Kediye Yumurta Vermek

Benim kedim 4 aylık haftada bir kere mutlaka yumurta veriyorum bayıla bayıla yiyor yumurta yemesinde bir zararı varmı ?

22 CEVAP

septikbaykus

Pişmiş ise ve azsa zararı yok.

Infernus

@Selma_ yazdığınıza katılıyorum ancak biraz daha açayım isterseniz. Avidin yumurta akında bulunur ve dediğiniz doğru çiğ olarak verilirse vitaminlerin emilimini engeller. Ayrıca çiğ olan bir şey bakteri riskini taşır. Çiğ yumurta, çiğ et. Salmonella denilen bakteriyi hepiniz duymuşsunuzdur mutlaka. Bıldırcın yumurtası protein olarak son derece yüksek bir besindir. Çok verilirse alerjiye sebep olabilir ama. Bununla birlikte çok da faydalıdır. Şimdi buraya faydalarını yazsam 1 sayfa sürer. Güzel bir besin veriyorsunuz kedinize ancak çiğ vererek faydasını azaltıyorsunuz. Bence ya sadece sarısını verin veya en güzeli pişirip verin.

onurtemiz

Ben haftada iki gün bıldırcın yumurtası veriyorum. Çiğ olarak. Araştırdım sordum hem lezzetli ona hem sağlıklı

Selma_

Veterinerimin bana çiğ yumurta sakina vermeyin sözünü hatırlıyordum internettende araştırdım doğruymuş .yumurtayı çiğ olarak verirseniz, kedinizin hem vitaminlerden yoksun kalmasına, hem de bakteri kapmasına neden olabilirsiniz. Nasıl mı? Çiğ yumurtada bulunan avidin, vitaminlerin emilimini engeller. Vitamin alamayan kediniz ise düzenli tüketimle güçsüz düşer, hastalıklara daha açık olur.

Infernus

@onurtemiz evet doğası gereği avlanır. Sizin kediniz hangi canlıyı avlayıp yiyor hemen akabinde evin içinde? Durmuş çiğ et ver durmuş yumurta ver sonra neden bakteri oldu neden hasta oldu. Çiğ yumurta akındaki madde de umrunuzda değil gibi hani vitamin emilimini engelleyen. Sağlık sorunlar yaşamamanız yaşamayacağınız anlamına gelmez. Hem nereden biliyorsunuz düzenli kan testi check-up mı yaptırıyorsunuz? Bu inat neden anlamadım. Yüzde yüz sağlıklı olup da hayati riskli bir durumla karşılaşmak yerine yüzde 80 sağlıklı verin ama risksiz olsun. Bir canlıdan bahsediyoruz sonuçta değil mi? Böyle anlamsız risklere girilmesini hiç doğru bulmuyorum özellikle bahsettiğimiz evimizin bir çocuğuysa. Saygılarımla.

Selma_

@onurtemiz çiğ yumurta zararlı değil mi ?

septikbaykus

Çiğ yumurta verilmez yalnız.

Selma_

Internette böyle çıktı . Veterinerimizde öyle dedi bence sizde araştırın öğrenin böylelikle bir daha çiğ yumurta vermezsiniz

onurtemiz

@Selma_ Sizin doktorunuzu bilemeyeceğim. Uzmanlara sordum gayet problem olmadığı söyledir. Ki kaldı ki 4 aydır düzenli veriyorum silip süpürüyor tabağı. Afiyetle yiyor. Bırakın güçsüz düşmeyi daha sağlıklı oldu yumurta verdikten sonra. Tüyleri bile fark etti

onurtemiz

Hayvan doğası gereği çiğ avlanır çiğ yer. Onlara pişirip verme sebebi hem bazı sağlıksal sorunlar hem parazit oluşumunu engellemek. Ama kedim ne rahatsızlandı ne de parazitlenme oldu. İnanın tek bir sorun görsem yazar söylerdim. Çiğ olarak vermek riskli ama daha sağlıklı ve şükür bir şey olmadı canlı da

-Mine-

Benim kedimde 2 aylık mama yemiyordu başta. Veterneri peynir, yoğurt, süt, yumurta gibi şeyleri verebilirsiniz dedi

eccakir

Haftada bir haşlayıp yediriyorum bende sadece sarısını yiyor ve katı yemiyor sulu yapıp kaşıkla yediriyorum.

Yani az dediğim bir tane yumurtayı yiyor haşlıyorum @v4pati

onurtemiz

Hayır verilir arkadaşlar, 4 aydır veriyorum hafta 1 veriyordum, 2 aydır iki gün veriyorum. Zararlı ve ye verilmez lafını nereden düşündünüz?

Dmldsl123

Pişmiş yumurta verirseniz iyi olur ve yumurtanın sarısını vermeyin beyaz kısmını verin ve haşlanmış yumurta olsun birde kediler yumurta yediği zaman tüylerini dökmesi azalıyormuş