Kedimi Kısırlaştırmalı Mıyım Yoksa Bir Defa Doğum Yapsın Mı?

duman2707

Arkadaşlar dışarıda ve apartmanın bi bölümünde baktığım 10,5 aylık dişi kedimin nerdeyse 3-4 haftadır süren bir kızgınlığı vardı
Kısırlaştırmak için hekimimle görüştüm ama kızgınlığının bitmesini bekleyelim dedi en son çare sakinleştirici bitkisel şeyler de kullandım ama kızgınlığı hiç hafiflemedi bu süreçte çifrleşsin dedim onda da erkek kedilere hep saldırdı tısladı kısacası kendisi de ne yaşadığının farkında değil gibiydi
Bugün sabah ilk kez istekli çıktı ve en son 6 erkekle dışarda gördüm çağırdım gelmedi bende olsun bitsin diye üstelemedim şu anda da ortalıkta yok
İlk kez bu gece dışarıda kalacak bi yandan endişeleniyorum ama en azından çiftleşirse kızgınlığı geçer diye düşünüyorum bu süreçte kilo da verdi çünkü iştahı da azalmıştı
Umarım toparlar bi an önce
Şu an vicdanımı yokluyorum normalde hekimim çiftleştikten sonra getirin kısırlaştırabiliriz dedi ama ben karar veremiyorum
Yavrular atılıp gitmeyecek yine apt alt katta doğum yapar büyütür sonra belki birini bırakır diğerlerini sahiplendiririm ama işte bi yandan da sahiplendirme konusu canımı sıkıyor
Yavruları aldırmakta sahiplendirmekte vicdani mesele gerçekten
Sizlerin fikirlerine ihtiyacım var sizce doğsunlar mı yoksa kısırlaştırayım mı?

21 CEVAP

cemregrande

Lütfen kısırlaştırın, bir kere doğum yapsın demeyin, kediler zaten kendilerine bakamıyorlar 3-4 tane yavru kediye bakıp büyütmeleri de çok zor, oldu da büyüdüler sizin o yavrulara yuva bulabilmeniz çok zor, zaten sokakta bir sürü aç, susuz yavru kedi var, imkanınız varsa lütfen ama lütfen kısırlaştırın.

kedibabasi66

En tehlikeli şeyi yazayım; Kovalamacalar sonunda araba çarpması, yaralanmalar.. köpek sürülerinin saldırısı... bir sürü kötü sonuç doğabilir. İmkânınız varsa ona ev de bir oda ayırın. Matatabi catnip gibi ürünlerle bir süre oylayın. Daha sonrasını daha sonra düşünürsünüz.

Emirrckr

Bu seçim tamamıyla size kalmış.
Ama öncelikle kediniz sağ salim geri dönsün de önemli olan o.
Seçime gelirsek hamilelik süreci,doğumu,yavru bakımı hepsi anneyi yoran süreçler.
Hatta çiftleşme bile onu yoruyor ve yersiz bir strese sokuyor.
Bunlarla uğraşmasın derseniz geldiği gibi götürün kısırlaştırmaya.(tabii kızgınlık belirtileri bitmiş olsun.)
Zaten vicdani bir durum pek yok ilk günlerde bence.
Sonuçta anne karnında bebekler oluşmuş bile değil.
Doğsalar dediğiniz gibi sizi biliyoruz gerçekten ilgileniyorsunuz ama sahiplendirme süreçleri de artık sancılı geçiyor.
İnsanları zaten almış bir cins kedi merakı,
Veya küçükken bir zevkle hevesle alıp büyüyünce bakamıyorum diye sokağa salan tipler.
Karşındaki insana bile güvenemiyorsun.
Ve o sahiplendirme aşamasında da o canın kaderi senin elinde oluyor,zor bir durum.
Siz o kadar iyi bakıyorsunuz;peki ya devamında nasıl bakılacak?
Bu düşüncelerle uğraşmaktansa bir an önce kısırlaştırmanızı öneririm.
Kedinizi de yarın çevreye bakının,bir yerlere gizlenmiş olabilir.
Peşinde erkek çoksa zaten erkek kedilerin bulunduğu bölgelerde kedinizi de bulursunuz diye tahmin ediyorum :)
Umarım artık kızgınlığı sona erer de siz de o da rahatlarsınız.
Yine söylüyorum,seçim sizin..

duman2707

Arkadaslar çiftleştiğini gördüm fakat bugün içeri aldım erkekleri de sokmadım
Kapıda miyavlıyorlar kedim de acı acı bağırıyor ama tekrar salmak istemiyorum sadece yarın sabah komşuyla çıkar mı bilemiyorum
Şimdilik içerde tutacağım kızgınlığı biter değil mi çiftleşti sonuçta artık?

duman2707

kedibabası66 kesinlikle haklısınız hani çiftleşsin demek kolay ama insanın aklı hep onda oluyor ya başına bi şey gelirse ya kaybolursa diye
Birde gece falan hiç göremedim en son öğlen ağaçta yakaladım çağırınca zar zor gelebildi karnı acıkmış
Yemek verdim iyiydi biraz uyudu az önce kontrole gittim bağrınıyor yine
Sürekli yatıp popo kaldırıyor

Emirrckr

Birkaç güne kızgınlığı geçer diye tahmin ediyorum,
Kararınız kesinse hekiminizle görüşün,o daha iyi ayarlar takvimine göre.
Geçmiş olsun size de.. :)

kedibabasi66

Kızgınlığı dışarıda da geçecek. Ev de de geçecek. Benim demek istediğim ev de kalsın. Ev de geçsin. İki üç gün eve alsanız bile yeterli olacaktır. Şu önümüzdeki iki hafta çok kritik ortalık kedi dolu. Mevsimler değişti artık kızgınlığa bir ay önceden giriyorlar.

Simurg1queen

Merhabalar arkadaşlar kızan dönemleri ve kısırlaştırma işte en zor karar anları...
Uzun araştırmalar ve bir çok veteriner hekim ile sohbetler sonrası erkek kedilerin kesinlikle kısırlaştırma durumu olması gerekiyor 2 sebepten ötürü erkek kediler kızana girdikten sonra çıkışı olmuyor ve bölge işaretleme yapıyor sürekli mümkünse kızana girmeden yada olduysa da çifleşmeden yapılması hem vücut hemde mental sağlığı açısından doğru karar ..
Dişi kediler için süreç daha farklı eğer dışarıda bakılıyorsa ve öyle devam edecekse ne yazık ki doğaları gereği yavrularını diğer kediler öldürüyor lütfen bunu dikkate alın bu yüzden saklayarak bakmaya çalışıyorlar...
Şöyle düşünün evet yavrular çok güzel herşeyin küçük hali çok sevimli ama hiç bir şey öyle kalmıyor ve diyeceğim o ki çiftleşme deneyimi olmadığı için bu cahilliği ile yaşayabilir ama tam tersi durumda mental sağlığı sorun olacaktır ve kızan dönemi ne kadar uzun süre olursa o kadar psikolojik kalıtsal sorunu olacak.. Umarım yardımcı olabilmişimdir sağlıklı mutlu günleriniz için 🙏🏼

aslihan_e

Madem sokak kedisi, çiftleşmesine izin verin çünkü kızgınlığı çok daha hızlı şekilde geçer, yoksa uzun süre beklemeniz gerekli. Dişi kediler söz konusu olunca 2-3 gün bekle geçsin gibi bir durum olmuyor, özellikle çiftleşmediği sürece kızgınlığı çok uzun sürüyor. Bazen dişilerin kızgınlığı çiftleşince bir gün bile sürebilir ama her dişi öyle olmuyor. 2-3 gün bırakın çiftleşsin, siz kapalı tuttukça kızgınlığının geçmesi daha zor olacak. Bir kere çiftleşince kızgınlığı geçer diye bir şey yok, bıkana kadar çiftleşmesi gerekiyor. O da dediğim gibi en az 3 gün sürer büyük ihtimalle.

duman2707

Araba kaputundan kurtardım bi daha asla salamam arkadaşlar şu an çok kötü hep bağırıyor ama yok salamam artık gerekirse eve çıkartırım ama sokakta çok saklanıyor gerçekten kaybolacak başına bi şey gelecek diye korkuyorum

kedibabasi66

Kızgınlığı dışarıda da geçecek. Ev de de geçecek. Benim demek istediğim ev de kalsın. Ev de geçsin. İki üç gün eve alsanız bile yeterli olacaktır. Şu önümüzdeki iki hafta çok kritik ortalık kedi dolu. Mevsimler değişti artık kızgınlığa bir ay önceden giriyorlar.

Sonuç: Araba kaputundan kurtardınız.

duman2707

Kedibabası66 evet en korktuğum da oydu çok şükür başına bi şey gelmeden kurtarabildik

aslihan_e

Siz ona o kadar önem veriyorsanız kısırlaştırdıktan sonra eve alıp sahiplenip bırakmamalısınız. Yarın yine araba kaputuna vs. girer başına bir şey gelebilir.

kedibabasi66

Onu bir kedi taşıma çantasına koyup kedilerinizin yanında 10 dakika kafeste tutun. Davranışlarını gözden geçirin. "Tısslama" falan yaparlarsa bu iyi anlaşmayacaklarını gösterir. Normal davranışlar sergilerlerse iyi anlaşırlar. Her çiftleşen kedi doğum yapmaz. Bazıları var 3-4 ayda bir doğum yapar. Bazıları 2 yıl boyunca sokakta olmalarına rağmen hiç doğum yapmaz. Öyle komşular var ki; kapısının önünde 3 yaşına gelmiş kediden bile haberi yok. "Burda öyle bir kedi mi varmış" diyor. :) Başka biri de bugün çıkmış yağmur yağacağını bildiği halde her yere mama koymuş. Hepsi ıslanmış. 25 günde bir mama koyuyor o da ıslanıyor :) Kısacası çok sayıda kedi beslemiş insanların önerilerini dinleyin. Siz de onlardan birisiniz. Kendinizi de dinleyin.

duman2707

Evet çok haklısınız🙏🏻
Aslında sahiplenmek çok isterim bana epey düşkün kendisi
Ama evdeki iki erkeğin tepkisini hiç kestiremiyorum gerçekten
Dediğiniz gibi bir buluşturma yapıp deneyip görmek iyi olabilir
Evde olması demek aklımda da kalmayacağı demek
Benim açımdan da çok iyi olur
Tek sorun erkek kedilerim hani muhtemelen seve seve kabul ederler ama rahatsız ederler diye çekiniyorum
Ya da bu kızgınlık döneminde eve alıp daha sıcak bi tanışma mı sağlamalıydım emin değilim
Kısırlaşan kediler sanki yeni kedilere karşı daha soğuk ve agresif oluyorlar gibime geliyor