Neler Oluyor Anlamıyorum Lütfen Yardım Eder Misiniz

Baharsen37

Merhabalar muhabbet kuşum 2-3 yıldır bizimle beraber çok hareketli ve konuşkan bir kuş adı Rüzgar. Rüzgar'ın bir oyuncağı vardı ona kusup duruyordu ve çok aşırı yem tüketiyordu bizde onu aldık enfeksiyon falan kapmasın ya da işte zararlıdır diye ondan sonra olan oldu Rüzgarda kanat titremesi başladı ve kilo almaya başladı bazen sıcaklamış gibi kanatarını açıyor ve ağzını açıp kapatıyordu ama artık şükürler olsun ağız kapatıp açmayı yapmıyor dışkısı da biraz garip ishal gibi hasta olduğundan şüpheleniyorum ama yem yemesi konuşması gayet yerinde üzerinde biraz halsizlik var ve şu anda da tüy dökümünde tam olarak neler olup bitiyor anlamıyorum ve sizden yardım istiyorum lütfen yardım edebilir misiniz? (Maalesef götürdüğümüz veterinerler kanatlı hayvanlardan anlamıyoruz diyorlar)

4 CEVAP

aslihan_e

Ne hastalığı var bilemem ama ishale kanarya yemi çok etkili, bir süre kanarya yemi olarak satılan aspur tohumundan verin sadece, sindirimine faydası olur. Yıllar önce kuşum ishalken yemin içinden aspur seçiyordu, sadece onu yiyordu, sonra araştırınca ishale iyi geldiğini öğrendim. İçgüdüsel olarak onu yiyormuş. O zamandan sonra hep ishallerinde kullandım ve faydasını gördüm. Kuş için rezene tohumu da satılıyor, o da sindirim yolu hastalıklarında çok etkili ama bizimkiler onu pek yemiyor, sizinkine denemek gerekli. Bir de havuç yerse teline takın mutlaka, vitamin de alır sindirimine de iyi gelir. Suyuna ev yapımı sirke varsa iki üç gün damlatın, hazır sirke olmaz. O suyu günlük değiştirmek gerekli, sirkeli kalırsa bozulur. Belki oyuncağını aldığınız için depresyona girmiş olabilir bilmiyorum, sonuçta bunlar sürü halinde yaşayan kuşlar, yanlarında başka bir kuş istiyorlar. Yalnız yanına kuş alacak falan olursanız onu bir süre karantina altında tutmalısınız hastalık riskine karşı. Belki kilo aldığı için karaciğer yağlanması gelişmiş de olabilir, o da bir ihtimal tabi ki. Düzenli uçuruyor musunuz?

Pinar5504

Kuşunuzun sevdigu bir oyuncağa yem kusması ona kur yaptığı anlamina gelir. Düzenli sildiginiz sürece bir zararı olmazdı. Eskisi gibi oyuncağına kur yapıp şakımadığı için halsiz olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. İshal durumu da ona bir sebze verdiyseniz dışkısı biraz cıvımış olabilir. Onun haricinde eğer bu ishal devam ederse petshoplarda bunun icin damlalıklar oluyor ondan alabilirsiniz. Ve de tüm dökümünde olduğundan fazla yem tüketiyor olabilir. Kanat açıp titrerme durumunu da stresli olduklarında ya da yorulup sıcakladıklarında yaparlar. Bi süre oynadıktan sonra bunu yapıyorsa bir şeyi yoktur .)

Kuşunuz ona kur yaptığı için onu bir nevi eşi olarak benimsemiş. Şimdi yalnız hissetmiş olabilir kendini ve anladığım kadarıyla strese girmiş. Ona belki bir eş alabilirsiniz çünkü yaşı da bunun için çok müsait. Onun dışında haşlanmış yumurta sarısı ve kuşlar için özel damlalar bulunmakta. Ben kendi kuşum için kullanmıştım. Bağışıklık güçlendirici, soğuk algınlığı, tüt dökme… gibi bir sürü çeşidi bulunmakta. Umarım en kısa sürede iyileşir🙏🏻