Çok Tüy Döküyo Ve Baya Kaşınıyo

suercan

Tüy dökme mevsiminde olduğunu biliyorum fakat kışın da çok tüy döktü en önemlisi de kaşınması acaba kaşınıyo bide bi silkeleniyor anlatamam odanın heryeri tüy oluyo bugün yıkayıp bit ilacını sıkmayı düşünüyorum ama çok tüy döküyo ve kaşınıyo ne yapabilirim önerebileceğiniz bir ilaç var mı ? Şimdi bunu yazarken bile kaşınıyo

9 CEVAP

aysegunerr

Tüy dökümü eylülden temmuza kadar sürüyor diye biliyorum. Sürekli kaşınıyor ve silkeleniyorsa büyük ihtimalle bitlenmiştir. Kuşunuzu başka bir kafese koyup sürekli kullandığı kafesi, kafesin içerisindeki her şeyi ve kafesi koyduğunuz yeri iyice temizleyin. Kafesi ve içindekileri elma sirkesi ile silin ve daha sonra avisprey sıkın. Kuşunuzu ılık suda dikkatlice yıkayıp kuruttuktan sonra avimec parazit damlasını ensesine iki damla damlatın. Tekrar bitlenmesini önlemek için kafesi haftada iki kez yıkamalısınız. Kafesin tabanına biberiye kokulu kuş kafesi kumu koyarsanız da haşerelerden uzak tutabilir. Tekrar uyarıyım yıkarken, kuruturken ve özellikle ense damlasını kullanırken çok dikkatli olun. Ve tüy dökümünü kolaylaştırmak, süresini kısaltmak için vitamin kullanabilirsiniz.

zuhall

Ilk olarak bukadar uzun sure kasindiysa vs neden dis parazit damlasini yaptirmadiniz bu zamana kadar? Normalde rutin olarak tavsiye edilen birseydir, rutin kullanmak istemeyenler kasindiginda ya da kontrol edip de pire gordugunde uygular.

Ama asi yaptirdim ona ragmen oluyor diyorsaniz hem kasinma hem tuy dokme nedeni mama alerjisi vs oluyor.

Kisacasi damlasi yoksa damla yaptirin varsa da mama yi sorgulayin. Hangi mamayi kullaniyorsunuz? Kullandigini mama neyli? Aldiginizdan beri ayni mamayla mi besleniyor? Mama degisikligi yaptiniz mi gibi?

suercan

Bit ilacı olarak permabit spreyi kullanıyorum yem garden mix kullanıyorum aşılar parazit damlası nekadar tutar peki ?

SudeBulut15

Mama olarak Versele laga öneririm. Aşı maaliyeti gittiğiniz veterinere görede değişebilir o yüzden size kesin fiyat veremem ama ben 35 -40 liraya yaptırmıştım.

EMRAH12

Pire olabilir

suercan

Yok ben ne aşı yaptırdım ney damla hatta ve hatta ben onların olduğunu bile bilmiyordum teşekkür ederim bu arada o damlayı nerden bulabilirim yazarsanız

SudeBulut15

Dış parazitten dolayı olabilir. Öncelikle temizliğini çok iyi yapmalısınız. Mesela ben iki günde bir temizliyorum kafeslerini. Mamadan kaynaklıda olabilir. Mamanın içindeki bir tohuma alerjisi olabilir. Suyunu her sabah değiştirin ve vitamini damlatın. Bu vitamin tüy dökümünü kesebilir

suercan

Çok teşekkür ederim teşekkür ederim

SudeBulut15

Rica ederim :)