Kedim Kabız Mı

Dilarayrtsvn

Kedimin kakası aylardır böyle veteriner bir sıkıntı olmadığını söylüyor ama emin olamadım mama da değiştirdik belki yaramadı diye sizce ne yapmalıyım

16 CEVAP

Sevilayyyyy

Evet kabız. Mama değişikliğinden olmuş olabilir. Dikkat edin kronik bir hal almasın.

kj0122

Kedinizin dışkısı normal şartlarda silindir şeklinde yumuşak kıvamda olmalı ne ishal nede katı şeklinde olmayacak fotoğrafta görünene bakarak kuzu gibi dışkılaması mevcut ve sert bu dışkısının kabız olduğunun işareti bizde bu sorunla uğraşıyorduk şuan tam tersi reaksiyonla karşı karşıyayız ishali mevcut sorum şöyle sadece kuru mamayla mı besliyorsunuz beslenmesinde yaş mama takviyeside mevcut mu tamamen kuru mama kullanımıda kabız yapar hekiminize danışıp yaş mama da ilave edin öğününe

Cennet29

Kabız kedilere brit care mamanın daha iyi geldiğini düşünüyorum. İsterseniz bu markayı deneyin. Birde gimcat gastrointestinal macunu kabız kedilerde işe yarıyo onu deneyimleyebilirsiniz

Sevilayyyyy

Kediniz daha önce de kabızdıysa kabızlığı kronikleşmiş olabilir. Benim kedim de son bir buçuk senedir hep kabız yani yediğine içtiğine dikkat etmezsem 3-4 günde bir ıkınarak ve top top dışkılıyor. Ben her şeyi denedim ne yazık ki Britcare falan hikaye Britcare ishal yaptığı için kabız kedilere onu öneriyorlar ama bu kedinin yediği şeyin ona yaradığı gerekli vitaminleri o mamadan aldığı anlamına gelmiyor. Duphaloc öneriyorlar, insanların da kullandığı kabız şurubu ya da zeytinyağı bunların hiçbiri çözüm değil ne yazık ki ve kedinin vücudunu böyle şeylere alıştırmanın da sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. E ne yapılacak o zaman? Kabızlık gerçekten inanılmaz kötü bir şey lavman yaptırmak durumunda da kalabilirsiniz bu toplara girmeneniz için kendi yaptığımı söyleyeyim. Veterinerde satılan "royal canin gastrointestinal fibre response" kedi maması sorununuzu aynı gün çözecektir hatta dışkı tek seferde hiç parçalanma kırılma olmadan gelecek ve şok olacaksınız. 2 kilosu 1.000 küsur ne yazık ki buna bütçe dayanmaz. Zaten kilo da aldırıyor (benim kedim kısır olduğu için) ben bu mamayı Nd Kinoalı Kuşkonmaz otlu, ördekli kısır kedi mamasıyla karıştırıyorum. %65 nd koyuyorum %35 gastro hemen hemen her gün dışkıya çıkıyor çıkmadığını görünce gastro mamanın dozajını artırıyorum. Ama her günüm dışkısını kontrol etmekle geçiyor, yaptı mı yapmadı mı kaç gün yapmadı
Çünkü gerçekten tehlikeli sonuçları olabiliyor. Veterinerler de kesin çözüm sunmuyor. Ayrıca kedinizin lif oranı yüksek mamalar yemesi lazım ama bu da hazır mamalar da pek olmuyor evde bu yiyecekleri ve tabii kediye de zararlı olmayanları tavukla etle pişirip verebilirsiniz.

Sevilayyyyy

Bu arada benim kedim de yaş mamada çok seçici inanılmaz seçici yiyince de az yiyor ama su tüketmeli o yüzden evde sadece bir yere değil birkaç yere su koyun.

Dilarayrtsvn

Sevilay hanım çok teşekkür ederim yazdıklarınız için önerilerinizi deneyeceğim evet maalesef kronik bir hal almış dediğiniz mamayı daha önce duydum karıstırarak vermek çok mantıklı

Dilarayrtsvn

Sevilay hanım çok teşekkür ederim yazdıklarınız için önerilerinizi deneyeceğim evet maalesef kronik bir hal almış dediğiniz mamayı daha önce duydum karıstırarak vermek çok mantıklı

Bende Royal canin kullanıyorum hem yaş olanı hem kurusu eğer sindirmede sorun yaşıyorsa ikisini ezip öyle verin hala devam ediyorsa bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyun benim sorunum öyle çözüldü veteriner tavsiyesi ile

Dilarayrtsvn

Sizi bilgilendireceğim, gimcatın macununu araştırdım kabızlık için de çok fayda gören olmuş denemekte fayda var internetten araştırıyorum royal canini küçük bir şehirde yaşadıgım için sanmıyorum bulacağımı inşallah önerileriniz bize ve burayı okuyan birçok insana yarar çok teşekkür ederim fayda görüp denedikçe güncelleme yapacagım

Cennet29

Bizim kabız kedide hiç bir yaş mamayı, ödül mamasını yemiyo et tavuk ağzına sürmez. Nadiren balık yer işine gelirse. Tek sevdiği kuru mama ve ciğer. E sürekli ciğerde verilmez haftada 1 kere ciğer veriyoruz onun dışında sürekli sadece kuru mama yiyo. Çok ciddi kabızlıklar yaşadı. Mamayı değiştik royal kısıra başladık ve Gimcat gastro macun aldık çözdük meseleyi. Haftada bir iki kere zorlandığını fark edersek macundan veriyoruz kabız olmamış oluyo. Kaç aydır rahatız. Brit mamayı denemek istiyorum onun kabız kedilere daha iyi geldiğini düşünüyorum

Sevilayyyyy

Evet kabız. Mama değişikliğinden olmuş olabilir. Dikkat edin kronik bir hal almasın.

Dilarayrtsvn

Aslında diğer mamasını kabız oldugu için değiştirdim fakat yine aynı

Dilarayrtsvn

@kj0122 yaş mama veriyorum ama kendisi sevmiyor yemiyor ne yazık ki yaş mama sevmeyen bir kedi ben hiç görmemiştim 🥲 haşlama tavuk vs veriyorum eh işte çokta yemiypr sadece kuru mamayı seviyor bide malt

kj0122

Yaş mamada tek bir marka değil farklı markalarda deneyebilirsiniz cennet hanımında dediği gibi kuru mamada da aynı şekilde bir mamanın etki göstermediği süreci diğeri tamamlayabiliyor geçmiş olsun

Sevilayyyyy

Siz de bir çözüm bulursanız mesaj bölümünden benimle paylaşırsanız sevinirim. Bu arada prebiyotik kullanın demeyi unuttum. Probiyotik ve prebiyotik'i bir arada da kullanabilirsiniz. Proplan'ın böyle bir ürünü var, toz halinde. O da pahalı ben geçenlerde 700 liraya aldım içinde sanırım 30 tane vardı. İki hafta her gün verip daha sonraki aylarda haftada 2 tane olacak şekilde kullanabilirsiniz. Ne yazık ki bu çözümlerin her biri çok maliyetli. Umarım bir kalıcı bir çaresini bulabiliriz. Kuru mamanın bir sürü çeşidi var royalcanin gastrointestinal'in birden çok çeşidini denedik. En iyisi size önerdiğim "royal canin gastrointestinal fibre response" veterinerinizde bulamazsanız mutlaka başka veterinerlere de sorun muadilini öneriyorlar sırf satmak için çünkü hem faydası olmuyor hem de sürekli mamayı değiştirmek de doğru değil. Bu arada biri gimcat gastrointestinal macununu önermişti. Ben onu da kullandım bir faydasını görmedik ama sanırım daha çok ishal kedilere iyi geliyor o da.