağlı civciv yemi ishal yapar. Civcivler çok su içer ve tek başlarına oldukları zaman inanılmaz derecede bağırırlar. Geceleri eviniz sıcak dahi olsa civcivinizin yanına düşük wattlı ampul ya da sıcak su torbası koyun. En gerekli olan civcivin sıcak kalmasıdır. Anneleri sanıp ona sokulacaklar ve güvende hissedip sıcak kalacaklardır. Bir kutuya gazete serip üzerine talaş dökebilir iki haftadan sonra yemi talaşla karıştırabilirsiniz. Eşelenme içgüdüsüyle daha sağlıklı büyürler. Bu iki hafta içerisinde halsizlik ishal gibi bir şeyle karşılaşırsanız bir aspirini dörde bölüp toz halinde yalnızca bir defalığına suyuna karıştırabilirsiniz. Bulgur pirinç gibi bakliyat ürünlerini vermeyin kesinlikle hayvan çatlar. İki haftadan sonra bildiğimiz yağda yumurtayı kuru ekmekle karıştırıp ya da yemiyle ya da kepekle (kepek en iyisi fırınlarda bulabilirsiniz) karıştırıp verebilirsiniz iki üç günde bir defa. Salatalık marul gibi yeşillikleri de bu dönemde vermeye başlayın vitamin onlar için çok önemli. Piliç olana kadar yani 3 aya kadar yemle besleyebilirsiniz. Bir aydan sonra bulgur mısır arpa gibi şeyler verebilirsiniz ama çok vermeyin yine de. Civcivleri eli ize almayın avuç içiniz civcivi terletecek kadar ısı verir ve bıraktığınızda civciv üşür ani ısı değişimine dikkat etmek çok önemli. Civcivlerinizi gündüz sabah güneşine 'ıkarabilirsiniz 20 30 dakikalığına fakat öğle güneşine maruz bırakmayın. Umarım yardımcı olmuşumdur inşallah sağlıcakla büyür yavrucak.

Ecerana

Civcivler için özel suluk ve yemlikler var yemlik almazsanız bile suluk almanızı şiddetle tavsiye ederim yoksa suyunun içine sürekli girer ayrıca arkadaş almanız da fayda var yoksa bağırır kaldığı yerin üstüne ampul takın hem ortam ısınır sanki annesinin altındaymış gibi olur hem de sürekli ışık olduğu için geceleri de yemini rahatlıkla yer

Ecerana

Ayrıca bu civciv muhtemelen yumurtadan çıkar çıkmaz satılmış bir civciv hadi taş çatlasın maximum 3 günlüktür o yüzden çok dikkatli olun maalesef insanlar bu canları satarken ufak olmasına dikkat etmiyor

eltarcin

Az önce yem aldım ona. Şu anda yiyor yemini, suyunu da içiyor.

Mischka

Ayrıca yazmayı unutmușum, uyuması için kutusu, sepeti, kabı bir șeyi varsa üzerini hafiften bi örterseniz eğer karanlıkta daha rahat eder, ötüp ağlamaz.

Mischka

@dollfacepersian haklısınız aslında söylediğiniz șekilde düșününce pek bir sevimsiz görünüyor yumurta sarısı yemeleri :) fakat yumurta sarısı civcivler için de besleyici ve gelișimlerini takviye edici bir besin olacaktır. Fakat internetten okuduğum üzere sürekli hașlanmıș yumurta sarısı ile beslenen civcivlerde bazı besin maddelerinin eksikliği söz konusu olabiliyormuș. Çocukluğumdan beri yıllardır anneannemin yumurtadan çıkan civcivlerini bu șekilde beslediğini gördüm, güzel de büyüyorlardı :)

dollfacepersian

@Mischka
Aslında bu durum direk civciv eti olarak tavuk yemlerinde var(yumurtacılık ile uğraşan tanıdıklarım laboratuar da analiz ettirmişti aldıkları yemi, şuan tamamen bitkisel kaliteli bir yem veriyorlar tabi) İneklerde de inek eti yemekten deli dana hastalığı olduğunu okumuştum. Çok önceden de Blue Buffalo'ydu sanırım bildiğiniz köpek leşi katıyorlardi mamaya. YouTube da gizli çekim videoları var:( Kısacası bu durum yaygın bir durum ve sağlıklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Tabi ki anneannenizin civcivlerinin sağlıklı büyümesine çok sevindim

Bilgos

acemi iseniz büyük bir koli alın içine kağıt peçete saman gibi birşeyler koyun(civcivin ayağına batmayacak şekilde)sonra suluğu alamıyorsanız seramik küçük bir kap koyun yanına da 2 kap koyun birine civcivin yemi diğerine de ot koyun(otlar taze olsun) ara sıra güvenlice bahçeye çıkarın böcekleri falan yer.ışığa gelince ışığı sadece civciv üşüdüğünde (genellikle açmayın)açın

Castielthecat

Suluk ve yemlik alın öncelikle ve onları asmak için kafese ihtiyacınız olacak. Kafesin kapısı tek başına 1 civciv olduğundan açık olmalı bence. Alta sıcak su torbası koyun (çünkü ısınabileceği kardeşi yok) üstüne battaniye koyun ve son olarak siz uyurken de onun uyuması için kafesin üstünü örtmeyi unutmayın. Onun dışında gün içinde bence etrafta gezinmesine izin verin. Sizi nereye gitseniz takip edecektir. Ya da balkonunuzu ona göre dizayn edebilirsiniz. Gündüzleri orada oynar hava soğumaya başladığında içeri alırsınız. Ve gece de kafesin üstünü ince bir şeyle örtersiniz. Benim civcivlerim 2 taneydiler o yüzden daha kolay olmuştu benim için. Kendileri horoz olduktan sonra anneannemin çiftliğine vermiştim. Siz de tüy döküp yeni tüyler çıkarttığında bir çiftliğe verin bence hem arkadaşı da olmuş olur.

eltarcin

Arkadaşlar daha önce 2 civciv baktım. Ama hiçbiri bu kadar küçük değildi. Ve çiftliktendiler. Yani sağlıklıydılar. Bakmam zor olmadı
Ama bu çok küçük. Karton kutu buldum ona. İçine talaş bir bez parçası, yemini ve suyunu koydum. Ev aslında sıcak. Öteki baktıklarım kışın olduğu için lamba falan koymuştuk. Ama şimdi gerek var mı? Tamam, yarın yanına arkadaş alayım. Suluk sordum yemciye ama kalmamış civciv suluğu. Kuş suluğu olur mu bilemedim, ben de almadım. Yarın bir dolaşayım bari. Terasımız var oraya çıkarttım. Şu an uyuyor. Oh sustu sonunda dedim uyuduğunda :) Evde serbest geziyor. Arada kutusuna koyuyorum ama çıldırıyor. Dışarı çıkınca da annem çıldırıyor. Ama yine de çıkartıyorum. Bir sorum var önemli. Civcivler çok ekleyince ölür diye biliyorum ama bu üzerimden ayrılmıyor. Koşup koşup üzerime atlıyor, avucumun içine sığıyor vs.vs. Bir şey olur mu? Ölmesini hiç ama hiç istemiyorum. @dollfacepersian Tamam, teşekkürler bakayım o sayfaya. Kaç saattir detaylı bakabileceğim yer arıyorum :)

Ecerana

Yeminin yanında kurumuş ekmeği dövüp te verebilirsiniz ayrıca ufak ufak karpuz armut gibi meyveleri verebilirsiniz karpuzun kabuğunu zevkle didikliyorlar haşlanmış mısır salatalık verebilirsiniz yalnız hepsini önüne yığmayın ya da çok büyük parçalar koymayın önüne sonra yemeyince kokuyor

dollfacepersian

Ben çok önceden iki adet civciv bakıp büyütmüştüm ama nasıl baktığımı hatırlamıyorum maalesef.
Şuan bence iyi gidiyorsunuz. Yanına arkadaş almanızı tavsiye ederim ve detaylı bilgi için Instagram'daki @drgallus 'a sormanızı tavsiye ederim. Kendisi tavuk yetiştirme ile uğraşıyor, yardımcı olacaktır size diye düşünüyorum. Umarım bu minik yaşar ve sağlıklı büyür:)

dollfacepersian

@Mischka
Yumurta sarısı kısmını okuyunca içim bir tuhaf oldu. Civcivlere büyümemiş civciv vermek hoş gelmedi açıkçası:(