Kedim Dışarı Çıkmak İstiyor

ryu

Merhabalar 3 yaşında kısır erkek sarman bir kedim var. 2 yaşına kadar yaşadığımız ev birinci katta kocaman bir teraslı bir evdi ve her gün orada geziyordu. Bir yaz da yaklaşık 9 dönümlük bir tarlamız var oraya gitmek zorunda kaldık 1 hafta sadece ve orada dışarı çıkıp geziyordu etrafta birkaç ev dışında araba bile yok o yüzden çok rahattı. Daha sonra şehre dönünce başka bir eve taşındık ve burada da sürekli kapıda miyavlamaya başladı kapıyı açtığımda da sadece bizim katta duruyordu sonra bir gün balkondan atlamış sanırım (birinci katta yüksek olmayan bir katta oturuyoruz) ya da düştü bilmiyorum ama fark edince hemen sokağa çıkıp aradım evin oralarda başka bir kediyle dolanıyordu yakalayıp eve getirdim tekrar. Daha sonraki süreçte kapıda miyavlamaya devam etti ben de apartmana çıkarmaya devam ettim ama balkondan çıkmadı tekrar. Hala apartmana çıkıyor ama artık apartmanın kapısına inip orada miyavlamaya başladı hatta son birkaç günde garaja inmeye başladı orada gezip gezip geliyor bazen uzun süre gelmiyor biz iniyoruz almaya sürekli evin kapısı açık durmaktan da hoşlanmıyorum ve artık ne yapacağımı bilmiyorum çünkü uyumadığı her vakit kapıda miyavlıyor ve o miyavladıkça üzülüyorum baştan alışmaması gerektiğini biliyorum miyavladığı her an oynatıyorum oyalıyorum ama bir süre sonra yine kapıda miyavlıyor. Sokaktaki tehlikeleri biliyorum asla çıkmasını istemiyorum bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum.

1 CEVAP

Catsusam

Merhaba. Öncelikle balkonunuza kedilerin yırtamayacağı özellikte üretilmiş file acil olarak. Dışarı çıkmak, kendilerine zararlı olabilecek her şeyi yemek istemek vs vs hep kedilerin ortak tavırları. Ben konuya şöyle bakıyorum, bir ebeveyn nasıl çocuğu sürekli abur cubur yemek istediğinde, duvarı kalemle çizmek istediğinde ne yaparsa öyle davranmak gerek. Yani bir anne baba gibi ki siz de dışarı çıkmasını önlemek isteyen bilinçli birisiniz. Ben kedimi dışarı çıkartmadım, bir sürü mikrop ve tehlike var. Hele bensiz salmayı asla düşünmem zaten. Bununla ilgili belki bu yazılar yardımcı olur size. https://www.petlebi.com/blog/ev-kedileri-disariya-cikarilmali-mi ve burada da çıkartanların deneyimler: https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/39428-kedim-disari-cikmak-icin-kapida-miyavliyor