Kedim Bölgesel Tüy Dökümü

Balimm5

Merhabalar kedimin kolunda bölgesel tüy dökülmesi oluştu neden olabilir?

24 CEVAP

Mslna01

Tavuklu mama kullanıyorsanız değiştirin balıklı ya geçin, kaşıntı var mı kızarıklık tüy dökülmesi var mantar gibi görüyorum ben ecosin ile banyo yaptırın

Balimm5

Ton balıklı mama kullanıyoruz sürekli kaşımıyor ecosin kesin çözüm mü acaba

Mslna01

Mantarın en etkili sebebi strestir stres olunca bağışıklık sistemi düşer ve mantar kendini gösterir kediniz traş olurken mutlaka stres oldu ve mantar oldu,kedinin göğüs kısmına da atmış dikkatli olun mantar zor gećen bir hastalıktır mutlaka önlemini alın

beguss

benim kedimde de vardı mantardı o ama kaşınıyordu bayağı. Kuzenimin kedisinde de vardı mesela onda da tavuğa alerjisi çıkmıştı mamayı değiştirmşlerdi. En mantıklısı vakit kaybetmeden veterinere gitmen bence

Balimm5

Teşekkür ederim, sizin kediniz de hangi bölge de çıktı acaba?

Balimm5

Ton balıklı mama kullanıyoruz sürekli kaşımıyor ecosin kesin çözüm mü acaba

Mslna01

Kesin çözüm diyemem ama çözümlerin içinde en etkilisi odur

Balimm5

Veterinerime fotoğraf attım mantar gibi değil diyor. Yemi traş oldu ve mama değişikliği yaptık ondan da olabilir mi

Mslna01

Mama değişikliği kesin net bir şekilde mı oldu yoksa kademeli mi

Balimm5

Net oldu ama sadece mama markası değişti şu an bölge de kuru

Aysenurbisgn

Egzama, mantar vs gibi bir sürü sebebi olabilir ama genel olarak sebebi strestir. Stresli bir durumı varsa ortadan kaldırmaya çalışın, mümkünse en kısa sürede veterinere götürün ki sebebi anlaşılsın çünkü mantarsa hızla yayılabilir. Bağışıklık güçlendirici takviyeler kullanmanız tedavide fayda sağlar. Mantardan kaynaklıysa kekik suyu genellikle çözüm olur, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı top kekil atın, su soğuduktan sonra sprey şişesine süzün ve dökülme olan bölgelere günde 6-10 kere sıkın. Mantar kaynaklı değilse kullandığı mamaya karşı alerjisi olabilir ya da farklı bir tür deri problemi olabilir. En net yanıtı veterinerinizden alırsınız. Temel noktalar stres varsa azaltmak, bağışıklığı düşükse takviye kullanmak, mantarsa evi detaylıca temizleyip dezenfekte etmek ve top kekik suyu kullanmak, etki etmezse farklı ve detaylo tedavi yöntemlerine başvurmak. Umarım bir problem yoktur ve en kısa sürede iyileşir ufaklık geçmiş olsun

Aysenurbisgn

Mama değiştirdikten sonra olduğunu gözlemlediyseniz yüksek ihtimalle mamanın markasına ya da içeriğindeki bir ürüne karşı vücudu tepki göstermiştir, markayı değiştiemenizi öneririm

Balimm5

Ayşenur hanım öncelikle teşekkür ediyorum yorumunuz için, genelikle somon veya ton balıklı mama alıyoruz ve severek tüketiyor 2 ay önce değişiklik yapmıştık mama da ve gün aşırı çok fazla mama tüketmeye başladı. Daha sonra mama marka değişikliği yaptığımız için bu arada hills markadan problan markasına geçtik . Geçiş dönemi tüy problemi olduğu için veteriner traş yapmayı önerdi ve ondan sonra balım psikolojik olarak kendini iyi hissetmediği düşünüyorum. Çünkü veteriner bu sefer tüylerini fazla kısaltmış 2 hafta önce gittik bu arada. Umarım mantar değildir biz balımla ailecek çok ilgileniyoruz ama bilemiyorum çok üzgünüm bu durumu yaşadığı için top kekiği deneyeceğim..

Balimm5

Proplan markayı da çok sevdi ama bilemiyorum. Toptan büyük paket aldık seviyor diye acaba o mu değişik anlamadım çok üzgünüm şu an..

Mslna01

Mamadan sonra mı oldu bu peki hangi marka kullanıyorsunuz