Apartman Bahçesinde Beslediğim Hayvanlara Bir Şey Yapabilirler Mi?

Evren-Ares

Merhaba bahçede beslediğim sayıları sürekli değişen yaklaşık 7-8 kedi var. Bir tanesi apartmanın içine de kaçıyor kapı açıldığında. Ben hariç tüm sakinler (15 hane) şikayet edip duruyor. Kanun var besleme yapmak hakkım kendi becerileriyle özel mülke de girebilir kediler bunu da biliyorum ama bu vicdansızlar kedileri aldırabilir mi belediyeye vs şikayet edip, çok istiyorsan evinde bak diyorlar evimde zaten var. Sokaktakilere bir zarar verilmesinden korkuyorum. Neler yapabilirim? gerekirse hukuki bir süreç başlatmayı düşünüyorum bu konuda bilgi sahibi olan varsa yol gösterilmesini rica ediyorum.

6 CEVAP

kang14

Böyle seyler cok yaşanıyor.Şikayet etseler de o kedileri ordan alma hakları yok belediyenin. Alırlarsa zaten suç işlemiş olurlar yasaya göre.Genelde belediyeler yapack bir sey yok diyip gelmiyorlar şikayetlerde.Ama istisna olanları vardır belki.Bence siz onları şikayet edin eger koydugunuz mamaları suları atıyorlarsa videolu kanıt alıp.Sokak hayvanlarını beslenmesine engel oldukları için ve yaşam alanlarından kopardıkları için.ne bilim hayvalara şiddrt gösterirlerse falan bunları videolu kanıt olarak alırsanız şikayetci olun direkt. Hiç beklemeyin bile bence.En basta bunların kafalarını ezeceksiniz ki çoğalmasınlar

Evren-Ares

Çok teşekkürler her iki cevap için de öncelikle tatlı dille anlatmaya çalışayım çünkü hep klavye delikanlılığı yapıyorlar beni beslerken gören kimse ağzını açmıyor, ben yokken kaplarını atıyorlar, akşam WhatsApp grubunda şövalye kesiliyor hepsi. Güzelce anlatayım anlamazlarsa, ki bu olacak gibi görünüyor tavırlarından; şikayet edeceğim mecburen.

kang14

Onları şikayey ederseniz büyük bir göz dağı vermiş olursunuz. İnanın ülkenin çoğu sokak hayvanlarınım beslenmesinin engellenmesinin ve yaşam alanında koparılmasının suc oldugunu bilmiyorlar ve site de özel mülkde olsa hayvanın yaşadığı yaşam alanı neresiyse farketmez orası hayvanın yaşam alanı sayılır kanunen de ve bunu da bilmiyorlar.Bunları söyleyimce inanmıyorlar.Siz şikayetinizi ispatlı sekilde yapın ki sağlam olsun eliniz.O zaman anlarlar öğrenmiş olurlar böyle bir yasanın oldugunu suc oldugunu.Baska yere de gitseler aynı seyleri yapacaklar yoksa hayvanlara.

Cennet29

Zıtlaşmadan güzel bir dille apartmana girmelerini bende istemiyorum ama hayvan bunlar aklı kesmiyor bi sorun olduğu zaman bana söyleyin ben çıkarırım yada nereyi kirlettilerse ben temizlerim diyin. Eğer size sert çıkar ve tatlı dilden anlamazlarsa siz şikayet edin

kang14

Whatsaap grubunuz varmış. O zaman bence sokakta ki hayvanlar için olan yasayı alın ekran resmi atın gruba konu acıldıgında hayvanlar hakkında. Ve ekleyin de o halde güzel dille arkadasın dedği gibi hayvandır aklı ermez ben cıkartırım bana söyleyin ama tartısmamjza gerek yok bu konuda gibisinden . Laftan anlayacaklarını sanmıyorum ben bu tiplerin. Çünkü hepsi aynı tip ciğerini bilirim bunların.Ama siz yine de deneyin o halde. Umarım iyi olur hersey

kang14

Yakında yüzünüze de söyşemeye baslayıp fiziksel de temasta bulunacaklardır eminim.O anlar da lütfen kameraya alın