Kedime Bazen Sert Davranıyorum, Benden Soğur Mu?

Merhabalar ben 2 aylık dişi bir kedi sahibiyim ve onu eve alalı yaklaşık 3 hafta oldu. Hayatımda ilk defa kedi beslediğim için ona olan davranışlarım ilişkimizi nasıl etkiler tam bilmiyorum. Bazen bir iş yaparken sürekli yanıma geliyor, yaptığım işi yapmamı engelliyor. Ben de benden ilgi istediğini düşündüğüm için onu biraz seviyorum oyun oynamak isterse oynuyorum ya da benzeri şeyler yani onla biraz vakit geçiriyorum fakat bazi zamanlar işe yarasa da bazen işe yaramiyor ve dikkatimi dağıtıyor. Ben de öyle olduğunda sert davranıyorum ve bazen kendimde olamayıp ona sert bir şekilde dokunup sonrasinda cok pisman oluyorum. Benden soğur diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ve az önce de dediğim gibi benden soğur diye çok korkuyorum

16 CEVAP

Minos2022

Siz küçük ve kimsesizken size bağıran ve sert davranan kişiden soğumaz mıydınız❓

hellothere

öfke kontrolünüz yoksa kediyi başkasına sahiplendirin bu onun bebeklik zamanları daha küçücük benim de aynı yaşta kedim var evdekiler biraz sesini yükseltse bile kızıyorum korkmasın diye nasıl yapabiliyorsunuz

Ahudr

Yani kusura bakmayin ama herkes okudugunu gayet doğru anladı "Ben de öyle olduğunda sert davranıyorum ve bazen kendimde olamayıp ona sert bir şekilde dokunup sonrasinda cok pisman oluyorum" bu yazdıklariniz duzeltmede bahsettiginiz sert bakmaktan daha öte sert bir şekilde dokunmak vuruyorum demenin hafifletilmis hali ve kendimde olamayıp demenizde öfke kontrolunun olmadigi anlamina geliyor.Yavru adına üzüldüm umarım ya kendinizi düzeltirsiniz yada onun dilinden anlayacak baska bir aileye sahiplendirirsiniz

Emirrckr

Kendinize yönelik bazı şeyler yapmanın zamanı gelmiş bence.
Bu davranışlarınız,öfke kontrolünüzün olmadığını gösterir.
İleri safhada farklı bir konuya canınız sıkılsa kediden çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Bence durum ilerlemeden psikiyatri veya psikoloğa başvurun.Durumunuzu anlatın zaten yardımcı olurlar.
Yok eğer psikoloğa falan gitmem derseniz de kedinizi geç olmadan sahiplendirin.
Çünkü gerçekten küçüklüğünde şiddet gören kediler,büyüdüğünde travmatik oluyorlar.
Sinen,pusan bir kedi değil de aksine yetişkinliğinde o da agresif hale gelebilir.
Benimki sadece bir tavsiye,umarım anlayışla karşılarsınız.

KedicikUzum

Sorunuz yanlış anlaşılmış bebek kedilere tabii her şeyi normal gösterirsen büyüyünce çok büyük sorun olur, yaptığınız doğru tabii dövmek çok başka bir şey sesini kalinlastirip hafifçe burnuna veya kalçasına vurmak çok farklı bir sey

Cennet29

O daha minik bir bebek o yüzden şmdilik bişey öğrenecek kadar aklı ermez. Bi kaç ay sonra bazı komutları öğretebilirsiniz. Benim kedim hayırdan anlıyo mesela biraz yüksek sesle hayır yada şşşş dersem yaptığı şeye son veriyo. Zamanla öğrendi hatta yavruyken öğretmedim nerdeyse 2 yaşındaydı öğrettiğimizde. Şimdi daha bebek onu kısıtlamayın umutmayın ki büyüdüğü zaman en çok bu bebekliklerini özleyeceksiniz

Sizi anlıyorum benimde 2 aylık bir kedim var ve sahipleneli 1 ay oldu ve bir çok gece uykusuz kaldığım da oldu onun daha normal bir insan bebeğinden farkı yok ve sizden normal bir yetişkin kediden daha fazla ilgi almaya odaklı diğer cevap veren bir kaç kişinin de dediği gibi sizinle vakit geçirdikce neyi yapıp yapmayacağını anlayacaktır

Lokumhn

kedilisila + 1

Ben de kedimi sahiplendiğimde 1 aylıktı ve annesizdi. Sabrımı taşırdığı çok zamanlar oldu, uykusuz kaldığım geceler oldu, yazın kalın yorganla yattığımı bilirim. Ama byüyene kadar sabretmeniz gerekiyor. O daha henüz bebek. Bebekten zerrece farkı yok. Sizinle oynamak istiyor, ilgi istiyor, bütün işi bırakıp onunla oynayın istiyor. Tabi normal hayat şartları buna pek müsait olamayabiliyor, hadi 1-2 saat tamam ama sonrası zor oluyor. Ben de ne yaptım. 2 aylık olunca başka bir 2 aylık bebek daha getirdim eve.
Kardeş gibi büyüdüler ve inanılmaz işim kolaylaştı.
2 kediye bakmak 1 kediye bakmaktan daha kolaymış. İyi ki almışım. Beraberce büyüdüler.

Siz sakın ola ki ona sert davranmayın. Şırmartmayın ama sert de olmayın. Sizden başka kimi var ki garibin. Tek dünyası sizsiniz.

Ketonmanya

Hayır soğumaz. Sadece büyüdüğünde agresif ve saldırgan bir kişilik geliştirip hayatı size zindan eder. Sonra siz de en iyi ihtimalle onu başkasına sahiplendirip düzenini bozarsınız, en kötü ihtimalle başka bir eşref saatinizde ona çok daha sert bir şekilde dokunur onun canını yakarsınız. Keşke tüm bunlar olacağına sadece sizden soğusa...

Gerçekten cok teşekkür ederim demek istediğim tam olarak buydu. Kedimi dövüyormuşum gibi anlaşılmak beni çok rahatsız etti, keşke en başından da az önce yazdığım gibi yazsaydım.

Emirrckr

Şimdi anladım,
Yani dedikleriniz aslında normal,
Tabiki kedimizi gerektiğinde uyaracağız.
Zaten kesinlikle bir uyarı yöntemi olması gerekiyor.
Bu bir bakışta olabilir,şşt gibi bir tepki de olabilir.
Çok tasvip etmesem de hafifçe burnuna ya da poposuna vurma da olabilir.
Bence şşt veya hayır sesi işe yarıyor.
Hep aynı tepkiyi kullanırsanız bir yerden sonra zaten anlayıp kendilerini geri çekiyorlar.
Evet sorunuz fazla açık olmayınca ben ve birkaç arkadaş basbaya sinirlenince vuruyorsunuz gibi anlamlar çıkardık :))
Kusura bakmayın :)

Emirrckr

Bu durumda kediniz sizden soğumaz sadece bazı konularda sizden çekinebilir.(bu tıpkı ebeveyn-çocuk ilişkisi gibi.)
Otorite sizde olur yani.

Cevap veren herkese teşekkür ederim fakat biraz yanlış anlaşılmış. Ben kedimi asla dövmüyorum ya da öfkemi ondan çıkarıp ona şiddet göstermiyorum, ona asla ama asla kıyamam. Soruyu yazarken kastettiğim sert davranma; beni rahatsız ettiği zaman ona normalde olduğundan tam tersine yani ona yumuşak bir şekilde bakmak yerine ona daha otoriter olan ve daha ciddi bir bakış atıyorum, mimiklerimi daha ciddi yapıyorum. Olay bu. Ona asla şiddet göstermiyorum ki eğer öfke kontrolü olmayan biriysem asla ama asla bir yavruyu sahiplenmezdim. Lütfen beni yanlış anlamayın, beni öfkesine hakim olamayıp kedisini döven,vuran ona şiddet gösteren birisi olarak tanımlamayın. Ben kedimi çok seviyorum ve ona şiddet gösteren birisi olursa merak etmeyin ki o kişiyle derhal ilişkimi bitiririm. Ona yüksek sesle bağıran kişilerle tartışırım. Asla kediminin zarar gördüğünü düşünmeyin lütfen. Sanırım yazdığım soru pek açıklayıcı olmamış ama umarım bu açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur. Tekrardan kedimi düşünüp cevap yazanlara teşekkür ederim

Evet haklısınız "kendime hakim olamıyorum" demem çok yanlış oldu bunu ben de soruyu paylaştıktan sonra farkettim, düzeltmek istedim ama nasıl yapacağımı bilemedim zaten sanırım düzeltme gibi bir seçenek yok (bu siteyi ilk def kullaniyorum cok bilgim yok) inanın kedime şiddet uygulamıyorum biliyorum bu konuda çok hassassınız ki ben de öyleyim ama düzeltm cevabında da yazdığım gibi kendimi yanlış anlatmışım. Kedimin beden hareketlerinden onun mutlu olduğunu anlayabiliyorum merak etmeyin o mutlu ve güvende. Küçük bir hata yaptım işte soruyu yazarken. Olay bu. Şunu da ekleyeyim kendime hakim olabiliyorum, öfkemi kontrol edebiliyorum. Yazıyı yazarken artık nasıl düşünmeden yazdıysam öyle yazmışım. Merak etmeyin, kedim güvende ve şiddet görmüyor