Arkadaşlar Ne Olur, Çok Acil

eltarcin

Merhaba. Yaklaşık yarım saat önce bir çocuğa süs diye alınmış ve babaannesi tarafından el koyulmuş bir civcivi aldım. Civciv bakımı hakkında en ufak bir bilgim yok. Çok korkuyorum. Elimde ölecek gibi hissediyorum. Lütfen daha önce bakmış veya bilgisi olan birileri cevap versin. Yanından ayrılamıyorum. Ayrıldığım an ciklemeye başlıyor. Kutu hazırladım, su koydum, arpa koydum ıslatıp. Bez koydum. Ama elimden gelen bu kadar. Yem olarak ne almalıyım? Şimdilik evde nasıl mama yapabilirim? Bakımı için neler almalıyım? (suluk, ev vb. almalı mıyım?) Yanına arkadaş almalı mıyım? Nerede bakmalıyım? A4 kağıdının üzerine koyup fotoğrafını çekeceğim. Boyutuna oradan bakabilirsiniz. Acil cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

22 CEVAP

Ecerana

Aynen son durum nedir. Civcivler ele alınca ölür demelerinin sebebi. Sen o hayvanı elin de tutarken o senin elinin sıcaklığına alışacak sonra sen onu bıraktığın da ortamın ısısı senin elinin ısısında daha serin olacağı için hastalanıp ondan ölür diyorlar. Elin de çok tutma kucağına da dursun en azından

eltarcin

Merhabalar. Herkese sonsuz teşekkürler :) 5 gündür bizde civcivcik ve gayet sağlıklı. Alttan alttan uçuyor hatta :D 1 hafta yaşasın isim koyacağım demiştim. Ki yaşayacağa benziyor. Bu yüzden ayrı bir başlıkta ismine karar vereceğiz. Gündüzleri 4-5 defa yanına geliyorum, evde ve terasta geziyoruz. Kutusuna 2 parmak kalınlığında talaş koydum. Hem bana kolaylık oluyor, hem de o rahat ediyor. Şu bağırma olayı devam ediyor ama azalttı iyice. Bırakınca 2 bağırıyor, sonra susuyor. İsim sorusuna da anlık fotoğraf koyacağım, oradan görürsünüz. Tekrar teşekkür ediyorum :))

ecemomer

son durumu nedir minnoşun umarım sağlıklıdır...

Merhaba civcivinize ne oldu? Daha yavru civxiv anne sıcaklığı arar. Onlara ılık bir su torbası hazırlayın beze sarıp yuvalarının altına koyun. Bir pet şişe veyahut kavanoza da koyabilirsiniz belirli saatlerde onları uyandırıp yem ve su verin bir kaç ay size zahmet edecektir

Yıllar geçmiş. Şimdi yazsam ne yazmasam ne. Ama ben şuan civciv bakmayı bilmedikleri için bu sayfaya gelenlere anılarımı bedavaya satıyorum. Şimdi ben küçükken pazarda soğuktan titreyen ve benim o zamanlardaki ellerimden daha küçük olan(o zaman ellerim çok minnaktı) zavallı minicik bir sarı kafa yavruyu pazardan kurtardım. "Pazar buz gibi anne. Bunu kurtaralım" dedim. Tabi ailecek hepimizin civciv anısı var. Annemde küçükken civcivleri görmeyip ezmiş. Hemen anıları canlandı tabii ki. O civcivin anısına bir civciv büyütmek istedi. Aldık eve hemen, kutuya koyup buz gibi balkona kutusuyla attık o zamanki cahillikle. Daha ilk gece hayvan donmuş gibiydi. Ertesi sabah ölmüştü. Şuan almış olsaydık iyi bakardık. Ve civciv aldık ama şuan tavuk oldular. Bunu ninemi dinleyerek başardım.Ninem bana civciv hakkında bazı şeyler anlattı. Balkon gibi soğuk yerlerde bakılmazmış Deneyimlilerin anılarını dinlemeden bakmayın derim civcivkolikler Şimdi bu anı bitti. Size civciv maması tarifi vereyim.(En sağlıklı bu mamayla büyüyor. Nenemin bu mamayla büyüttüğü 3 tavuğu var. Zaten kendisi her kuluçkada 4 yumurta koyuyor ve 3'ü taş gibi güçlü olup yumurtluyor)
Malzemeler;

  1. Ekmek

  2. Su
    Suyu ekmeğe banıp ufala ve ver. İstersen yoğurt koyabilirsin.

Bu arada su için tavsiye.
Bir balona delik aç ve bir şişeni ağız kısımına bantla. Şişeyi su ile doldurup bant ile monte et. Gerektiği zaman aç ve işin bitince balonu içe doğru katlayıp kapak tak.
Not = civcivi fazla elleme. Ölüyor

Bu arada yavrumun adı Hacivat. Kendisi şuan bir tavuk.

Kero22

tavuk bakımıyla aynıdır tanıdığınız etrafta bakan varsa ona verebilirsiniz ama pazarda vs satılan civcivlerin ömürleri kısa oluyor ama ne kadar doğru bilmiyorum