Kediler İçin Ev Yemekleri

Gul36

Merhabalar,

Kedilerimiz için her zaman en iyisini istiyoruz. Hepimizi en çok endişelendiren konu ise mama. Evde hazırlayıp ne yediğini bilmek en iyi seçenek olabilir. Bu nedenle evde onlar için özel yemek yapan arkadaşlar burada tariflerini paylaşsalar, herkes faydalansa olur mu? =)

36 CEVAP

kedilimadam

Benim özellikle ishal zamanlarında kurtarıcım olan, ama sık sık da verdiğim bir çorba tarifim var. 1yeşil kabak 1 havuç 1 patates 2 tavuk pirzola 1 avuç kinoa/pirinç/bulgur (kinoa olursa çok daha sağlıklı olur) hepsini birlikte, malzemelerin üstünü kapatacak şekilde su koyup haşlıyorum.Kaynamaya başlayınca içine bir iki dal kuru biberiye çok az da kekik ufalıyorum.Biraz da böyle kaynattıktan sonra kapatıp tavuk pirzolaların kemiklerini çıkarıyorum ve karşı bahçemdeki köpeğe atıyorum:) bütün malzemeyi suyunu hiç süzmeden (zaten az bir su kalmış oluyor) blenderdan geçiriyorum.Siz isterseniz kedinizin tercihine göre tavukları minik minik doğrayıp diğer malzemeleri blenderdan geçirip sonra karıştırabilirsiniz.Çünkü bazı kediler parça et yemeyi daha çok seviyor.Bu karışımı ben evde şu an 7kedi olduğu için fazla fazla yapıyorum 2-3 günlük kullanacağım kadarını öğün öğün kavanozlayıp buzdolabına, kalan kısmını ise yine öğün öğün buzdolabı poşetlerine koyup buzluğa atıyorum.Her gün veriyorum 1 hafta kadar da gidiyor.Buzdoabından çıkardıktan ya da buzluktan çıkartıp çözdürdükten sonra biraz sıcak su ekleyip açarak püre ile çorba arası bir kıvama getirip veriyorum.Bir de 2şer adet Dr Clauders sindirim düzenleyici peynirli tablet ufalıyorum içine vermeden önce.Bu tarifin aynısını kışları yeşil kabak yerine balkabağı ile yapıyorum ki balkabağı gerçekten faydalı kediler için.Ayrıca mevsimlik taze sebzelerden ıspanak, brokoli, karnıbahar eklerseniz çok daha besleyici olur.

kedilimadam

Bir tarif daha vereyim:) Bulunduğunuz döneme göre taze balık hangisiyse 200gram kadar balık.Dilerseniz sebze dilerseniz kuru meyve ve ananas/mango kullanabilirsiniz ben yaban mersini ıspanak ve brokoli kullanmayı tercih ediyorum.Bir avuç kadar yaban mersini, iki avuç ıspanak ve 4-5 çiçek brokoli. Balıkları ızgara yapmak en sağlıklısı besin değerini maksimum seviyede korumuş oluyor ancak kızartma ya da haşlamayı da deneyebilirsiniz.Diğer malzemeleri yine üstünü kapatacak kadar su ile haşlayıp püre yapıyoruz balıkları isterseniz ellerinizle didikleyerek isterseniz kılçıklarını çıkartmaksızın blenderdan geçirip püre ile karıştırıp içine çok az da zeytinyağı damlatarak verebilirsiniz.Blenderdan geçirmeyecekseniz mutlaka kılçıklarını çıkarın.Ama balık kılçığı da kalsiyum ve keratin bakımından çok zengin olduğu için ben blenderdan geçirmeyi tercih ediyorum.Bunu 2 günlük kadar yapmaya çalışın, balık çok dayanıklı olmayabiliyor o nedenle bu tarifi taze taze yapıp tüketmekte fayda var.

aleyn

feroniadan birkaç tarif yazayım:

Kemik suyu
300 gram dana kıyma
150 gram balkabağı
1 yumurta
1 tatlı kaşığı balık yağı
Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı
1 kaşık yulafYapılışı:
Yapışmaz tavada kıymayı yağsız tuzsuz pişirin.
Küçük bir tencerede balkabağını haşlayın.
Balkabağını bir kaba aktarıp çatalla ezin.
Kıymayı kaba ekleyin
Yumurtayı haşlayın ve kaba doğrayın.
Yulaf, balık yağı ve zeytinyağını ekleyin.
Hepsini karıştırın.
İstediğiniz kıvama gelene kadar kemik suyu ekleyin. (kuru mamayla beslenen hayvanlarda çorba benzeri sıvı bir kıvam tavsiye ederim.)

septikbaykus

Kasaptan çorbalık alıyorum tavuk sırt kısmını veriyolar. deri ve kemikden oluşuyo et parçasıda var. Kaynatıyorum tavuk suyu oluyo etlerini ayırıp veriyorm suyunuda kuru mamaya döküyorum :)

Derdedermanim

Et: tavuk hindi koyun sığır kuşbaşı,çiğer ,yürek,dil,kemiksuyu pişirip bunları verebilirsiniz ek olarak ,az haşlanmış yeşil kabak çok az balık yağı.
Başka bir şeye gerek yok zaten .Ama olmaz sokaktaki kedilerede verebileceğim bir şey olsun diyorsanız tavuk taşlık alabilirsiniz ucuzdur şehriye ekliyebilirsiniz bir miktar ama kediler etçildir kaidesi ile yemeğini hazırlamalı.

onurtemiz

Facebook ta İsmail Usta adlı kedi yetiştiriciliği yapmış bir uzman insan var. Onun Facebook ve Youtube kanalını takip edin derim. Orada paylaşıyor çoook yararlı bilgiler ve mama tarifleri

Gul36

Arkadaşlar, konuyu tekrar hortlatıyorum ama hem güncel olsun hem de aklıma bir şey düştü, onu sormak isterim. Acaba bu ev yemekleri bebek kediler için de uygun mudur? Ya da 1-2-3 aylık, annesinden ayrı yavru kedilere verebileceğimiz ev yemekleri var mıdır?

Feronia

Müsait olunca birsürü yazarım buraya. Ancak şu an çok işim var maalesef.

Feronia

@Elaay Demek ki yanlış kişilere güvenmişsiniz.

@Gul36 Tabii.

  1. Tavuklu-Zerdeçallı:

Malzemeler:

  • Yarım kilo tavuk göğüs eti

  • Üç yumurta

  • 200 gram balkabağı

  • 100 gram brokoli

  • Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı veya bir yemek kaşığı zeytinyağı

  • Bir yemek kaşığı zerdeçal (silme)

  • Bir çay kaşığı karabiber (silme)

Yapılışı;

  • Tavuğu, sebzeleri ve yumurtaları haşlayın. (Sebzeleri doğramanızı öneririm ilk başta ki kolay haşlansın ve ezilsin.)

  • Sebzeleri bir kaba alıp ezin ama tamamen homojen püre olmasına gerek yok.

  • Bir kasenin içinde yağ, zerdeçal ve karabiberi karıştırın. Üzerine bir yemek kaşığı kadar tavuğun suyundan da ekleyin.

  • Yumurtaları soyun ve sebzelerin olduğu kaba doğrayın. Kabukları da varsa blender, kahve öğütücü veya robot ile öğütüp ekleyin. (Yoksa yapmasanız da olur.)

  • Tavuk el yakmayacak kadar soğuduysa kabın içine elinizle parçalayın. (Tavuklu pilav yapar gibi)

  • Kasedeki karışımı da kaba ekleyin.

  • Karıştırın.

  1. Hindili-Az Tahıllı:

Malzemeler:

  • Yarım kilo hindi göğüs eti

  • 10 bıldırcın yumurtası

  • 1 bardak yulaf ezmesi

  • 150 gram yeşil kabak

  • 1 ortalama boyda havuç

  • Bir kaşık zeytinyağı

Yapılışı:

  • Hindiyi, kabağı ve yumurtaları haşlayın.

  • Yumurtaları soyup bir kaba doğrayın.

  • Kabağı da o kaba koyup çatalla ezin.

  • Hindiyi parçalayarak kaba koyun.

  • Hindinin suyundan bir bardak alıp bir cezveye koyun ve yulafları cezveye ekleyin.

  • Yulaflar yumuşayana kadar kısık ateşte karıştırarak pişirin.

  • Yulafı (içindeki hindi suyuyla) ve zeytinyağını kaba ekleyin.

  • Karıştırın.

  1. Kıymalı-Bakliyatlı:

Malzemeler:

  • Yarım kilo dana kıyma

  • Bir bardak lor peyniri

  • 200 gram maş fasulyesi

  • 100 gram kırmızı mercimek

  • Az zeytinyağı

Yapılışı:

  • Geniş bir tavaya çok az zeytin yağı koyup kıymayı sadece dışı kararana kadar kavurun.

  • Maş fasulyesi ve mercimeği aynı tencerede haşlayın.

  • Haşlanan bakliyatları ve kıymayı bir kaba alın.

  • Lor peynirini ekleyip karıştırın.

  1. Balıklı-Kinoalı-Tatlı Patatesli:

Malzemeler:

  • 400 gram kılçıksız balık

  • 1 büyük konserve light ton balığı

  • 200 gram tatlı patates

  • 100 gram kinoa

Yapılışı:

  • Tatlı patates ve kinoayı haşlayın. Tatlı patatesi bir kaba alıp çatalla ezin ve kinoayı ekleyin.

  • Balığı fırında fazla olmayacak şekilde pişirin.

  • Tatlı patates ve kinoanın olduğu kaba pişen balığı ekleyin.

  • Ton balığının içindeki suyu dökün. Sonra birkaç kere daha su koyup dökün ki tuzu gitsin. En son bunu da kaba ekleyin.

  • Karıştırın.

Selma_

Hic yapmadım bılmıyorum zararlı mıdır degıl mıdır fakat ınternette bunu buldum https://youtu.be/wEX-eibuMLU

Gul36

@Selma_ Eğer kedinin bünyesi alışkınsa ev yemeği daha sağlıklı diye duymuştum. Benimki 3 aylıkken geldiğinden beri evde ne zaman tavuk, et veya balık pişse ona da ayırıyordum ben. Ama son zamanlarda ben de emin olamayıp bırakmıştım. Parazit falan olur korkusuyla.

Castielthecat

Ben tuzsuz baharatsız yediğimden yemeklerimi yediğim et vb ürünleri kedimle paylaşıyorum o da iştahla yiyor tabi ki! Ama çok soğuk ya da sıcak vermeyin midelerine dokunuyor

Gul36

En kısa zamanda izleyeceğim videolarını. Teşekkürler. :)

Gul36

Harika tarifler bunlar ya. Çok teşekkürler @kedilimadam =))

goldenpahara

Yavru kediler için uygun değildir ama eğer ki yedirmek isterseniz 6 aylığı gelince yedirebilirsiniz yetişkin kedilerinize gönül rahatlı ile yedirebilirsiniz :)