Kediler İçin Ev Yemekleri

Gul36

Merhabalar,

Kedilerimiz için her zaman en iyisini istiyoruz. Hepimizi en çok endişelendiren konu ise mama. Evde hazırlayıp ne yediğini bilmek en iyi seçenek olabilir. Bu nedenle evde onlar için özel yemek yapan arkadaşlar burada tariflerini paylaşsalar, herkes faydalansa olur mu? =)

36 CEVAP

Gul36

Teşekkür ederim, bir köşeye not alacağım. O halde bu konunun yavru kedi büyüten arkadaşlara da yardımı olacağını söyleyebiliriz. =)

zuhall

Yarım kilo kılçıksız balık alıp haşlayın. (ben somon kullanmistim) Bunu bir kaba alın. Daha sonra içerisine iki büyük konserve yıkanmış light ton balığı ekleyin.
İki orta boy yeşil kabakla iki havuç haşlayıp balıkların olduğu kapta çatalla veya elinizle ezin. İçerisine bir kaşık zeytinyağı ekleyip karıştırın.

Feronia'dan almistim tarifi. Tabi benimki yedi mi yemedi. Dokunmadi bile :)

Feronia

İsmail Usta bulabildiği en kalitesiz mamaları alıyor gibi geldi bana. Bir de yaptığı mamalara zararlı, glisemik indeksi yüksek tüm karbonhidratları dolduruyor. En tuhafı da adamın ev yapımı mamaya hazır mama karıştırmak gibi bir olayı var. :D

Feronia

Yaş mama tarifi yazmak çok kolay aslında. :) Temel gıda olacak tariflere ben en az yarım saat uğraşırım, hesap yaparım. Ama yaş mama hemen yazılabilir. Nedeni ise şu ki temel gıdanın hayvanın tüm ihtiyaçlarına uyması gerekiyor ancak ek gıdada böyle bir durum yok. Eğer tek tarif yapmıyor, sürekli farklı yemekler veriyorsanız yine ayrıntılı hesaplara girmeye gerek yok. Aslında mantık çok basit yaş mama için. Hayvansal besin miktarının yarısını geçmeyecek bitkisel besin, güvenli (taze, güvenilir yerden alınmış, kılçıksız vs.) et/balık, çok az miktarda sağlıklı yağ (zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı en rahat bulunabilecekler), tahılsız veya az miktarda düşük glisemik indekse sahip tahıl (yulaf, kinoa, arpa), genelinin glisemik indeksi düşük sebzeler (patates, bezelye, mısır harici), isteğe göre diğer hayvansal ürünler (fermente süt ürünleri, keçi sütü, yumurta çeşitleri, balık yağı), isteğe göre faydalı ekler (zerdeçal+karabiber, yaban mersini, bira mayası vb.). Siz malzemeye sahip olunca zaten işlemler kendiliğinden geliyor. :D

Feronia

Daha fazla açıklayabilirim eğer isteyen varsa, veya yazabilirim birkaç tane. Sizi birkaç tarifle kısıtlamak istemiyorum sadece.

Feronia

Bunun haricinde ben sürekli kullanacağım temel bir tarif istiyorum veya ben özel bir durum için yaş mama tarifi istiyorum diyen varsa bana mesaj atabilir. Ek besin olarak kullanılacak küp, içecek, macun vs. tariflerini PatiPet'e yazıyorum. Paylaşınca linkini yazarım buraya.

Gul36

Ne güzel tarifler. Bir an önce denemek istiyorum. =))

kedilimadam

@Gul36 ben bebeklerime 1ay 1 haftalıktan itibaren yedirmeye başladım.Hepsi çok sağlıklı ve mutlulular:)Çorba olanı tercih etmenizi öneririm, diğer tarifi verecekseniz de püre olarak vermeniz daha iyi olur.

HuriyeAysu

çok güzel tarifler var gözüksün yukarda herkes görsün :) umarım kedim beğenir :)

SenanurKsl

Sevgili Feronia tam da kedime sağlıklı yaş mama ayarışlarına girmişken müsait olduğunda burayı o güzel tariflerinle doldurman mükemmel olur gerçekten herkes faydalansın :)))

Alicveben

ton balığının içeriğinde kedilere zararlı olabilecek tek şey yüzde yimi üç tuz oranı. kediler için tuzun zararlarını bilmiyorum ama çoğu mamada tuz var diye duydum. bu yüzden arada kullanmanın zararı olacağını düşünmüyorum.

Gul36

Hazır tarifleriniz ve zamanınız varsa isteriz tabii ki birkaç tanesini, Feronia.

SenanurKsl

Sevgili @feronia sitenizdeki bi yazınızla ilgili ve kedimle ilgili özelden size mesaj yazdım müsiatsen bakabilir misin acaba

Gul36

Çok teşekkürler Feronia. :))

Gul36

Teşekkürler @derdedermanim . Bazı tanıdıklar da ciğer falan veriyorlarmış, benimki pişmiş ciğeri sevmemişti. Acaba hangi hayvanın ciğeri olduğu önemli mi onu da merak ediyorum. Hangi sakatatlar veya etler verilebilir tam olarak emin olmak en iyisi.