Eve Yeni Gelen Yavru Kedi

serkan5524

2 tane 2 aylık yavru kedi getirdim eve yaş mamayı bile yemiyorlar, sessiz sessiz evin içinde geziyorlar sadece, normal mi bu durum? Malt macun yediler sadece nohut tanesi kadar

22 CEVAP

Emirrckr

Yeni geldiyseler normaldir,
Evi keşfedip tanırlar öncelikle.

Çok küçükler ve eve yeni geldikleri için korkmaları ve bir süre yememesi normal. Hatta bir yerlere saklanma eğilimleri de olabilir bir süre evde gezip heryeri koklayacaklardır kendilerini güvende hissetmeleri için kokuları tanımaları gerekir, bunlar da normal siz şimdilik bir kaç yere az az mama koyun belki sizin görmediğiniz yerlerde yiyebilirler 2 aylıkta bayağı küçük yaş yada kuru mama eğitimleri var mı peki sahiplendiğiniz kişi bununla ilgili bilgi verdi mi size?

Tolga_yay26

Merhaba serkan bey öncelikle o iki yavruya yuva açtığınız için sizi içtenlikle kutluyorum 🙌 gelelim kedinin hiçbirşey yememesi yada gezinmesine vs bunu insandan kendimizden örnek vereyim bizi alıp hiç bilmediğimiz bir ülkeye götürseler insanları tanımıyoruz kalcağımız yerde ne var tehlikemi var güvenlimi insanlar güvenlimi yer keşfi yaparız gözlemleriz kedinizde aynı şekilde çok sürmez en fazla 1 hafta 10 güne alışır serbest bırakın her yeri gezip keşfetsin koklasın sizde o keyifle onları izleyin ödül uzatın mesela alışacaktır yakında patili günler diliyorum size 🐈

Emirrckr

Yaş mamanın verilme sıklığı kalitesine bağlıdır.
Alt segment bir yaş mama bence hiç bile verilmemeli.
Fakat üst segmentse her gün verilebilir.
Diş sağlığı bilmem ne diyenler oluyor;diş sağlığı zaten her halükarda şart.
Kuru mama yiyen kedinin de dişlerinde mama birikir ve tartar oluşturur.
Ki küçüklükten diş fırçalamaya alıştırırsanız çok iyi olur.
Üst segment yaş mama önerim Schesir olur.
Schesir’in kitten konserveleri de var ve onlarda mesela tavuk eti daha ince kıyılmış oluyor tam bebek kedilere göre.
Daha sonra farklı çeşitlerini de denersiniz.
İçerisinde gerçek et ve suyu var.
Market yaş mamalarında etin aksine bol tahıl ve şeker var,bilginiz olsun.
Bu bilgilendirme sonrası;
Dediğim gibi üst segment bir yaş mamayı her gün bir öğün verebilirsiniz.
Fakat bu yavruluk döneminde çok abartmayın çünkü yaş mamayı daha lezzetli bulup bu sefer kuru mamaya burun kıvırabiliyorlar.
Hatta ben hep yavru kedilerde katı gıdaya geçecek olanlara kuru mamayla başlayın derim bu sitede.
Çünkü kendi kedimde çok çektim bu konudan,
İlk maması kuru mama olsun sonra alternatiflerde tattırılır.
İlk maması yaş mama olan kediler,yaş mamanın yeme kolaylığı ve lezzetine alıştığından kuru mamaya haklı olarak burun kıvırıyorlar.
Bu yüzden dediğim gibi önceliğiniz kuru mama olsun bu aylarda ama yaş mama zararlı olduğundan değil;sadece kuru mamaya alışmaları açısından.
Büyüdüklerinde belli bir rutin kurarsınız,örneğin her sabah yaş mama veya iki günde bir yaş mama gibi.

serkan5524

@Pamugunannesi evet var,1 tanesi yaş mamaya bayılıyor bile dedi hatta

serkan5524

@Pamugunannesi ne kadar süre?

2 aylık daha bebekler normalde 2 saatte bir beslenmeleri gerekir sık acıkır az yerler ne kadar oldu kedileri sahiplendiniz?

serkan5524

@Mslna01 @Pamugunannesi bu sabah geldiler

Bugün gün içinde yiyeceklerini düşünüyorum kuru ve yaş mama, ve tuvalet konusunda sahiplendirenlere pek güvenmiyorum açıkçası çünkü bende kızımı sahiplenirken 1 buçuk 2 aylık civarıydı kum eğitimi var denmişti ama kendini temizlemiyordu anneden erken ayrılan yavru kedilerde böyle sorunlar olabiliyor siz yine kuru mama konusunda ilerleyen zamanlarda takip edin yavru için olan anne sütlü kuru mamalar var.
Tüyleri kadar ömürleri olsun 🫠

serkan5524

@Pamugunannesi onu takip etmedim ama, o alışkanlık olmasa bile zamanla öğrenir mi?

Mslna01

Yavrular çabuk alışır ama ufak oldukları için dikkat edin bir yerlere girip sıkışmasınlar hala mama yemiyorlar mı

Mslna01

Eğer hala yemiyorlarsa siz besleme yapmanız gerekiyor

serkan5524

@Mslna01 ikisi de yaş mama yedi ama kuru mama koyunca biri burun kıvırdı ağladı, yaş mama istiyor heralde ama her gün zararlı olur mu? diş çürümesi yapar diyenler varda

Mslna01

Evet yaş mama sürekli verilmez kuru mama ne kullanıyorsunuz ona göre bir yöntem söyliycem

Mslna01

Peki biri yemiyor mu kuru mama