Kedimi Barınağa Vermek Zorunda Kaldım

Fidel0

Arkadaşlar 2 yaşında erkek kısır olan kedim görme engelli disi kedimle çok iyi anlaşırlarken yaklaşık bir yıldır erkek kedinin huyu suyu değişti görme engelli kedimi her fırsatta dövüyor dövmesi de basit değil başka odadan kızımın çığlık sesini duyup koşuyorum ve oğluna da aynı şekilde kedilerin anne baba çocuk çocuğuna da aynı şekilde dövüyor oyun gibi değil basbaya dövüyor hatta görme engelli kedimin sürekli belini ısırıyor kızımın beli Pütür Pütür olmuş sürekli ısırdığı için diğer kedimde zayıfladı strese girdi dayak yediği için her fırsatta ikisini de dövüyor sahiplendirmeyi düşündüm büyük diye kimse çıkmadı veterinerlere danıştim en fazla sakinleştirici ilaç verdiler kullanın sakinleşsin huy edilsin sakinliği eski sakın haline belki dönerler dedi başka odada ayrı bakayım dedim bağırmaktan durmadı ve ne kadar süre bir odada tutabilirim ne yapacağımı şaşırdım aşırı da sevmeme rağmen barınağa vermek zorunda kaldım barınak deyince bile içim kötü oluyor ama herseyi denedim bir yıl boyunca düzelmedi sizin fikriniz nedir

23 CEVAP

aslihan_e

Aklınızı kaybettiğinizi düşünüyorum. Barınağa vermek nedir? Bir kedi, o da sokak kedisiyse, ölecek durumdaysa, can çekişiyorsa, beli kırıldıysa falan ancak barınağa verilir ki gözünüzün önünde sürünmesin, psikolojiniz bozulmasın. Barınak kediler için ölüm demek çünkü. Orada viral hastalıklar o kadar yaygındır ki, sürekli toplu ölümler gerçekleşir. Fip en çok orada görülür. Kediniz başka odada bile duramayan bir kedi, düşünün ki siz onu barınağa verip kafese tıkıyorsunuz. Buradaki barınak görevlileri kedi çok ağır hasta veya yaralı değilse almayız diyorlar, komşumuz yalvardı baktığı kediyi almaları için, dişleri rahatsız, az mama yiyor diye, görevli "Onun için sokak bin kat daha iyi" dedi. Tabi ki ev kedisi öyle sokağa da atılmaz ama barınak sokaktan kötü. Orada sağlıklı kedilerin işi yok zaten. Kediler köpekler gibi kafeste bakılmaya uygun hayvanlar değiller. Köpek de değil ama gezdirirsin geri koyarsın yerine kabul edebilir yuvasını, kedinin psikolojisi bunu kabul etmez. Ben kedilerimi ayırdığımda sürekli değiş tokuş yapardım sıkılmasınlar diye, biraz o odaya, biraz bu odaya, kedileri yer değiştirirdim. Belki göğüs tasması ile uzun yürüyüşler yapması stresini azaltabilirdi.

Tuanaalsk

Bilmiyorum kedimi bir sebeple barınağa vermiş olsam uyuyamazdim acaba şuan ne yapıyor diye o yüzden vermezdim çok zor bir karar

Tuanaalsk

Evet sabah alın lütfen mutlaka baska bir çözüm yolu vardır

Fidel0

Öyle yapacağım sabah olsun gidip alacağım. Ona ait oda yapacağım oyun alanlarını çoğaltırım dediğiniz gibi arada dışarı çıkarırım. Oğlunu arada yanına koyarım biraz bir araya gelmelerini kısıtlarım toparlanır belki bu sayede.

Fidel0

Gittim kapalıydı çitlerden atlayip iceri baktim bulamadim tekrar gideceğim bugün

Fidel0

Bende ne yapabilirim diye sizden fikir almak istiyorum bende memnun değilim barınağa vermeye 2 yıldır elimde büyüyen kedim ama durmuyor kesinlikle ve dediğim gibi görme engelli olana çok zarar vermeye başladı bir yıldır hani ne yapabilirim nasıl bir çözüm uygulayabilirim sormadığım veteriner kalmadı sokak olmaz zaten ne yapmam gerekiyor lütfen siz bir şey söyleyin ben uygulayayım bende barınağa vermek istemedim

Tuanaalsk

Bi süre bakması için verebileceğiniz bir arkadaşınız yok mu çözüm bulana kadar en azından

Fidel0

Ne gibi bir çözüm bulabilirim onuda bilmiyorum bende çok üzülüyorum ama ne yapabilirim bilmiyorum sanırım zaten sabah olur olmaz gidip alacağım aklımdan çıkmıyor zaten ama ne yapacağım bilmiyorum

Fidel0

Öyle yapacağım çok teşekkür ederim

Fidel0

Tepki göstermeden yardımcı olmaya çalıştığınız için

Fidel0

İyi akşamlar bulacağım onlar için en iyi çözümü

aslihan_e

O kedi aslında müstakil evler olan, işlek caddesi olmayan sakin bir yerde daha mutlu olur. Barınakta karnı doyacak, güvende olacak, orası daha iyi diye düşünüyorsunuz ama emin olun öyle değil. Kedilerimi balkona koysam biraz almayı geciktirsem tellere tırmanıp deliriyorlar. Sakin bir kedi olsa tamam dersiniz ama sizinki özgür ruhlu bir kedi demek ki. Orada sağlıklı hayvanları uzun süre tutmuyorlar emin olun. Yine gizlice sokağa bırakıyorlar ama siz sokağa bile bıraksanız en azından uygun bir yere bırakırdınız. Onlar kafalarına göre bir yere atar giderler. Barınakta sizinki gibi görme engelli kedileri veya kendisine bakamayacak durumdaki diğer engelli hayvanları falan tutuyorlar. Sağlıklı hayvanları uzun süre tutmuyorlar. Çoğu hastalıktan ölüyor zaten dediğim gibi. Bence ya alın evde idare etmeye çalışın, dediğim gibi gezmeye falan çıkarın, ya sokağa güzel bir yere bırakın. Barınak en beter yer kedi için.

Fidel0

Teşekkür ederim yardımlarınız için

aslihan_e

Onu ayrı tutun, yaşı ilerleyince büyük ihtimalle saldırı davranışını azaltır. Kedimin biri evde terör estirirdi eskiden, şuan 3 buçuk yaşında o kadar sakinleşti ki. Öncesinde kardeşinin derisini koparmıştı, kulağını ısırıp kesmişti, diğer kedimin kulağının bir kısmı yok şuan. Evdeki dişiyi öldüresiye dövmeye kalkıyordu. Kısırlaştırma üzerinden uzun zaman geçtiği için hormonları da giderek azaldı, çok sakinleşti. Eskiden üstüme işeyip kaçardı sabah kalkmadım diye, bundan 6 ay önce falan. Yanağımı kapmıştı bir kez, elimle çenesini açtırıp zor çıkarmıştım etimi, koparıyordu neredeyse. Şimdi öyle minnoş bir kedi ki. Evdeki diğer kediler üstüne gidince kaçıyor. Yalnız bunda benim uyarılarım da etkili oldu. O kedilerimi kovalayınca ben de onu kovalardım, benden korkar o yüzden. Siz de ceza vermekten çekinmeyin. Tabi odaya kapatmaktan bir şey anlamaz, siz de korkutun yani yastık falan atın üstüne. Havluyla kovalayın. Eski anneler misali terlikle kovalayın. İnanın sizden korkarsa bir süre sonra çekiniyor saldırmaya. Tüm kedilerim öyle, isimlerini sert söyleyince saldırıyı bırakıyorlar şuan. En kötü elime terliği alınca kaçarlar, e yoksa bizim evdeki kediler hep engelli kalırdı. Gözlerini tırmalarlar birbirlerinin. Benim kızım dayak yediğinde deliye dönüyordum. Kız olunca, sizinki bir de görme engelli, sizi anlıyorum ama diğer kediyi hiç umursamıyorsanız sokağa atarsınız belki, barınak ondan daha kötü. Şuan dediğiniz gibi alın ve ayrı kalmalarını sağlayın. Önce iyi bir unutsun diğer kedileri.

byznrtzlk

Lütfen kedinizi alın ben ayağı kırılmış yada küçük mantar hastalıklarından dolayı sokakta beslediğim kedileri götürdüm öldüğünü söylediler oraya girip yaşayan kedi yok maalesef