İyi Bir Sahipmiyim

Blueepoint

Merhabalar , bir kedi sahiplendim annesi 35 gunluk sütten kesti .Beslenmesi için ( kuru mama , balık yağı, vitamin takviyeleri, kedi sütü vb. ) elimden geleni yapıyorum iç dış paraziti yapıldı. Fakat 1 ay içerisinde gelisim geriligi olduğu söylendi, mantar enfeksiyonu olduğu söylendi şimdi de kaka ve poposundan kan geldi . Benim uğursuzlugum kediye mi bulaştı, yoksa bu normal mi veya ben rezil bir sahip miyim bilmiyorum. Sadece bu konuda cidden konuşacağım kimse yok ben onu oğlum gibi severken herkes onun sadece bir hayvan olduğunu uzerine dusmemem gerektigini söylüyor .

19 CEVAP

Ahudr

Öncelikle yeterli anne sütü alamaması sizin sucunuz degil siz belki ona şans oldunuz.Ama nacizane tavsiyem bu surecte cok fazla yapay takviyeden ziyade peynir yumurta ev yapimi yogurt gibi bol kalsiyumlu gercek vitaminli gidalarla besleyin cevremde cok ornek gördüm gayet saglıkli buyuduler bu sekilde

ssedef28

balkabağı da haşlayıp verebilirsiniz sindirim sistemini çok iyi etkiliyor

Kokomina

Biz hayatımız boyunca her konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ama yapabileceğmiz bu kadar, yine olmazsa olmayacak , elinizden gelenin en iyisini yapma çabanız için tebrik ederim ama bir canlının gelişimi sadece bize bağlı değil

Blueepoint

Yoğurt denedim asla yemiyor yumurta ve peyniri sordum veteriner verme dediği için korktum açıkçası daha 50 gunluk

ssedef28

sade kefir haşlanmış tavuk verebilirsiniz az su içiyorsa yavaş yavaş boğazına kaçırmadan şırıngayla verebilirsiniz aynı şekilde mamayı püre haline getirip zorla yedirin. haşlanmış yumurta sarısı verebilirsiniz ama çok vermeyin ishal olabilir peynir vermeye gerek yok bence tuzlu çünkü. poposundan kan gelmesi normal değil neden olduğunu anlamak için muayene edildi mi?

Emirrckr

Zeytinyağı deneyin,işe yaramazsa tekrardan kliniğe götürün bence hekim bir kontrol yapsın.
Onun dışında gelişim geriliğini kendinize biçmeyin,siz elinizden geleni yapmışsınız ve yapıyorsunuz da ne kediler oluyor yavruyken çelimsiz,büyüyünce iri yarı :)
O yüzden pes etmeden sabırla büyütmeye devam.
Arkadaşların tavsiyelerine uyabilirsiniz.Özellikle haşlanmış tavuk çok iyi olur;yerse tiftik tiftik haline getirip verin öyle yemezse tavuk püresi de yapabilirsiniz şimdilik.
Yine tavuğun yanı sıra haşlanmış havuç,patates,bezelye gibi şeyler de verebilirsiniz.
Sade kefir veya probiyotikli yoğurtlar bağışıklık sistemi için faydalı olur.
Yoğurt illa verecekseniz ya dediğim gibi probiyotikli verin ya da ev yoğurdu verin.
Diğer yoğurtların herhangi bir yararı yok maalesef.
Ve balık yağını da bence düzenli vermeye devam edin,iştah arttırıcı bir yanı var.Elbet düzenli kullanımda işe yarayacaktır.
Kuru mama yemesini de bol bol teşvik edin ve kaliteli,temiz içerikli markalara yönelin.

Ahudr

Blueepoint veterinerler verme derler ama kendileride özellijle bebek kedilerde dogal beslenmenin daha sağlıklı olduğunu çok iyi biliyo.Mesela verdiginiz unique mamanin icerisindeki ana besin kaynağı islenmis bilmem neyin bilmem nesi proteininden cok daha fayda sağlar peynir ve yumurta.Daha çok kuçuk ve annesi sütü çok almamıs bebek kedileri bu tip dogal besinlerle desteklemezseniz tavukta dahil tabi ileride bağışıklık düşüklüğüyle uğraşırsınız en kaliteli diye bilinen mamalarida verseniz.Benden size bir tavsiye

Ahudr

Ayrıca arkadasın dedigi gibi sebze de gayet yararlı olacaktır

aslihan_e

Kanın mama nedenli olduğundan eminseniz, Korona gibi bir viral hastalık nedenli değilse tehlikeli olmaz. Eğer bir tehlike varsa açıkçası yoğurt, yumurta, kefir falan hiç işe yaramıyor. Belki direkt probiyotik alıp kullanmak daha iyi olur. Yoğurt böyle durumlarda midelerine ağır geliyor. Kabızlık yaşıyorsa zeytinyağ kullanabilirsiniz tabi ki. Sorun kabızlık nedenli kansa böyle yöntemlere başvurun, emin değilseniz ona kan testi yapılmalı. Biz de mamaya geçtiğimiz için veteriner ishal olduklarını söylemişti, sonra gelişim geriliği yaşayan yavru nörolojik fipten vefat etti. Tabi bu gözünüzü korkutmasın çünkü daha önce dediğim gibi baktığım tek gelişim geriliği yaşayan yavru o değildi, öyle olup da sağlıkla büyüyen çok yavru gördüm. Sadece demek istediğim ben de yavrulara yumurta, yoğurt veriyordum ama ölecek olan ölüyordu. Belki de takdir-i ilahi diyebiliriz. Siz şuan sadece kakayı takip edin, veteriner mama nedenli dediyse yine de bildiği vardır sanırım. Ben öyle durumda mamayı kesip etle besliyordum mesela, iç organ, balık falan yediriyordum kuvvet kazansınlar diye, kakaları düzeliyordu, yine de ölen ölüyordu. Beslenme ile bir şeyleri pek değiştirebileceğimizi düşünmüyorum.

aslihan_e

Siz psikolojinizi sağlam tutmaya çalışın, şuan gözünüzde bu kadar değerli ya, inşallah Allah gösterir, o yetişkin olunca sevginiz o kadar artıyor ki, aranızdaki bağ her geçen gün daha da kuvvetleniyor. Yalnız kediler dokuz canlı derler ya, asla öyle değiller, aşırı hassaslar. Kedi beslediğimizde olacak her şeye de bir yandan hazırlıklı olmamız gerekli. İnşallah yaşamazsınız öyle acıları. Siz tedbiri alın, gerisini Allah'a bırakacaksınız. Kedinizle ilgili bir sorun olursa ilk önce kulağı buz gibi olmaya başlar, her gün iki defa kulaklarını kontrol edin. İki defa çünkü bazen üşürler soğuk olur falan, değişebilir. Kedilerin durumları ağırlaşıncaya kadar bunu gizleme gibi bir huyu da vardır. Oyun oynamasına falan güvenmeyin. Demek istediğim kakasını takip etmeyi bırakmayın ve birkaç gün içinde değişiklik olmazsa mutlaka veteriner görüşü alın, hatta iki üç veterineriniz olsun. En son kedimi üç ayrı veterinere gösterdim, üçü de ayrı şeyler söyledi. Biri kediniz yaşlı, yaşını yanlış biliyorsunuz, yaşlılıktan hastalanmış bile dedi 4 yaşındaki yavrum için. Birkaç görüş almak her zaman daha iyidir. Kakada kan için kafadan mamadan oldu deyip geçmek çok iyi değil. Siz takip halinde kalmaya devam etmelisiniz.

Emirrckr

Evet patates,havuç,bezelye haşlayıp verebilirsiniz.Küçük taneli yemezse tavukla karıştırıp püre şeklinde de yedirebilirsiniz.
Sadece patates fazla koymayın çünkü fazlası kabızlığa yol açabilir tekrardan.
Havuç ağırlıklı olsun,havuç zaten bizler için de çok sağlıklı bir besin,kedilerimiz için de bu durum geçerli.
Sebzeleri dediğim gibi sade yemeyebilir bunları tavukla karıştırarak verirseniz daha iyi olur.

Emirrckr

Olsun tavuk en önemlisi,en azından onu yesin :))

cerenruya

Kedimi sahiplendigimde 1 ayliktan küçüktü ve yoğun paraziti vardi. Veteriner ölür gelişim geriligi var dedi. Kanlı ishallw uğraştık. Buyume doneminde gastritle uğraştık. Şu an 4 yaşında kedim ve diger erkek kedilerden kemik yapisi cok daha gelişmiş, çok güçlü. Kilosu da fazla diyet yaptırıyoruz hatta. Gelişim geriliği konusuna pek takılmayın derim. Öyle böyle büyüyorlar

cerenruya

Kedimi sahiplendigimde 1 ayliktan küçüktü ve yoğun paraziti vardi. Veteriner ölür gelişim geriligi var dedi. Kanlı ishallw uğraştık. Buyume doneminde gastritle uğraştık. Şu an 4 yaşında kedim ve diger erkek kedilerden kemik yapisi cok daha gelişmiş, çok güçlü. Kilosu da fazla diyet yaptırıyoruz hatta. Gelişim geriliği konusuna pek takılmayın derim. Öyle böyle büyüyorlar

cerenruya

Kedimi sahiplendigimde 1 ayliktan küçüktü ve yoğun paraziti vardi. Veteriner ölür gelişim geriligi var dedi. Kanlı ishallw uğraştık. Buyume doneminde gastritle uğraştık. Şu an 4 yaşında kedim ve diger erkek kedilerden kemik yapisi cok daha gelişmiş, çok güçlü. Kilosu da fazla diyet yaptırıyoruz hatta. Gelişim geriliği konusuna pek takılmayın derim. Öyle böyle büyüyorlar