Resmen Kafayı Yiyeceğim

duman2707

Arkadaşlar dertsiz başıma iş aldım sırf şu vicdanım yüzünden ama içim hiç rahat değil buraya yazmak istedim acil bi yardım edebilir misiniz
Benim kedimin 4 tane yavrusu vardı iki haftalık
Bugün bi ilan gördüm anneleri terketmiş beş tane bebek varmış
bende en azından birini alalım deneyelim dedim sağolsunlar getirdiler anne kabul etti emziriyor
Ama biliyorsunuz ben pire konusunda çok takıntılıyım ve önlemimi önceden almıştım gebeliğin son günleri anneye dış parazit uyguladım ve şu ana kadar bi sorun yoktu
Bu yeni gelen bebek maalesef pireli çıktı arkadaşlar
Farketmemle beraber kafama feci taktım ama küçücük bebek artık hiçbir yere veremem napacagım bilmiyorum
Veterinerlere yazdım cevap veren yok daha
2 haftalık bebeğe dış parazit damlası uygulanır mı acaba ya ne güzel rahattık resmen dertsiz başıma iş aldım diyorum kafayı yemek üzereyim sıkıntıdan
Pire konusunda böyle olmamın sebebi daha önce pirelenen anne ve bebekleri apartman sakinleri attırtmıştı aynı şey başıma gelir diye ben bi ton önlem alıyorum bu sefer resmen kendi ellerimle getirdim lütfen acil tavsiye

21 CEVAP

Emirrckr

Lütfen sakin olun öncelikle,
Alt tarafı bir pire,ölümcül hastalık değil bir şey değil.
Arkadaşların da dediği gibi pire tarağıyla arındırmaya çalışın.Çünkü gerçekten de bebek kedilerden pireler çok kolay yakalanıyor.Yanınızda bir kasede deterjanlı su olsun,pireleri yakaladıkça içine atın.
Anne de zaten aşı varsa hala korunuyordur o.
Bebekler çok küçük,bu kadar küçükken dış parazit damlası yapılmaz,bilginiz olsun.

Lokumhn

Kedi bu, pirelenir de temizlenir de,
Bebeyi almakla çok büyük sevap işlemişsiniz, Dilerm sizin de işleriniz böyl yolunda gider. Eminim bir çözümü vardır, sonuçta pire mevzusu ölümcül değil. Hassasiyetinizi ve titizliğinizi anlmakla beraber içinizin rahat olmasını temenni ederim. Korkmayın bişi olmaz.

Cennet29

Bebe kediyi pire tarağıyla tarayın. Eliniz değmişken diğerlerini de tarayın birbirlerine geçmişse diye. Birde sizde süt tozu vardı bebek kediye ek takviye deneyin belki doymuyodur susarsa anlarsınız aç diye ağladığını. Pireleri kafanıza çok takmayın pirelensek biz pirelenirdik kedim senelerdir eve pire taşıyo. Okdr alıştım ki pire görünce artık sinek görmüş gibi oluyorum alıp atıyorum kedimi de pire tarağıyla tarayıp üzerindekileri ayıklıyorum aşırı yoğun pire görürsem dış parazit uyguluyorum . Evi silme kovama su doldurup azcık beyaz sirke bi kaç damla da lavanta yağı damlatıp evi dip köşe siliyorum. Pireden bu kdr korkmayın

aslihan_e

Sizin kediniz evde değil miydi? Pireli diye atmak da nedir? Hayır pire damlası uygulayamazsınız. Pire tarağı ile falan halletmeye çalışın. Küçük bebek aslında çok kolay temizlenir onun pireleri.

Emirrckr

Kedilerde meme kavgası daha doğdukları gün başlar,çok normaldir.
Ardından her yavrunun bir memesi oluyor genellikle.O yüzden bazı yavrular sütün fazla geldiği memeyi emdiğinden daha hızlı gelişebiliyor keza bazıları da cılız kalıyor.
Yeni bir kardeşin varlığı bu meme düzenini bozmuş olabilir,birkaç güne oturur.
Ayrıca bir yavru kedi kendini asla aç bıraktırmaz merak etmeyin :))
Zaten iki hafta sonra ek gıdaya geçeceksiniz,içiniz rahat olsun hepsinin gelişimi sağlıklı bir şekilde devam edecektir ha 4 ha 5,alt tarafı +1 oldular o kadar.

Cennet29

Hiç korkacak bir şey yok bende panik ataklı biri olarak 😂 aştım bu süreçleri. İlk pire gördüğümde aklımı kaybetmiştim dedim şmdi eve yayılacaklar ailem beni azarlayacak kedimi istemicekler fln. Hatta ilk pireyi babam yakalamıştı çok normal karşıladılar olabilir dediler. Ailem köyde doğdu büyüdü pireyede alışıklarmış ztn. O yüzden beni panikletmediler sağolsunlar. Sonra sakinleştim bende normal karşılamaya başladım piredir olur ve biter 🤗 hiç dert etmeyin. Bir sürü çaresi var. Yeni bebek kediye emdikten sonra günde iki kere biberonla süt tozu takviyesi yapın isterseniz gelişimi de geri kalmışsa

Lokumhn

Bendeki kedi 5ine birden emzirdi. Hala geceleri günde 1 kere emziriyor. Bence şuan 5. nin varlığına alışmaya çalışıyorlar, birkaç güne alışırlar. Süt babası olarak siz de biraz sakin olun , hepsi büyür merak etmeyin,

Emirrckr

Hastalığa gelirsek,bebek kedilerde bulaşıcı hastalıklar pek olmuyor diye biliyorum.
Eğer hasta olsaydı bence meme emmek yerine yatardı çünkü zaten hareket kabiliyetleri çok düşük birde vücut direnci düşük olduğunda hareket etmeye,memeyi tutmaya halleri kalmıyor.
Bence sizinki gayet sağlıklı,içiniz rahat olsun.Anne alışmış,sizde yakında alışırsınız bu beşliye :))

aslihan_e

Yavruyu alarak sizinkileri riske atmışsınız tabi ki ama inşallah hayırlısı olur. Anne hastalık nedenli ölmüş olabilir ama bu en kötü ihtimal. Yavruda şuan hastalık belirtisi yok, olsaydı hiç emmezdi, koku alamadığı için memeyi bulamazdı bile. Bağırması normal, tamamen yabancı kokular var, değişik bir ortama geldi, yanında annesi bile olsa yuva değiştirince veya alttaki örtü bile değişse koku farklı diye bağırabiliyorlar. Yavrular biraz büyüyünce de meme kavgası yapmaya başlarlar, şimdi bir de birinin memesine başka yavru ortak oldu. Özellikle sütlü olan ortadaki göğüs için kavga ederler. Eğer zayıf bir yavru varsa, gözlemleyip sütünü içtiğinden emin olun. Bazen iri yavru önce davranıp sütü bitirir. Sonuçta süt sürekli dolmuyor, birikmesi için bir süre gerekiyor. Süt takviyesi yapsanız daha iyi olur 5 yavru olduğu için. O kalan yavrular ne olmuş peki? Bu yavru bu kadar açsa, o süt anne arayanlar onları beslemiyor mu?

duman2707

bende süt tozu var zaten evet anne kedime almıştım beğenmedi içmedi yavrulara denerim bi aslında dördü de çok iyi geliştiler getiren hanımefendi bile şaşırdı daha 13 günlükler deyince bu yeni gelen yabru baya cılız aralarında ama çok enerjik güçlü tuttuğu memeyi bırakmıyor inatlaşıyor

Lokumhn

Veterinerler biraz duygusal(!) açıdan olumsuz konuşup getirin bi biz bakalım derler 💰
Bence hiçbişi olmaz, siz gerekli tedbirleri aldıysanız gersini akışa bırakın.
Ben de ilk zamanlar böyle panik olduğumda, (Allahım sen yarattın, sana emanet ediyorum) diye dualar ederdim :) sonuçta gerçekten öyle. Biraz tevekkül etmek lazım.

aslihan_e

Yavruların biri genelde pireyi daha çok çeker. Bazı kedilerin kanı mı tatlı oluyor bilmiyorum, özellikle birine doluşuyorlar. Hepsini tek tek inceleyin ama tabi anne sizi tehlike olarak görüyorsa bilemem.

duman2707

evet anne dünden sonra biraz gergin özellikle bebeği getiren hanımefendiden çok korktu beni tehlike görmüyor belki ama yavrunun miyavlaması yüzünden almak istiyor elimizden
Anneyi yarın bahçeye çıkarıp tek tek incelemeyi düşünüyorum

duman2707

Yok evde değildi eve alamadım evde iki erkek kedim olduğu için
tamam pire tarağı denerim o halde
yani evet ölümcül değil ama yayılır eder iç parazite de yol açar diye korkuyorum
birde yeni gelen bebek çok miyavlıyordu emse de miyavladı acaba hasta mı bulaşır mı kafamda bi ton şey kuruyorum ama çok aç diye miyavlıyordu herhalde

duman2707

şimdi hemen bu gece mi temizleyeyim yoksa zaten diğerlerine yayılmış mıdır?sonucta iç içe yatıyorlar hep